برنا   |  سیاسی  |  

هیمنه سیاسی ابرقدرت جهانی شکست

دیپلماسی فعال دولت تدبیر و امید باعث شده است آمریکا در عرصه بین المللی تنهاتر از همیشه باشد و این تنهایی را می توان پس از خروج ترامپ از برجام و اعمال دوباره تحریم ها به وضوح دید. اکنون دیگر هیمنه سیاسی آمریکا شکسته و او برای پیشبرد اهداف خود با چالش های زیادی روبرو است.

هیمنه سیاسی ابرقدرت جهانی شکست

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ حربه تحریم 40 سال است که دردستورکار ضدایرانی مقامات آمریکایی قرار دارد و «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، بیش از گذشته این سیاست را دنبال می‌کند. هفته گذشته وزیر خزانه داری و خارجه ایالات متحده در یک نشست خبری از بازگرداندن تحریم های ضدایرانی که به واسطه برجام لغو شده بود، خبر دادند.

مقامات آمریکایی در بازگشت تحریم های ایران تلاش کردند جامعه بین المللی را، با خود همراه کنند که موفق نشدند و تنها تحریم های این کشور بازگشت و نه تحریم های اتحادیه اروپا و شورای امنیت.

 پس از بازگشت تحریم های ظالمانه و یک جانبه آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی مقامات به سرعت واکنش نشان دادند اتفاقی که قبلا هیچگاه شاهد آن نبودیم. در راستای توافق هسته ای و تایید پایبندی ایران به تعهدات خود، اجماع بین المللی برای کشورمان به همراه داشته و انزوای بین المللی آمریکا بیش از گذشته کاملا مشهود است.

«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور، و «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را "غیرقانونی" دانستند. دولت ترکیه هم اعلام کرد، خود را به تبعیت از تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران ملزم نمی‌داند. همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه و دارایی سه طرف اروپایی ساعاتی پس از اعلام کلیات دور جدید تحریم‌های آمریکا، بیانیه‌ای مشترک در خصوص تلاش‌های ادامه‌دارشان برای مقابله با این تحریم‌ها منتشر کردند.

همواره مواضع اروپا در برجام جسورانه بوده و پس از هربار اظهارنظر ترامپ درباره این توافق، «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بلافاصله و در برنامه زنده تلویزیونی واکنش نشان داد.

تنها کشوری که از بازگشت تحریم های ایران ابراز خوشنودی کرد رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی بود. «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در ادامه سیاست های ضد ایرانی خود، ضمن ابراز خشنودی از آغاز دور دوم تحریم های آمریکا علیه ملت ایران، آن را یک "روز تاریخی" خواند. نخست وزیر رژیم صهیونیستی ادعا کرد؛ «آغاز دور دوم تحریم ها به ویژه تحریم های بانکی، ضربه سختی به ایران وارد خواهد کرد.»

اما نکته قابل تامل در بازگشت تحریم های اخیر ایالات متحده آمریکا این است که این تحریم ها برخلاف گذشته پشتوانه شورای امنیت و اتحادیه اروپا را ندارد و همه در برابر آن موضع اتخاذ کردند و در حال حاضر فقط تحریم های سنگین ایالات متحده اعمال می شود.

در زمان وضع مجدد تحریم ها علیه کشورمان شاهد اشتباه فاحش مقامات آمریکایی بودیم که مورد تمسخر قرار گرفت. آمریکایی ها بانکی را که شش سال پیش بسته شد و کشتی سانچی که در سال گذشته غرق شد را مشمول تحریم قرار دادند.

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران، نیز در این باره در صفحه توییتر خود نوشت: «آمریکا تحریم هایی را علیه یک بانک ایرانی که دیگر وجود ندارد، اعمال کرده است.» ظریف همچنین هشتک «آمریکا در انزواست» را در زیر مطلب خود قرار داد.

خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم های ایران نه تنها شکست سیاسی بلکه شکست اقتصادی برای ایالات متحده در پی داشت. اروپایی ها برای اولین بار به فکر افتادند که کشورهای خود را از سیطره دلار خارج کنند و بدنبال راهکار جدید مالی  SPV  افتادند. استفاده بیش از اندازه آمریکا از قدرت اقتصادی، با عث ضعیف شدن این کشور شده است  و این شکست هم با سرعت مسیر خود را طی می کند.

