گسترش   |  اقتصادی  |  

سهامداران بورس چه گناهی کرده‌اند؟

بیش از یک سال است که شاهد کاهش سرمایه خود در بازار سهام هستیم. مدت‌هاست که به امید بهبود شرایط بورس منتظر مانده‌ایم و هر روز میبینیم که بدتر از این هم می‌شود.

سهامداران بورس چه گناهی کرده‌اند؟

به شروع سال 99 و ذوق مردمی که از ترس بی‌ارزش شدن پولشان وارد بازار سرمایه شدند که نگاه می‌کنم، غم عجیبی وجودم را فرا می‌گیرد. مردمی که با سختی فراوان در وضعیت متورم اقتصاد کشور سرمایه خود را جمع کرده بودند و حالا باید آب شدن سرمایه چندین ساله را در یک سال ببینند.

از قدیم گفته‌اند که بادآورده را باد می‌برد ولی جمع کردن سرمایه در ایران برای مردم عادی بادآورده نبوده و نیست و سال‌ها رنج و مشقت پشت آن پنهان شده است.

در ابتدای ریزش بازار اکثرا با این تفکر که سرمایه‌گذاری بلندمدت باعث می‌شود سود می‌کنند، سرمایه خود را از این بازار خارج نکردند ولی کسی به آنها نگفت که بلندمدت یعنی چند ماه؟ چند سال؟ و کی قرار است دوباره اصل سرمایه خود را که اکنون نصف گذشته ارزش دارد را دوباره به‌دست آورند؟ به راستی مگر سهامداران بورس چه گناهی کرده بودند؟

گناهی که گویا بخشودگی ندارد

اصلا بیایید از همان ابتدای داستان شروع کنیم. سال 99 با کوهی از مشکلات اقتصادی شروع شده است. تحریم‌ها، کمبود ارز، کسری بودجه و... دولت را با مشکلات بسیار زیادی برای اداره کشور در سال پیش رو مواجه کرده است و به دنبال راهی برای نجات آخرین سال خود می‌شود. بازار بورس داغ است و افزایش نرخ ارز باعث شده است که افراد زیادی در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند. چه راه خوبی، هم می‌توان با تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بورس، از چرخش نقدینگی در دیگر بازارها جلوگیری کنیم، هم با فروش بخشی از انبوه سهام خود به آنها کسری بودجه را برای اداره کشور تامین کنیم.

مردم نیز که به دنبال راه فراری از جاماندگی دوباره از تورم بودند به دعوت دولت لبیک گفتند و با تمام قدرت وارد بازار سرمایه شدند. بازاری که روزهای خشمگینش بسیار سنگین‌تر از روزهای شیرینش می‌گذرد. روزها گذشت و خوشی‌ها به سر آمد. میزبان این سفره مفصل این بار خود نمک خورد و نمکدان را شکست. آری شاید بزرگترین گناه مردم این بود که به دولت اعتماد کردند.

مردم راه درست را انتخاب کردند؟

از مرداد سال گذشته که بازار سرمایه با ریزش شدیدی همراه شد و نرخ بسیاری از سهام حتی تا بیش از 70 درصد نیز ریخته‌اند، به جرات می‌توان گفت که همه‌چیز در کشور گران شده است. مردم کار درستی کردند که در بورس سرمایه‌گذاری کردند ولی میزبان بازار میزبان خوبی نبود. سرمایه‌گذاری مردم عادی در بازار سرمایه در تمامی کشورهای توسعه یافته امری بدیهی است و این اتفاق در کشور ما می‌توانست به نتایج بسیار خوبی منجر شود. مدت‌هاست که کشور ما از اقتصاد بانک‌محور خود رنج می‌برد و این فرصتی بود که می‌توانستیم مسیر نقدینگی در کشور را بر ریل درستی قرار دهیم. اما نشد.

