ایلنا   |  اقتصادی  |  

عملیات پیش راه‌اندازی بزرگترین پالایشگاه قیر کشور بدون حضور لایسنسور خارجی

پالایشگاه نفت خام فوق سنگین قشم با ظرفیت 70 هزار بشکه در روز برنامه ریزی شده که در 2 فاز مختلف و هر فاز 35 هزار بشکه ظرفیت داشته باشد.

عملیات پیش راه‌اندازی بزرگترین پالایشگاه قیر کشور بدون حضور لایسنسور خارجی

پالایشگاه نفت خام فوق سنگین قشم با ظرفیت 70 هزار بشکه در روز برنامه ریزی شده که در 2 فاز مختلف و هر فاز 35 هزار بشکه ظرفیت داشته باشد.

به گزارش ایلنا، پیش از ظهر امروز آیین آغاز عملیات پیش راه اندازی پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم با ظرفیت 35 هزار بشکه در روز در فاز نخست، به فرمان رییس جمهور و با حضور استاندر هرمزگان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و مدیران ارشد صنایع پالایشی  بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

براساس این گزارش با راه اندازی نهایی این پالایشگاه در دو فاز 35 هزار بشکه ای، تولید قیر با کیفیت ایرانی در پایین ترین سطح تقطیر در فرآیند پالایشگاهی نفت خام فوق سنگین ،صادرات قیر ایران به بازارهای هدف  را بزودی با ابعادی گسترده تر عملیاتی خواهد کرد.

این مجموعه پالایشی به عنوان اولین پالایشگاهی که با تولید قیر، ‌نفت سنگین را به نفت سبک تبدیل می‌کند می تواند کشور را برای صادرات فرآورده های نفتی با ارزش افزوده بیشتر یاری کند.

بنا به این گزارش حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور امروز در این مراسم که بصورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد  با بیان این که حضور بخش خصوصی در پروژه های صنعتی و سرمایه گذاری فعالان این حوزه در عرصه صنایع پالایشی بسیار قابل توجه  است، گفت: امیدوارم چنین افتتاح هایی موجب سرافرازی، آبادانی و  شادمانی مردم جزیره بسیار مهم و استراتژیک قشم و همچنین توسعه و رفاه در این منطقه شود.

وی افزود: بسیار خوشحالیم که امروز 27 طرح در این جزیره افتتاح می شود و امیدواریم در ادامه، پروژه های دیگری نیز مورد بهره برداری قرار گیرد.

رییس جمهور افزود: یکی از نکات بسیار خشنود کننده در افتتاح این پروژه ها این است که 98 درصد سرمایه گذاری این طرح ها توسط بخش خصوصی انجام شده و تنها 2 درصد سرمایه گذاری توسط منطقه آزاد قشم عملیاتی شده است .

روحانی تصریح کرد: اساس اقتصاد ما باید بر همین نکته باشد که سرمایه گذاری ها توسط بخش خصوصی انجام شود و این بخش  همواره در صحنه حضور یابد و دولت تسهیل کننده این فعالیت ها باشد.

وی اضافه کرد: بی شک  بسیار جالب خواهد بود اگر ما بتوانیم در تمام مناطق آزاد شرایطی ایجاد کنیم که سرمایه گذاری بخش خصوصی تسهیل شود.

روحانی همچنین اظهار کرد: درسایه این طرح ها در قشم 2200 نفر مشغول به کار شده اند و اشتغال جدیدی ایجاد شده است  ومن زندگی سعادتمندانه را برای آنها آرزو می کنیم.

بر اساس این گزارش، فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز در حاشیه این مراسم  در پاسخ به این پرسش که استان هرمزگان که صنایع بزرگ نفت و پالایش را در خود جای داده است تا چه  میزان می تواند به توسعه این صنایع ادامه دهد،گفت:در آغاز با توجه به اجرای پروژه پالایشگاه نفت فوق سنگین پاسارگاد قشم در این منطقه و همکاری های  سازمان منطقه آزاد قشم و دیگر دستگاه های اجرایی  باید از این دست اندرکاران قدردانی کرد.