عقب نشینی ایالات متحده از تحریم نفتی ایران

تحریم 8 کشور از خرید نفت ایران نشان دیگری از شکست و انزوای جهانی ایالات متحده است. زمانیکه رئیس جمهور آمریکا از برجام خارج شد، اعلام کرد فروش نفت ایران را به صفر خواهند رساند. اما کشورهای واردکننده نفت ایران وارد مذاکره با این کشورشده و خواستار ادامه خرید نفت از ایران شدند. نکته قابل تامل خرید 4 کشور مهم چین، هند، کره و ژاپن از ایران به عنوان مهمترین خریداران نفتی ایران است. در ادامه هم ترکیه، تایوان، ایتالیا و یونان از تحریم نفتی ایالات متحده معاف شدند. شاید آمریکا برای این 8 کشور شروطی گذاشته باشد اما سیاست فروش به صفر رساندن نفت ایران با شکست مواجه شد. آمریکا در عمل فرصت 6 ماهه به این کشورها داده تا وابستگی خود را به نفت ایران از بین ببرند اما قطعا این کشورها نمی توانند پالایشگاه های خود را از این حجم نفت خارج کنند.

چابهار هم معاف از تحریم‌های آمریکا

سامانه تراکنش‌های مالی بین‌بانکی موسوم به سوئیفت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دسترسی برخی بانک‌ها ایرانی را در راستای «ثبات و یکپارچگی نظامی مالی جهانی»‌ تعلیق کرده است. سوئیفت با صدور بیانیه ای تعلیق همکاری با بانک‌های ایرانی را اقدامی «تأسف‌آور» خوانده اما گفته این تصمیم «در راستای حفظ ثبات و انسجام نظام مالی جهان» گرفته شده است. این اتفاق در حالی افتاد که آمریکا پیش از این سوئیفت را تهدید کرده بود در صورت ادامه همکاری با ایران تحریم خواهد شد. البته در واکنش به این تصمیم سوئیفت «عبدالناصر همتی»، رئیس بانک مرکزی ایران، گفت: تحریم‌های اعلام شده از سوی بانک مرکزی ایران پیش‌بینی و "برای شرایط مختلف، حتی برای مواردی فراتر از این تحریم‌ها برنامه‌ریزی" شده است.

بیانیه سوئیفت دلیل محکم دیگری در شکست های اخیر آمریکا است زیرا «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، به شدت درباره دسترسی ایران به سوئیفت مخالفت می کرد اما در نهایت با فشارکشورهای دیگر در سفر خود به هند از مواضع اخیر خود عقب نشینی کرد.

همچنین ایالات متحده آمریکا، بندر چابهار در جنوب ایران، را جز استثنائات تحریم ها قرار داد. این گزارش هفته گذشته توسط رویترز به نقل از نماینده رسمی وزارت امور خارجه منتشر شد. وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، این کشور برخی استثتائات برای تحریم های اعمال شده علیه ایران در نظر دارد تا مانع توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران برای اقتصاد همسایه افغانستان باشد.

قطعا آمریکا مسیر شکست خورده گذشته مقامات این کشور را طی می کند. «باراک اوباما»، رئیس جمهور پیشین آمریکا، نیز پس از شکست در سیاست های خود پای میز مذاکره با ایران نشست؛ شکستی که بزودی مقامات فعلی در کاخ سفید هم به آن خواهند رسید.

از آنجاییکه تحریم شورای امنیت، اروپا و پشتوانه چین و روسیه را بیش از گذشته داریم قطعا ایالات متحده به اهداف خود نخواهد رسید. این تحریم ها چند ماهی است که به مرحله اجرا درآمده و بار روانی آن هم از مدت ها پیش شروع شده است. اقتصاد کشور هم مدتی در تلاطم قرار داشت و الان شرایط بهتر و باثبات تری را طی می کند. شاید برخی شرکت ها به دلیل تحفظ نتوانند با ایران وارد همکاری شده و بعضا از کشور خارج و قطع همکاری کردند اما این کشور تجریه 40 ساله در برابر تحریم ها دارد. فعالیت های دیپلماتیک بیش از گذشته در جریان است و هیات های کارشناسی ایران و اتحادیه اروپا بر روی سازوکار مالی جدید با جدیت کار می کنند و وضعیت سیاست خارجی کشور در شرایط بهتری قرار دارد.

قطعا وحدت و همدلی عامل اصلی خنثی و مقابله کردن با تحریم های آمریکا است. اگر در این مسیر وحدت ملی ایجاد شود با تکیه بر توان مردم از این شرایط هم عبور خواهیم کرد.

