روایت آمریکا از مذاکرات وین

ایرنا نوشت: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که در دوره اوباما معاونت او را برعهده داشت که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم در آن دوره به امضا رسید، همواره از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق این کشور از برجام انتقاد داشت و در دوران رقابت انتخاباتی هم وعده داد که به سرعت به … نوشته روایت آمریکا از مذاکرات وین اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

روایت آمریکا از مذاکرات وین

ایرنا نوشت: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که در دوره اوباما معاونت او را برعهده داشت که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم در آن دوره به امضا رسید، همواره از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق این کشور از برجام انتقاد داشت و در دوران رقابت انتخاباتی هم وعده داد که به سرعت به این توافق بازمی‌گردد.

با گذشت بیش از 100 روز از ورود بایدن به کاخ سفید، آمریکا هنوز خارج از برجام است و همچنان سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ را اجرا می‌کرد در حالیکه بارها به شکست آن اعتراف کرده است.

اما از حدود یک ماه پیش، با ابتکار اتحادیه اروپا و حمایت روسیه و چین، نخستین دور کمیسیون مشترک ابتدا به شکل مجازی برگزار شد و با موافقت ایران، دور دوم آن به صورت حضوری در وین آغاز شد.

آمریکایی‌ها هم تیم خود را به سرپرستی رابرت مالی نماینده ویژه این کشور در امور ایران راهی وین کردند تا به صورت غیر مستقیم با ایران گفت‌وگو کند و نظرات یکدیگر را به هم نزدیک‌تر کنند.

با گذشت سه دور مذاکرات حضوری کمیسیون مشترک، اکنون به زعم مقامات ایران و آمریکا، دیدگاه‌های دو طرف برای هم روشن‌تر شده و هر دو تقریبا مسیر و خواسته‌های یکدیگر را می دانند و از همین رو، کار را بر روی متن آغاز کرده‌اند.

دو هدف اصلی در این مذاکرات دنبال می‌شود، نخست که از نظر ایران بسیار اهمیت دارد، لغو یکپارچه تحریم‌ها است و دوم که آمریکا به دنبال آن است، بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی است.

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است تمام اقدامات کاهش محدودیت‌های برجام، مطابق با ماده 36 این توافق و برای جبران خسارات وارده ناشی از تحریم‌های یکجانبه آمریکا و بی عملی طرف‌های اروپایی است و برگشت‎‌پذیرند.

با این حال، اگرچه همه طرف‌ها نسبت به پیشرفت این دور از مذاکرات وین ابراز خشنودی دارند، اما جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه گفت: هنوز به توافق نرسیده‌ایم و برای از بین بردن شکاف‌های باقی مانده هنوز فاصله زیادی وجود دارد.

این فاصله ناشی از آن است که آمریکایی‌ها می‌خواهند با استفاده از برچسب‌های دیگری که در زمان ترامپ بر تحریم‌ها وضع شد، برخی از تحریم‌ها را به عنوان ابزار فشار بر ایران نگهدارند اما جمهوری اسلامی معتقد است هر تحریمی که از سال 2017 به بعد وضع شده است ناشی از سیاست ضد ایرانی و مخل برجامی است و باید برداشته شود.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یکم اردیبهشت گفت: ایران و آمریکا یک هدف مشترک دارند که آن بازگشت متقابل به پایبندی به برجام است. ما برای رسیدن به این هدف، در یک فرایند دیپلماتیک به صورت سازنده تعامل داشته ایم.این مذاکرات سازنده بوده و پیشرفت‌هایی داشته است. با این حال، به یاد داشته باشید راه درازی در پیش است.

وی اضافه کرد: مذاکرات به دلیل غیرمستقیم بودن دشوار است؛ با این حال گفته‌ایم که حتی اگر مذاکرات به خوبی هم پیش برود، ساده و سریع نخواهد بود. طرح و پیشنهادی که رئیس جمهوری بایدن روی میز گذاشت، عمل در برابر عمل بود. این طرح همچنان تا امروز باقی است. ما به طور یکجانبه اقدامی انجام نمی‌دهیم یا به طور یکجانبه امتیازی داده نمی‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: هدف همه متحدان ما و کسانی که چشم در چشم ما در قالب 1+5 مذاکره کردند این است که ایران هرگز نباید به سلاح اتمی دست یابد. این دقیقا همان هدف برجام است و دقیقا به همین دلیل است که پیشنهاد عمل در برابر عمل روی میز قرار دارد.

پرایس البته کارزار فشار حداکثری ترامپ را شکست خورده دانست و گفت: قرار بود این کارزار یک توافق بهتر، قوی‌تر و طولانی‌تر با ایران به دست آورد، قرار بود نیروهای نیابتی ایران را تضعیف کند و قرار بود ما را با متحدان و شرکایمان در سراسر جهان، گرد هم آورد. در واقع، در همه این موارد نتیجه عکس به دست آمد.

