افزایش تلاش‌ها برای بازگشت بورس تهران به سنت قدیمی/ آیا بازگشت گزارش‌های پیش‌بینی سود (EPS) به سامانه کدال قابل اجراست؟

اقتصادنیوز: در سال‌های اخیر علاوه‌بر مسیر صعودی بازار سرمایه در ایران، تعداد شرکت‌های پذیرش‌شده در بازار سهام نیز بیشتر شده است.

افزایش تلاش‌ها برای بازگشت بورس تهران به سنت قدیمی/ آیا بازگشت گزارش‌های پیش‌بینی سود (EPS) به سامانه کدال قابل اجراست؟

به گزارش اقتصادنیوز شرکت‌های پذیرش‌شده در بازار سرمایه موظفند به‌صورت دوره‌ای گزارش‌های مالی خود را در سامانه کدال منتشر کنند. این گزارش‌ها فرصت تحلیل شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاران با رویکرد‌های متفاوت فراهم می‌کند. از سال 96 به این سو فاکتوری اساسی از گزارش‌دهی شرکت‌ها بر مبنای آینده‌نگری، از فهرست الزامات گزارشگری شرکت‌ها در بورس حذف شده است. فاکتوری که امکان پیش‌بینی آینده شرکت‌ها را راحت‌تر و سهل‌الوصول‌تر می‌کرد. پیش‌بینی سود شرکت‌ها در زمانی که تورم در فضای کلان اقتصاد ایران تک‌رقمی بود، از صورت‌های مالی حذف شد. در حالی که سود‌های پیش‌بینی‌شده در صورت تعدیل (مثبت و منفی) شرکت‌ها را به پاسخگویی و شفافیت بیشتر به مخاطبان ملزم می‌کرد. از سوی دیگر انحرافات معیار در طول دوره‌های زمانی میزان صداقت و درستی مدیران در گزارش‌دهی عملکرد شرکت‌ها را برای سهامداران آشکار می‌کرد. حالا در شرایطی که تورم روندی صعودی در پیش گرفته و موج‌های تورمی وضعیت شرکت‌ها و سهام آنها را تحت‌تاثیر قرار داده است، بازگشت گزارش‌های پیش‌بینی سود شرکت‌ها به سامانه کدال می‌تواند کیفیت تحلیل‌های آینده‌نگرانه به وضعیت سهام را بهبود بخشد و از سویی دیگر شفافیت بازار سهام را بیشتر کند.

آیا وقت بازگشت بورس به سنت قدیمی خود در انتشار گزارش‌های پیش‌بینی سود شرکت‌ها موسوم به EPS، فرا نرسیده است؟ کارشناسانی که با «دنیای‌اقتصاد» گفت‌وگو کرده‌اند، می‌گویند روند عمومی تورم در اقتصاد ایران و مسیر حرکت منحنی شاخص کل قیمت سهام، ضرورت انتشار گزارش‌های آینده‌نگر را از عملکرد شرکت‌ها در بازار سهام شامل بورس تهران و فرابورس ایران، به امری اجتناب‌ناپذیر تبدیل کرده‌است. در پی دو سال رشد مداوم؛ حالا سرمایه‌گذاران بورس در دوراهی آینده‌نگری و گذشته‌نگری ایستاده‌اند. از یک‌سو در گذشته آماری شرکت‌ها ارقامی ثبت شده که برمبنای آن میانگین نسبت قیمت به درآمد (P/ E) بورس تهران برای نخستین بار به محدوده 30 مرتبه نزدیک شده و ازسوی دیگر به باور برخی کارشناسان تورم دو سال گذشته و تورم انتظاری می‌تواند عدد نسبت قیمت به درآمد بورس (P/ E) را تعدیل و به ارقام کمتری هدایت کند. نسبت قیمت به درآمد بورس تهران (P/ E) برای اولین بار در تاریخ اقتصاد ایران به نسبت قیمت به اجاره در بازار مسکن (P/ R) نزدیک شده است. افزایش نسبت قیمت به درآمد بورس در ماه‌های اخیر به اختلاف‌نظر تحلیل‌گران درباره تشکیل حباب منجر شده، منتقدان می‌گویند برای رفع ابهام‌های بازار نسبت به روندهای آینده و اثرات تورم بر سودآوری شرکت‌ها باید گزارش‌های پیش‌بینی سود موسوم به EPS باردیگر در سامانه کدال منتشر شود.