اگر در همان ابتدای تیر ماه سال 99 که سیل عظیم مردم به بورس آمدند، در بازاری مثل دلار سرمایه‌گذاری می‌کردند، تا به امروز 53 درصد سود کرده بودند. اگر پراید خریده بودند اکنون 42 درصد بازدهی گرفته بودند. حتی اگر پفک هم میخریدند باز سود می‌کردند. شاید گناه بعدی این بود که بازار دیگری را انتخاب نکردند. خواستند به اقتصاد کشور کمکی کرده باشند و آتش بیشتری بر داغی بازارهای مخرب اقتصادی اضافه نکنند.

از یک سوراخ چند بار نیش خوردن

گناه بعدی برمیگردد به خودمان. چرا دوباره اعتماد کردیم؟ چرا زمانی که ریزش‌های 5 درصدی روزانه را می‌دیدیم، دوباره به وعده‌های حمایتی بی‌عمل اعتماد کردیم؟ شاید خودمان هم حریص شده بودیم و می‌خواستیم هرطوری شده باز سودهای چند صد درصدی بگیریم.

طمع همیشه کشنده است. تا جایی خوب است و باعث پیشرفت انسان می‌شود اما نباید از حد معقول بیشتر شود که آن‌جا شروعی است برای افول بی‌انتها.

حقیقت همین است. کسانی که در ابتدای ریزش بورس سرمایه خود را خارج کردند سود کردند حتی اگر درجایی سرمایه‌گذاری نکرده باشند. درست است که بسیاری از سهام از سقف‌های تاریخی خود نیز عبور کردند ولی نگاه ما به کلیت بازار است و تک‌سهم‌ها را در نظر نمی‌گیریم.

اکنون چه می‌توان کرد؟

بهتر است بگویم اصلا چه کاری می‌توان کرد؟ بسیاری از پرتفوها در زیان‌های سنگین بیش از 50 درصدی هستند درحالی که تورم طی یک سال گذشته هر ماه بالای 40 درصد بوده است. شاید بهتر باشد که به همان نصیحت قدیمی که بازار سرمایه بازاری بلندمدتی است، دل ببندیم و به انتظار بنشینیم. البته این حرف کاملا درست است و صبر در این بازار همواره بازدهی‌های بسیار بهتری از هر بازار دیگری را نصیب سهامدارانش کرده است. می‌نشینیم به امید روزهای منطقی بازار سرمایه. نه روزهای بی‌منطق ابتدای سال 99 و نه روزهای پرالتهاب ریزش بازار. روزهایی که بتوان با دانش و تخصص از این بازار سود کسب کرد و هیچ دستی نیز از خارج این بازار آن را مانند مهره‌های شطرنج بازی ندهد.

منبع: بورسان

بازی سرمایه سهام   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو در بازار دی ماه | پراید به مرز 190 میلیون تومان رسیدبررسی بازار خودرو نشان می‌دهد قیمتها نسبت به هفته گذشته نوسان داشته است به نحوی که پراید 111 به مرز 190 میلیون تومان رسیده و با قیمت 188 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ورود مجلس به باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهاندبیر هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس در مورد باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهان گفت: شاید تاکنون صدها یا حتی هزاران نفر قربانی بی‌تدبیری خودروسازان شده‌اند. مسئله فقط باز نشدن ایربگ نیست؛ ما وظیفه داریم از کیفیت خودرو ایرانی تحقیق و تفحص کنیم.
فردا کمیسیون صنایع و معادن مجلس بازی خودرو 

  

ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک‌هامعاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برای مهار مقاومت میکروبی باید قدم های اساسی برداریم بر ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها تاکید کرد.
ایلنا آنتی بیوتیک وزارت بهداشت داروخانه 

  

قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال ؛ امروز 28 دی 1400اقتصادنیوز : در این گزارش قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال گردآوری شده است.
اقتصادنیوز قیمت قیمت مسکن مسکن 

  

هدف‌گذاری سازمان اداری و استخدامی برای پرداخت حقوق و مزایای عادلانه در سراسر کشورمعاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی، گفت: هدف این است که هر کسی در هر کجای ایران اسلامی که در دستگاه‌های اجرایی به خدمت گرفته می‌شود، در یک چارچوب مشخص و عادلانه دریافتی داشته باشد.
ایلنا دولت روابط عمومی سرمایه 

