ایلنا   |  فرهنگی  |  

فقط لمپن‌ها به فرهنگ و هنر توهین نمی‌کنند! / در بودجه‌ریزی فرهنگ «زیر فرش» هم نیست/ سلبریتی‌های میلیاردی باید مشمول مالیات شوند

طیبه سیاوشی، فاطمه ذوالقدر و احمد مازنی سه نماینده مجلس در نشست «هم‌اندیشی هنرمندان تئاتر و نمایندگان مجلس» از مشکلات و مسائل حوزه هنر و بودجه و مالیات تئاتر گفتند.

فقط لمپن‌ها به فرهنگ و هنر توهین نمی‌کنند! / در بودجه‌ریزی فرهنگ «زیر فرش» هم نیست/ سلبریتی‌های میلیاردی باید مشمول مالیات شوند

طیبه سیاوشی، فاطمه ذوالقدر و احمد مازنی سه نماینده مجلس در نشست «هم‌اندیشی هنرمندان تئاتر و نمایندگان مجلس» از مشکلات و مسائل حوزه هنر و بودجه و مالیات تئاتر گفتند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست «هم‌اندیشی هنرمندان تئاتر و نمایندگان مجلس» پیرامون مسائل روز هنرهای نمایشی همچون بودجه تئاتر، معافیت مالیاتی، مشکلات این حوزه بعداز ظهر دیروز (سه‌شنبه 12 آذر) برگزار شد.

قطب‌الدین صادقی، مسعود دلخواه، محمودرضا رحیمی، مهدی میامی، شهرام گیل‌آبادی، مریم معترف، هادی مرزبان، سعید اسدی، پیان فروتن، امیرکاوه آهنین جان، مریم کاظمی، فریبا متخصص، مصطفی کوشکی، شاهین چگینی، داود فتحعلی‌بیگی، ساسان پیروز به اتفاق احمد مازنی، طیبه سیاوشی و فاطمه ذوالقدر (از نمایندگان مجلس) و همچنین ملکی (مدیرکل امور مجلس وزارت ارشاد) از جمله حاضران در این جلسه بودند.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی (عضو کمیته «زنان، خانواده و ورزش» کمیسیون فرهنگی مجلس) در این نشست، گفت: ما در مجلس از روز گذشته درگیر معافیت مالیاتی هنرمندان هستیم؛ گرچه خود مدیران سازمان برنامه و بودجه گفتند در شبکه خبر حاضر شده و درباره این معافیت مالیاتی به طور شفاف صحبت می‌کنند اما ظاهرا صحبت‌هایشان آن چنان که باید تاثیرگذار نبوده است و تبعات آن هنوز باقی است.

این نماینده مجلس در پاسخ به سوال مصطفی کوشکی که از نمایندگان حاضر در این جلسه پرسیده بود آیا به تئاتر اعتقاد دارند یا خیر؟ گفت: این مساله نه فقط در مورد تئاتر که در مورد موسیقی هم مطرح است؛ بارها جلساتی برای گفتگوهای فرهنگی در مجلس داشتیم ولی تکلیف حاکمیت با هنر چندان مشخص نیست؛ شما کار خود را باید بکنید اما ما هم نمی‌توانیم کار شما را به حاکمیت بباورانیم.

سیاوشی ادامه داد: بارها از من پرسیده‌اند کجا به دیدن تئاتر می‌روی؟ سالن دولتی یا خصوصی؟ بارها در کمیسیون فرهنگی عکس‌هایی از تماشاخانه‌های خصوصی آورده‌اند اما تلاش کردیم این حرف‌ها در کمیسیون بماند و به عموم جامعه کشانده نشود.

او تاکید کرد: ما معتقدیم هنرمند آزاده است و نیازی ندارد دنبال حاکمیت بدود؛ اما بحث مسئولیت اجتماعی هنرمند مطرح است که بتواند مطالبات مردم را از طریق هنر به گوش حاکمیت برساند که امیدوارم در این راه تداوم داشته باشد.

فاطمه ذوالقدر (سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس) نیز در این نشست با اظهار امیدواری مبنی بر اینکه این جلسات تداوم داشته باشد، گفت: ما در کمیسیون فرهنگی اولین دغدغه‌مان موسسات فرهنگی و مسائل هنر بود که خوشبختانه در اوایل سال 97 بودجه دو میلیاردی برای این امر اختصاص یافت. 

