تسنیم   |  اجتماعی  |  

پاسخ به یک شبهه؛ چرا حکم "اکبر طبری" قابل فرجام‌خواهی است؟!

تأکید سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر قابل فرجام‌خواهی بودن حکم "اکبر طبری" این شائبه را در اذهان ایجاد کرده که چرا این امکان برای دیگر محکومان پرنده‌‌های بزرگ مفاسد اقتصادی وجود ندارد؟! در این مطلب به بررسی حقوقی این مسئله پرداخته‌ایم.

پاسخ به یک شبهه؛ چرا حکم "اکبر طبری" قابل فرجام‌خواهی است؟!

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم؛ قوه قضائیه در دوره تحولی خود، دادگا‌ه‌هایی از مجرمان و متهمان دانه درشت برگزار کرد که تمامی آنها به‌دلیل رسانه‌ای شدن، در محافل کوچک و بزرگ مورد بررسی قرار گرفتند و هر کس به زعم دانش و اطلاعات خود، به بیان دیدگاه‌های شخصی پرداخت.

نحوه ورود قوه قضائیه به این پرونده‌ها حتی محافل حقوقی را گرم‌تر از قبل کرده و از آنها به‌عنوان کلاس درس عینی و مستند حقوقی یاد می‌شود اما گاهی در خلال رد و بدل کردن اطلاعات، شائبه‌هایی مطرح می‌شود که باید با پاسخ‌های اقناعی و منطقی نسبت به رفع آنها اقدام کرد؛ از جمله شائبه‌‌های احتمالی در جمع‌های خصوصی  و خانوادگی، تفسیر آن بخش از خبر سخنگوی قوه قضائیه در اعلام حکم اکبر طبری و دیگر متهمان پرونده بود که در آن فرجام‌خواهی محکومان نسبت به رأی صادره مورد تأکید قرار گرفته است.

بعد از این خبر بود که برخی گمانه‌زنی‌هایی مطرح کردند مبنی بر وجود تبعیض بین رأی این محکومان و رأی مفسدان اقتصادی که قابل تجدیدنظرخواهی نیستنند و رأی بدوی دادگاه در قبال آن محکومان لازم‌الاجراست.

فرجام‌خواهی چیست؟

برای تبیین علل این تفاوت، نخست نگاهی می‌اندازیم به جایگاه فرجام‌خواهی در قانون آیین دادرسی.

از نظر قانونی، رسیدگی فرجامی عبارت از تشخیص انطباق یا عدم انطباق آراء مورد درخواست فرجامی با موازین شرعی و مقررات قانونی است؛ به زیان ساده‌تر، تشخیص این امر است که حکم دادگاه موافق قانون صادر شده است یا نه؟ در این حالت، محکوم با فرجام‌خواهی به دیوان عالی کشور، این نهاد عالی قضایی را دعوت می‌کند تا آرای صادره را از منظر انطباق یا عدم انطباق با قانون مورد قضاوت قرار دهد که البته در این پروسه، پرونده را دوباره مورد رسیدگی قرار نمی‌دهد و تنها به مطالعه رأی صادره و عنوان اتهامی می‌پردازد.

بنابراین، دیوان عالی کشور بر حسن اجرای قانون نظارت می‌کند تا آرای صادره از دادگاه‌های مختلف کشور با هم تناقض نداشته باشند و در موارد مشابه، رویه واحدی اتخاذ شود و قوانین و مقررات در تمام کشور یکسان اجرا شود.

ماده 464 قانون آئین دادرسی کیفری به محکوم بدوی این فرصت را می‌دهد تا بر اساس یکی از علل زیر، اقدام به فرجام‌خواهی کند:

ــ ادعای عدم رعایت قوانین مربوط به تقصیر متهم و مجازات قانون او

ــ ادعای عدم رعایت اصول دادرسی با درجه‌ای از اهمیت منجر به بی‌اعتباری رأی دادگاه

ــ عدم انطباق مستندات با مدارک موجود در پرونده

حال، اکبر طبری و دیگر محکومان پرونده می‌توانند بر اساس حق قانونی خود نسبت به فرجام‌خواهی اقدام کنند.

چرا امکان فرجام‌خواهی برای همه محکومان فراهم نیست؟

طی روزهای گذشته پس از اعلام حکم اکبر طبری، این سؤال مطرح شده که چرا فرجام‌خواهی برای مفسدان اقتصادی ممکن نبوده با این توضیح که پرونده اکبر طبری با ماهیت تشکیل باند رشاء و ارتشاء می‌تواند از نوع فساد مالی باشد.