  

احمدی‌نژاد ضد انقلاب است!احمدی‌نژاد نه در جایگاه یک فرد عادی، بلکه به عنوان رئیس‌جمهور اسبق بر ضد برخی از آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی اقداماتی را انجام داده که به هیچ‌عنوان قابل‌پذیرش نیست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ریاست جمهوری رسانه 

  

برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ دکتر حسن رودگرى دانشگاه علوم پزشکى شهید بهشتى آغاز دوز بوستر واکسن کووید19 در برخی از کشورها و همچنین گسترش سوش های جدید منجر به بروز بحث هایی شد، از جمله مفهوم up to date توسط CDC برای شخصی که دوز بوستر گرفته علاوه بر مفهوم Fully Vaccinated به معنی دریافت دو دوز اصلی. در همین راستا اکنون چندین پروژه پژوهشی در سطح جهان مشغول تحقیق بر روی اثرات…
مستقل‌آنلاین ایران استرالیا پزشک 

  

توافق 25 ساله ایران و چین، یعنی غربی‌ها نمی‌توانند هیچ غلطی بکننداجرای توافق 25 ساله ایران و چین، پیام مهمی به غربی‌هاست مبنی بر اینکه دیگر نمی‌توانند تحریم‌های ظالمانه خود علیه ایران را تشدید کنند.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و چین 

  

ستاره پرسپولیس آب پاکی را بر دست یحیی ریختبه نظر می‌رسد باید پرونده بازگشت ستاره سابق پرسپولیس به جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی را منتفی دانست.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس قرارداد 

  

دود سفید از مذاکرات وین به روایت رسانه آمریکاییدیپلمات‌های غربی می‌گویند راهی برای دستیابی به توافق ممکن است و از دسامبر خوش بیینی بیشتری نشان می‌دهند. مقامات آمریکایی و اروپایی به طور خصوصی به اواسط فوریه به عنوان زمانی برای تصمیم گیری در مورد پایان یافتن دیپلماسی چشم دوخته اند.
مثلث وین بهاره رهنما رسانه 

  

سخنگوی دولت: منتظر خبرهای خوب باشیدتغییر به نفع مردم، محور جلسه امروز رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت با مدیران عامل کلیه بانک های دولتی و خصوصی است؛ منتظر خبرهای خوب باشید.
فردا دولت رئیس جمهور بانک 

  

معاونان جدید ارزی، نظارت و بین‌الملل بانک مرکزی منصوب شدندرئیس کل بانک مرکزی در احکامی جداگانه‌، افشین خانی را به سمت معاون ارزی، ابوذر سروش را به سمت معاون نظارت و محسن کریمی را به سمت معاون بین‌الملل بانک مرکزی منصوب کرد.
ایلنا حوزه پژوهش مشاور 

  

تبصره جدید یارانه نقدیسخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 گفت: 12 میلیون نفر در جامعه زیرخط فقر هستند و باید حداکثر یارانه‌ها را برای این قشر در نظر گرفته شود.
نامه نیوز یارانه لایحه بودجه بودجه 

  

آمادگی دیوان عدالت برای کاهش دادخواست‌های تامین اجتماعی/ هیچ کارگاهی به خاطر بدهی بیمه‌ای تعطیل نشده استرئیس دیوان عدالت اداری در دیدار با سرپرست اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ، گفت: دیوان عدالت اداری این آمادگی را دارد که به منظور کاهش و بررسی ابعاد آرا که منجر به کاهش دادخواست‌ها و همچنین تردد شهروندان می‌شود، با کارشناسان سازمان تامین اجتماعی موضوعات مهم را مورد واکاوی قرار دهد.
ایلنا دیوان عدالت اداری سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  اخبار داغ
  