این نماینده مجلس با اشاره به کاهش بودجه فرهنگ و هنر از سوی دولت، همچنین بر معافیت مالیاتی هنر تاکید کرد و گفت: باید در مورد درآمدهای هنرمندان شفافیت انجام بگیرد که در این صورت ما هم از معافیت هنرمندان دفاع می‌کنیم اما باید چهارچوبی تعیین شود که در آن، سلبریتی‌های میلیاردی مشمول مالیات شوند.

ذوالقدر با بیان اینکه برخی از نمایندگان مجلس هم مانند مردم مشکل دارند، از هنرمندان و مردم خواست «شما هم ما را حلال کنید.»

احمد مازنی هم دیگر نمایندگان مجلس حاضر در این نشست بود که با اشاره به مثالی که قطب‌الدین صادقی از نیچه آورده بود مبنی بر اینکه «ما همیشه دیر و کم یاد می‌گیریم» گفت: باید منصفانه قضاوت کنیم تا ببینیم چه کسانی باید بیش از همه در زمینه هنر کار می‌کردند؟ من تا خودم را شناختم اهل فرهنگ بودم؛ و باید بگویم ما اهالی فرهنگ و هنر سهم بالایی در این دیر و کم یاد گرفتن داشتیم.

مازنی با اشاره به اینکه سهم فرهنگ و هنر از بودجه کل کشور شش دهم درصد است، گفت: مسئولان وقتی می‌خواهند شعار دهند می‌گویند فرهنگ اصل و زیربنا و ریشه است اما در عمل وقتی می‌خواهند بودجه ببندند زیر فرش هم نیست.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به آقای فرهنگی گفتم این شش دهم درصد بودجه فرهنگی را هم حذف کنید و بگذارید روی بودجه سایر بخش‌ها و مشکلات‌شان را حل کنید! متاسفانه شاهدیم که نه تنها لمپن‌ها به فرهنگ و هنر توهین می‌کنند و حرف‌های مفت می‌زنند که گاهی کسانی در جایگاه مشاور رئیس جمهور هم در توییترشان از این حرف‌ها می‌زنند.

هادی مرزبان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای عالی انقلاب فرهنگی   اخبار برگزیده
  

چگونه فریب خریدهای گروهی را نخوریم؟ دام بزرگ هرمی در بورس پایتختاقتصادنیوز : خریدهای گروهی سهام را می‌توان با کارکرد شرکت‌های هرمی مشابه دانست. گرچه لازمه کسب سود در راس شرکت هرمی جذب عضوهای جدید است، اما زیان سنگین آخرین نفرات جذب‌شده کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
اقتصادنیوز تهران گرانی بورس تهران 

  

وی در ارتباط با نقش آقای قالیباف و وزنه وی در لیست‌های اصولگرایان گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم، تقریبا همه جریانات اصولگرا در ائتلاف، روی سرلیست بودن آقای قالیباف اتفاق نظر دارند. این چیز عجیبی نیست.
نامه نیوز مرتضی طلایی اصولگرایان ائتلاف اصولگرایان 

  

تحریم ها به تسلیم ایران و تغییر حاکمیت منجر نخواهد شد/ آمریکا به دخالت در امور داخلی کشورها عادت کرده است/ ایران خواهان نابودی برجام نیستاستاد دانشگاه کلمبیا با انتقاد از تحریم‌ها بر بی‌نتیجه بودن سیاست فشار بر ایران تاکید کرد و گفت: هنوز هم ایران امیدوار است اروپا راهش را از ایالات متحده جدا کند و ایران به تعهداتش بازگردد، بنابراین ایران هنوز خواهان خروج از برجام نیست.
ایلنا ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران 

  

عکس خبرساز چابهار جعلی از آب درآمدبخشدار بخش دشتیاری چابهار انتساب یک عکس خبرساز به این منطقه را رد کرد.
مستقل‌آنلاین عکس فضای مجازی درآمد 

  

آغاز فروش اقساطی 2 محصول ایران خودرو از امروزشرایط فروش اقساطی محصولات ایران خودرو به تعداد بسیار محدود از ساعت 11 صبح روز سه شنبه مورخ 98/09/19 آغاز می شود.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

بنزین سوپر بی مشتری ماندبنزین سوپر روی دست جایگاه‌داران مانده است و در این روزها کمتر کسی تمایل دارد در باک خودرویش بنزین سوپر بریزد.
خودروتک بنزین روزنامه تولید 

