ایلنا   |  اجتماعی  |  

قانون استخدام معلولان در نهادهای عمومی غیردولتی اجرایی شود/ امسال 700 معلول در دستگاه‌های دولتی جذب شدند

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: براساس قانون شرکت‌ها و موسسات غیردولتی هم باید افراد دارای معلولیت را استخدام کنند.

قانون استخدام معلولان در نهادهای عمومی غیردولتی اجرایی شود/ امسال 700 معلول در دستگاه‌های دولتی جذب شدند

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: براساس قانون شرکت‌ها و موسسات غیردولتی هم باید افراد دارای معلولیت را استخدام کنند.

"محمد نفریه" معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اجرای قانون مناسب‌سازی گفت: مناسب سازی براساس قانون باید انجام شود. در قانون حمایت از افراد دارای معلولیت اصل دوم آن چهار ماده دارد که درباره مناسب سازی است. وظیفه همه دستگاه‌ها براساس این قانون این است که محیط خود را در ظرف مدت مشخصی مناسب‌سازی کنند. اگرچه در چند سال اخیر در این زمینه رشد هم داشته‌ایم به طور مثال در سال گذشته که بررسی‌ کرده‌ایم از 30 درصد به 50 درصد فضای مناسب‌سازی شده در محیط‌های اداری رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: در جشنواره شهید رجایی نیز این موضوع هر سال در دستگاه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، اما واقعیت این است که ما هنوز پروژه‌هایی داریم که مناسب‌سازی نشده در حال افتتاح هستند با اینکه براساس قانون حتی ساختمان‌های عمومی  مسکن‌های انبوه سازی شده باید مناسب‌سازی شده باشند. البته دستورالعمل‌های شهرسازی در این چند ساله مورد بازبینی قرار گرفته و به شهرداری ابلاغ شده است و این قوانین باید اجرایی شود.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: به نظر من آن قسمتی که مشکل دارد این است که ما برای مکان‌های غیردولتی الزام خاصی نداریم و باید یک بازوی اجرایی و نظارتی در این بخش نیز داشته باشیم سیستم دولتی هر سال یک سری اقدامات را در این زمینه انجام می‌دهد و هزینه‌هایی نیز برای آن در نظر گرفته می‌شود و همانطور که گفتم در جشنواره شهید رجایی هر سال دستگاه‌ها در این زمینه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و امتیاز بالایی در جشنواره شهید رجایی برای این مورد در نظر گرفته شده است و دستگاه‌ها دوست دارند این امتیاز را کسب کنند، اما در اماکن عمومی دیگر که خصوصی هم هستند این اتفاق نمی‌افتد ویکی از دستگاه‌هایی که در این زمینه می‌تواند به ما کمک کند شهرداری‌ها هستند.

نفریه تصریح کرد: مصوبه‌ای در کمیسیون مناسب‌سازی که زیر مجموعه وزارت کشور است و دبیرخانه آن نیز در سازمان بهزیستی قرار دارد وجود دارد مبنی بر اینکه هر استان یک الی دو شهر خود را به عنوان شهر بدون مانع ایجاد کند. خوشبختانه برای این منظور امسال بودجه هم پیش‌بینی شده است و به شهرداری ها نیز ابلاغ می‌شود تا انشالله بتوانیم این شهرها را به عنوان الگو داشته باشیم.

وی افزود: شهر مناسب صرفا برای افراد دارای معلولیت نیست بلکه سالمندان و زنان باردار نیز به این خدمات احتیاج دارند. همه باید بتوانند از محیط شهری استفاده کنند. معمولان بزرگترین اقلیت هر جامعه هستند حتی ممکن است یک فرد عادی در یک دوره‌ای با مشکل مواجه شده و به طور مثال پایش بشکند، بنابراین مناسب‌سازی یک ضرورت است و امروز باید آن را انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره اشتغال افراد دارای معلولیت نیز گفت: براساس قانون ما یک سهمیه سه درصد برای استخدام افراد دارای معلولیت داریم. خوشبختانه در دوایر دولتی این سهمیه رعایت می‌شود. چند سالی است که سازمان امور استخدامی کشور کد رشته و کد محل را به ما اعلام می‌کند، حال ممکن است در همان سال که آزمون برگزار می‌شود همه سهمیه برای معلولان مورد استفاده قرار گیرد و یا برای سال بعد ذخیره شود. در سال جاری حدود 700 نفر از افراد دارای معلولیت که در آزمون استخدام رسمی شرکت کرده بودند جذب شده و حدود 500 نفر از سهمیه ما باقی مانده است چراکه متقاضی برای این کد رشته‌ها نداشتیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: هر سال معمولا 20 الی 30 درصد از ظرفیتی که برای ما در نظر گرفته‌اند باقی می‌ماند و در سال بعد پر می‌شود. قانون گفته است که شرکت‌ها و موسسات غیردولتی هم باید افراد دارای معلولیت را استخدام کنند. از طریق سازمان امور استخدامی، استخدام افراد دارای معلولیت در بخش دولتی در حال  انجام است، اما در نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌ها چنین چیزی را نداریم و باید در آنجا هم اجرایی شود.

