اعتماد   |  فرهنگی  |  

اعتراض به یادداشت آیدین آغداشلو/روایتی تلخ از روز خاکسپاری علی گلستانه

حمید شاهرخ، عکاس و از دوستان نزدیک علی گلستانه در اظهار نظری با اشاره به یادداشت آیدین آغداشلو که برای چهلمین روز درگذشت علی گلستانه منتشر شد، تصریح کرد: «من به نمایندگی از خانواده گلستانه می‌گویم که به شدت نسبت به یادداشت آقای آغداشلو معترض هستند.»

اعتراض به یادداشت آیدین آغداشلو/روایتی تلخ از روز خاکسپاری علی گلستانه

اعتمادآنلاین| آیدین آغداشلو، هنرمند نقاش معاصر کشورمان به مناسبت چهلمین روز از درگذشت علی گلستانه به همراه تعدادی از دوستداران این نقاش بر سر مزار این هنرمند حاضر شده بود. او که با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود محل به خاک سپرده شدن علی گلستانه را توصیف کرده بود، این سوال را مطرح کرد که آیا جای بزرگترین نقاش معاصر ایران زیر این توده‌ی گل انباشته است؟ 

به گزارش ایسنا، با گذشت چند روز از انتشار این یادداشت،  به منظور پیگیری این مسئله که آیا محل به خاک سپرده شدن علی گلستانه در شأن جایگاه هنری‌اش است یا خیر با حمید شاهرخ تماس گرفت. حمید شاهرخ اما ضمن انتقاد از این یادداشت حقایقی را درباره محل خاکسپاری هنرمند روشن کرد.

 

هیچ توجیهی برای این یادداشت وجود ندارد!

 

شاهرخ ضمن اشاره به این نکته که هیچ توجیهی برای انتشار این یادداشت وجود ندارد، به خبرنگار بخش تجسمی ایسنا گفت: «طی دو سه روز گذشته من مطالبی نوشتم که منتشر کنم اما با مشورتی که انجام شد و برای نگه داشتن حرمت این استاد و شخصیت شناخته شده‌اش مطلبی را منتشر نکردم.»

وی پیش از پاسخ به این سوال که چرا علی گلستانه در طالقان به خاک سپرده شد، اظهار کرد: «روزی که این بزرگان بر سر مزار علی رفتند، اصلا چهلمش نبود. چهلم علی بیست و پنجم بود.»

شاهرخ در ادامه اضافه کرد: «طبق سنتی که ما داریم و به خصوص اهالی طالقان این است که سنگ قبر چهلم گذاشته شود. سنگ قبری که ما سفارش دادیم موقت بود. این سنگ قبر را چون موقت بود به یک سنگ‌تراش پیری که در آنجا بود دادیم. بنابراین نمی‌شود توقع داشت که این سنگ خوش خط باشد آنطور که آقای آغداشلو در یادداشتشان به آن اشاره کرده‌اند. بیست و پنجم ما سنگ موقت را نصب کردیم.» 

وی ضمن اشاره به این نکته که این یادداشت شتاب‌زده منتشر شده است، خاطرنشان کرد: «این یادداشت شتاب‌زده خانواده گلستانه را آزار روانی داد. از من خواستند پاسخگو باشم اما من حرمت استاد آغداشلو را نگه داشتم. برای پست شخصی ایشان هم حتی مطلبی ننوشتم که پاسخگو باشند. چرا شتابزده این را نوشتید و چرا باعث آزار روانی این خانواده شدید و تحقیر کردید؟»

 

چرا طالقان؟

 

حمید شاهرخ در ادامه به تبیین علت به خاک سپرده شدن علی گلستانه در طالقان پرداخت. او در همین رابطه گفت: «سال 1368 علی من را به باغچه‌ای که خریده بود و تابستان‌ها به آنجا می‌رفت، دعوت کرد. ما به آنجا رفتیم و پیاده‌روی‌های طولانی‌ای داشتیم. نزدیک غروب به گورستان کولچ و تپه‌ای رسیدیم که مشرف بر خانه علی بود. او کنار سنگ قبر کوچکی توقف کرد. با پاهایش سنگ‌ها را کنار زد و گفت اینجا محل دفن مادر همسرم است. او خیلی به این خانم علاقه داشت و برایش احترام قائل بود.»