وی ادامه داد: ما امروز نهمین جلسه افتتاح را با آقای رییس جمهور بصورت ویدویو کنفرانس برگزار کردیم  که یکی از اصلی ترین موارد آن اجرای پروژه پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم بود و این در حالی است که بیش از 60 درصد فرآورده های نفتی کشور در استان هرمزگان به تولید می رسد و با این کار، هم نیاز کشور  تامین می شود و هم  امر صادرات محقق می گردد.

همتی افزود: در برنامه های جدید تر توسعه ای در حوزه نفت در هرمزگان ، در منطقه ویژه پارسیان برای 14.5 میلیون تن محصولات پتروشیمی طراحی صورت گرفته است  و این بیانگر این موضوع است که در حوزه نفت و انرژی این استان بسیار فعال و تاثیر گذار است.در حال حاضر دولت تسهیلات و حمایت ها را در این منطقه به حداکثر رسانده است و همین امر موجب شده استان هرمزگان یکی از فعال ترین استان های کشور باشد.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: از شرق تا غرب استان هرمزگان صنایع نفتی فعال هستند و در حال حاضر در منطقه شرق، پایانه بزرگ نفتی  برای صادرات را در دست ساخت داریم که پروژه بسیار بزرگی است.

همتی گفت: در همین منطقه شرق استان هم اکنون  زمین مورد نیاز دوطرح  پتروپالایش 350 هزار بشکه ای  مجوز هایش را دریافت کرده است که یکی از پآن پروژه ها شروع به کار کرده و دومی نیز عنقریب است که راه اندازی شود.

استاندار هرمزگان همچنین تاکید کرد: اجرای چنین پروژه هایی هم از خام فروشی جلوگیری می کند و هم فرآورده هایی که ارزش افزوده بالاتری خلق می کنند را در اختیار کشور قرار می دهد. این موضوع نشان دهنده این است که استان هرمزگان استانی پر ظرفیت و پر انرژی است و رونق ایجاد می کند و امید اشتغال در آن  وجود دارد و  نرخ مشارکت اقتصادی استان در همین تابستان گذشته به 50.1 درصد رسیده است و این در حالی است که معدل کشور 39.9 است .

وی با تاکید بر این که بسیاری از افراد برای یافتن کار به این استان می آیند و این بیانگر رونق کسب و کار در هرمزگان است گفت: امروز 27 طرح با مجموعه تلاش همه دستگاه ها و افراد به چرخه فعالیت در آمده  و باید این نوید را به مردم استان بدهم که ما همواره تا پایان دولت از این گونه طرح های افتتاحی با حضور رییس جمهور و وزرا خواهیم داشت و در خواست کرده ایم که هر هفته که بخواهند می توانیم طرح هایی را در این استان راه اندازی کنیم.  

بنا به این گزارش همچنین حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در حاشیه این مراسم در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه سازمان متبوعش نسبت به  توسعه صنایع نفتی در قشم چه اهدافی را دنبال می کند گفت:مطالعاتی که توسط کارشناسان داخلی و خارجی صورت گرفته است نشان می دهد قشم در بخش نفت و پتروشیمی ظرفیت های قابل توجهی دارد واگر نگاه ویژه ای روی این بخش داشته باشیم خواهیم دید که چه بسا این منطقه بتواند یک نقطه استراتژیک در بخش نفت و پتروشیمی تلقی شود.

مومنی افزود: ما هم اکنون در این مناطق 17 میدان هیدرو کربوری در داخل و خارج جزیره داریم که  4 میدان آن  مورد بهره برداری قرار گرفته و از آن گاز استخراج می شود و به بندر عباس و نقاط دیگر منتقل می شود.

این مقام مسئول با اشاره به ظرفیت های جزیره قشم در حوزه صنایع نفت و گازو پتروشیمی اظهار کرد: طبق تفاهم های بسیار مطلوبی که با وزارت نفت داشته ایم هم اکنون حدود 51 میلیون متر مکعب خوراک دریافت می کنیم  و چهار پتروشیمی را به فعالیت رسانده ایم که سرمایه گذارانی داخلی دارد و یک مجتمع پتروشیمی چینی را هم فعال کرده ایم که 6 میلیون تن ظرفیت دارد.

