اگر قصد کمک به سیل‌زدگان را دارید این نکات را بخوانید

سلامت نیوز:در امدادرسانی به مناطق سیل زده باید توجه داشته باشیم که شرایط بحرانی نیاز به مدیریت دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا زندگی نکات مهمی را باید رعایت کنیم تا فاجعه را برای مردم سخت تر و غیرقابل تحمل تر نکنیم. بنابراین در امدادرسانی باید به نکات زیر توجه کنیم. ارزیابی نیازها باید انعطاف پذیر باشد: ارزیابی نیازها ضروری است...

اگر قصد کمک به سیل‌زدگان را دارید این نکات را بخوانید

سلامت نیوز:در امدادرسانی به مناطق سیل‌زده باید توجه داشته باشیم که شرایط بحرانی نیاز به مدیریت دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا زندگی نکات مهمی را باید رعایت کنیم تا فاجعه را برای مردم سخت‌تر و غیرقابل تحمل‌تر نکنیم. بنابراین در امدادرسانی باید به نکات زیر توجه کنیم.

ارزیابی نیازها باید انعطاف‌پذیر باشد:

ارزیابی نیازها ضروری است. متناسب با آنچه زمینه‌های محلی و محدودیت‌های محیطی ایجاب می‌کند باید انعطاف‌پذیری داشت. امدادگرانی که به یک زمینه خاص آشنایی دارند، باید بدانند که نیازها در میزان و شدت متفاوت هستند و باید بتوانند اولویت لازم را برقرار کنند. امدادگران باید به روز باشند و بدانند که حتی اگر آب‌های سیلاب فروکش نکرده باشد نیازها تغییر می‌کند و بتوانند خود را تطبیق دهند.

وقتی نیازها پیچیده‌تر می‌شود، با توجه به اینکه مدتی از سیل گذشته است، استفاده از کمک‌های نقدی این امکان را می‌دهد که به خانواده‌های سیل‌زده یاری برسانند. ارزیابی نیازها کار مهمی است که امدادگران در حالت ایده‌آل باید آن را با توجه به سایر نظرات کارشناسی انجام بدهند. همچنین اقلام مورد نیاز را اولویت‌بندی کنید و اطلاع‌رسانی کنید.

سیل از حوادث کوتاه‌مدت نیست:

مسائل سیل در طول زمان خودنمایی می‌کند و نیازمند توجه نیروهای امدادی است. سیل عواقب طولانی‌مدت و برنامه‌های مرتبط با بودجه دارد. بنابراین در امنیت روانی افرادی که سیل‌زده هستند، باید در نظر داشته باشیم که این اتفاق تا مدت‌ها همراه آن‌ها خواهد بود.

اطلاعاتمان را در مورد نحوه رفتار با سیل‌زدگان به روز کنیم، به آن‌ها ترحم نکنیم و بدانیم آن‌ها قبل از این اتفاق صاحب خانه بودند و تفاوتی با ما ندارند. در شأن انسانی و محترمانه رفتار کنیم. هر یک از ما می‌توانیم به واسطه جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنیم، گرفتار بلایایی مانند سیل بشویم.

امدادگران با توجه به حضور مداومشان، باید آگاهی لازم را برای کاهش خطرات سیل داشته باشد. در طول زمان مراقبت کنند و برخی از آسیب‌هایی را که می‌توانند، برای سیل‌زدگان کاهش دهند.

افراد کم‌توان از نظر اقتصادی بیشتر در معرض خطر مرگ در هنگام جاری شدن سیل هستند:

باید توجه داشته باشیم که خطر بلایایی مانند سیل، زلزله و... برای افراد کم‌ توان‌تر به لحاظ اقتصادی بیشتر است. آسیب‌پذیری بیشتر و تاب‌آوری کم‌تر این گروه، زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی دارد که امدادگران باید به آن توجه کنند.

تعامل با مقامات محلی بسیار مهم است:

با توجه به ماهیت طولانی مدتی که سیل دارد، امدادگران باید از نزدیک با مقامات محلی درگیر شوند. برنامه‌های مختلف را مطرح کنند و سیاست‌هایشان را در مسائل مختلف به مشورت بگذارند.

تعامل و درگیرشدن با جمعیت سیل‌زده بسیار مهم است:

در بسیاری از تجربه‌های دنیا، استفاده از ظرفیت سیل‌زدگان، به عنوان منابعی که از تمامی زوایا با محیط آشنا هستند، جایگاه مهمی داشته است. بنابراین در اولویت نیازها، مسائل و راهکارها باید با آن‌ها تعامل کرد.

خطر شیوع بیماری بسیار جدی است، اما همیشه پیش از شیوع پایین تصور می‌شود:

نظارت بر بیماری‌ها پس از سیل برای شناختن الگوی بیماری و شیوع احتمالی ان بسیار اهمیت دارد. شواهد و مدارک ضعیفی در مورد اثر طولانی مدت سلامت جسمی وجود دارد، اما باید مراقب عواملی مانند مارها و حیواناتی مانند آن‌ها که سلامت افراد را تهدید می‌کنند باشیم.