علامت سؤال ایجاد شده شاید به‌دلیل نوع اطلاع‌رسانی قوه قضائیه باشد که در ماه‌های اخیر با انتقادهایی مواجه بوده است؛ سخنگوی قوه باید علت امکان فرجام‌خواهی را توضیح می‌داد تا مسیر ایجاد حدس و گمان‌های اشتباه درباره وجود تبعیض احتمالی در قبال حکم محکومیت یکی از مدیران ارشد سابق قوه قضائیه بسته می‌شد.

در حقیقت پرونده اکبر طبری در دادگاه کیفری یک تهران و بر اساس ماده‌های قانونی موجود در قانون آئین دادرسی کیفری توسط یک قاضی و دو مستشار مورد بررسی قضایی قرار گرفت و در نهایت پس از رأی صادره طبق ماده 464 همان قانون، امکان فرجام‌خواهی برای محکومان پرونده گنجانده شده است اما در نظر داشته باشید که پرونده اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور که با عنوان مفسدان اقتصادی مطرح هستند، در "شعب ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی" دادرسی شده‌اند.

این شعب ویژه در ساختار دستگاه قضایی تعریف‌ نشده‌اند و حسب نیاز روز جامعه در سال 1397 و با استجازه رئیس وقت قوه قضائیه از مقام معظم رهبری برای مدت محدود 2 سال راه‌اندازی شدند که اخیراً برای مدت یک سال دیگر فعالیت آنها در استجازه دیگری از سوی رئیس فعلی قوه برای یک سال دیگر تمدید شده است.

"قضاوت دادگاه‌ها در این شعب ویژه به عهده 3 قاضی است" که همزمان نسبت به نوع اتهامات رأی واحده را صادر می‌کنند و چون در آن اجماع وجود دارد، محکومان در شعب ویژه امکان فرجام‌خواهی را ندارند؛ هر چند در استجازه دوم این مورد پیش‌بینی شده تا محکومان این شعب هم بتوانند از حق قانونی اعاده دادرسی و اعمال ماده 477 بهر‌ه‌مند شوند.

8 نکته مهم درباره حکم "اکبری طبری"جزئیات محکومیت دانیال‌زاده، قاسم‌زاده، علیزاده و مشایخ از متهمان پرونده اکبر طبریمحکومیت "اکبر طبری" به 31 سال حبس، بیش از 100میلیارد تومان جزای نقدی و ضبط اموال

انتهای پیام/

تهران مفاسد اقتصادی خبرنگار   اخبار برگزیده
  

واکسن کرونا برای ایرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟با گذشت حدود 9 ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یک از تیم‌های پزشکی سراسر جهان به دارو یا واکسن این ویروس نرسیده‌اند اما کار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش‌بینی یک فعال صنعت دارو این است که واکسیناسیون 80 میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.
گسترش اتاق بازرگانی ماه ویروس 

  

چین و روسیه درحال خندیدن به اختلاف شدید میان آمریکا و متحدانش هستندیک دیپلمات غربی از رویه دونالد ترامپ و دولت آمریکا و نحوه رفتار با متحدانش انتقاد کرد.
ایلنا چین دونالد ترامپ روسیه 

  

هشدار مهم روسیه درباره واکسن کروناوزارت بهداشت روسیه در توصیه نامه ای که برای داوطلبان روس تزریق آزمایشی واکسن کرونا صادر کرده است به مواردی اشاره کرده که ممنوعیت بارداری از آن جمله است.
اقتصادنیوز روسیه وزارت بهداشت ایرنا 

  

آقای قالیباف! خواهش می‌کنم در انتخاب ریاست کتابخانه تجدید نظر کنید | آقای قاسمیان شرایط ماده یازده اساسنامه کتابخانه مجلس را نداردکتابخانه مجلس رئیسی دارد که خط بطلان بر کارنامه 500-600 نفر پرسنل و همکاران و مصححان و پژوهشگران کشیده است. این خط بطلان را بر همه آن‌هایی که سال‌ها با واحد سند و معاونت پژوهشی کتابخانه مجلس همکاری کرده‌اند، می‌کشد و می‌گوید این‌ها ارزش خمیر شدن ندارد. خوب این حرف فردا انعکاس بیرونی هم پیدا می‌کند. می‌گویند آقا کتابخانه مجلس 30 سال کاری را انجام داده است که دوزار نمی‌ارزد...
۵۵ آنلاین مجلس شورای اسلامی امام خمینی زمین 