وی همچنین اظهار کرد: در صورت فعالیت مداوم و بیشتر پتروشیمی ها در این منطقه، اسکله و بندر مخصوص بارگیری نیز می تواند برای درآمدهای پایدار  کشور و همچنین همین منطقه بسیار موثر باشد.

مومنی اضافه کرد: این پالایشگاه که امروز مراحل پیش راه اندازی اش شروع شده در تمام بخش ها توسط نیروهای داخلی عملیاتی صورت گرفته  و با این کار یکی از اهداف سازمان منطقه آزاد در خصوص انتقال دانش فنی به دیگر مناطق کشور محقق شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان این که این سازمان چه در این حوزه و چه در حوزه های دیگر مثل بانکرینگ که ظرفیتی 50 هزار تنی دارد گفت: همین پروژه بزرگ بانکرینگ با حضور رییس جمهور مورد افتتاح قرار خواهد گرفت.

مومنی با تاکید بر این که توانایی و ظرفیت های قشم در حوزه صنعت نفت بسیار زیاد است بیان کرد: در مجموع  اگر مشکلات و موانع دست و پاگیر اداری در پیش نباشد خیلی زود می توان طیف های مختلفی از این صنایع را  در جزیره قشم به فعالیت در آورد.

همچنین قاسم محمودی مدیرعامل پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم اظهار کرد: عملیات پیش راه اندازی بزرگترین پالایشگاه قیر کشور بدون حضور لایسنسور خارجی و تنها با اتکاء بر توان مهندسان داخلی محقق شده است.

وی افزود: پالایشگاه نفت  خام فوق سنگین قشم با ظرفیت 70 هزار بشکه در روز برنامه ریزی شده که در 2 فاز مختلف و هر فاز 35 هزار بشکه ظرفیت داشته باشد و این در حالی است که برای احداث این پروژه نزدیک به 135 میلیون یورو از محل منابع ارزی کشور هزینه شده است.

محمودی همچنین گفت: از این میزان سرمایه گذاری حدود 85 میلیون یورو از سوی صندوق توسعه ملی به این طرح اختصاص داده شده و الباقی هزینه ها به عهده گروه گسترش انرژی پاسارگاد بوده است.

وی همچنین گفت: نفت فوق سنگین نفتی است که همیشه صادر می شده است و مشتقاتش را کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می دادند  وما بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده از طریق تولید ،تصمیم گرفتیم چنین پالایشگاهی را احداث کنیم.

وی افزود: نفت سنگین درصد قیر بالایی دارد که ما آن  را در این پالایشگاه فرآوری و تولید ک رده و برای بازار صادرات و یا استفاده داخلی آماده می کنیم.

محمودی با تصریح این که چنین طرحی تنها با به کار گرفتن فاز دوم خود به حداکثر سقف سود دهی می رسد گفت: در تدوام کار احداث فاز اول حدود 20 درصد کارتاسیسات زیر بنایی  در فاز دوم را هم  اجرایی کردیم.

وی همچنین گفت: خوشبختانه منابع ریالی و ارزی این پروژه بزرگ  تامین شده و از این لحاظ دغدغه ای وجود ندارد و از سال آینده انتخاب پیمانکار به تدریج شروع شده و کار فاز دو نیز به سرانجام خواهد رسید.

محمودی اضافه کرد: تا کنون مبلغی حدود 280 تا 300 میلیارد تومان نیز به صورت ریالی هزینه شده است و این در حالی است که بر اساس برآوردهای انجام شده ،تولید نهایی این پالایشگاه در پایان  بازه بهره برداری از یک فاز معادل 935 هزار تن قیر در سال و 6 میلیون و 500 هزار بشکه نفت خام سبک خواهد بود.

وی گفت: بر پایه  برآوردهای انجام شده تولید نهایی این پالایشگاه در پایان  بازه بهره برداری از یک فاز معادل 935 هزار تن قیر در سال و 6 میلیون و 500 هزار بشکه نفت خام سبک خواهد بود.