این هنرمند ادامه داد: «در آنجا علی به من گفت که حمید اگر من مُردم مرا اینجا دفن کنید. سال‌ها گذشت و یک بار دیگر وقتی علی با من صحبت می‌کرد، دوباره اشاره کرد که اگر فوت کرد، در کنار قبر مادر خانمش به خاک سپرده شود.»

در شأن علی نیست که در قبر چند طبقه بخوابد

 

شاهرخ ضمن اشاره به تماس تلفنی آیدین آغداشلو با همسر علی گلستانه در روزی که این هنرمند از دنیا رفت، گفت: «زمانی که من در بیمارستان بودم، صحبت شد و ما گفتیم که دو نقطه برای به خاک سپردن علی وجود دارد. یکی قطعه هنرمندان بهشت زهرا و یکی قبرستان کولچ طالقان. همسر علی تأکید داشت که باتوجه به گفته‌ی خود او در طالقان به خاک سپرده شود. در دیالوگ تلفنی با آقای آغداشلو اما محل دیگری پیشنهاد شد و آن محلی بود که بیژن الهی به خاک سپرده شده بود.»

این هنرمند اضافه کرد: «در این مکالمه تلفنی استاد آغداشلو محل قطعه هنرمندان بهشت زهرا را رد می‌کنند و می‌گویند که در شأن علی نیست در قبر چند طبقه بخوابد. ایشان دو نقطه دیگر را پیشنهاد کردند. یکی طالقان و یکی محل دفن شدن بیژن الهی. با مشورتی که انجام دادیم، دیدیم که محل دفن آقای الهی دور است و مسافت طولانی‌ای از تهران دارد. باتوجه به اینکه خود علی نیز بارها تأکید کرده بود که او را در طالقان به خاک بسپاریم، تصمیم بر این گرفته شد که در آنجا به خاک سپرده شود.»

 

علی گلستانه در تنهایی مطلق رفت

 

این هنرمند ضمن اشاره به این نکته که روز فوت شدن علی گلستانه مصادف با تعطیلی عمومی بوده است، ادامه داد: «در روز پنجشنبه من به همراه خانم علی و یک راننده آژانس به سمت طالقان رفتیم. در آخرین مرحله با فرستادن پیکر ایشان به طالقان در گورستان کولچ مخالفت کردند. گفتم چرا، گفتند که باید فرمانداری اجازه بدهد و شما باید تا روز شنبه صبر کنید. از طریق شخصی که در طالقان بود و علی را می‌شناخت به خانه فرماندار مراجعه کرد و فرماندار لطف کرد و مجوز را به تلفن همراه من ارسال کرد. با پیگیری ایشان اجازه دفن صادر شد.»

وی ضمن اشاره به این نکته که زمان تحویل گرفتن جسد چهار نفر بودند، اضافه کرد: «موقعی که ما جسد را تحویل گرفتیم چهار نفر بودیم که نفر چهارم راننده آژانس بود. خیلی تلخ است که هیچکس نبود. باز ما توقع نداشتیم که به دلیل کرونا کسی در مراسم خاکسپاری شرکت کند. پیکر ایشان را به مکانی که قبلا قبر را کنده بودند، آوردیم. هفت هشت نفر بودند که همگی در عکس‌ها و فیلم‌های من حضور داشتند. نماینده بهداشت هم آمده بود. زمانی که ما درِ آمبولانس را باز کردیم تا علی را به داخل گوری که از قبل کنده شده بود ببریم، هیچکس نبود. راننده آمبولانس داد میزد که کمک کنید. من را نشان می‌داد و می‌گفت به این پیرمرد کمک کنید. هیچکس نبود.»