نفریه در پاسخ به این سوال که یکی از درخواست‌های جامعه معلولان این است که چرا از حضور افراد دارای معلولیت در صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت استفاده نمی‌شود، گفت: اساسنامه صندوق نوشته است اما تا بخواهد کارهای اجرایی صندوق راه‌اندازی شود زمان‌بر است. به چارتی که برای صندوق نوشته شده بود ایراداتی وارد شد و خواستند که این صندوق زیر مجموعه سازمان بهزیستی شود و ما دوباره درخواست کرده‌ایم که اساسنامه تغییر کند و این صندوق مانند صندوق بنیاد شهید یا صندوق کمیته امداد یک نهاد عمومی غیردولتی شود و چارت مستقل داشته باشد.

وی تصریح کرد: این صندوق در حال حاضر عملیاتی نشده است. این بروکراسی‌های اداری کار ما را با مشکل مواجه کرده است. مشکلات اداری رفع شود، انشالله صندوق نیز راه‌اندازی می‌شود. اگرچه این هیات‌امنا و هیات‌مدیره این صندوق مشخص است، اما مشکلاتی که به چارت وارد شده کار را با تاخیر مواجه کرده است و ما امیدواریم هرچه سریعتر این مشکلات برطرف شود.

انتهای پیام/

قانون معلولان بهزیستی   اخبار برگزیده
  

نماینده مجلس: کارکنان دولت حتی وزرا و نمایندگان مجلس، نباید بیش از 35 میلیون تومان دریافتی داشته باشند + ویدیوشریعتی نماینده مجلس: هیچکس قائل به تساوی در حقوق و دستمزد نیست ولی تبعیض‌ها مردم را آزار می‌دهد. سقف دریافتی پزشکان ماهانه باید زیر 100 میلیون تومان باشد.
۵۵ آنلاین دولت دستمزد 

  

ورود مستقیم رئیس جمهور برای آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌هاپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری/ رئیس جمهور بر ضرورت تداوم همکاری و هماهنگی مؤثر تیم اقتصادی دولت به منظور آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌ها تأکید کرد.
نامه نیوز رئیس جمهور ریاست جمهوری تورم 

  

توقف پیش‌فروش فوری خودرو/مجوز گرانی در راه است؟ایران خودرو و سایپا طرح فروش فوق‌العاده خودرو را متوقف کرده‌اند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که دولت مانع افزایش رسمی قیمت خودرو شد. اما پشت پرده توقف فروش فوق‌العاده خودرو چیست؟
فردا ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

می‌توانید در همه مسائل عمومی کشور اثربخش و مشکل‌گشا باشیدفرمانده کل قوا در پیامی به مناسبت هفته بسیج خطاب به آحاد بسیجیان، خاطرنشان کردند: با اعتماد و توکل بر خداوند دانا و توانا می توانید در همه مسائل عمومی کشور و ملت اثر بخش و مشکل گشا باشید.
ایلنا بسیج رهبر انقلاب ایران 

  

دلار به کمک قیمت سکه رفت /سیگنال سیاسی به بازار سکهاقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

بسیج حقیقتا یک موهبت الهی بود، هست و برای همیشه خواهد بودفرمانده کل سپاه پاسداران، گفت: هرچه آنچه فضیلت است در شاکله‌ی هیات زیبای بسیج، این نهاد الهی کاملا درخشان و برجسته دیده‌ایم.
ایلنا بسیج سپاه پاسداران حسین سلامی 

  

تله جدید هسته ای مقابل ایراندر حالی که یک هفته دیگر مذاکرات احیای برجام در وین برگزار می‌شود، رسانه‌های غربی از وجود یک ایده تازه‌ در مذاکرات خبر می‌دهند. گفته می‌شود آمریکا این ایده تازه را با مقامات اسرائیلی در میان گذاشته است.
مثلث هسته ای ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

