گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ آرامش در میانه تنش‌های منطقه‌ای

اقتصادنیوز: امروز شنبه 29 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت بدون توجه به تنش‌های سیاسی روز آرامی را سپری کرد. امروز بازار با ریزش نرخ‌ها در معاملات اولیه مواجه شد اما بعدازظهر قیمت‌ها روی مدار صعودی قرار گرفتند و از محدوده نرخ‌های بازگشایی نیز عبور کردند. امروز دلار در بازار آزاد ابتدا تا محدوده 11600 تومانی عقب‌نشینی کرد و عصر در محدوده 11900 تومانی قرار گرفت...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ آرامش در میانه تنش‌های منطقه‌ای

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز شنبه 29 تیر 1398 برخلاف انتظار شماری از معامله گران ارزی، بازار در نخستین روز هفته در دامنه محدودی نوسان کرد و نرخ‌ها بدون توجه به اخبار مبنی بر افزایش تنش های سیاسی میان ایران و غرب، تغییر چندانی نداشتند.  پیش از ظهر امروز در معاملات اولیه قیمت‌ها وارد مدار نزولی شدند و دلار تا محدوده 11600 تومانی عقب‌نشینی کرد و سکه زیر مرز 4 میلیون تومانی رفت. اما بعدازظهر نرخ‌ها تغییر مسیر داده و با حرکت روی مدار صعودی به نرخ‌های اولیه (نرخ‌های بازگشایی و نرخ‌های پایانی روز پنجشنبه) رسیدند و تا عصر رقم‌های ثبت شده حاکی از رشد نسبی قیمت‌ها بود.

نوسانات بازار در روز شنبه نشان داد که در شرایط کنونی معامله گران و افراد عادی چندان نسبت به اخبار سیاسی حساس نیستند. البته عده ای نیز باور داشتند خبر المانیتور مبنی بر مذاکره ظریف با رند پاول نماینده ترامپ کمی در فروکش سایر اخبار موثر بوده است. با این حال، دسته بیشتری از فعالان باور داشتند، اثر اخبار سیاسی بر بازار ارز کمرنگ شده است.

جوسازی نوسانگیران افزایشی با دو خبر سیاسی

پیش از شروع بازار، معامله گران در صفحات مجازی عمدتا عنوان می کردند که بازار روز شنبه می تواند به خبرهای سیاسی حاکی از افزایش تنش ها واکنش نشان دهد. ادعای رییس جمهورآمریکا مبنی بر ساقط کردن پهپاد ایرانی که توسط مقامات ایران تکذیب شد، و نیز توقیف نفتکش انگلیسی دو خبری بودند که شماری از نوسان‌گیران افزایشی بازار پیرامون آن جوسازی می‌کردند. خصوصا آنکه در واکنش به خبر اول، اونس در بازارهای جهانی افزایش مقطعی را تجربه کرد و سپس با خروج از هیجان در کانال هزار و 420 دلار به کار خود پایان داد. همچنین قیمت جهانی نفت در واکنش به خبر دوم رشد نسبی و لحظه‌ای داشت.

ابتکار عمل در دست بازارساز

با این حال، روز شنبه به نظر می رسید بازار بیشتر در کنترل بازارساز است و او تمایل دارد که قیمت برخلاف روند شدید کاهشی هفته گذشته، بیشتر با ثبات حرکت کند.عصر امروز، شاخص ارزی روی عدد 11 هزار و 950 تومان قرار گرفت که هم‌ارزش روز پنج شنبه بود. این قیمت کمی بالاتر از نرخ دلار در سامانه نیما است و به نظر می‌رسد، بازارساز تمایل دارد قیمت دلار در سامانه نیما و بازار آزاد در نزدیکی هم قرار داشته باشند. در حالیکه بازار با افزایش تقاضای احتیاطی مواجه نشده بود، قیمت دلار نیز بیشتر در جهتی حرکت کرد که بازارساز تمایل داشت. عاملی که موجب می شد معامله گران روز کم‌هیجان و کم‌نوسانی را پشت سر گذاشته و به‌رغم سیر نزولی اولیه با تغییر روند در بعدازظهر تغییر چندانی متوجه نرخ‌های نهایی نگردد. امروز نوسان‌گیران نه می توانستند بازار را به سوی قیمت های پایین‌تر هدایت کنند و نه توان تقاضایی برای عبور دلار از مرز 12 هزار تومانی وجود داشت. برای اینکه قیمت دلار یک بار دیگر در مسیر صعودی قرار می‌گرفت و از سطح ثبت‌شده پیشین عبور می‌کرد، یا نیاز به افزایش تقاضای تجاری بود یا اینکه بازار با ورود تقاضای احتیاطی مواجه می‌شد.

یکی دیگر از نشانه‌های تمایل بازارساز به منظور کاهش نوسانات بازار و تثبیت قیمتی در نزدیکی سامانه نیما، نوع قیمت گذاری صرافی های بانکی بود. دیروز صرافی های بانکی قیمت دلار را در ابتدای روز حدود 11 هزار و 700 تومان بود و تا حدود ساعت 4 بعدازظهر به 11 هزار و 650 تومان رسید که فاصله 200 تومانی بازار آزاد و حدود 100 تومانی با بازار نیما داشت.

عده ای از فعالان بازار معتقدند نوسانات محدود دلار در خرداد و 15 روز ابتدایی تیرماه در کنار افت شدید هفته گذشته از جمله عوامل مهمی بوده اند که نگاه شماری از افراد عادی را از بازار دور کرده است. در این شرایط معامله گران ترجیح می دهند نقدینگی خود را به سمت بازارهای دیگر حرکت دهند؛ گروهی که به دنبال ریسک های بیشتر هستند، ممکن است سرمایه خود را روانه بازار سهام کنند، حال آنکه افرادی که ریسک گریزتر هستند، ترجیح می دهند به دنبال دریافت سود بانکی باشند. با این حال، با توجه به اینکه قیمت دلار در هفته گذشته افت زیادی را تجربه کرد، عده ای از معامله گران باور دارند، قیمت می تواند هم چنان به واسطه اصلاحات قیمتی تعدیل شود.

قیمت دلار و ارزهای رایج

پیش از ظهر امروز شنبه 29 تیر شاخص ارزی به محدوده 11600 تومانی راه یافت و عصر دلار در بازار آزاد پایتخت بین 11890 تا 11940 تومان قیمت خورد.

همچنین صرافی ملی نرخ رسمی دلار و یورو را ابتدا 200 تومان افزایش داد و سپس 50 تومان از آن کاست. بنابراین نرخ رسمی خریدوفروش دلار در صرافی‌های بانکی بین 11550 تا 11650 تومان و نرخ رسمی خریدوفروش یورو 11450 تا 11550 تومان اعلام شد.

همچنین  قیمت حواله درهم امارات که صبح تا 3190 تومان ریزش کرد، بعدازظهر به رقم 3250 تومان رسید.

آخرین قیمت طلا و سکه

امروز در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید) پیش از ظهر تا 3 میلیون و 980 هزار تومان کاهش یافت و بعدازظهر به 4 میلیون و 110 هزار تومان رسید. همچنین سکه بهار آزادی (طرح قدیم)  بعدازظهر 4 میلیون و 30 هزار تومان قیمت خورد.

همچنین امروز قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 220 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 400 هزار تومان و قیمت  سکه‌گرمی 950 هزار تومان اعلام شد.

از سوی دیگر امروز قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران در معاملات اولیه تا یک میلیون و 690 هزار تومان کاهش یافت و عصر به یک میلیون و 723 هزار تومان رسید. همچنین هر گرم طلای 18 عیار حدود 397 هزار تومان شد.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

11.960

11.640

دلار صرافی ملی

11.700

11.550

یورو صرافی ملی

(ارز مسافرتی)

13.600

13.450

نرخ حواله درهم امارات

3.260

3.190

سکه امامی

(طرح جدید)

4.155.000

3.980.000

سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

4.030.000

نیم‌سکه

2.200.000

ربع سکه

1.400.000

سکه گرمی

950.000

مثقال طلای

آب‌شده 17 عیار

1.730.000

1.690.000

 

 

این مطلب برایم مفید است 0

بازار طلا و ارز یورو سود   اخبار برگزیده
  

ترامپ شرایط ایجاد اعتراض‌ها در ایران را فراهم کرد/ شرایط رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید سخت و پیچیده شده استمشاور سابق کمیته دموکراتیک مجلس نمایندگان ایالات متحده استیضاح را مشکلی بزرگ برای ترامپ دانست و گفت: اکنون سرنوشت ترامپ و ادامه روابط او و ایران به استیضاح بستگی دارد. ترامپ به شدت نگران استیضاح است. اگر پشتیبانی زیادی از وی صورت نگیرد اوضاع برای او از کنترل خارج می‌شود و این موضوع برای ترامپ نگران‌کننده است.
ایلنا ترامپ ایران ایران و آمریکا 

  

چشم انداز سمت و سوی قیمت خودرواین روزها شرایط قیمت خودرو در بازار به گونه ای است که زمان مناسبی برای ورود تقاضای مصرفی به بازار به نظر نمی رسد. قیمت خودرو بیشتر از جنبه روانی شارژ شده و همین مساله به حربه ای در دست دلالان خودرو تبدیل شده تا قیمت های کاذب را روی خودروها بگذارند...
خودروتک تورم خودرو خودروسازان 

  

سانسور سخنان مهم روحانی توسط روزنامه های حامی دولتکیهان در شماره امروز خود نوشت: روزنامه‌های حامی دولت، سخنان مهم رئیس‌جمهور را در تیترهای خود سانسور کردند.
مثلث روزنامه دولت رئیس جمهور 

  

این روز‌ها آلودگی و آنفلوآنزا از جمله دغدغه‌های اجتماعی اصفهانی‌ها و مردم دیگر استان‌های کشورمان محسوب می‌شود که به غیر از بیماری‌های جسمی سبب نگرانی‌هایی برای خانواده‌ها شده است. ولی آنچه که مردم را بیشتر نگران می‌کند شایعاتی است که برای خوردن و یا نخوردن چیزی در فضای مجازی منتشر و میلیون‌ها بار باز نشر می‌شود.
نامه نیوز استان اصفهان اصفهان صدا و سیما 

  

چه کسانی منتظر یارانه بنزین نباشند؟تا پایان دومین روز از آذرماه، یارانه بنزین برای 60 میلیون نفر یا به عبارت دیگر نزدیک به 18 میلیون خانوار ایرانی بنابر اعلام محمدباقر نوبخت واریز شد.
مستقل‌آنلاین یارانه بنزین ریال 

  

هیچ دستور کاری برای ارتباط با آمریکا وجود ندارد«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام که امروز (جمعه) در وین برگزار شد، طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران گفت: ما امروز دور جدیدی از کمیسیون مشترک برجام را برگزار کردیم که یک دور معمولی و روتین کمیسیون مشترک بود. طبق برجام هر سه ماه یک بار کمیسیون مشترک باید برگزار شود.
مثلث معاون سیاسی ایران وین 

  

منتظر خودروهای روسی در بازار ایران باشیم؟سرپرست معاونت امور بین الملل سازمان توسعه تجارت می‌گوید: تولید مشترک خودرو میان ایران و روسیه جدی و زمینه همکاری فراهم شده است. از چندین ماه گذشته تاکنون چندین نشست میان مدیران لادا، ایران خودرو و سایپا شکل گرفت و خودروسازان مذاکرات متعددی را با شریک‌های تجاری برگزار کردند.
خودروتک روسیه ایران و روسیه ایران خودرو 

  

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مهمترین هدف از فعال سازی «رمز دوم پویا» را افزایش سطح امنیت در پرداخت‌ها و خریدهای اینترنتی بدون کارت عنوان کرد.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک جمهوری اسلامی ایران 

  

کالاهای اساسی چقدر گران شد؟مقایسه قیمت کالاهای اساسی در مهر 98 نسبت به مهر 97 نشان می‌دهد که قیمت برخی محصولات مانند برنج افزایشی و قیمت برخی کالاها مانند تخم‌مرغ و سیب‌زمینی اندکی کاهشی بوده است.
مستقل‌آنلاین کالاهای اساسی قیمت برنج 

  

تحلیل رئیس کل بانک مرکزی درباره شوک بنزین بر بازار ارزاقتصادنیوز: عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی درباره اوضاع بازار ارز پس از افزایش قیمت بنزین توضیحاتی ارائه داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک بنزین 

  اخبار داغ
  

لوئیس سوارز امشب یکی از زیباترین گل های سال را به ثمر رساند و بدون شک از حالا نامزد جایزه پوشکاش خواهد بود.
ورزش۳ عکس 

  

گل دیدنی سوارز به مایورکا(فیلم)مهاجم اروگوئه‌ای بارسلونا در دقیقه 44 دیدار مقابل مایورکا چهارمین گل آبی اناری پوشان را به زیبایی به ثمر رساند.
ایلنا اروگوئه زیبایی بارسلونا 

  

یادداشت|16 آذر روز مبارزه با فساد سیاسیجنبش دانشجویی می‌تواند پرچمدار مبارزه با فساد سیاسی باشد و حتی در برهه زمانی پیش رو شاید تنها راه چاره ورود مخلصانه ی نیروی جوانی است که تعاملات اجتماعی را در جنبش دانشجویی تجربه کرده باشد.
تسنیم بازی جمهوری اسلامی امام خمینی 

  

افت 28 درصدی قیمت دام زنده نسبت به ابتدای سال/ گوشت ارزان نشدمدیرعامل اتحادیه دامداران کشور از کاهش 28 درصدی قیمت دام زنده نسبت به ابتدای سال خبر داد و گفت: کاهش قیمت برای دامدار وجود دارد اما متاسفانه مصرف کننده شاهد پائین آمدن نرخ گوشت قرمز در بازار نیست.
تسنیم قیمت بهره وری گوشت 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تلاطم بازار و تداوم روند صعودی قیمت دلار و سکهاقتصادنیوز: امروز شنبه 16 آذرماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران نوسان‌های کاهشی و افزایشی فراوانی را تجربه کرده و بطور روی مدار صعودی افزایش یافتند. به رغم کاهش شیب مدار صعودی نرخ دلار نسبت به روز چهارشنبه و پنجشنبه، شاهص ارزی تا سقف محدوده 13200 تومانی پیشروی کرد. همچنین سکه طرح جدید به نیمه بالای کانال 4 میلیون تومانی و محدوده 4.6 میلیون تومانی راه یافت...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت یورو 

  

بار گران صنعت بیمه، ارزان بردوش شبکه فروش استمدیر عامل بیمه تجارت‌نو درجمع تعدادی از سیاستگذاران، مدیران عامل و دیگر فعالان صنعت بیمه خواستار درک نقش کلیدی شبکه فروش و بازاریاب‌ها دراین صنعت شد.
شما‌نیوز صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

سفیر اسبق ایران در کشورهای چین و پاکستان گفت: ایران و آمریکا تاکنون پنج توافقنامه با هم داشته‌اند که آمریکا به هیچیک از مفاد آنها عمل نکرده است.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا چین 

  

قالیباف: جامعه و قوه قضائیه به شدت با فساد مبارزه می‌کنند/ دانشجویان: تکلیفتان را با املاک نجومی روشن کنیدشهردار اسبق تهران گفت: مشکل اساسی ما اینجاست که می‌خواهیم کشور را به صورت شرطی اداره کنیم، وقتی می‌گوییم هم چرخ سانتریفیوژ و هم چرخ زندگی مردم بچرخد، کشور را شرطی می‌کنیم و در نهایت هر دوی این مورد تعطیل می‌شود.
ایلنا دانشجو تورم جوانان 

  

قالیباف در دانشگاه علامه: تصمیم‌گیری غلط نتیجه نظرسنجی از پشت شیشه ماشین است/ امیدوارم دیوان محاسبات گزارش ارز 4200 تومانی را منتشر کندعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: درمجلس آینده باید با چهره های نو و جوان روبرو شویم البته جوانانی که پختگی و تجربه لازم را برای قانون گذاری و شناخت دقیق از امورات کشور داشته باشند در این صورت می‌توانیم گام دوم انقلاب را تحقق بخشیم.
تسنیم درآمد دانشگاه علامه طباطبایی دیوان محاسبات