تسنیم   |  سیاسی  |  

دولت در هفته گذشته|واکنش دو مقام دولتی به CFT و تشریح ویژگی‌های بودجه

مهمترین اخبار دولت و هیئت وزیران در هفته گذشته را در این گزارش می‌خوانید.

دولت در هفته گذشته|واکنش دو مقام دولتی به CFT و تشریح ویژگی‌های بودجه

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم ، دولت در هفته گذشته با اخبار و وقایع مختلفی روبرو بود.

در این گزارش اخبار مرتبط به دولت، هیئت وزیران و رئیس‌جمهور را می‌خوانید:

شنبه 10 آذر

** فرصت‌های جدید علمی متکی به علوم دانش بنیان است

اسحاق جهانگیری، در سومین جشنواره و کنگره ملی و بین المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: چه در شرایط عادی و چه در شرایط امروز که آمریکایی‌ها با وضع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران تلاش می‌کنند تا مسیر توسعه را به روی ایران ببندند و مانع از دستیابی دانشمندان کشور به ابزارها و تجهیزات پیشرفته برای توسعه علم و فناوری شوند، باید تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کنیم و اجازه ندهیم که موانع پیش رو مانع از توسعه علم و فناوری‌های نوین در کشور شود.

متن سخنان معاون اول رئیس‌جمهور را اینجا بخوانید

** جلسه شورای عالی اقتصادی

پیش از ظهر این روز، جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، آیت‌الله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

کلیات بودجه سال98 و مسائل مربوط به چک از مباحث بررسی شده در این جلسه بود.

جلسه سران قوا | چک‌های تضمینی بانکی جدید، قابل ظهرنویسی و انتقال به غیر نخواهد بود

** جامعه جوان فرصتی طلایی برای توسعه کشور

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، در جلسه شورای عالی جوانان که عصر این روز به ریاست وی برگزار شد، گفت: اگر به خوبی برای رشد و شکوفایی و استفاده از ظرفیت جوانان برنامه‌ریزی نکنیم این فرصت می‌تواند به یک نگرانی و تهدید تبدیل شود.

جهانگیری: جامعه جوان فرصتی طلایی برای توسعه کشور است

یکشنبه  11 آذر

** تصویب بودجه 98

بودجه سال 1398 کل کشور در جلسه این روز هیئت دولت به تصویب رسید.

بودجه سال 98 در هیئت دولت تصویب شد

دوشنبه  12 آذر

** بودجه 98؛ پنجشنبه در مجلس

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از تقدیم بودجه کل کشور در روز پنجشنبه 15 آذر خبر داد.

متن این خبر را اینجا بخوانید

** اظهارات معاون روحانی درباره مجمع تشخیص مصلحت

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور، در مراسم بزرگداشت روز قانون اساسی اظهاراتی درباره مصوبات مجلس که پس از رد شدن توسط شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌روند ارائه کرد.

مشروح اظهارات معاون رئیس‌جمهور را اینجا بخوانید

** واکنش به حوادث پاریس

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور به حوادث اخیر پاریس واکنش نشان داد. او در این باره گفت: اگر چنین حوادثی در تهران اتفاق می‌افتاد رسانه‌های غربی چه می‌گفتند؟ نظام جمهوری اسلامی ایران آنقدر خود را مقتدر می‌داند که با این‌گونه حوادث نه خود را می‌بازد و نه آنچه دشمنان خوابش را دیدند تعبیر می‌شود.

واکنش یک مقام دولتی به حوادث پاریس

** سخنان جهانگیری در شورای عالی آب و ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در این روز به جلسه شورای عالی آب و همچنین ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی رفت.

جهانگیری: نباید تصور کرد کشور از تنش آبی عبور کرده استجهانگیری: بانک‌ها با جدیت وصول مطالبات را پیگیری کنند

** برگزاری جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی

عبدالرضا رحمانی، فضلی وزیر کشور، در هشتمین جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور که شامگاه دوشنبه در وزارت کشور برگزار شد، بر ضرورت باور شرایط و الزامات جنگ اقتصادی تاکید کرد.

تاکید وزیرکشور بر ضرورت باور شرایط جنگ اقتصادی

سه‌شنبه 13 آذر

** سفر روحانی به سمنان؛ سخنرانی در جمع مردم شاهرود

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور صبح این روز وارد فرودگاه شاهرود شد و مورد استقبال نمایندگان استان سمنان در مجلس شورای اسلامی، سرپرست استانداری سمنان، ائمه جمعه و جمعی از مدیران ارشد این استان قرار گرفت.