بر پایه اظهارات محمودی برای اجرای این طرح ،مجوزهای مورد لزوم برای صادرات فرآورده های تولیدی این پالایشگاه  مورد پیگیری  قرار  گرفته و همچنین قرار است بخشی از نیاز بازار داخلی نیز از سوی محصولات این شرکت پاسخ داده شود.

بر اساس گفته های محمودی قرار است در طرح های توسعه ای این پالایشگاه با تعریف فاز 3 ،تبدیل نفت خام سبک تولیدی نیز به فرآورده های پایین دستی ارزش افزوده بیشتری خلق شود.

پالایشگاه وزارت نفت نفت   اخبار برگزیده
  

شرط ایران برای مذاکره برجامی با آمریکا: شرایط را به قبل از دولت ترامپ برگردانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
مثلث ایران ترامپ وام ازدواج 

  

افشاگری درباره علت فروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج بزرگ تهرانفروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج تهران، انتقاد‌هایی را به دنبال داشت که موضوع این گزارش است.
اقتصادنیوز آیدین آغداشلو تهران ایران 

  

فرمانده ناجا درباره واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه: اینها رسوا شدند؛ دیدیم که چگونه این واکسن‌ها موجب مرگ و میر شدسردار حسین اشتری گفت: در موضوع واکسن هم مقام معظم رهبری یک موضوع داشتند. تمام صحبت‌های ایشان گره گشا بود. در موضع ایشان در مورد استفاده نکردن از واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه، رسانه‌های بیگانه و تعدادی در داخل موضع گرفتند. این درحالی است که دلسوز تر از ایشان برای ملت ما وجود ندارد. اگر به بیگانه‌ها اعتماد کنیم باید به هوشمندی خود شک کنیم...
۵۵ آنلاین نیروهای مسلح بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انگلیس 

  

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به برخی شایعات درباره احتمال آزادی کشتی کره جنوبی، توضیحاتی ارائه کرد.
نامه نیوز کره جنوبی ایران خودرو ایران 

  

اعلام موضع ایران درباره بازگشت آمریکا به برجامرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی امریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
گسترش ایران رئیس جمهور ترامپ 

  

بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیستبلومبرگ در تحلیلی نوشت: بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیست.
ایلنا رئیس جمهور جمهوری اسلامی پاریس 

  

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی/ ریزش 800 تومانی نرخصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و نهم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 22 هزار و 200 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش 800 تومانی دارد. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز 21 هزار و 600 تومان است.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

خطر احمدی‌نژادها بسیار جدی است«دروغ، دزدی و دغل.» این سه «دال» که جامعه ما را پر کرده است تا قبل از دولت احمدی نژاد نبود. نه اینکه هیچ دزدی و دروغگویی نباشد اما در جامعه نهادینه نشده بود. اما از ان دولت به بعد نهادینه شد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دروغگویی رئیس جمهور 

  

آغاز فروش کراس اوور جدید فاو بستیون با نام X40 | قیمتدر ادامه مطلب امروز یکی از کراس اوورهای فاو در برند بستیون یا بسترن را انتخاب کرده ایم که با مدل X40 در بازار چین ارائه و قیمتی بین 10220 تا 14800 دلار دارد.
خودروتک قیمت خودرو ایران 

  

فراموشی مردم منجر به شورش و آشوب می‌شودفراموشی مردم زمینه‌ساز بحران، شورش و آشوب است. جایگاه مردم در نظام جمهوری اسلامی هم تهدید و هم فرصت است. ما به طور فزاینده خاستگاه اصلی انقلاب را که مردم هستند فراموش کرد‌ه‌ایم.
مستقل‌آنلاین شورش مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی 

  

شمارش معکوس برای بروز رسانی قیمت کارخانه خودروطبق ابلاغیه شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هر سه ماه یکبار با در نظر گرفتن تورم خودرو نسبت به قیمت‌گذاری جدید محصولات خود اقدام کنند. به این ترتیب به ‌نظر می‌رسد که در فروش‌های جدید خودروسازان باید در انتظار قیمت‌های جدیدی باشیم.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