  

3 تصمیم مهم برای آرامش بازار خودرودر حالی که قیمت خودرو در بازار افزایشی قابل توجه را تجربه کرده است، تدابیر تازه‌ای برای پیش فروش خودرو از سوی سیاستگذار در نظر گرفته شده است.
خودروتک بازار خودرو ایران خودرو خودرو 

  

برنامه‌ی تلوبزیونی زاویه میزبان مناظره‌ای بی سابقه درباره‌ی «قانون الزام حجاب» بود.
نامه نیوز حجاب بدحجابی خودرو 

  

با یک تلفن، 3هزار میلیارد وام می‌گیرنداقتصاد ما رفاقتی است نه رقابتی، همین می‌شود که تلفن می‌زنند و می‌گویند به فلانی 3 هزار میلیارد وام بدهید، آن هم بدون وثیقه کافی! حتی سیاست‌های اقتصادی و پولی هم متناسب با منافع حزبی و رفاقتی تنظیم می‌شوند و به جای توزیع عدالت، توزیع رانت را شاهد هستیم.
مستقل‌آنلاین تلفن وام اقتصاد 

  

نماینده تهران در مجلس دهم بیان کرد: آنچه من از طرح اولیه مجلس برای اصلاح قانون انتخابات دیده‌ام، قطعا در جهت کاهش مشارکت مردم خواهد بود. انتخابات در جایی شور و شوق ایجاد می‌کند که مردم شخص مورد علاقه خود را بین نامزد‌ها ببینند.
رویداد۲۴ مجلس شورای اسلامی مجلس دهم اصلاح قانون انتخابات 

  

آخرین قیمت خودرو پراید ،تیبا، پژو و دیگر پرتقاضاهامنحنی قیمت خودرو اگرچه شیب تند چند هفته پیش را ندارد، اما همچنان روند صعودی نسبی خود را حفظ کرده و در حال حاضر کف قیمت در مرز 100 میلیون تومان قرار دارد. اگرچه قیمت خودرو افزایش نامتعارفی داشته، با این حال باز هم برخی منتظرند تا خودرو گران تر شود و آن زمان نسبت به فروش اقدام کنند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

احمدی‌ نژاد به دنبال فتنه‌سازی است؟پیش‌بینی می‌شود که در انتخابات ریاست جمهوری آینده پیروزی با اصول‌گرایان است. قطعا احمدی‌نژاد اعلام کاندیداتوری می‌کند و مسلما رد صلاحیت می‌شود و در نهایت تلاش می‌کند فتنه‌ای به راه‌ بیندازد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

اقدامات تازه توییتر در آستانه انتخابات آمریکاتوییتر از ارتقا امنیت پروفایل نامزدهای انتخاباتی و دیگر اشخاص سیاسی «بلند پایه» در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبر داد.
مملکت‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری باراک اوباما ریاست جمهوری 

  

اعتراف رئیس‌جمهور به قیمت ناعادلانه قیمت‌ها/ روحانی: شنبه و یکشنبه آینده روز پیروزی ملت ایران استرئیس جمهور پیشاپیش پیروزی ملت ایران در روزهای شنبه و یکشنبه بعد را تبریک گفت و با بیان اینکه ما کالا تولید کرده‌ایم و مازاد نیاز هم داریم و به دنبال صادرات هستیم اما همزمان کالا در بازار به درستی یافت نمی‌شود، گفت: امروز اعتراف می‌کنم مردم عزیز ایران مواد مصرفی تولید شده اما قیمت نا عادلانه است.
مثلث رئیس جمهور 22 بهمن قیمت 

  

ریزش قیمت دلار در راه است؟فعال شدن مکانیزم ماشه، گشایش احتمالی در عراق، بهبود روابط با افغانستان و دستور روحانی درباره تسویه وام ارزی چهار کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز است. با این سیگنال‌های رسمی از اخبار منتشر شده، قیمت دلار چه خواهد شد؟
گسترش قیمت دلار عراق 

  

روابط عمومی دادگستری استان فارس در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد
رویداد۲۴ استان فارس اعدام روابط عمومی 

  

رییس جمهور گفت: آمریکا که بسیار روشن آمده و از برجام خارج شده، هرچه فحش عالم بوده نثار برجام کرده، بقیه کشورها را به خروج از آن تشویق کرده و به دنبال تهدید کشورهایی رفته که با ایران ارتباط اقتصادی داشتند و حال می‌خواهد از مکانیسم درون برجام استفاده کند و دیدیم که یک قدم هم نتوانست بردارد.
نامه نیوز حسن روحانی ازدواج الناز شاکردوست 