وی اقرار کرد: آنها هرگز به یک توافق بهتر نزدیک نشدند بلکه برعکس، ایران به برنامه هسته‌ای خود سرعت بخشید و اقداماتی را انجام داد که مطابق برجام، منع شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دوم اردیبهشت هم با ابراز اینکه پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین دیده شده است، بار دیگر تکرار کرد: اما همچنان مسیری طولانی در پیش داریم. این هم به خاطر این است که ما به صورت غیرمستقیم گفت‌وگو داریم، همچنین موضوعات آن ساده نیست بلکه پیچیده است.

پرایس به این نکته مهم هم اشاره کرد که “علاوه بر آن، بی اعتمادی بین ایران و آمریکا و بین ایران و سایر مذاکره‌کنندگان وجود دارد”.

وی اظهار کرد: ما آماده برداشتن گام‌های ضروری برای بازگشت به برجام هستیم که شامل برداشتن تحریم‌های ناسازگار با آن هستند. این موضوعاتی است که در کارگروه دوم در حال بحث است و نمی‌خواهیم به طور علنی درباره آن چیزی بگوییم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچون آنتونی بلینکن وزیر خارجه بایدن بار دیگر مدعی شد که برجام دست آنها را برای پاسخگو کردن ایران در سایر مواردی که تشخیص می‌دهند خلاف منافع آمریکا یا متحدان آنها است، نمی‌بنددد.

از این رو، پرایس تحریم‌ها را ابزار کلیدی برای همه آنها دانست و اظهار کرد در برجام هم وجود ندارد که آمریکا یا هر کشور دیگری در جهان نتواند در موضوعات دیگر، با استفاده از تحریم، ایران را به خاطر آنچه که او رفتارهای بدخواهانه نامید، پاسخگو نگهدارد.

دولت بایدن از ابتدا مدعی شد درباره بازگشت به برجام با کنگره، متحدان و شرکای منطقه‌ای و اروپایی همکاری و هماهنگی خواهند داشت. کنگره آمریکا نشان داد که در این مساله نظرات منسجم و یکدستی ندارد و اگر دولت بخواهد وقت خود را صرف اقناع آنها سازد، هیچ گاه موفق نخواهد به یک سیاست واحد و مورد اتفاق اکثریت دست یابد. این مساله حتی در بین دموکرات‌ها هم نظر واحدی ندارد اگرچه به اندازه‌ای است که مانع از تصویب یک حرکت ضد برجامی شود.

از سوی دیگر، با داغ‌ شدن خبرهای نزدیک شدن به توافق در وین، برخی از متحدان آمریکا همچون رژیم صهیونیستی را که از ابتدا هم با برجام مخالف بودند و ترامپ را هم به خروج از آن وادار ساختند، راهی واشنگتن کرد تا شاید بتوانند اختلالی در این روند ایجاد کنند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در چهارم اردیبهشت پیش از آنکه هیات صهیونیستی با همتایان خود از جمله جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن دیدار کنند، در پاسخ به این سوال که آیا کاخ سفید تحت تاثیر نظرات اسرائیل نسبت به بازگشت به برجام تغییر عقیده خواهد داد، اظهار کرد: خیر.

وی افزود: در حال حاضر مذاکرات البته به شکل غیر مستقیم جریان دارد و یک ظرفیت دیپلماتیک به سمت توافق هسته‌ای است. می‌دانیم که چالش وجود دارد و ما در حال تشویق همه طرف‌ها برای تداوم مذاکره هستیم.

در هفتم اردیبهشت همه ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر درباره مذاکرات وین، گفت: ما دو دوره مذاکرات غیرمستقیم را پشت سر گذاشتیم، و “مالی” و تیم او برای دور سوم به وین باز می‌گردند اما همانگونه که هفته گذشته مطرح شد، مسیری طولانی در پیش است.

وی اضافه کرد: آنچه که ما بر آن متمرکز شده‌ایم تنها و تنها یک چیز است و آن دستیابی به حصول اطمینان از توافقنامه ای است که به طور قابل اثبات و دائمی مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود. داشتن سلاح هسته‌ای ایران به نفع ایالات متحده، شرکای اروپایی ما، چینی‌ها و به نفع روس‌ها نخواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد: من دوباره به این واقعیت اشاره می‌کنم که ما توانستیم در سال 2015 به توافق هسته‌ای دست پیدا کنیم و در اوایل سال 2016 با همین مجموعه از شرکای 1 + 5 اجرایی شد. فکر می کنم این بیانگر برخی احتمالات بالقوه است که اگر این تعهد را در طرف ایرانی پیدا کنیم و همچنان در آن باقی بماند، می‌توانیم مجدداً این کار را انجام دهیم.