واکنش واعظی به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایرانرئیس دفتر رئیس جمهوری در واکنش به اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با تاکید بر اینکه تحریم های اخیر آمریکا کارکردی جز نمایش ندارد، اظهار کرد: این تحریم ها نشانه دیگری برای اثبات شرارت دولت جنایتکار ترامپ است.
مملکت‌آنلاین محمود واعظی ایران شرارت 

  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  اخبار داغ
  

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از برگزاری جلسه فوق‌العاده فردای این کمیسیون برای بررسی آخرین وضعیت ⁧‫بورس‬⁩ با حضور فرهاد دژپسند و حسن قالیباف اصل خبر داد.
صراط اقتصاد کمیسیون اقتصادی مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

​پیامدهای اجتماعی شیوع ویروس کرونا با حضور وزیر کشور و اساتید جامعه‌شناسی کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد​رئیس سازمان امور اجتماعی کشور از برگزاری جلسه‌ای در روز سه شنبه 30 دی ماه با حضور وزیر کشور و جمعی از اساتید با موضوع پیامدهای اجتماعی شیوع ویروس کرونا خبر داد.
ایلنا ویروس وزارت کشور ماه 

  

دلایل کاهش قیمت خودرو در بازار چیست؟اقتصادنیوز :‌نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفت: قیمت خودرو طی روزهای گذشته کاهش محسوسی داشته و این روند نزولی باز هم ادامه خواهد داشت.
اقتصادنیوز کاهش قیمت ها قیمت افزایش قیمت 

  

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره خبر وجود موارد مشکوک کرونای انگلیسی در مازندران توضیح داد.
صراط روابط عمومی وزارت بهداشت ویروس 

  

برگزاری جلسه فوق ‌العاده مجلس برای بررسی وضعیت بورس + عکسیک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از برگزاری جلسه فوق‌العاده این کمیسیون برای بررسی آخرین وضعیت بورس خبر داد.
گسترش کمیسیون اقتصادی مجلس عکس سرمایه 

  

جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی برای بررسی وضعیت ⁧‫بورس‬⁩ فردا برگزار خواهد شدمجتبی توانگر در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی برای بررسی آخرین وضعیت ⁧‫بورس‬⁩، در پی شرایط خاص بازار سرمایه، ریزش شاخص و عدم اخذ تصمیمات مناسب توسط مدیران ارشد بازار در وضعیت کنونی، فردا وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس را به کمیسیون اقتصادی احضار کردیم.»
۵۵ آنلاین کمیسیون اقتصادی مجلس سرمایه شاخص 

  

افزایش میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در «کودکان» در ده روز اخیر در تهرانزالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران گفت: متاسفانه علی رغم اینکه ما شاهد این هستیم که این بیماری در کودکان مرگ و میر کمتری دارد، اما در ده روز اخیر میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در گروه‌های صفر تا 10 سال رو به افزایش بوده است
۵۵ آنلاین مرگ کودکان تهران 

  

افزایش میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در «کودکان» در 10 روز اخیر در تهران/ ویدئودکتر علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران گفت: میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در «کودک
خبرفوری مرگ کودکان تهران 

  

مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت هشدار داد شمار تلفات کرونا احتمالا خیلی زود به 100 هزار نفر در هفته می‌رسد.
صراط ویروس واکسیناسیون جدول 

  

آخرین قیمت سکه،امروزهم‌اکنون در بازار داخلی قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 9 میلیون و 815 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 9 میلیون و 350 هزار تومان است
۵۵ آنلاین قیمت بهار 

  

آیا زنان باردار می توانند واکسن کرونا بزنند؟عرضه واکسن کووید- 19 در برخی کشورهای دنیا با وجود این که می تواند امید به کاهش ابتلا به این بیماری همه گیر را افزایش می دهد، اما زنان باردار باید با توجه به سابقه پزشکی خود و عوامل پرخطری که ممکن است آنها را تهدید کند، نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.
برنا زنان