بازگشت به تجربه 25 ساله

مساله افشای اطلاعات در تمام بازارهای مالی جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از آنجا که بازارهای مالی در تمام کشورها سهم بالایی در تامین‌مالی بنگاه‌های اقتصادی دارند، توجه به نحوه گزارش‌دهی رویدادهای مالی و موضوعات موثر بر عملکرد اقتصادی بنگاه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

انتشار گزارش‌های پیش‌بینی سود (EPS)، که از پیشینه‌ای 25 ساله در بازار سرمایه ایران برخوردار بود، دو سال پیش، در روزهای پایانی سال 96 در شرایطی کنار گذاشته شد که اقتصاد ایران روند پایداری از کاهش نرخ تورم و شاخص تورم تک‌رقمی را تجربه می‌کرد. بر این اساس مدیران وقت سازمان بورس انتشار گزارش‌های پیش‌بینی سود آینده‌نگر را چندان مفید ارزیابی نمی‌کردند و معتقد بودند انتشار اطلاعات گذشته‌نگر از سود شرکت‌ها مانع سیگنال‌دهی مدیران شرکت‌ها به سهامداران است اما حالا به نظر می‌رسد بازارسرمایه ایران که یک موج تورمی مداوم و فزاینده را طی دو سال گذشته در مجموعه اقتصاد ایران تجربه کرده و باردیگر نیازمند اطلاعاتی دقیق‌تر از روند سود شرکت‌ها در آینده نزدیک است.

تقابل دو نگاه و ریشه‌های بنیادی

در ماه‌های اخیر همزمان با تحولات مدیریتی در سازمان بورس احتمال لغو ممنوعیت دو ساله انتشار گزارش پیش‌بینی سود شرکت‌ها در بازار سرمایه تقویت شده است.  بسیاری از ذی‌نفعان بازار که با «دنیای‌اقتصاد» گفت‌وگو کرده‌اند، عموما به طرح انتشار دوباره پیش‌بینی سود شرکت‌ها نگاهی مثبت دارند و آن را دلیلی بر شفافیت رویه‌های حاکم بر فعالیت بنگاه‌های بورس قلمداد می‌کنند.

در این میان ولی نادی قمی از مدیران باسابقه فعال در بورس با استقبال از انتشار دوباره پیش‌بینی سود شرکت‌ها به «دنیای‌اقتصاد» گفت: من از ابتدا با اینکه ارائه پیش‌بینی سود شرکت‌ها وجود داشته باشد موافق بوده‌ام. با این حال باید توجه داشته باشیم که این کار نباید به شکل اجبار برای شرکت‌ها در نظر گرفته شود. در بسیاری از کشورهای پیشرفته این مساله وجود دارد و بسیاری از شرکت‌ها به‌صورت اختیاری پیش‌بینی خود را از درآمد سال مالی در اختیار بازار می‌گذارند.

این کارشناس بازار سرمایه با مورد توجه قرار دادن نگاه حاکم بر بازار سرمایه گفت: در شرایط فعلی نگاه بازار به گزارش‌های شرکت‌ها چندان عمیق و تحلیلی نیست. در طول یک سال اخیر تعداد کدهای فعال به 15 میلیون کد رسیده و در این مدت کوتاه نمی‌توان انتظار داشت افرادی که وارد بازار شده‌اند با دید تحلیلی به معامله اقدام کنند. نادی قمی افزود: شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که افراد تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری بلندمدت ندارند و تلاش برای حفظ قدرت خرید دلیل ورود افراد بسیاری به بازار سهام است.

با این حال برخی از فعالان بازار سرمایه معتقدند با توجه به اینکه بسیاری از سهام‌داران چندان به اطلاعات آماری شرکت‌ها توجهی ندارند، تغییر در فرآیند گزارش‌دهی شرکت‌ها نمی‌تواند تاثیر ویژه‌ای را ایجاد کند.

چنان‌که فردین آقابزرگی از تحلیل‌گران بورس به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در شرایط فعلی با توجه به مولفه‌هایی نظیر نسبت قیمت به درآمد، ارزش ذاتی و ارزیابی پتانسیل‌های شرکت برای سودآوری، قیمت‌های روی تابلو با آنچه که توجیه‌پذیر است، اختلافی قابل‌توجه دارد. در نتیجه در شرایط فعلی منتشر شدن یا نشدن پیش‌بینی سود شرکت‌ها در عمل تاثیری بر رفتار سرمایه‌گذاران نخواهد داشت. ولید هلالات دیگر تحلیلگر بورس هم با اشاره به اهمیت پیش‌بینی سود شرکت‌ها به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: بهتر است به جای آنکه ناشران خود به ارائه پیش‌بینی سود بپردازند، نهاد ناظر، ارکانی نظیر مشاوران سرمایه‌گذاری را تقویت کند. فکر نمی‌کنم در حال‌حاضر این قبیل اقدامات تاثیر چندانی در پیش‌بینی فعالان بازار داشته باشد. با این حال اگر نقش مشاوران سرمایه‌گذاری در تحلیل سود شرکت‌ها افزایش یابد، می‌توان به بهبود جایگاه تحلیل و ارتقای نگاه تحلیلی امیدوار بود.