شاهرخ ادامه داد: «کارگران افغانی که قبر را کندند ما هرچه به آن‌ها گفتیم که هر چه بخواهید به شما می‌دهیم اما به دلیل کرونا حاضر نشدند کمک کنند. شما تصور کنید که جسد چنین مرد بزرگی روی زمین بود. من و راننده آمبولانس و یک جوانی که واقعا غیرت داشت و آشنایی با خانواده گلستانه داشت جنازه را آوردیم و من به دلیل مسئله کرونا اجازه ندادم که آن جوان نزدیک‌تر شود.»

این هنرمند ضمن اشاره به این نکته که در زمان کوتاهی خبر فوت علی گلستانه همه جا منتشر شده بود، اضافه کرد: «آن چهارشنبه ساعت شش و نیم ـ هفت صبح به ما از بیمارستان اطلاع دادند. ساعت هشت و نیم ـ نه صبح خبر همه جا پخش شد. دقیقا ساعت یک و نیم یا دو بعد از ظهر بود که به من گفتند باید برای شناسایی به سردخانه بیمارستان طوس مراجعه کنم. همسر آقای گلستانه نمی‌توانست برود و هیچکس نبود. در این حد فاصل حتی یک نفر نیامد دم بیمارستان طوس به دلیل کرونا نمی‌گویم باید کسی می‌آمد داخل بیمارستان اما هیچکسی حتی نیامد یک تسلی بدهد و برود.»

 

 

در جریان فوت یک آدم بزرگ می‌خواهند خودشان را بزرگ کنند

 

شاهرخ ضمن اشاره به این نکته که تا زمان بازگشت فرزند علی گلستانه از طرف خانواده این هنرمند اختیار کامل دارد، خاطرنشان کرد: «من تا جایی که به یاد دارم، افراد با خانمی که نمی‌خواهم اسمشان را بیاورم و خیلی هم شناخته شده هستند، تماس می‌گیرند و خبر فوت را تأیید می‌کنند. جالب است ایشان کجا بودند؟ این اتفاق کاملا نشان می‌دهد یک سلسه مراتب پچیده‌ای وجود دارد که همه حتی در جریان فوت یک آدم بزرگ می‌خواهند خودشان را بزرگ کنند.»

به گفته این هنرمند همچنین جغرافیایی که آیدین آغداشلو در یادداشتش به آن اشاره کرده جغرافیای غلطی است. او در همین رابطه اظهار کرد: «عکس‌های من وجود دارد. ببخشید قبر اصلا اشتباهی بوده است. خیلی خب کاری به این نداریم. چهار نفری که برای مراسم چهلم بر سر مزار علی رفتند لطف کردند و منت بر سر ما گذاشتند اما هم روز را اشتباه رفتند و هم مکان را. ما چه کاری می‌توانستیم بکنیم؟ آیا کسی که فوت میکند تا زمانی که سنگ قبرش آماده شود فرش بر سر مزار او پهن می کنند؟»

وی ادامه داد: «اهالی از قبل به ما گفته بودند که فصل مناسبی برای نصب سنگ قبر اصلی نیست چون می‌ترکد. پس ما به خاطر اینکه قبر، چهلم به بعد شناسایی شود، سنگ قبر موقتی را سفارش دادیم. ما طبق سنت سنگ را چهلم نصب کردیم و به حرمت این اعتقادات سنگ موقتی را بیست و پنجم نصب کردیم. ما نمی‌توانستیم خطاط درجه یک برای سنگ قبر موقتی بیاوریم؛ بنابراین گفتیم زمستان که تمام شد، یک سنگ بهتر از تهران می‌گیریم و می‌بریم.