جلوگیری از خدمات آب‌رسانی و مدیریت فاضلاب برای جلوگیری از بیماری بسیار مهم است:

فعالیت‌های خدمت‌رسان‌ها باید در راستای بازگرداندن سریع سیستم آب سالم و فاضلاب باشد. یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها پس از سیل این کار است و باید مورد نظر امدادگران باشد. فراهم کردن امکانات برای دفع فضولات یک چالش پس از سیل است.

تصمیم‌گیری‌هایی که انجام می‌شود باید با توجه به زمینه اجتماعی و فرهنگی منطقه باشد:

برنامه‌های بازیابی در بسیاری از مواقع به زمینه اجتماعی و فرهنگی مردم سیل‌زده توجه نمی‌کند و موجب رنجش آن‌ها می‌شود. امدادگران علاوه بر این باید با توجه به شرایط و زمینه‌ها به گروه‌های کم‌تر توانا توجه کنند و احتمال نابرابری را افزایش ندهند. اگر درک خوبی از این زمینه‌ها نداشته باشیم، در امدادرسانی موثر دچار مشکل می‌شویم.

جابه‌جایی پس از سیل آخرین راه حل است:

بهترین راه ماندن در محیط سیل‌زده است وگرنه به طور عادی مردم را از معیشتشان دور می‌کنیم. جابه‌جایی فقط به سرپناه و خدمات مرتبط نیست. تمام عناصری که امکان زندگی و عملکرد مردم یک جامعه را فراهم می‌کند از جمله سرمایه اجتماعی افراد در جابه‌جایی به خطر می‌افتد و توصیه نمی‌شود.

بهداشت روانی را جدی بگیریم:

خدمات بهداشت روان پس از فاجعه، مانند داروی پیشگیری عمل می‌کند. شش کار در این مدت مورد اهمیت است: آمادگی، پاسخ و اقدام فوری، امداد رسانی و نجات، توانبخشی و اقدامات درمانی طولانی مدت با استفاده از منابع جامعه، بازیابی و بازگشت به حالت عادی و در نهایت مقاوت و پرورش.

ماه‌های بعد از حادثه را فراموش نکنیم:

توجه داشته باشیم در زمینه سیل و بلایا، توجه رسانه‌ها، کمک‌های پزشکی ، غذا و سرپناه، همدلی ارگان‌ها، جبران خسارت و توانبخشی در هفته‌های اول انجام می‌شود. در هفته‌های چهارم تا حد زیادی پوشش رسانه‌ها، درگیری دولت و سازمان‌های امدادی و سازمان‌های مردم‌نهاد از بین می‌رود و واقعیت برای افراد تازه مشخص می‌شود.

در این شرایط توجه به شرایط روحی و بازسازی زندگی افراد سیل‌زده اهمیت ویژه دارد. این روند چند ماه تا چند سال به طول می‌انجامد و باید به آن توجه داشته باشیم و از آن مراقبت کنیم. نقش کارکنان بهداشت روان در این مرحله نهایی بسیار زیاد است زیرا در این حالت بسیاری از سیل‌زدگان به مراتب شرایط سخت‌تری را از ابتدای حادثه تجربه می‌کنند.

سیل سلامت ایرنا   اخبار برگزیده
  

41 سال شعار عدالت دادید درحالیکه سیل سیستان و بلوچستان را ویران کردمحمدرضا یزدانپرست گفت: 41 سال از انقلابی که شعارش عدالت بوده گذشت و این حد از شکاف عدالتی، اصلا منطقی نیست! این مردمان، آخرِ قناعت و صبوری و نجابت هستند! اینها انتقادهای شنیدنی مجری تلویزیون از رسیدگی به سیل‌ زدگان سیستان و بلوچستان و محرومیت مردمان این دیار بود.
مستقل‌آنلاین سیل تلویزیون 

  

کتک زدن داور در لیگ فوتبال ایرانبازهم کتک زدن داور در زمین فوتبال اتفاق افتاد. انگار اتفاقات عجیب و غیراخلاقی در فوتبال ایران تمامی ندارد. این بار داور بازی چوکا در تالش بعد از دادن کارت زرد به یکی از بازیکنان، مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفت!
مستقل‌آنلاین فوتبال ایران زمین 

  

در هفته‌ای که شاخص بازار سهام بیش از 13 درصد افزایش داشت و طلا هم روند صعودی خود را حفظ کرد، قیمت دلار با بازدهی منفی مواجه شد. آیا این روند در هفته پیش‌رو تغییر خواهد کرد؟
نامه نیوز دلار حسن روحانی رئیس جمهور 

  

یک فعال سیاسی گفت: اگر گفته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر پرونده فساد مالی داشتن نمایندگان فعلی مجلس درست باشد باید تاسف خورد.
نامه نیوز شورای نگهبان فساد مالی سردار سلیمانی 

  