وی در نخستین برنامه سفر 2 روزه خود به این استان، در ورزشگاه تختی شاهرود با تاکید بر اینکه آمریکا بداند ما نفت‌مان را می‌فروشیم و خواهیم فروخت و قادر نیست جلو صادرات نفت ایران را بگیرد، تصریح کرد: آمریکا بداند اگر روزی بخواهد جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج‌فارس صادر نخواهد شد.

رئیس‌جمهور وارد فرودگاه شاهرود شدرئیس جمهور در فرودگاه شاهرود: عملیات اجرایی 70 طرح و پروژه جدید در استان سمنان ‌‌آغاز می‌شودروحانی در شاهرود: 25 آذر؛ تقدیم بودجه 98 به مجلس/ افزایش 20درصدی حقوق همه کارمندان و بازنشستگان/ کشور در بحران نیست

** پیام رئیس‌جمهور به مناسبت روز جهانی معلولان

روحانی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی معلولان پیامی صادر کرد. در بخشی از این پیام آمده است:

دولت تدبیر و امید طی سال‌های اخیر کوشش بسیاری را جهت رفع موانع حقوقی و اجتماعی فراروی معلولان و تقویت مشارکت آنان در عرصه‌های مختلف به عمل آورده و تصویب و ابلاغ قانون حمایت از حقوق معلولان، را می‌توان نمود بارز این اقدامات دانست.

پیام روحانی به مناسبت روز جهانی معلولان

** سفر روحانی به سمنان؛ سخنرانی به مناسبت روز دانشجو

رئیس‌جمهور در این روز در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان حضور یافت و اظهار کرد: دو راه تسلیم در برابر آمریکا و مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌های این کشور پیشِ‌روی ما بود. ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا می‌ایستد و عزت، آزادی و استقلال خود را حفظ کرده و پیروز می‌شود.

مشروح سخنان  روحانی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان را اینجا بخوانید

سمنان| شرط مهم رئیس‌جمهور برای تک‌نرخی شدن ارزرئیس‌جمهور: استان سمنان استعدادهای فراوانی برای توسعه داردپرواز «پرنده‌های صلح» با حضور رئیس جمهور در استان سمنان

** حضور جهانگیری در همایش ملی بیمه و توسعه

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در بیست و پنجمین همایش ملی بیمه و توسعه گفت: اگر امروز اقتدار ایران در منطقه به چالش کشیده شود، قطعاً منطقه مهم خاورمیانه و خلیج‌فارس دچار بحران و آشوب خواهد شد. این موضوعی نیست که دنیا بتواند از کنار آن به سادگی عبور کند زیرا حضور ایرانی مقتدر در منطقه می‌تواند کمکی بزرگ و جدی به ثبات و امنیت منطقه باشد.

جهانگیری: سیاست دولت کاهش اتکا به درآمد‌های نفتی استچهارشنبه 14 آذر

** سفر روحانی به سمنان؛ سخنرانی در اجلاس نماز

صبح این روز روحانی در بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز که با عنوان «شیوه‌ها و مهارت‌های دعوت به نماز» در دانشگاه سمنان برگزار شد، گفت: نماز صورت اسلام است. ایمان به خدا، اعتقاد به حق و عمل به دستورات الهی جوهر دین است، اما نماز پرچم دین بشمار می‌رود و همانگونه که کشورهای جهان با پرچم‌شان شناخته می‌شوند، دین بدون نماز قابل شناخته شدن نیست.

وی همچنین در این اجلاس تصریح کرد: امروز در شرایطی هستیم که بیش از هر زمان دیگر نیاز به استعانت از خداوند داریم و باید مدام آیه ایاک نعبد و ایاک نستعین را تکرار کنیم.

مشروح سخنان روحانی را اینجا بخوانید

** سفر روحانی به سمنان؛ حضور در جمع مردم سرخه

سخنرانی در جمع مردم سرخه از دیگر برنامه‌های روز دوم سفر روحانی به استان سمنان بود. وی گفت: وعده و قول وزیر نیرو به مردم سرخه این است تابستان 99 انشاءالله آب سالم پایدار به سرخه خواهد رسید و این آب پایدار برای 30 سال آینده، سرخه را تضمین می‌کند.