استقلالی ها گل گهر در مقابل استقلال قرار نمی گیرندغیبت چند استقلالی تیم گل گهر در بازی امروز مقابل استقلال یکی از سوژه های جالب این تقابل است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی بهاره رهنما استقلال 

  

مخالفت مجلس با کلیات طرح افزایش تعداد نمایندگانمرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به اظهار نظر کارشناسی در مورد طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرداخت.
فردا مجلس شورای اسلامی پژوهش جمهوری اسلامی ایران 

  

خروجی اولین کمیته دستمزد 1401/ بهبود معاش با مولفه‌های غیرنقدی و سپس ورود به عدد و رقمتوفیقی خروجی اولین کمیته دستمزد ذیل شورایعالی کار را تشریح کرد.
ایلنا دستمزد دولت پژوهش 

  

سیگنال صعودی جروم پاول به بازار دلاردلار صعود نیرومندی را پس از معرفی مجدد پاول برای ریاست بر فدرال رزرو تجربه کرد.
اقتصادنیوز دلار 

  

رئیس مجلس گفت: در دوران دفاع مقدس رزمندگان عناصر اصلی بودند اما امروز و در جنگ اقتصادی، شهروندان و به صورت کلی مردم در تصمیمات مهم نیستند و درحالی که مردم تکیه گاه اصلی کشور هستند ما آنها را با دسته بندی های مختلف جدا کرده ایم.
ایلنا سینما ماه سرمایه 

  

خبر مهم دولت برای مستأجران | شرط جدید بانک ها برای پرداخت وام مسکن بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا پرداخت وام ودیعه به متقاضیان با دو شرط انجام می شود؛ تاهل یا سرپرست خانوار بودن و داشتن اجاره‌نامه رسمی دارای کد رهگیری دو شرط لازم برای اجاره‌نشین‌ها جهت دریافت وام ودیعه است. همچنین طبق اعلام ستاد ملی کرونا چنانچه متقاضی تا حداکثر 2 هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می‌­‌شود…
نامه نیوز دولت بانک مرکزی بانک 

  

چند درصد مدیران دولتی تا الان عوض شده اند؟روزنامه دولتی ایران نوشت: یکی از حواشی که پیرامون انتصابات دولت سیزدهم مطرح می‌شود آن است که دولت سرعت لازم برای جابه‌جایی و انتصاب مدیران جدید را نداشته و تنها 60 درصد مدیران طی 100 روز گذشته که دولت جدید کار را آغاز کرده است منصوب شدند!
۵۵ آنلاین روزنامه ایران بازی 

  

شگفتی نشریه آمریکایی از قدرت پهپادی ایرانفارس/ یک نشریه آمریکایی با اشاره به توانمندی یگان‌های پهپادی ایران نوشت، ایران از بسیاری از کشورهایی که دو یا سه برابر بیشتر برای امور دفاعی هزینه می‌کنند، هواپیماهای بدون سرنشین بیشتری تولید می‌کند.
مثلث ایران نیروهای مسلح یارانه 

  اخبار داغ
  

سویه جدید کرونا با تعداد باورنکردنی جهش + فیلمرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به سویه جدید کرونا گفت: سویه جدید کرونا در جنوب آفریقا (بی یک یک 529) دارای تعداد زیاد و باورنکردنی جهش است.
گسترش وزارت بهداشت آفریقای جنوبی سفر 

  

قیمت خودرو پایین آمد؟به نظر می رسد ماه عسل عرضه کنندگان خودرو در بازار طی دو هفته پایانی آبان ماه به پایان رسید و قیمت ها بعد از صعود بار دیگر در مسیر نزول قرار گرفته و به قیمت های حدود نیمه آبان ماه برگشت.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ماه 

  

نمودار پروتکل ها نگران کننده است/استان های اول و آخر جدول کرونا به گزارش خبرنگار مهر، وزارت بهداشت برای بررسی وضعیت رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در فاصله 26 آبان تا 3 آذر 1400، نموداری تهیه کرده است که می‌توان به تحلیل اوضاع کشور پرداخت. با سرد شدن هوا، شاهد بسته ماندن پنجره‌ها در محیط‌های اداری، آموزشی و…، هستیم و همین مسئله نگرانی‌ها را بابت چرخش ویروس در فضاهای بسته تشدید می‌کند. نمودار زیر نشان می‌دهد که وضعیت رعایت تهویه…
مهر استان آذربایجان غربی استان بوشهر وزارت بهداشت 