دیپلماسی دولت دونالد ترامپ   اخبار برگزیده
  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  

تبلیغات عجیب مجری شبکه یکعلی ضیا در یک مراسم تبلیغاتی برای خرید زمین در آلانیای ترکیه به عنوان مجری حاضر شد.
برنا زمین ترکیه تلویزیون 

  اخبار داغ
  

مواد اولیه داخلی صنعت تایر با ارز آزاد تامین می شودتهران- ایرنا- مدیرعامل یک گروه صنعتی تولیدکننده لاستیک با ابراز نگرانی از وضعیت تولید صنعت تایر کشور گفت: 60 درصد مواد اولیه تولید تایر در ایران، داخلی است که منابع آن از محل پتروشیمی ها و با ارز آزاد تامین می شود و این مساله در افزایش هزینه های تمام شده نقش بسزایی دارد.
ایرنا صنعت ارز ارز دولتی 

  

تاکید بر اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی در قمقم- ایرنا- دومین جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم آبی وهجدهمین جلسه شورای حفاظت منابع آب روز پنجشنبه با حضور استاندار و مسئولان در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد و اعضا بر اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی در سه بخش شرب، کشاورزی و صنعت تاکید کردند.
ایرنا زیبایی درآمد قم 

  

مهدی تاج بر اساس ماده 60 قانون خدمات کشوری می‌تواند در فدراسیون فوتبال فعالیتش را ادامه بدهد/ وزیر ورزش‌وجوانان نسبت به عملکرد فدراسیون فوتبال ارزیابی مثبتی داردرییس کمیته ملی المپیک کشورمان گفت: در پی جلسات فشرده ای که با وزیر ورزش و جوانان و ریاست فدراسیون فوتبال داشتیم مقرر شد تا آقای تاج به خدمت خود در فدراسیون فوتبال ادامه دهند.
برنا قانون قانون خدمات کشوری کمیته ملی المپیک 

  

استقبال در قشر جوان از کتاب " بلدچی" بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است/جلد سوم کتاب آماده است /تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق دهم"اسماعیل سپهوند" نویسنده کتاب «بلدچی» جامع ترین خاطره نگاری دفاع مقدس لرستان، نگاه متفاوت این کتاب به 8 سال جنگ تحمیلی را روایت می کند.
برنا نویسنده دوربین استان لرستان 

  

کاهش ارزش پوند در پی استعفای وزرای ترزا میارزش پوند استرلینگ در پی استعفای وزرای کابینه بریتانیا کاهش یافت.
ایلنا پوند ترزا می بریتانیا 

  

ارز دیگر صعود نمی‌کند اما آنها که قیمت‌ها را افرایش دادند هنوز کارشان را ادامه می‌دهند/دولت و روحانی تورم را سرکوب کردند اما موقتی/از الان باید برای انتخابات سال آینده برنامه‌ریزی کنیمدبیرکل خانه کارگر تاکید کرد: بدون تردید دولت فعلی کوشید قدم‌های بهتری بردارد اما در یک پیچی هرچه را که آورده بود از دست داد. اصولاً همه چیز را باید محاسبه کرد. اگر با نیت خالص اما بدون محاسبه هم وارد شوید به اشتباه می‌افتید. تیم حاضر دولت هرچقدر در مسائل دیپلماتیک حاذق بودند در مسائل اقتصادی این چنین نبودند. این اشتباهات به این شکل می‌توانست رخ ندهد.
ایلنا ارز قیمت افزایش قیمت 

  

سلطانی‌فر: قاسمی از چهره‌های ارزشی، محبوب و خادم رزمندگان استسید قاسم قاسمی با حکم وزیر ورزش و جوانان به عنوان مشاور وزیر امور ایثارگران منصوب شد.
برنا ورزش جوانان حوزه 

  

ترویج ارزش‌های اسلام سنتی نقش کلیدی در امنیت قرقیزستان داردرئیس جمهور قرقرقیزستان گفت: گسترش ارزش‌های اسلام سنتی نقش کلیدی در تقویت امنیت کشور دارد و در در آینده آکادمی اسلامی تحت نظارت دولت نیز تأسیس می‌شود.
فارس اسلام قرقیزستان رئیس جمهور 

  

حل مشکل پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان را به بازار برمی‌گرداند/ مشکلی در تامین بازار نداریم/ پرتقال شیرین از اول آذر به بازار عرضه می‌شودرئیس اتحادیه باغداران استان مازندران گفت: از اول آذر ماه محصول اصلی پرتقال که طعم و شیرینی لازم را دریافت کرده به بازار عرضه خواهد شد که قند آن به حد مناسب رسیده است. امسال مشکلی در تولید نداریم و در تلاش برای صادرات پرتقال هستیم تا موانع آن برطرف شود و بازار با مازاد این محصول مواجه نشود.
ایلنا استان مازندران عراق صرافی