در دهم اردیبهشت هم جیک سالیوان در گفت‌وگو با نشست امنیتی آسپن درباره مذاکرات وین اینگونه پاسخ داد که “من قصد ندارم در این زمان، محتوای مذاکرات را توصیف کنم، ما در آنجا حضور داریم اما هنوز در محل مشخصی نیستیم”.

وی توضیح داد: به این معنی که ما، ایران و همه طرف‌ها راغب بوده‌ایم و درباره برداشتن تحریم‌های و محدودیت‌های هسته‌ای به طور جدی صحبت می‌کنیم. هنوز مشخص نیست که آیا این در هفته‌های آینده در وین به اوج خود می‌رسد یا خیر، در حالی که دیپلماسی در جریان است نمی‌خواهم بگویم جزئیات چه چیزی روی میز است و درباره چه چیزی بحث می‌شود.

با این حال، سالیوان برخلاف برخی ادعاهای محافل سیاسی آمریکایی، اقرار کرد: اینکه آیا آنها با حسن نیت در حال مذاکره هستند یا نه باید بگویم که ایرانی‌ها به روشی جدی برای بحث جدی در مورد جزئیات آمده‌اند و تیم‌ها اکنون در حال کار بر روی جزئیات هستند.

وی خاطرنشان کرد: این یک مذاکره واقعی است که البته به خاطر غیرمستقیم بودن آن، کارایی کمتری دارد. اینکه نتیجه مثبت خواهد بود یا نه، هنوز زود است مشخص شود.

انتهای پیام

برچسب هاایران و آمریکا برجام مذاکرات وین مذاکره ایران و آمریکا

ایران و آمریکا کنگره آمریکا وین   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  

بی‌تدبیری مدیران موجب ناامیدی فیلمسازها شده/ خیال آقایان راحت «خط باریک قرمز» را رها می‌کنم/ یکی دو پلتفرم و بخشی از مدیریت سینما زیاده از حد با دست باز و رفاقت عمل می‌کندکارگردان مستند «خط باریک قرمز» که جوایز متعددی از جشنواره‌های داخلی و خارجی دریافت کرده و توانست موجب بازگشت به زندگی هشت نوجوان بزهکار و رهایی یک نوجوان از اعدام شد، درباره شرایط سخت مستندسازی اجتماعی گفت: کسی که باید این فیلم را ببیند شخص ریاست قوه قضاییه است.
ایلنا اینستاگرام تهران شیراز 

  

پیش بینی بورس ‌شنبه /بورس در انتظار گزاش‌های مالیدر هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
اقتصادنیوز ماه 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار کم مشتریبازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است، نه تعلیق آنهاتبریز- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است نه تعلیق آنها، گفت: باید مسئولان کشورمان در مذاکرات وین هوشیار باشند.
۵۵ آنلاین ایران تبریز وین 

  

حمله تند مجیدی به وزیر ارتباطات بعد از باخت در دربی 95مجیدی:در هر دو نیمه از پرسپولیس بهتر بودیم/ مسئولیت باخت را گردن می‌گیرم
خانه فوتبال فرهاد مجیدی بهرام رادان ازدواج 

  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  اخبار داغ
  

کاهش قیمت دلار ادامه داردشاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با 0.16 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 90.287 واحد بسته شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار شاخص 

  

کاهش ماده خاکستری مغز در بیماران کرونایی به گزارش خبرنگار مهر به نقل از تایلند مدیکال نیوز، مطالعه جدید محققان دانشگاه برسیا ایتالیا و دانشگاه ایالتی جورجیا آمریکا، نشان می‌دهد که بیماران کووید 19 که تحت اکسیژن درمانی قرار می‌گیرند یا تب را تجربه می‌کنند در قسمت شبکه گیجگاهی قدامی مغز دچار کاهش ماده خاکستری مغز می‌شوند. تیم تحقیقات دریافت که حجم کمتر ماده خاکستری در این منطقه از مغز با میزان بالاتر ناتوانی در بیماران…
مهر مغز اسکن مغزی خبرنگار 

  

اعلام قیمت دلار در بازار متشکل + جزئیاتتغییرات قیمتی دلار در بازار متشکل، سامانه سنا و بازار آزاد مثبت بود و نرخ بازار آزاد به مرز 23 هزار تومان نزدیک شد. فردا تغییرات قیمتی دلار مهم است زیرا ممکن است از مرز 23 هزار تومان عبور کند.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

