برنا   |  سیاسی  |  

هیمنه سیاسی ابرقدرت جهانی شکست

دیپلماسی فعال دولت تدبیر و امید باعث شده است آمریکا در عرصه بین المللی تنهاتر از همیشه باشد و این تنهایی را می توان پس از خروج ترامپ از برجام و اعمال دوباره تحریم ها به وضوح دید. اکنون دیگر هیمنه سیاسی آمریکا شکسته و او برای پیشبرد اهداف خود با چالش های زیادی روبرو است.

هیمنه سیاسی ابرقدرت جهانی شکست

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ حربه تحریم 40 سال است که دردستورکار ضدایرانی مقامات آمریکایی قرار دارد و «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، بیش از گذشته این سیاست را دنبال می‌کند. هفته گذشته وزیر خزانه داری و خارجه ایالات متحده در یک نشست خبری از بازگرداندن تحریم های ضدایرانی که به واسطه برجام لغو شده بود، خبر دادند.

مقامات آمریکایی در بازگشت تحریم های ایران تلاش کردند جامعه بین المللی را، با خود همراه کنند که موفق نشدند و تنها تحریم های این کشور بازگشت و نه تحریم های اتحادیه اروپا و شورای امنیت.

 پس از بازگشت تحریم های ظالمانه و یک جانبه آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی مقامات به سرعت واکنش نشان دادند اتفاقی که قبلا هیچگاه شاهد آن نبودیم. در راستای توافق هسته ای و تایید پایبندی ایران به تعهدات خود، اجماع بین المللی برای کشورمان به همراه داشته و انزوای بین المللی آمریکا بیش از گذشته کاملا مشهود است.

«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور، و «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را "غیرقانونی" دانستند. دولت ترکیه هم اعلام کرد، خود را به تبعیت از تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران ملزم نمی‌داند. همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه و دارایی سه طرف اروپایی ساعاتی پس از اعلام کلیات دور جدید تحریم‌های آمریکا، بیانیه‌ای مشترک در خصوص تلاش‌های ادامه‌دارشان برای مقابله با این تحریم‌ها منتشر کردند.

همواره مواضع اروپا در برجام جسورانه بوده و پس از هربار اظهارنظر ترامپ درباره این توافق، «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بلافاصله و در برنامه زنده تلویزیونی واکنش نشان داد.

تنها کشوری که از بازگشت تحریم های ایران ابراز خوشنودی کرد رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی بود. «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در ادامه سیاست های ضد ایرانی خود، ضمن ابراز خشنودی از آغاز دور دوم تحریم های آمریکا علیه ملت ایران، آن را یک "روز تاریخی" خواند. نخست وزیر رژیم صهیونیستی ادعا کرد؛ «آغاز دور دوم تحریم ها به ویژه تحریم های بانکی، ضربه سختی به ایران وارد خواهد کرد.»

اما نکته قابل تامل در بازگشت تحریم های اخیر ایالات متحده آمریکا این است که این تحریم ها برخلاف گذشته پشتوانه شورای امنیت و اتحادیه اروپا را ندارد و همه در برابر آن موضع اتخاذ کردند و در حال حاضر فقط تحریم های سنگین ایالات متحده اعمال می شود.

در زمان وضع مجدد تحریم ها علیه کشورمان شاهد اشتباه فاحش مقامات آمریکایی بودیم که مورد تمسخر قرار گرفت. آمریکایی ها بانکی را که شش سال پیش بسته شد و کشتی سانچی که در سال گذشته غرق شد را مشمول تحریم قرار دادند.

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران، نیز در این باره در صفحه توییتر خود نوشت: «آمریکا تحریم هایی را علیه یک بانک ایرانی که دیگر وجود ندارد، اعمال کرده است.» ظریف همچنین هشتک «آمریکا در انزواست» را در زیر مطلب خود قرار داد.

خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم های ایران نه تنها شکست سیاسی بلکه شکست اقتصادی برای ایالات متحده در پی داشت. اروپایی ها برای اولین بار به فکر افتادند که کشورهای خود را از سیطره دلار خارج کنند و بدنبال راهکار جدید مالی  SPV  افتادند. استفاده بیش از اندازه آمریکا از قدرت اقتصادی، با عث ضعیف شدن این کشور شده است  و این شکست هم با سرعت مسیر خود را طی می کند.

عقب نشینی ایالات متحده از تحریم نفتی ایران

تحریم 8 کشور از خرید نفت ایران نشان دیگری از شکست و انزوای جهانی ایالات متحده است. زمانیکه رئیس جمهور آمریکا از برجام خارج شد، اعلام کرد فروش نفت ایران را به صفر خواهند رساند. اما کشورهای واردکننده نفت ایران وارد مذاکره با این کشورشده و خواستار ادامه خرید نفت از ایران شدند. نکته قابل تامل خرید 4 کشور مهم چین، هند، کره و ژاپن از ایران به عنوان مهمترین خریداران نفتی ایران است. در ادامه هم ترکیه، تایوان، ایتالیا و یونان از تحریم نفتی ایالات متحده معاف شدند. شاید آمریکا برای این 8 کشور شروطی گذاشته باشد اما سیاست فروش به صفر رساندن نفت ایران با شکست مواجه شد. آمریکا در عمل فرصت 6 ماهه به این کشورها داده تا وابستگی خود را به نفت ایران از بین ببرند اما قطعا این کشورها نمی توانند پالایشگاه های خود را از این حجم نفت خارج کنند.

چابهار هم معاف از تحریم‌های آمریکا

سامانه تراکنش‌های مالی بین‌بانکی موسوم به سوئیفت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دسترسی برخی بانک‌ها ایرانی را در راستای «ثبات و یکپارچگی نظامی مالی جهانی»‌ تعلیق کرده است. سوئیفت با صدور بیانیه ای تعلیق همکاری با بانک‌های ایرانی را اقدامی «تأسف‌آور» خوانده اما گفته این تصمیم «در راستای حفظ ثبات و انسجام نظام مالی جهان» گرفته شده است. این اتفاق در حالی افتاد که آمریکا پیش از این سوئیفت را تهدید کرده بود در صورت ادامه همکاری با ایران تحریم خواهد شد. البته در واکنش به این تصمیم سوئیفت «عبدالناصر همتی»، رئیس بانک مرکزی ایران، گفت: تحریم‌های اعلام شده از سوی بانک مرکزی ایران پیش‌بینی و "برای شرایط مختلف، حتی برای مواردی فراتر از این تحریم‌ها برنامه‌ریزی" شده است.

بیانیه سوئیفت دلیل محکم دیگری در شکست های اخیر آمریکا است زیرا «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، به شدت درباره دسترسی ایران به سوئیفت مخالفت می کرد اما در نهایت با فشارکشورهای دیگر در سفر خود به هند از مواضع اخیر خود عقب نشینی کرد.

همچنین ایالات متحده آمریکا، بندر چابهار در جنوب ایران، را جز استثنائات تحریم ها قرار داد. این گزارش هفته گذشته توسط رویترز به نقل از نماینده رسمی وزارت امور خارجه منتشر شد. وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، این کشور برخی استثتائات برای تحریم های اعمال شده علیه ایران در نظر دارد تا مانع توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران برای اقتصاد همسایه افغانستان باشد.

قطعا آمریکا مسیر شکست خورده گذشته مقامات این کشور را طی می کند. «باراک اوباما»، رئیس جمهور پیشین آمریکا، نیز پس از شکست در سیاست های خود پای میز مذاکره با ایران نشست؛ شکستی که بزودی مقامات فعلی در کاخ سفید هم به آن خواهند رسید.

از آنجاییکه تحریم شورای امنیت، اروپا و پشتوانه چین و روسیه را بیش از گذشته داریم قطعا ایالات متحده به اهداف خود نخواهد رسید. این تحریم ها چند ماهی است که به مرحله اجرا درآمده و بار روانی آن هم از مدت ها پیش شروع شده است. اقتصاد کشور هم مدتی در تلاطم قرار داشت و الان شرایط بهتر و باثبات تری را طی می کند. شاید برخی شرکت ها به دلیل تحفظ نتوانند با ایران وارد همکاری شده و بعضا از کشور خارج و قطع همکاری کردند اما این کشور تجریه 40 ساله در برابر تحریم ها دارد. فعالیت های دیپلماتیک بیش از گذشته در جریان است و هیات های کارشناسی ایران و اتحادیه اروپا بر روی سازوکار مالی جدید با جدیت کار می کنند و وضعیت سیاست خارجی کشور در شرایط بهتری قرار دارد.

قطعا وحدت و همدلی عامل اصلی خنثی و مقابله کردن با تحریم های آمریکا است. اگر در این مسیر وحدت ملی ایجاد شود با تکیه بر توان مردم از این شرایط هم عبور خواهیم کرد.

دیپلماسی دولت دونالد ترامپ   اخبار برگزیده
  

جزئیات طرح مجلس برای سهمیه بندی بنزیننمایندگان مجلس طرحی را ارائه کرده اند که بر اساس آن به هر ایرانی در هر روز یک لیتر بنزین داده شود.
خودروتک مجلس شورای اسلامی سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  اخبار داغ
  

نشست مشترک احزاب اصولگرا با جامعه روحانیت مبارزاحزاب و تشکل‌های مختلف جریان اصولگرایی با حضور در ساختمان مرکزی جامعه روحانیت مبارز نشست مشترکی به ریاست آیت الله موحدی کرمانی برگزار کردند.
تسنیم جامعه روحانیت مبارز حوزه خبرنگار 

  

جزئیات نشست غیرانتخاباتی جامعه روحانیت مبارز با احزاب اصولگرا/همفکری با احزاب برای تعامل‌های بعدینظرخواهی از احزاب درمورد اساسنامه جدید جامعه روحانیت، هفکری برای تعاملات بعدی، تاکید بر مسائل فرهنگی و عدم پدرسالاری مهم‌ترین محورهای مطرح شده در جلسه صبح امروز جامعه روحانیت با احزاب اصولگرا است.
فارس جامعه روحانیت مبارز 

  

نشست جامعه روحانیت مبارز با احزاب اصولگرا برگزار شدنشست احزاب اصولگرا با جامعه روحانیت مبارز صبح امروز به دعوت آیت الله موحدی کرمانی برگزار شد.
فارس جامعه روحانیت مبارز 

  

لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی برای اجرا به رئیس‌جمهور ابلاغ شدرییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس جمهور قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرد.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون شورای نگهبان 

  

طرح بلیچرریپورت به مناسبت 32 سالگی سوارزمهاجم اروگوئه‌ای تیم بارسلونا امروز 32 ساله شد.
ایلنا اروگوئه بارسلونا 

  

لوئیز سوارز مهاجم اروگوئه‌ای بارسلونا اذعان کرد که غیبت لیونل مسی در بازی برابر سویا نمی تواند بهانه خوبی برای شکست خارج از خانه آن ها باشد.
نود بازی لیونل مسی اروگوئه 

  

سازمان بازرسی کل کشور به دنبال مبارزه همه‌ جانبه با فساد استرئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: سازمان بازرسی کل کشور به عنوان مهمترین نهاد در حوزه مبارزه با فساد، به دنبال مبارزه همه جانبه و پیشرفته با انواع فساد و همچنین ارتقای فرهنگ قانون‌مداری و ایجاد نهاد‌های شفاف و پاسخگو است.
موج‌نیوز سازمان ملل سازمان بازرسی کل کشور مواد مخدر 

  

​لاریجانی قانون مبارزه با پولشویی را به روحانی ابلاغ کردرئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهوری اسلامی ایران 'قانون اصلاح قانون مبارزه با پول شویی' را برای اجرا ابلاغ کرد.
برنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مبارزه با پول شویی 

  

افزایش نرخ 23 ارز در بازار بین بانکی + جدولدر حالی در روز جاری نرخ 47 ارز از سوی بانک مرکزی اعلام شد که نرخ 23 ارز با رشد مواجه شده است.
خبرفوری ارز جدول بانک مرکزی