رئیس‌جمهور در جمع مردم سرخه:‌ وعده دولت به مردم سرخه، آب شرب سالم و پایدار در تابستان99

** هیئت دولت؛ توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه‌بندی معلمان

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه این روز هیئت دولت درباره رتبه‌بندی معلمان توضیحاتی ارائه داد.

توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه‌بندی معلمان

** هیئت دولت؛ واکنش ظریف به ادعای آمریکایی‌ها و توضیحاتی پیرامون SPV

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیئت دولت، درباره ادعاهای مقامات آمریکایی گفت: آنچه که واضح است این است که آمریکایی‌ها در این دولت و دولت گذشته اعتراف کردند که نه برجام و نه قطعنامه 2231 فعالیت موشکی ایران را ممنوع نکرده است.

ظریف: SPV به زودی ثبت می‌شود/واکنش به ادعای آمریکا درباره فعالیت موشکی ایران

** هیئت دولت؛ توضیحات بودجه‌ایِ نوبخت

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشورمان نیز در جمع خبرنگاران حاضر شد و توضیحاتی پیرامون بودجه سال 1398 ارائه داد و گفت: صبح فردا ( پنجشنبه 15 آذر) بودجه را به مجلس ارسال خواهیم کرد، هرچند نمایندگان محترم برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه تا ده روز آینده تعطیل خواهند بود و مجلس جلسه علنی ندارد، اما دولت طبق آیین نامه داخلی با تلاش فراوان و حتی جلسات فوق‌العاده چه در دولت و چه در سازمان برنامه و بودجه لایحه را در 14 جلد ارسال می‌کنیم.

متن کامل اظهارات نوبخت را اینجا بخوانید

** هیئت دولت؛ توضیحات وزیر ارشاد درباره جشنواره فجر

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به حیاط پاستور آمد و در جمع خبرنگاران درباره جشنواره فجر امسال توضیحاتی ارائه کرد.

توضیحات وزیر ارشاد درباره جشنواره فجر

** هیئت دولت؛ مصوبات این جلسه

هیئت وزیران که به ریاست اسحاق جهانگیری تشکیل جلسه داده بود، چند مصوبه از جمله تصویب لایحه مشارکت عمومی – خصوصی داشت.

هیئت دولت لایحه مشارکت عمومی_خصوصی را تصویب کرد

** هیئت دولت؛ پاسخ معاون روحانی به یک خبر

محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور هم به حیاط پاستور و جمع خبرنگاران آمد و به خبر عدم بازگشت 15 میلیارد یورو پاسخ داد.

متن سخنان معاون اقتصادی روحانی را اینجا بخوانید

** هیئت دولت؛ تحویل 60 هزار واحد مسکن مهر به کمیته امداد امام خمینی(ره)

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی از واگذاری 60 هزار واحد مسکن مهر به کمیته امداد امام‌خمینی(ره) خبر داد.

اسلامی: 60 هزار واحد مسکن مهر در اختیار کمیته امداد قرار گرفت

** سفر روحانی به سمنان؛ حضور در جلسه شورای اداری استان

رئیس‌جمهور در ادامه برنامه‌های سفر خود به این استان، در استانداری سمنان حضور یافت و با بیان اینکه می‌دانیم زندگی برای مردم سخت است و آنها با مشکلات روبرو هستند، اما راهی جز ایستادگی نداریم، خاطرنشان کرد: اگر در دوران دفاع مقدس در برابر دشمنی که بسیار ظالم بود، مقاومت نمی‌کردیم، امروز معلوم نبود که چه بلایی سر کشور می‌آمد.

مشروح سخنان رئیس‌جمهور را اینجا بخوانید

** سفر روحانی به سمنان؛ نشست خبری پایان سفر به استان

حجت‌الاسلام حسن روحانی در آخرین برنامه سفر خود به استان سمنان در نشست خبری به سوالات پاسخ داد.