کرونا بیخ گوش هنرمندان/جدی بگیریدکافی است از پشت صحنه ساخت سریال های تلویزیونی یا فیلم های سینمایی بازدید کنید تا متوجه شوید یکی از گروه های پر خطر فعالیت های این روز ها تیم های فیلم سازی هستند که قاعدتا برای پر کردن آنتن تلویزیون، مناسبت های مختلف، ساخت سریال های تلویزیونی که می توانند نقش موثری در به خانه نگه داشتن مردم داشته باشد سعی و تلاش می کنند...
برنا هنرمندان تلویزیون 

  

خیز چهارم تمام نشده است/ثبت 8 میلیون جریمه کرونایی به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رئیسی شنبه شب در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما به ارزیابی بیماری کرونا در کشور پرداخت. معاون بهداشت وزارت بهداشت، در ابتدا با عنوان این مطلب که وضعیت کشور رو به بهبود است، گفت: بعد از درگیری با موج چهارم، روند نزولی شده و اکثر استان‌ها از وضعیت قرمز شده اند اما کوچک‌ترین غفلت می‌تواند ما را دوباره گرفتار کند. وی با اشاره به سه شهر سلماس، پارسیان و قلعه…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار شبکه یک سیما 

  

خیز چهارم کرونا تمام نشده است/عوامل خطر در روزهای پیش رو به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رئیسی شنبه شب در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما به ارزیابی بیماری کرونا در کشور پرداخت. معاون بهداشت وزارت بهداشت، در ابتدا با عنوان این مطلب که وضعیت کشور رو به بهبود است، گفت: بعد از درگیری با موج چهارم، روند نزولی شده و اکثر استان‌ها از وضعیت قرمز شده اند اما کوچک‌ترین غفلت می‌تواند ما را دوباره گرفتار کند. وی با اشاره به سه شهر سلماس، پارسیان و قلعه…
مهر درمان ویروس وزارت بهداشت 

  

عرف: به دلیل فراگیری کرونا، در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری محدودیت هایی وجود دارد+ فیلمرئیس ستاد انتخابات کشور گفت: به دلیل فراگیری کرونا، در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری محدودیت هایی وجود دارد. منبع: صداوسیما
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور ریاست جمهوری 

  

بحران جدید کرونایی در هند=چوب برای سوزاندن اجساد نایاب شد !هند بیشترین تعداد موارد جدید ابتلای روزانه در جهان و بیش از 4 هزار مرگ و میر ناشی از این ویروس را در روز گزارش می‌کند.
برنا هند ویروس مرگ 

  

تلاطم‌های شدید بورسیک روزنامه حامی دولت تصریح کرد سوء سیاستگذاری دولت، موجب رشد حبابی بورس و سپس سقوط سنگین آن شد.
فردا روزنامه دولت رشد اقتصادی 

  

توصیه بورسی حسین راغفر به دولتبازار بورس با سرمایه‌گذاری‌های مولد و حمایت از تولید می‌تواند رونق بگیرد اما دولت در یک‌سال اخیر، مسیری غیر از این را طی کرد و سهامداران را دچار خسارت کرد.
فردا حسین راغفر دولت سرمایه 

  

توصیه مهم به سهامداران بورس/ عجله نکنیدیک کارشناس بازار سرمایه گفت: با متقارن شدن دامنه نوسان معادلات در نمادهای متوسط و کوچک بازار روان‌تر خواهد شد.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

ارائه راهکارهایی برای بهبود وضعیت بورسکانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار طی نامه‌ای به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی راهکارهایی درمورد برون رفت از شرایط فعلی بازار سرمایه ارائه کرد.
گسترش بورس تهران مجلس شورای اسلامی تورم 

  

آیا واقعا کرونا می‌تواند عامل ایجاد شیار و خطوط در ناخن ها باشد؟ایجاد شیار و خطوط روی ناخن‌ها در بسیاری از بهبودیافتگان کرونا دیده شده است و برخی آن را از عوارض این بیماری می‌دانند، در حالی‌که مطالعات نشان می‌دهد این عارضه منحصر به کووید نیست و می‌تواند پس از هرگونه عفونت ویروسی بروز کند.
برنا 

  

5 علامت اصلی کرونا و مهم تر از جواب تست منفی کرونابا شیوع و همه‌گیری سویه‌های مختلف کرونا تنها راه تشخیص دقیق ابتلا به ویروس انجام تست پی‌سی‌آر است که آن هم با وجود علائم، زمانی مثبت می‌شود که حدود یک هفته از ورود ویروس به بدن گذشته باشد. یعنی ممکن است فرد مبتلا باشد و چون از زمان ورود ویروس و تکثیر آن مدت زمان مشخص نگذشته جواب تست منفی شود.
برنا ویروس