تغییر چشم‌انداز بازار

تقاضای بازگشت گزارش‌های پیش‌بینی سود (EPS) به سامانه کدال این روزها در شرایطی داغ شده که فضای عمومی بورس، به کلی با آنچه که در سال 96 شاهد بودیم، متفاوت است. این روزها قیمت‌ها روی تابلوی معاملات بی‌وقفه بالا می‌روند، در حالی که در روزهای پایانی سال 96 حتی 100 هزار واحدی شدن شاخص کل بورس نیز امری دور از انتظار بود. در آن زمان اگر فردی حتی سخن از دو برابر شدن شاخص کل به میان می‌آورد احتمالا با استهزای سایرین رو‌به‌رو می‌شد.

 این روزها جریان عرضه و تقاضا به کلی دگرگون شده و به لطف آب شدن یخ ریال حتی تخمین سود شرکت‌ها برای سال آینده در طول یک هفته نیز چندان پایدار نمی‌ماند. در حالی که تورم انتظاری تقریبا همه روزه در حال افزایش قیمت دلار در تحلیل تحلیگران است، مشخص نیست که ارائه پیش‌بینی از سود آن هم برای یک سال عملا راه به جایی می‌برد و بهره‌ای از دقت خواهد داشت یا خیر. اما به هر ترتیب امکان تحلیل‌های آینده‌نگرانه و افزایش شفافیت شرکت‌ها عواملی است که موافقان احیای قانون قدیمی با دیده مثبت به لزوم بازگشت پیش‌بینی سود شرکت‌ها بنگرند.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

افزایش قیمت سهام بازارهای مالی جهان   اخبار برگزیده
  

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود 10 برابر شده است.
رویداد۲۴ ویروس ماسک کنکور 

  

پیش بینی بورس هفته | چرا تحلیلگران بازار می گویند شاخص صعودی استمعاملات در بازار سهام این هفته را با طیف وسیعی از نظر فعالان و تحلیلگران بازار با شرایط صعودی دنبال میکند. دلیل آنان برای پیش بینی خود چیست.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص سهام 

  

چند نفر به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای رأی مثبت دادند؟نشریه خط حزب الله در شماره دویست و چهل و هشت خود مطلبی درباره رای گیری مجلس خبرگان برای انتخاب رهبری نظام بعد از فوت امام خمینی (ره) را منتشر کرده است.
اعتماد حزب الله شورای نگهبان مجلس خبرگان 

  

همه گمانه‌­ها از وعده اقتصادی | خبر خوش فردا چیست؟بلافاصله پس از آنکه روسای قوای مجریه و مقننه از اجرای طرح «گشایش اقتصادی» سخن گفتند گمانه‌زنی فعالان بازارها درباره آن آغاز شد؛ تایید مقررات FATF، آزادسازی دلارهای بلوکه شده در کره، آغاز مذاکرات دیپلماتیک برای رفع تحریم‌ها، حذف یارانه‌های انرژی و نظایر آن از پربسامدترین گمانه‌های طرح شده در فضای مجازی بود؛ اما بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد به احتمال قوی «فروش اوراق مشارکت...
۵۵ آنلاین فضای مجازی حسن روحانی گروه ویژه اقدام مالی 

  

کم مصرف‌ترین خودرو ایرانی را بشناسید!در کشور انواع خودرو‌های تولیدی را داریم که در این گزارش کم مصرف‌ترین و پر مصرف‌ترین را مورد بررسی قرار داده‌ایم.
خودروتک مصرف سوخت ایران خودرو خودرو 

  

اسحاق جهانگیری ؛ معاون اول گرانی یا معاون اول روحانی"موضع‌گیری شورای ناکارآمدان علیه مجلس یازدهم"؛ نایب رئیس شورای شهر تهران می‌گوید مجلس یازدهم در شعار دادن و عمل نکردن جا پای دولت احمدی نژاد گذاشته است!
مثلث اسحاق جهانگیری گرانی امین حیایی 

  

سران نظام یک بار برای همیشه درباره «FATF» تصمیم بگیرند/ تنش‌های سیاسی هیچ منفعتی برای مردم ندارد/ تیم اقتصادی دولت باید ترمیم شودنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:تنش‌های سیاسی هیچ منفعتی برای مردم و نظام ندارد امروز تنها عامل وحدت و اتحاد و همدلی توزیع ثروت عادلانه بین مردم است.
ایلنا سران سه قوه دولت رئیس جمهور 

  