  اخبار داغ
  

هشدار جدی؛ کرونا کل ایران را قرمز کرد /مبتلایان در تهران 2 برابر شده اند /قم وضع شبه انفجاری داردمعاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در موضوع خطر ابتلا به ویروس کرونا، وضع همه مناطق کشور قرمز و در حال هشدار است.
اقتصادنیوز ایران تهران درمان 

  

یک متخصص تغذیه، در مورد بخور نخورهای روزهای کرونایی و تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروس کووید 19، توصیه هایی را بیان کرد.
نامه نیوز تغذیه سامسونگ ازدواج 

  

آمار افراد مبتلا به کرونا در تیم الهلال فاجعه بار شده است و اکنون 25 نفر از اعضای این تیم مبتلا شده اند.
ورزش۳ 

  

روند افزایشی و صعودی ابتلا به کرونا در بزرگترین شهر زیارتی کشورسخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در خراسان رضوی گفت: تعداد موارد بستری بیماران کووید 19 و مرگ ناشی از ابتلا به ویروس همه‌گیر کرونا در مشهد و دیگر مناطق این استان دوباره روند صعودی پیدا کرده است.
برنا ویروس مرگ مشهد 

  

یک شرکت هندی فروشنده واکسن کرونا متعلق به یک زرتشتی ایرانی الاصل قرار است واکسن کرونا را با قیمت کم به ایران بفروشد. اگر می‌خواهید بدانید این شرکت متعلق به کیست، گزارش رویداد24 را بخوانید.
رویداد۲۴ فروشنده ایالات متحده آمریکا ایران 

  

گومیس، پانزدهمین کرونایی در اردوی الهلالباشگاه الهلال عربستان از ابتلای مهاجم فرانسوی این تیم به ویروس کرونا خبر داد.
ایلنا عربستان ویروس رسانه 

  

اقتصاد جهان با شیوع کرونا چقدر آب می ‌رود؟پس از سقوط سنگین اقتصاد جهان در نیمه اول 2020تولید ناخالص داخلی جهان با کاهش محدودیت‌های قرنطینه‌ای در حال ریکاوری است اما همچنان انتظار می‌رود از لحاظ سالانه افت کند.
گسترش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اقتصاد تولید 

  

افزایش خطر ابتلا به کرونا/کل کشور در حالت قرمز و هشدار قرار دارد به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر ایرج حریرچی در ارتباط با خبر 21 شبکه یک سیما افزود: موارد بستری در یک هفته گذشته بسیار افزایش داشته و در شهر تهران دو برابر شده است. وی گفت: موارد بستری روزانه در تهران حدود 700 تا 800 نفر است در حالی که فقط 450 تا 500 نفر ترخیص می‌شوند. دکتر حریرچی افزود: موارد بستری در تبریز زیر 40 نفر در روز بود که اکنون به 160 بستری رسیده و در قم که وضع شبه انفجاری…
مهر سازمان بهداشت جهانی درمان آموزش 

  

وضعیت معاملات برق در بورس چگونه است؟سخنگوی صنعت برق از افزایش معاملات برق در بورس و قراردادهای دوطرفه در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
گسترش برق صنعت دولت 

  

بورس فردا چه می‌شود؟ / پیش‌بینی شاخص 3.5 میلیونی تا پایان سالدر یک ساعت پایان معاملات به دلیل بازگشایی نمادهای پالایشی و تاثیر منفی آنها، شاخص کل 0/27 درصد ریزش
خبرفوری شاخص درآمد دولت 

  

تعداد پرستاران قربانی کرونا در جهانبیش از 1000 مورد مرگ و میر ناشی از همه گیری بیماری کووید 19 در میان پرستاران سراسر جهان رخ داده است.
برنا مرگ 

  

کدام شرکت های استانی سهام عدالت به بورس اضافه شدند؟11 شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان‌های یزد، بوشهر، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه ، مرکزی، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، فارس و زنجان در بورس تهران درج شدند.
گسترش سهام عدالت سهام بورس تهران 

  

شیوع کرونا به کدام مشاغل بیشتر آسیب زد؟نرخ رشد سالانه سهم ارزش تراکنش‌های آنلاین در فروردین امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد 184درصدی و در اردیبهشت و خرداد به ترتیب 232و 246درصد رشد را شاهد بوده است.
گسترش ماه روزنامه آموزش