حال و هوای بازار و چشم انداز قیمت خودرو چگونه است؟در شرایطی که بازار خودرو طی هفته‌های گذشته با افزایش تقاضا و طبعا قیمت مواجه شده بود، هفته گذشته کمی از رونق خرید و فروش افتاد، هرچند باز هم قیمت برخی محصولات بالا رفت.
خودروتک خودرو بازار خودرو قیمت 

  

وام دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟موج تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها همچنان بی‌پاسخ مانده است. بعد از افزایش قیمت بنزین، تقاضای زیادی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزین‌سوز ایجاد شد این در شرایطی است که مسوولان نفتی کشور نیز در اوج‌گیری این تفاضا سهم بسزایی ایفا کردند...
خودروتک وام خودرو گاز 

  

پاسخ تند جمهوری اسلامی به علم‌الهدی و کدخداییاقتصادنیوز: جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود به برخی اظهارات ازجمله اظهارات احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد.
اقتصادنیوز جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

واکنش شدید به پنهان کاری ترامپ درباره تلفات انتقام موشکی ایرانکاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ انتقام 

  

برایان هوک: آمریکا یک فرمانده سپاه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داددولت آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران، یک مقام سپاه ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.
ایلنا سپاه پاسداران ایران دولت 

  

ظریف اعلام کرد: آمادگی ایران برای مذاکره با عربستانوزیر خارجه با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، درباره توافقی دیگر در موضوع هسته ای، تصریح کرد: به هیچ عنوان درباره توافق جدیدی مذاکره نمی کنیم.
مثلث محمدجواد ظریف ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

انتقاد قطعه سازان از اعمال جریمه توسط بانک مرکزی بابت دیرکرد تسویه ارزییک قطعه ساز با اشاره به اعمال جریمه بابت دیرکرد تسویه ارزی از سوی بانک مرکزی برای تولیدکنندگان داخلی، گفت:ما هیچ افزایش قیمتی بابت ارائه سیستم کنترل موتور با استاندارد یورو 5 به خودروسازان نداشته‌ایم.
تسنیم قطعه سازان خودروسازان بانک مرکزی 

  

خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای پایتخت از محل ارز حاصل از صادرات نفتسرپرست شرکت واحد اتوبوسرانی تهران جزئیات خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس از محل بودجه‌ی دولت را تشریح کرد.
ایلنا روزنامه بودجه آلودگی هوا 

  

اجرای شیوه جدید استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادراتاقتصادنیوز: رییس کنفدراسیون صادرات گفت: بعد از پایان سررسید بازگشت ارز حاصل از صادرات سال 97 در پایان دی‌، استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات، بر اساس گزارشات سه ماهه بانک مرکزی به سازمان مالیاتی خواهد بود.
اقتصادنیوز مالیات مالیات بر ارزش افزوده اتاق بازرگانی 

  

رئیس‌جمهوری داریم که نمی‌داند چگونه با تروریسم مبارزه کنداقتصادنیوز؛ پایگاه خبری تحلیلی JustSecurity در مطلبی با اشاره به اینکه «مبارزه ظاهری آمریکا علیه داعش به سردی گراییده است»، نوشت: رییس جمهوری (ترامپ) داریم که نمی داند چگونه با تروریسم مبارزه کند و اصلا برایش مهم نیست که شرایط برای دستیابی به اهداف مبارزه علیه داعش، القاعده و دیگر گروههای تروریستی مهیا است یا نه.
اقتصادنیوز طالبان تروریسم درمان 

  

قیمت هرکیلوکرم گوشت لاشه گوسفندی گرم (نر) با حدود 7 هزار تومان کاهش به 78 هزار تومان در تهران تقلیل یافت، هر چند نرخ این محصول در برخی از نقاط بیشتر است.
صراط گوشت قیمت تهران 

  

مبارزه با داعش متوقف شده و آمریکایی‌ها به حفاظت از خود مشغولنداقتصادنیوز؛ نشنال اینترست در مطلبی تحلیلی به قلم «پل پیلار» کارشناس ارشد بخش سیاست خارجی موسسه بروکینگز، با اشاره به اینکه «حضور نظامی آمریکا در عراق در واقع یک اشغال است»، نوشت: نیروهای آمریکایی ظاهرا هنوز در عراق هستند تا به مبارزه با داعش کمک کنند اما از آغاز تشدید اخیر در تنش‌ها میان ایران و آمریکا، این کمک اتفاق نیفتاده است...
اقتصادنیوز بانک مرکزی بازی بانک 

  

سکه 20 هزار تومان ارزان شد/ قیمت دلار امروز 28 دی ماههمزمان با صعود تاریخی شاخص کل در بازار سرمایه، بازار سکه و ارز همچنان روند نزولی خود را ادامه دادند.
برنا قیمت دلار ماه 

  

عماد افروغ: شهید سلیمانی ارزش ها را با جناح ها ارزیابی نمی کردیک جامعه شناس گفت: سردار طوری با من صحبت می کرد پنداری که هیچ فاصله ای بین ما نیست و ایشان از نظرات
خبرفوری عماد افروغ قاسم سلیمانی سردار سلیمانی