اگر همین فردا انتخابات برگزار شود احمدی‌ نژاد از هر اصلاح طلب و اصولگرایی بیشتر رأی می‌آوردجامعه‌ای که از جریانات سیاسی ناامید شده است به دنبال یک منجی و ناجی می‌ گردد که بسیاری آن منجی و ناجی را در چهره احمدی ‌نژاد می‌بینند. اگر همین فردا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود احمدی‌نژاد از هر اصلاح‌طلب و اصول‌گرایی بیشتر رأی می‌آورد و بدون اینکه نیازی به کوچک‌ترین تبلیغات داشته باشد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس احمدی نژاد 

  

یک استاد دانشگاه گفت: امروز ما هم دولت منطقه‌ای را در قالب امت-امامت داریم دنبال می‌کنیم و هم دولت قدرتمند ملی می‌خواهیم، تنها یک فرد با توانایی چند وجهی در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، دفاعی، نظامی و استراتژیک می‌تواند ما را به اهداف مان برساند...
نامه نیوز اصولگرایان ائتلاف اصولگرایان صادرات غیرنفتی 

  

MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شودکمپانی MTN Group که 49 درصد از سهام ایرانسل را در اختیار دارد، از تصمیم خود برای خروج از بازار خاورمیانه و ایران خبر داده است. دلیل این تصمیم کاهش جذابیت‌های این منطقه به خاطر افت سودآوری و تحریم‌های غرب عنوان شده است.
مملکت‌آنلاین سهام ایرانسل ایران 

  اخبار داغ
  

فوت مربی وزنه‌برداری ایران بر اثر کرونامربی سازنده وزنه‌برداری ایران به علت ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.
مثلث ایران ویروس رضا صادقی 

  

حقیقیان متخصص تغذیه افزود: مصرف وعده های غذایی بسیار اهمیت دارد و تا حد ممکن نباید حذف شوند. زیرا گاهی به دلایل مختلف عجله داشتن برای رسیدن به کار، استرس و عدم زمان کافی، وعده صبحانه حذف می شود. در صورتی که شروع روز با وعده صبحانه است که از مهمترین وعده های غذایی محسوب می شود و بهتر است یک صبحانه کامل صرف کنیم.
نامه نیوز خودرو بازار خودرو تغذیه 

  

فیلیپین روز گذشته (یکشنبه) با ثبت 61 قربانی جدید کرونا، بیشترین افزایش روزانه در موارد مرگ و میر ناشی از کرونا را که از تاریخ 18 ژوئیه گزارش شده به ثبت رساند.
نامه نیوز یارانه فیلیپین بازار خودرو 

  

کودکان مبتلا به کرونا در بیمارستان مفید+گزارش تصویریاقتصادنیوز: از همان روزهای آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، بیمارستان کودکان مفید بخش کرونای خود را فعال کرد و آماده پذیرش کودکان مبتلا به کرونا شد. اما رعایت نکات بهداشتی توسط مردم باعث شده بود کمتر کودکی به این ویروس مبتلا شود.
اقتصادنیوز کودکان بیمارستان گزارش تصویری 

  

3 علامت عجیب ویروس کرونانظام سلامت انگلیس در تحقیقات خود پیرامون علائم ویروس کرونا، سه علامت عجیب و جدید این ویروس را تایید کرد.
برنا ویروس سلامت انگلیس 

  

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در تهران اعلام شدفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره بیماران جدید مبتلا به کرونا که در تهران بستری شدند گفت: مجموعاً 559 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌‌های استان تهران بستری شدند که بالغ بر 109 نفر از این بیماران در بخش‌‌های ویژه بستری شدند.
برنا تهران بیمارستان 

  

تندروان: کرونا؛ مهم‌ترین مسئله لیگ برتر والیبال است/ به تهران آمدیم تا از بیماری و خطر دور باشیمسرمربی تیم والیبال فولاد سیرجان از کرونا به‌عنوان مهم‌ترین مسئله لیگ برتر والیبال در فصل پیش رو یاد کرد.
تسنیم لیگ برتر والیبال تهران 

  

بر اساس آماری که خبرگزاری رویترز منتشر کرده، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سرتاسر جهان از 20 میلیون نفر فراتر رفته است.
صراط ویروس برزیل آمریکای لاتین 

  

ژنتیک عامل ابتلا به کرونا ؟با توجه به شواهد موجود، ژنتیک می‌تواند با علائم بیماری مانند تب و اسهال، از دست دادن حس چشایی و بویایی و میزان ابتلا به بیماری کووید-19 ارتباط داشته باشد و یک سری از افراد به دلیل ساختار ژنتیکی خاص نسبت به ابتلا به بیماری مقاوم هستند و یا دچار علائم خفیف می‌شوند.
مستقل‌آنلاین ژنتیک ویروس دانشگاه علوم پزشکی تهران