  

تهران کوچک می‌شوددر جلسه مجلس شورای اسلامی طرح ایجاد استان تهران جنوبی اعلام وصول شد. بناست استان تهران جنوبی به مرکزیت شهرستان اسلامشهر شامل شهرستان‌های اسلامشهر، بهارستان، ری، قرچک و پیشوا باشد/ایرنا
مستقل‌آنلاین تهران مجلس شورای اسلامی 

  

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تشکیل استان تهران جنوبی اعلام وصول شد. بعد از تقسیم استان تهران در سال 1389 بحث تقسیم دوباره این استان، بار‌ها مطرح و هر بار شایعات مربوط به آن تکذیب شده بود.
نامه نیوز استان البرز تهران مجلس شورای اسلامی 

  

آیا مبادله زندانیان حاصل مذاکره مستقیم ایران و آمریکا بود؟نشریه «نیویورکر» روایتی از نحوه توافق برای تبادل زندانیان میان آمریکا و ایران منتشر کرده که نشان می‌دهد این تبادل بازیگرانی فراتر از کانال‌های رسمی داشته است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

دعوای شدید در مجلس بر سر نطق یک نماینده زنپروانه سلحشوری نماینده تهران که دو روز پیش در آخرین روز نام نویسی برای انتخابات با صدور بیانیه ای از عدم کاندیداتوری اش در انتخابات مجلس خبر داد و از این دور از رقابت ها کنار کشید، در جریان نشست علنی امروز مجلس آخرین نطقش را ایراد کرد. نطقی که باز هم در آن از شرایط امروز جامعه انتقاد کرد.
مثلث انتخابات مجلس تهران رای اعتماد 

  اخبار داغ
  

برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی همزمان با هفته پژوهش تقدیر می شوند به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا اللهیاری با اعلام این خبر افزود: در بخش دانش‌پژوهان و فناوران، طرح‌ها توسط پژوهشگران و فناوران از داخل کشور در گروه سنی زیر 35 سال به دبیرخانه جشنواره ارائه شده و بخش دانش آموزی شامل طرح‌های دانش آموزان دوره دوم متوسطه (سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم) با حداکثر 20 سال سن، در شاخه‌های نظری، هنرجویان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش (اعم از دولتی و…
مهر پژوهش شیمی وزارت آموزش و پرورش 

  

لوئیس سوارز اندکی قبل از بازی با مایورکا در تمرینات بارسولنا یک گل پشت پای زیبا به ثمر رسانده بود تا ثابت کند گل پشت پای فوق‌العاده‌ روز شنبه‌اش به مایورکا تصادفی نبوده است.
ورزش۳ عکس بازی 

  

خودروی برقی ارزان که با چاپگر سه بعدی تولید می شود به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، شرکت های ایتالیایی و چینی XEV و Polymaker که قبلا هم برای تولید یک خودروی برقی به نام LSEV با همدیگر همکاری کرده بودند، این بار اتومبیل تازه ای به نام یویو را در خط تولید قرار خواهند داد. هدف اصلی از اجرای این طرح تولید خودروی برقی ارزان قیمتی است که در محیط های شلوغ شهری قابل استفاده باشد. بخش عمده قطعات این خودرو با چاپگر سه بعدی تولید…
مهر باتری چاپگر تولید 

  

حمله با قمه به مددکاران در سعادت آباد تهران / ارزش احداث یک کیلومتر اتوبان، از 13 هزار کودک خیابانی بیش‌تر استمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: سیاست‌های حمایت از کودک کار نداریم و باید این سیاست‌ها ت
خبرفوری زباله بهزیستی مدرسه 

  

دم از مبارزه با فقر می‌زنی درحالی‌که کل تهران را فروختی!ویدیو منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از روزی که محمد باقر قالیباف برای حضور در جمع دانشجویان در روز دانشجو به دانشگاه علامه رفت که یک دانشجو در طول مراسم از او می پرسد سیاست‌های اقتصادی‌اش مشخص نیست و وقتی درباره سیاست‌های اقتصادی حرف می‌زند مشخص نیست ترامپ است یا روحانی! آن دانشجو ادامه داد: شما مدام دم از مبارزه با فقر می زنی در حالی که خودت کل تهران را فروختی!
مستقل‌آنلاین محمد باقر قالیباف فقر تهران