سردار سپهر: باید خود را برای بدترین شرایط کرونایی آماده کنیمجانشین وزیر کشور در قرارگاه عملیاتی ستاد کرونایی کل کشور گفت: درخواست تشکیل یک قرارگاه جدید برای کنترل کرونا را داده‌ایم و هفته آینده این درخواست تصویب می‌شود.
فردا تهران 

  

لزوم بهره گیری از چارچوب های هوشمند سازی برای جلوگیری از شیوع دوباره کروناشهردار تهران بر لزوم بهره گیری از چارچوب های هوشمند سازی برای ممانعت از شیوع دوباره کرونا ویروس تاکید کرد.
۵۵ آنلاین شهرداری تهران تهران ویروس 

  

اجرای فاز دوم بیماریابی کرونا به صورت هوشمندشهردار تهران از اجرای فاز دوم بیماریابی کرونا به صورت هوشمند خبر داد.
ایلنا تهران خبرنگار علیرضا زاکانی 

  

شرایط ناپایدار کرونا در تهران | رشد 15 درصدی مراجعات سرپایی کووید در استانفرمانده عملیات مقابله با کرونا در استان تهران ضمن تشریح وضعیت بیماری در این استان، گفت: 22 میلیون و 750 هزار نفر در تهران واکسن کرونا دریافت کردند.
۵۵ آنلاین شهرداری تهران تهران واکسیناسیون 

  

پیش بینی قیمت خودرو پس از توافق برجاماقتصادنیوز: یک کارشناس بازار خودرو درباره تاثیر توافق وین در قیمت خودرو توضیحاتی ارائه کرد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

رئیس پلیس راهور: خودروی بی‌کیفیت را با قیمت خودروی خارجی به مردم ندهید | گزارشی از حادثه بهبهان با تعیین سهم دستگاه‌ها به مراجع قضائی داده شدهرئیس پلیس راهور گفت: توصیه من به خودروسازان و انجمن آن‌ها این است که این‌طور نباشد که قیمت خودروی خارجی را از مردم دریافت کنند اما خودروی ناایمن و غیر استاندارد دست مردم دهند.
۵۵ آنلاین پلیس راهور پلیس رانندگی 

  

شرایط کرونایی کشور ناپایدار است/وضعیت شکننده اومیکرون به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زالی، در جلسه قرارگاه ستاد کرونا استان تهران، اظهار داشت: یکی از بخش‌هایی که در حوزه بهداشتی برای کنترل کرونا مورد غفلت قرار گرفته بود، واکسیناسیون افراد درگیر آسیب‌های اجتماعی به عنوان مثال افراد حاضر در گرمخانه‌ها بود که خوشبختانه توسط شهرداری رسیدگی شدند. وی افزود: تهران باید طرحی نو برای مقابله با کرونا و اومیکرون داشته باشد. هرچند در حال حاضر…
مهر خبرنگار علیرضا زالی تهران 

  

سهیل مهدی: ما اجازه نداریم اسامی بازیکنان کرونایی استقلال را اعلام کنیم/ این خلاف قانون استمسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران نسبت به اعلام نشدن اسامی نفرات کرونایی استقلال واکنش نشان داد.
ایلنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

فوت 7 بیمار کرونایی در شبانه‌روز گذشته در تهران/ رشد 10 تا 15 درصدی مراجعات سرپاییفرمانده ستاد عملیاتی کرونا کلانشهر تهران گفت: آمار مراجعان نسبت به هفته گذشته نشان می دهد با رشد 10 تا 15 درصدی در مراجعات سرپایی روبرو هستیم. .
ایلنا شهرداری تهران تهران خبرنگار 

  

آمار کرونا امروز 28 دی:‌کاهش تعداد فوتی‌ها/بستری شدن 306 بیمار جدیدمجموع بیماران کووید19 در کشور به 6 میلیون و 227 هزار و 849 نفر رسید.
اقتصادنیوز 

  

بزرگ‌ترین سقوط بورس در 3 ماه اخیر +نموداراقتصادنیوز: امروز شاخص کل بزرگ‌ترین سقوط در 3 ماه کاری اخیر را پشت سر گذاشت.
اقتصادنیوز ماه شاخص