  

روش مقابله با ویروس آفریقایی کرونا در ایرانرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ما تمهیدات ویژه را برای مقابله با سویه آفریقایی ویروس کرونا به کار گرفتیم، گفت: افرادی که قصد مسافرت به آفریقای جنوبی و کشور‌های زیمبابوه، بوتسوآنا، نامیبیا، لسوتو و اسواتینی را دارند، مسافرت خود را به تعویق بیندازند.
گسترش زیمبابوه ویروس ایران 

  

هفته سرنوشت ساز برای تعیین قیمت خودروستاد تنظیم بازار قرار است روز چهارشنبه همین هفته، موضوع قیمت‌گذاری خودروهای داخلی را بررسی و نظر نهایی خود را نسبت به اصلاح قیمت‌ها اعلام کند.
گسترش قطعه سازان قیمت افزایش قیمت 

  

پیش بینی قیمت دلار در آستانه مذاکراتدر آخرین روز هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست به بالای محدوده مقاومتی 29 هزار و 200تومانی نفوذ کند.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

لباس بورس امروز چه رنگی خواهد بود؟در ابتدای هفته اول آذر شاخص لباس قرمز بر تن کرد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد، دو روز را در این محدوده به سر برد و پس از آن، در روز دوشنبه، لباس سبز پوشید و تغییر کانال داد. دو روز را در کانال 1.4 میلیونی پشت سر گذاشت و در آخرین روز معاملاتی هفته بار دیگر قرمزپوش شد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

پیش‌بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات/ بدبینی بازار به نشست وین!قیمت دلار هفته گذشته تحت تاثیر سیگنال‌های از سرگیری مذاکرات برجام قرار گرفته بود و در اواخر هفته به قیمت 26 هزار و 900 تومان رسید.
فردا قیمت ارز قیمت دلار 

  

تاثیر مذاکرات در بازار ارز/ قیمت دلار امروز 6 آذر چند؟در آخرین روز هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست به بالای محدوده مقاومتی 29 هزار و 200تومانی نفوذ کند. روز پنج‌شنبه اسکناس آمریکایی دچار افت 100 تومانی شد و در محدوده 29 هزار تومانی به کار خود پایان داد.
فردا ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آخرین قیمت خودرو در بازار+جدولبررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت پراید 111 SE به 168میلیون تومان رسید. قیمت تیبا هاچ بک‌ پلاس مدل 1400 حوالی 172 میلیون تومان اعلام شده است. ساینا S دنده‌ای مدل 1400 نیز در رنج 194 میلیون تومان خریدوفروش شد. همچنین کوییک اتوماتیک پلاس‌ مدل 1400 نیز 263 میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است.
۵۵ آنلاین قیمت ایران خودرو خودرو 

  

پیام رئیسی و خاندوزی برای بورس/ ارز 4200 تومانی حذف می‌شود؟بازار سهام در حالی به استقبال دومین هفته از آذرماه می‌رود که چهارشنبه گذشته کانال 1٫4 میلیون واحدی در شاخص کل را از دست داده است. به اعتقاد سهامداران بورس هفته‌ای خنثی را با پیشتازی تک‌سهم‌ها پیش رو دارد.
فردا رئیس جمهور وین بودجه 

  

وضعیت شکننده بورس امروز /سیگنال های دلار به بازار سهاماقتصادنیوز: نظرسنجی ها نشان می‌دهد که روز شنبه 6 آذر 1400 خریداران در سمت تقاضا با تداوم تحرکات به دنبال حرکت روبه جلوی شاخص هستند.
اقتصادنیوز دلار سهام شاخص 

  

هشدار؛ خطرناک‌ترین و بدترین سویه کرونا یافت شد!اقتصادنیوز: پیدا شدن سویه جدیدی از ویروس کرونا در قاره آفریقا نگرانی‌های زیادی را بوجود آورده است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

ادامه «فریز» قیمت خودرو در مبداافزایش قیمت کارخانه خودرو در پاییز که اندکی خودروسازان را به کاهش زیان تولید امیدوار کرده بود تنها 48 ساعت دوام داشت و قیمت ها به سطح سابق بازگشت. پس از آن بود که وعده بازنگری در قیمت خودرو در جلسه تنظیم ستاد بازار داده شد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو