گسترش   |  اقتصادی  |  

وضعیت بورس 8 روز بعد از تصمیم جدید

با گذشت 8 روز از اجرای دامنه نوسان نامتقارن قیمت سهام همچنان اصلی‌ترین مشکل بورس گره معاملاتی در نمادهای گرفتار صف فروش است.

وضعیت بورس 8 روز بعد از تصمیم جدید

روز دوشنبه شاخص کل بورس 8 هزار و 113 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 214 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز هزار و 75 واحد نزول کرد و در رقم 436 هزار و 96 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 149 واحد ریزش کرد و به رقم 17 هزار و 255 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 37 نماد رشد قیمت و 376 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 7 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 76 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت گلتاش (شگل)، پگاه آذربایجان غربی (کفرا) و سیمان شمال (سشمال)‌ بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های مبین وان کیش (اوان)، پگاه آذربایجان شرقی (غپآذر) و صنایع بهداشتی ساینا (ساینا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای ثفارس (عمران و توسعه فارس)، وسکاب (سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها) و شپدیس (پتروشیمی پردیس) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس بانک دی (دی)، کشاورزی و دامپروری ملارد (زملارد) و پتروشیمی غدیر (شغدیر) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد عرضه 4 هزار و 865 میلیارد تومانی بسته شد.

رشد ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات دوشنبه 406 نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید 12 بود. ارزش صف‌های خرید نسبت به روز یک‌شنبه 6 درصد افزایش یافت و به رقم 194 میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز 7 درصد افزایش یافت و 5 هزار و 59 میلیارد تومان شد که بالاترین رقم در 24 روز کاری گذشته از پایان دی ماه به این سو است.

بیشترین تقاضاها

در دومین روز هفته شرکت رایان هم افزا (رافزا) برای سومین روز متوالی بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید 68 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از رافزا، امید (تامین سرمایه امید) و غگیلا (پگاه گیلان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز دوشنبه بیشترین صف فروش نیز به شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 196 میلیارد تومانی داشت. پس از شستا، شپنا و سایپا بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

دیروز برای ششمین روز متوالی شاخص بورس نزول کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز هزار و 75 واحد افت کرد و تعداد نمادهایی که افت قیمت داشتند بیشتر از نمادهای با رشد قیمت بودند. 376 نماد کاهش قیمت و تنها 37 نماد رشد قیمت داشتند.

همچنین سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آن‌ها از خریدها بود. در سمت تقاضا، 68 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 32 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز 88 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 12 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

همچنین رقم خروج پول حقیقی 529 میلیارد تومان بود و در پایان معاملات دوشنبه ارزش صف‌های فروش بیش از صف‌های خرید بود و ارزش صف‌های فروش به بیش از 5 هزار میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در 24 روز کاری گذشته از پایان دی ماه به این سو است.

دیروز باز هم روند نزولی ارزش معاملات خرد بازار ادامه یافت. روز دوشنبه سومین روز نزولی ارزش معاملات خرد بود که 5 درصد کاهش یافت و به رقم 2 هزار و 574 میلیارد تومان رسید که پایین‌ترین رقم در 75 روز کاری گذشته از 18 آبان ماه به این سو است. افت شدید ارزش معاملات خرد نشان دهنده کاهش نقدشوندگی بازار است که در نتیجه تغییر دامنه نوسان و ایجاد گره‌های معاملاتی رخ داده است. در پایان معاملات دیروز 406 نماد صف فروش داشتند. در نتیجه به نظر می‌رسد تا زمانی که در بر همین پاشنه می‌چرخد قیمت‌ها و به تبع آن شاخص بورس نزول خواهند کرد.

 

منبع: اقتصاد نیوز

بازنشستگی بانک قیمت   اخبار برگزیده
  

امام جمعه لواسان: طبری نفس همه را در لواسان بُریده بودطبری در لواسان، نفس همه را بُریده بود؛ مثلا در یک جلسه خصوصی، شخصی مسئله‌ای خصوصی را به من گفته بود، سردار این مملکت بود، ولی طبری می‌خواست او را بازداشت کند و بهانه می‌آورد که او مخالف حکم حکومتی رهبری است.
فردا بازداشت 

  

آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد 1400توزیع ناعادلانه واکسن در جهان و دیگر مشکلاتی که شرکت های تولید کننده واکسن برای سایر کشورها ایجاد می کنند، باعث شد دانشمندان ایرانی به تولید واکسن فکر کنند.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

ادعای جنجالی یک بازیکن در مورد علی دایی!محمد مومنی مهاجم استبق استقلال در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد علی دایی «استقلالی» است!
خانه فوتبال علی دایی استقلال مصاحبه 

  

دوران تحریک‌پذیری از قطعنامه‌ها گذشته است/تحریم‌های جدید به ضرر غربی‌ها است و از همکاری با ایران محروم می‌شوند/اختلاف سلیقه میان ایران با روسیه و چین به معنای افتراق نیست/با آمدن دولت جدید گشایش‌های فوق‌العاده برای مردم در راه استنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: ما دیگر در موضع ضعف نیستیم و میزان فشارها و تحریم‌ها به‌گونه‌ای است که دیگر کارتی برای بازی در این روش بازی ندارند. انواع تحریم‌ها بیش از آنکه به ضرر ما باشد به ضرر آن‌ها است، چراکه از همکاری با ایران محروم می‌شوند؛ بنابراین نباید مردم را از قطعنامه‌ها بترسانیم.
ایلنا بازی اصفهان سیاست خارجی 

  

حملات تند عبدالرضا داوری به احمدی نژاد /حتما در 1400 ردصلاحیت می شود /به تدریج موج احمدی‌نژاد فروکش خواهد کردعبدالرضا داوری گفت: احمدی نژاد باید سر چند پروژه مشخص با حاکمیت تفاهم می‌کرد و وارد صحنه می‌شد. اما آقای احمدی‌نژاد این کار را انجام نداد و با گفتارهای رادیکال تصویری از خودش ترسیم کرد که برهم‌زننده ثبات است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد کار 

  

حداقل حقوق کارکنان دولت در سال 1400 چقدر است؟نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش 25 درصدی حقوق‌ها در سال آینده مشروط بر اینکه از سقف حداکثر 2 میلیون و 500 هزار تومان تجاوز نکند، موافقت کردند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

پیشنهاد بایدن به ایران تله بودیک شبکه روسی در یادداشتی آورده است، تعیین پیش‌شرط برای بازگشت آمریکا به برجام، تکرار اشتباهات پیشین است و نتیجه آن عدم حصول توافق با ایران خواهد بود.
مثلث ایران خودرو ایران کنگره آمریکا 

  

دریافت مالیات از خودروهای لوکس شدنی است؟اخذ مالیات از خودروهای گران‌قیمت از وعده‌های نمایندگان مجلس یازدهم بود که به نظر می‌رسد این روزها با تصویب بودجه 1400 شکل عینی به خود پیدا کرده و قرار است شاهد اخذ مالیات از آنها باشیم، اما به نظر کارشناسان، این طرح ایراداتی دارد که اجرایی شدن آن را در هاله‌ای از ابهام فروبرده است.
خودروتک مالیات قیمت افزایش قیمت 

  

تکلیف سهمیه بنزین نوروزی 1400 مشخص شددرباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مازاد بر سهمیه ماهانه، هیچ مصوبه ای ازسوی هیئت دولت به وزارت نفت ابلاغ نشده است.
خودروتک سهمیه بندی بنزین بنزین هیئت دولت 

  

جنبش عدم تعهد در بیانیه ای ضمن تاکید بر دسترسی آسان، به موقع، عادلانه و جهانی همه کشورها به واکسن کووید 19، خواستار اتخاذ تدابیر فوری و موثر از سوی جامعه بین المللی جهت رفع تحریم های غیر قانونی یکجانبه علیه کشورهای عضو جنبش در شرایط کووید 19 شد.
نامه نیوز نیویورک صدا و سیما سود 

  

به چه کسانی تا پایان سال یارانه تعلق می گیرد؟سال99 نیز در حال طی کردن روزهای پایانی خود است؛ دولت نیز باید اسفند ماه طبق روال ماه‌های گذشته 3یارانه به حساب خانوارها پرداخت کند.
مستقل‌آنلاین زمستان یارانه کمیته امداد 

  

خبر بد درباره تعطیلی های سال جدید + عکسمرور تقویم سال آینده نشان می‌دهد از هم‌اکنون باید 74 روز از 365 روز سال را به عنوان تعطیل رسمی از تقویم روزهای کاری کنار گذاشت.
مستقل‌آنلاین عکس تقویم سریال پایتخت 

  

نقشه اصلاح‌طلبان برای رقابت با رئیسیرئیسی اعلام کاندیداتوری نکرده اما اصلاح‌طلبان دنبال راه‌هایی هستند که از رقابت احتمالی با وی جا نمانند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی ریاست جمهوری 

  

اظهارات جهانگیری درباره مذاکره با آمریکا: تابع سیاست‌های رهبری هستیممعاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر مذاکره ایران با آمریکا تابع سیاست‌های مقام معظم رهبری است منتها باید تحریمها علیه کشورمان لغو شود تا ایران پای مذاکره بیاید و قطعاً آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد، گفت: نباید اعتبار موضع گیری وزیر خارجه را با اظهار نظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد چرا که موضع وزیر خارجه تنها موضع جمهوری اسلامی در این حوزه است.
مثلث اسحاق جهانگیری رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

این هفته؛ انتشار گزارش نهایی هواپیمای اوکراینسخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: گزارش نهایی سانحه هواپیمایی اوکراین در هفته جاری به صورت عمومی منتشر می‌شود.
گسترش اوکراین سازمان هواپیمایی کشوری ایران 

  اخبار داغ
  

تاکنون چند درصد جمعیت جهان در برابر کرونا واکسینه شده‌اند؟کمتر از یک درصد (78 صدم درصد) از مردم جهان چرخه واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا را تکمیل کرده‌اند.
برنا واکسیناسیون ویروس 

  

آخرین جزییات از واکسن کرونای وزارت دفاعدبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: تا آخر اسفند ماه هم واکسن کرونای میلاد که
خبرفوری وزارت دفاع فناوری ریاست جمهوری 

  

244 فوتی کرونا در خوزستان در کمتر از یک ماه/ شناسایی بیش از 40 هزار بیمارسلامت نیوز: استاندار خوزستان گفت: در خوزستان از 20 بهمن ماه تا روز 15 اسفندماه، 244 مورد فوت به دلیل ابتلا به کرونا داشته ایم؛ این تعداد موارد فوت شده در کمتر از یک ماه، فاجعه است...
سلامت‌نیوز درمان استان خوزستان ماه 

  

بورس| شاخص بورس با 1900 واحد رشد به یک میلیون و 171 هزار واحد رسیدشاخص کل بورس تهران در ابتدای معاملات امروز یکشنبه 17 اسفند 1399 با رشد 1928 واحدی به یک میلیون و 171 هزار و 652 واحد رسید.
اعتماد بورس تهران شاخص فولاد 

  

زنان باردار بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستندکارشناس برنامه سلامت مادران شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: زنان باردار نسبت به زنان غیر باردار در صورت ابتلا به کرونا احتمال بیشتری برای بستری در بخش مراقبت ویژه دارند.
برنا زنان درمان سلامت 

  

اضطراب پس از حادثه نجات یافتگان از کرونا را تهدید می کند به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسلش گیر، عموم مردم بیم دارند که در صورت ابتلاء به کرونا جان خود را از دست بدهند و نسبت به پیامدهای متنوع و خطرناک ابتلاء به این بیماری بی توجه هستند. پژوهش‌های مختلف حاکیست ابتلاء به کرونا تبعات کوتاه مدت و درازمدت زیادی برای سلامتی انسان‌ها دارد و برخی از این مشکلات جنبه‌های شناختی و روان‌پزشکی دارند. بر همین اساس گونه‌های جدید ویروس کرونا…
مهر رانندگی پژوهش ویروس 

  

بورس کی به روند طبیعی برمی گردد؟در آخرین گزارش هفتگی کیان ریشه اصلی شرایط کنونی بازار، به هم خوردن تعادل طبیعی عرضه و تقاضا در شش ماه گذشته ارزیابی شده و علت اصلی این عدم تعادل، مداخلات نافرجام سیاستگذار در این بازار در همین مدت عنوان شده است.
گسترش ماه سهام قیمت 

  

ارتقای کیفی کالاهای فرهنگی و فعالیتهای جایزه فیروزه در دوره کرونا به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه جایزه فیروزه، محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره جایزه فیروزه گفت: «مجازی شدن این دوره از جشنواره و مشارکت استان‌ها در برگزاری مسابقات منطقه‌ای فرصتی متفاوت را پیش روی برنامه‌ریزان و تولیدکنندگان کالاهای فرهنگی قرار داد.» وی با اشاره به جلسات مجازی شورای سیاست‌گذاری این جشنواره گفت: «با آغاز دوران قرنطینه و…
مهر نوآوری حوزه خانواده 

  

ابررایانه ژاپنی تأثیرگذاری دو ماسک در مقابله با کرونا را رد کردسلامت نیوز:شبیه سازی انجام شده توسط یک ابررایانه ژاپنی در مؤسسه تحقیقاتی ریکن و با همکاری دانشگاه کوبه نشان می دهد استفاده از دو ماسک برای مقابله با ویروس کرونا چندان مؤثر نیست...
سلامت‌نیوز ابررایانه سلامت ماسک 

  

قیمت دلار امروز 17 اسفند 99 / ریزش قیمت دلار + جدولقیمت دلار امروز یکشنبه 17 اسفند 99 را می توانید در سایت فردا مشاهده فرمائید .
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

قیمت سکه و طلا امروز 17 اسفند 99 + جدولقیمت سکه و طلا امروز یکشنبه 17 اسفند ماه 99 را می توانید در سایت فردا مشاهده فرمائید
فردا قیمت سکه و طلا تورم