‌رئیس‌جمهور در نشست خبری:‌ در بودجه 98 کالاهای اساسی با ارز 4200 تأمین می‌شود

انتهای پیام/

هیئت دولت دولت صادرات نفت   اخبار برگزیده
  

بیانیه مهم روس ها درباره ایرانوزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که افزایش غنی سازی توسط تهران، نقض توافقنامه هسته ای محسوب نمی شود.
مثلث روسیه ایران غنی سازی 

  

رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند.
نامه نیوز محمد غرضی حسن روحانی پتروشیمی 

  

پیشنهاد حذف همیشگی قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌ خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم فوتبال ایران چه کسی بود؟اقتصاد نیوز:در لیگی که تمام شد برخی باشگاه‌ها قراردادهای سنگینی با مربیان خود داشتند.
اقتصادنیوز لیگ برتر فوتبال ایران 

  

سخنگوی وزارت خارجه چین، با اشاره به دیدار هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی‌اش، گفت: دو طرف بر سر مشکلات دوجانبه و همچنین تحولات اخیر حول محور ایران صحبت کردند. وی در ادامه افزود: آمریکا واردات نفت سایر کشورها از ایران را مختل کرده است. آمریکا همچنین از برجام نیز خارج شده و دیگر کشورها را به نسبت به انجام وظایفشان ذیل این توافق تهدید می‌کند
نامه نیوز چین ایران و چین ایران 

  

أیا مذاکره ایران و آمریکا شروع شده است؟رئیس‌جمهور آمریکا برخی خبرها در مورد مذاکره با ایران را تکذیب کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران 

  

بازگشت شورای رقابت، قیمت خودرو را کاهش می دهد؟یکشنبه گذشته اما مجلس شورای اسلامی با برگرداندن شورای رقابت به پروسه قیمت‌گذاری، تیر خلاص را به آزادسازی بازار خودرو زد. طبق مصوبه مجلس، خودروسازان باید قیمت تمام شده، سود حاصله و قیمت قطعی محصولات خود را به شورای رقابت اعلام کنند...
خودروتک مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان شورای رقابت 

  

3 مامور پلیس مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.
نامه نیوز پلیس دولت کابل 

  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  اخبار داغ
  

خانواده های شهدا و ایثارگران سرمایه های ارزشمند نظام هستندمهاباد- ایرنا- فرماندار مهاباد گفت: خانواده های معظم شهدا و ایثارگران از سرمایه های ارزشمند نظام اسلامی و انقلاب محسوب می شوند.
ایرنا خانواده جوانان نویسنده 

  

مبنا و شاخص های حرکت ارزشی و انقلابی به تصویب رسیدتهران- ایرنا- چهارمین نشست هم اندیشی احزاب و تشکل های ارزشی، ولایی و انقلابی در محل جامعه روحانیت مبارز برگزار شد و 4 مبنا و 14 شاخص به تصویب جلسه رسید.
ایرنا جامعه روحانیت مبارز مصطفی پورمحمدی شاخص 

  

افزایش تورم در نتیجه رهاسازی نقدینگی است محمود بهمنی؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص میزان چاپ اسکناس و تاثیر آن در نقدینگی موجود در کشور گفت: اگر چاپ اسکناس بی رویه باشد قطعاً نقدینگی را بالا می برد و بالا رفتن نقدینگی موجب افزایش قیمت‌ها می شود. وی افزود: نقدینگی باید کنترل و نظارت شده باشد، نقدینگی موجود در جامعه به حد بالایی رسیده است و زمانی که کنترل و نظارتی…
خانه‌ملت افزایش قیمت تورم خودرو 

  

معین اقتصادی قلعه گنج به جمع مبارزان با آفت ملخ ملحق شدجیرفت - ایرنا - بنیاد مستضعفان به عنوان معین و یاور اقتصادی شهر نمونه اقتصاد مقاومتی با اهدای کمک هزینه 500 میلیون تومانی خرید سَم، به جمع مبارزان و نابودگران ملخ صحرایی ملحق شد.
ایرنا ایرنا بنیاد مستضعفان اقتصاد مقاومتی 

  

ثبات بهای طلا همزمان با افزایش ارزش دلار در سایه نگرانی‌های تجاریبهای طلا امروز- پنجشنبه- همزمان با افزایش نرخ دلار در سایه افزایش تنش‌های تجاری آمریکا و چین ثابت ماند.
ایلنا بانک مرکزی بانک دلار 

  

جزئیات افطاری رئیس جمهور با فعالان اقتصادی، از دلار 7000 تومانی تا تک شرط روحانی برای بازگشت ارز صادراتوزیر اسبق بازرگانی که از مهمانان ضیافت افطاری شب گذشته رئیس جمهور و فعالان اقتصادی بود، جزئیاتی از جلسه شب گذشته و مباحث مطرح شده که عمدتاً در خصوص قیمت ارز، بازگشت ارز صادراتی و مشکلات معیشتی بود را تشریح کرد.
تسنیم رئیس جمهور ریاست جمهوری اتاق بازرگانی