 

در کدام قبرستانی فرش پهن کرده‌اند؟

 

حمید شاهرخ در ادامه به زیبایی قبرستان کولچ (محل به خاک سپرده شدن علی گلستانه) اشاره کرد و گفت: «مجموعه عکس‌هایی که من از روزی که علی را به خاک سپردیم، نشان می‌دهد که قبرستان کولچ زیباتر از محلی است که بیژن در آن به خاک سپرده شده است. مقایسه این مجموعه عکس‌ها نشان می‌دهد که چقدر گورستان کولچ زیباتر است. این مجموعه خیلی کامل است و این بی‌انصافی بوده که در متنی که آقای آغداشلو نوشته‌اند، فضای قبرستان چنین توصیف شده است.

چه کار می توانستیم بکنیم؟ در کدام قبرستانی فرش پهن کرده‌اند؟»

 

 

 علی گلستانه از نقاشان مطرح معاصر کشورمان بود که در تاریخ 14 مهر ماه به علت اثرات ناشی از ابتلاء به ویروس کرونا دار فانی را وداع گفت و به وصیت خودش در شهر طالقان به خاک سپرده شد.

 

بهشت زهرا آیدین آغداشلو خانواده   اخبار برگزیده
  

شرط قیمت سکه برای صعود به قله 12 میلیون و 800 هزاراقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

خیز دلالان برای مجوز صوری صادرات قطعات خودروبازخوانی تخلفات رخ داده در ماجرای صادرات صوری سیب برای دریافت مجوز واردات موز، زنگ خطر را برای طراحان ایده صادرات قطعات برای واردات خودرو به صدا درآورده است.
فردا واردات خودرو خودرو واردات 

  

دولت و ضرورت بازنگری در سیاست فقرزدایی‌قانون اساسی تکلیف سنگینی را برای دولت و حکومت در میدان اصلاح مناسبات اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی و سطح معیشت شهروندان تعیین کرده‌ است.
۵۵ آنلاین دولت روزنامه تورم 

  

سیاست‌گذاری در ایران و علت تکرارپذیری خطاهای این حوزه/ تعارض ساختاری فراوانی در نظام حکمرانی ما وجود داردرئیس پیشین مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از «دلایل تکرارپذیری خطاها در حوزه سیاستگذاری و ویژگی نهاد سیاست‌گذاری» می‌گوید.
ایلنا ایران دموکراسی رئیس جمهور 

  

راه‌اندازی بانک اطلاعاتی مجرمان متواریرئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: با راه اندازی این سرویس هیچگونه خدماتی به مجرمان متواری ارائه نخواهد شد.
ایلنا بانک قوه قضاییه فناوری 

  

در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم/ قطعا دست ما بسته نخواهد بودوزیر امور خارجه در گزارشی از یکصد روز فعالیتش در سمت وزارت امور خارجه، با بیان این‌که قطعا دست ما بسته نخواهد بود و گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد، گفت: از گزینه گفت‌وگو در وین شروع می‌کنیم و در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

حمله جهش جدید ویروس کرونا به واکسینه‌نشده‌هادر برخی کشورهای اروپایی با گذشت نزدیک به 2 سال از شیوع کرونا، کار به رکوردشکنی موارد ابتلای روزانه کرونا کشیده شده؛ مثل آلمان و انگلیس که به‌ترتیب ابتلای 75 هزار و 40 هزار نفر در یک روز را ثبت کرده‌اند...
مثلث ویروس وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

جمعه سیاه برای پرسپولیسی‌هاخبر شارژ مالی بازیکنان استقلال از سوی این باشگاه، دلخوری و ناراحتی بازیکنان تیم پرسپولیس را به دنبال داشت.
خانه فوتبال بهاره رهنما هانیه توسلی باشگاه استقلال 

  

نماینده مجلس: کارکنان دولت حتی وزرا و نمایندگان مجلس، نباید بیش از 35 میلیون تومان دریافتی داشته باشند + ویدیوشریعتی نماینده مجلس: هیچکس قائل به تساوی در حقوق و دستمزد نیست ولی تبعیض‌ها مردم را آزار می‌دهد. سقف دریافتی پزشکان ماهانه باید زیر 100 میلیون تومان باشد.
۵۵ آنلاین دولت دستمزد 

  

ورود مستقیم رئیس جمهور برای آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌هاپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری/ رئیس جمهور بر ضرورت تداوم همکاری و هماهنگی مؤثر تیم اقتصادی دولت به منظور آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌ها تأکید کرد.
نامه نیوز رئیس جمهور ریاست جمهوری تورم 

  

توقف پیش‌فروش فوری خودرو/مجوز گرانی در راه است؟ایران خودرو و سایپا طرح فروش فوق‌العاده خودرو را متوقف کرده‌اند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که دولت مانع افزایش رسمی قیمت خودرو شد. اما پشت پرده توقف فروش فوق‌العاده خودرو چیست؟
فردا ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

می‌توانید در همه مسائل عمومی کشور اثربخش و مشکل‌گشا باشیدفرمانده کل قوا در پیامی به مناسبت هفته بسیج خطاب به آحاد بسیجیان، خاطرنشان کردند: با اعتماد و توکل بر خداوند دانا و توانا می توانید در همه مسائل عمومی کشور و ملت اثر بخش و مشکل گشا باشید.
ایلنا بسیج رهبر انقلاب ایران 

  

دلار به کمک قیمت سکه رفت /سیگنال سیاسی به بازار سکهاقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

بسیج حقیقتا یک موهبت الهی بود، هست و برای همیشه خواهد بودفرمانده کل سپاه پاسداران، گفت: هرچه آنچه فضیلت است در شاکله‌ی هیات زیبای بسیج، این نهاد الهی کاملا درخشان و برجسته دیده‌ایم.
ایلنا بسیج سپاه پاسداران حسین سلامی 

  

تله جدید هسته ای مقابل ایراندر حالی که یک هفته دیگر مذاکرات احیای برجام در وین برگزار می‌شود، رسانه‌های غربی از وجود یک ایده تازه‌ در مذاکرات خبر می‌دهند. گفته می‌شود آمریکا این ایده تازه را با مقامات اسرائیلی در میان گذاشته است.
مثلث هسته ای ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

سویه جدید کرونا دارای تعداد زیادی جهش استمحمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه سویه جدید کرونا در جنوب آفریقا (بی یک یک 529) دارای تعداد زیاد و باورنکردنی جهش است، گفت: تعداد زیاد جهش‌های سویه جدید کرونا این احتمال را زیاد می‌کند این سویه هم شدیدتر باشد و هم واکسن روی آن جواب ندهد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت زیمباوه آفریقای جنوبی 

  

شاخص بورس این هفته به کدام سو می رود؟بازار سهام در حالی وارد آخرین‌ماه پاییز شد که شاخص در همان محدوده ابتدای مهرماه قرار گرفته است.
گسترش شاخص بورس تهران سود 

  

چرا محدودیت‌ها نمی‌تواند جلوی ورود کرونای جدید آفریقای جنوبی را بگیرد؟کشف یک سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی که سرعت انتشار آن چندین برابر بیش‌تر از همه‌ی سویه‌های قبلی است.
۵۵ آنلاین آفریقای جنوبی ویروس مرگ 

  

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 6 آذر / روند صعودی قیمت‌هاهر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی امروز (شنبه 6 آذر‌ماه) به قیمت 12 میلیون و 650 تومان به فروش رسید.
برنا قیمت بهار ماه 

  

تست پی سی آر قابلیت تشخیص سویه جدید کرونا را داردسلامت نیوز: سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای اعلام کرد که آزمایش های پی سی آر که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند نوع جدید و جهش یافته ویروس کرونا که با نام Omicron شناخته می شود را شناسایی کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، بر اساس بیانیه رسمی سازمان بهداشت جهانی، نوع جهش یافته B.1.1...
سلامت‌نیوز سلامت سازمان بهداشت جهانی آفریقای جنوبی 

  

قیمت دلار به 30 هزار تومان می‌رسد؟ /پیش بینی بازار ارز امروزاقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی گذشته افزایش یافت اما آیا بازار ارز امروز هم شاهد صعودی شدن قیمت دلار است؟
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

هیچ پرواز مستقیمی از محل انتشار گونه جدید کرونا به کشور صورت نمیگیردمدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی با اشاره به شیوع سویه جدید ویروس کرونا از جنوب آفریقا، گفت: پرواز مستقیمی از قاره آفریقا به ایران نداریم و در صورت نیاز محدودیت‌های پروازی از کشورهایی که سویه جدید در آنها در حال گسترش است اتخاذ می‌شود.
۵۵ آنلاین فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی فرودگاه 

  

ناپایداری و شکنندگی تهران در آمار کرونافرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران ضمن تشریح وضعیت بیماری در پایتخت، تاکید کرد: به جز افزایشی مختصر در یکی از شهرهای شرقی استان تهران، مابقی شهرهای استان کاهش آمار را نشان می‌دهند و در حال حاضر میزان بستری بیماران در استان تهران نسبت به هفته گذشته نزدیک به 12 درصد کاهش داشته است.
گسترش اروپای شرقی واکسیناسیون تهران 

  

توصیه حیاتی کارشناسان به بورس بازانبازار سرمایه در ماه‌های اخیر دچار افت و خیزهایی شده که ضرر و زیان سهامداران را به دنبال داشته است؛ نوسان‌های متعدد بورس باعث شده که برخی سهامداران به ویژه تازه‌واردها بدون هیچگونه تحلیلی اقدام به رفتارهای هیجانی در این بازار کرده و در صف‌های خرید و فروش قرار بگیرند.
گسترش سرمایه ماه پول 

  

تپسی هفته آینده در تابلوی فرابورسبر اساس ضوابط شرکت استارتاپی تپسی مربوط به یک شرکت حمل و نقل اینترنتی است که در فرابورس پذیرفته شده و هفته آینده نماد این شرکت در تابلو درج می‌شود تا بتواند در هفته‌های آینده سهام این شرکت در فرابورس عرضه اولیه شود.
گسترش حمل و نقل فناوری ریاست جمهوری 

  

اسامی 10 کشور در صدر آمارهای کرونا/ ایران در رتبه هشتمسلامت نیوز:شمار مبتلایان به بیماری کووید-19 در جهان تاکنون به 260 میلیون و 909 هزار و 192 نفر رسیده و مرگ پنج میلیون و 206 هزار و 812 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است همچنین 235 میلیون و 699 هزار و 457 نفر از مبتلایان به کووید-19 بهبود یافته اند...
سلامت‌نیوز ایران سلامت اوکراین 

  

گیلان پیشتاز واکسیناسیون کرونا / شهرهای قرمز کرونایی صفر شدسلامت نیوز-*امیر پروسنان: تزریق واکسن کرونا در مجموع سه نوبت در کشور به بیش از 104 میلیون و 284 دوز رسیده و بین استان ها همچنان گیلان رتبه اول تزریق دوز اول را با تزریق واکسن به 92 درصد جمعیت هدف بالای 12 سال در اختیار دارد و قم با 69 درصد تزریق به همین جمعیت هدف، همچنان آخر است...
سلامت‌نیوز استان گیلان واکسیناسیون سلامت 

  

سویه جدید دلتا کرونا در جهان! | اروپا، ژاپن، آمریکا و کانادا قرنطینه شدندکارشناسان سازمان جهانی بهداشت پس از برگزاری نشستی غیرعلنی در روز جمعه برای بررسی اطلاعات دریافتی درباره سویۀ جدید کشف شدۀ ویروس کرونا در آفریقای جنوبی با نام اولیۀ «B.1.1.529»، این ویروس جهش یافته را «اومیکرون» (Omicron) نامگذاری و در گروه ویروس‌های «نگران کننده» طبقه بندی کردند.
نامه نیوز کمیسیون اروپا ژاپن ایالات متحده آمریکا