ابربدهکار بانکی پای میز محاکمه / تغییر مسیر سرمایه از جیب ابربدهکاران به تولید

" قراردادی که بسته شده و قولی که داده شده باید به آن عمل شود " این یکی از مهمترین مطالبی بود که قاضی زرگر در دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده رستمی صفا بر آن تاکید کرد، مطلبی که یکی از شاخص ترین خواسته های مردم و کارشناسان اقتصادی، سیاسی و دلسوزان نظام برای سالم سازی عرصه اقتصادی کشور بوده و است.

ابربدهکار بانکی پای میز محاکمه / تغییر مسیر سرمایه از جیب ابربدهکاران به تولید

 به گزارش شمانیوز : پرونده رستمی صفا یکی از بزرگترین پرونده های ابربدهکاران بانکی است که گردش کار این پرونده از سال 83 تنظیم شده و طرف طلبکار و شکات این پرونده بانک‌های ملی، پارسیان، تجارت، توسعه صادرات و سپه هستند.بر اساس مدارک پرونده رستمی صفا سال 82 آخرین فرجه تسویه حساب این گروه اقتصادی با طلبکاران خود بوده اما هنوز تسویه صورت نگرفته است ‌.

 

همچنین بر اساس بخشنامه‌ای که درتاریخ 22 بهمن ماه 1399 از سوی بانک مرکزی برای استمهال بدهکاران بانکی صادر شد زمان استفاده از فرصتی که به این گروه از بدهکاران داده شده به اتمام رسیده و این  گروه مشمول بخشنامه فوق نمی شود.

در این پرونده برای 7 نفرکیفرخواست صادر شده و بر اساس آن متهمان با بکارگیری رفتارهای مجرمانه مانند ارائه صورتهای مالی غیر واقع و فاکتورهای جعلی ، تسهیلاتی که برای تولید اخذ کرده بودند را صرف امور شخصی و  خروج منابع ارزی کشور کردند.

 

 اعلام ورشکستگی ترفند جدید ابر بدهکاران بانکی برای دور زدن قانون 

کارشناسان اقتصادی همواره یکی از دلایل رشد مطالبات معوق بانک ها را طولانی شدن روند رسیدگی به پروند‌های بدهکاران بزرگ بانکی می دانند.به گفته آنها، برخی از بدهکاران دانه درشت بانکی به دنبال این هستند که در روند رسیدگی پرونده‌های بانکی سنگ اندازی‌کنند. به طوری که پرونده برخی از این بدهکاران بعد از گذشت بیش از 10 سال هنوز به نتیجه نرسیده است.

گیرندگان وام‌های بزرگ برای نپرداختن معوقات بانکی دست به دامن راهی برای دور زدن قانون شده اند. همین مساله موجب شده که روند رسیدگی به این پرونده‌ها در مراجع مربوطه راکد شده یا به کندی پیش برود. متاسفانه در قوانین راه‌های گریز بسیاری برای بدهکاران بانکی وجود دارد. یک راه خیلی مشخص که در چند سال اخیر بیشتر از آن استفاده شده، اعلام ورشکستگی است. افراد بدهکار ادعای ورشکستگی به دادگاه می‌کردند و دادخواست می‌دادند و تاریخ ورشکستگی شان را هم تا قبل از بدهی شان عقب می‌انداختند، در نتیجه بانک عملا نمی‌توانست چیزی در قبال طلبش وصول کند.

 

 ابربدهکاران عامل اصلی مطالبات معوق بانک ها 

ضرورت سالم سازی عرصه اقتصادی کشور از جرایم اقتصادی یکی از مهمترین رویکرد هایی است که دستگاه قضا در راستای اجرایی کردن سند تحول خواهی و عدالت محوری بر آن تاکید دارد .

به ویژه آنکه موضوع ابربدهکاران شبکه بانکی همواره به عنوان یکی از  مشکلات اساسی در ساختار اقتصادی و نظام بانکی کشور مطرح بوده و  سدی محکم در برابر مأموریت‌های بانک مرکزی محسوب می شود.

اهمیت رسیدگی به این پرونده ها زمانی بیش از گذشته احساس می‌شود که نقش بانک مرکزی در تنظیم بازار کشور بیش از پیش خود نمایی کرده و عدم وصول مطالبات بانک ها موجب تلاطم در اقتصاد کشور می‌شود.

 اهمیت این موضوع از دیدگاه فعالان اقتصادی و افکار عمومی تا آنجاست که این موضوع به یکی از موضوعات مطرح در مناظرات انتخاباتی ریاست جمهوری 1400 مبدل و با پایان این مناظرات اسامی 11 تن از این افراد منتشر شد.

 

 بازگشت منابع اقتصادی به چرخه تولید 

نام ابربدهکاران بانکی سال‌هاست که در اخبار مربوط به اقتصاد کشور شنیده می شود، اگرچه اخیرا  بانک مر کزی قوانین خوبی را در مورد ارائه و باز پس گیری تسهیلات بانکی به تصویب رسانده اما اجرای این قوانین همواره از سوی افکار عمومی محل سوال بود. 

اجرا نشدن این قوانین نه تنها بر اجرای  عدالت محوری در کشور سایه می گستراند،  بلکه موجب کاهش اعتماد عمومی به نظام بانکی کشور می‌شد. 

حالا هماهنگی نظام بانکی و دستگاه قضا در رسیدگی به این پرونده و پرونده‌های مشابه موجب بازگرداندن منابع مالی بانک‌ها به چرخه تولید ، رونق  اعتلای اقتصاد کشور می شود و  به دنبال خود افزایش اشتغال زایی توجه به تولید داخل افزایش جذابیت فعالیت‌های تولیدی ... را به دنبال دارد .

 همچنین مانع از ورود سرمایه های کشور به بازارهای غیرمولد دلالی و غیر اقتصادی شده می شود و حاشیه امن برای کسانی که با وجود توانایی از پرداخت بدهی های کلان بانکی خود امتناع می کنند، از بین می برد و مانع از رفتارهای سودجویانه خواهد شد.

 

 همکاری دستگاه‌های نظارتی و قضایی مهمترین گام 

نباید از نظر دور داشت که در اجرای این مهم همکاری و مساعدت دستگاه‌ها و نهادها و بانک ها با دستگاه قضا موجب افزایش سرعت توفیقات در این زمینه شده و تلاش بانک‌ها را در راستای خدمتگزاری به مردم به نتیجه بهتری می رساند .

در این میان ادامه پیگیری اقداماتی مشابه پیگیری این پرونده  از مطالبات فعالان اقتصادی  و سیاست گذاران بخش های مختلف است که ظرفیت همکاری همه بخش های جامعه ،مشارکت نخبگان و صاحب نظران را در این زمینه می طلبد.

همفکری بخشهای مختلف بانکی با نهادهای قضایی می توانند در راستای شناسایی صحیح مشکلات و معضلات بخش های مذکور ونقاط قوت و ضعف این بخش به کار  گرفته شود و دستگاه قضایی را در راستای اتخاذ تصمیمات صحیح تر و کاربردی تر و حفظ منافع جمعی یاری کند. در این شرایط جایگاه  بانک‌ها به عنوان بازوی اجرایی دولت در حوزه‌های مختلف اقتصادی نیز تقویت خواهد شد

 

 

تسهیلات بانکی سرمایه تنظیم بازار   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه امامی امروز دوشنبه 1400/05/11| سکه امامی پیشروی کردقیمت هر قطعه سکه امامی در بازار طلا امروز پیشروی کرد و با قیمت 11,325,000 ( یازده میلیون و سیصد و بیست و پنج هزار ) تومان معامله شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

تزریق واکسن کرونا به بیش از 3 هزار نفر از کارکنان مترورئیس ستاد مقابله و پیشگیری بیماری کرونا و مدیر اجرایی پروژه واکسیناسیون شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از تزریق واکسن کرونا به 3 هزار و 200 نفر از کارکنان مترو در چهار روز خبر داد.
برنا مترو واکسیناسیون تهران 

  

آمار جهانی کرونا؛ مجموع مبتلایان از 199 میلیون نفر گذشتمجموع مبتلایان در جهان تاکنون به 199 میلیون و 23 هزار و 398 نفر رسیده، مرگ چهار میلیون و 240 هزار و
خبرفوری سوئد اوکراین آفریقای جنوبی 

  

جان باختن پرستار مبتلا به کرونا پس از زایمانرئیس نظام پرستاری اهواز از درگذشت یک پرستار اهوازی مبتلا به کرونا پس از زایمان خبر داد.
خبرفوری پرستار اهواز زایمان 

  

افزایش خطرناک آمار بستری های کروناسخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در هفته گذشته شاهد افزایش 32 درصدی در تعداد بیماران کرونا مثبت بستری و افزایش 38 درصدی در تعداد بیماران فوت شده نسبت به هفته قبل‌تر بودیم.
گسترش وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

شناسایی یک واریانت جدید و مسری دیگر از کرونایک گونه دیگر از ویروس کرونا در آمریکا شناسایی شده است که قدرت سرایت بالایی دارد.
برنا ویروس 

  

حقوقی‌های بورس «های وب» را فروختند/ دو سهم پُرسود معاملات امروزاقتصادنیوز: حقوقی‌ها های وب را در لیست فروش قرار دادند.
اقتصادنیوز 

  

درس سال 99 برای بورس بازان چه بود؟در آستانه یکساله شدن استارت ریزش 10 ماهه شاخص سهام، شواهد حکایت از تغییر رفتار بورس‌بازان دارد. گویا معامله‌گران از تجربه ناخوشایند سال پیش درس گرفته و این‌بار نمی‌خواهند بی‌گدار به آب بزنند تا همانند روز‌های نزولی 99، هر روز را به امید نقد کردن سهام خود در صف‌های سنگین فروش سپری کنند. معامله‌گران این روز‌ها به دنبال شناسایی سهام مستعد رشد هستند.
گسترش بورس تهران شاخص سهام 

  

بیشترین زحمات در خط مقدم با کرونا مربوط به عوامل اورژانس است/ لزوم حمایت از اورژانس در لایحه بودجهمحمود عباس‌زاده مشکینی گفت: با وجود افزایش چنددرصدی مأموریت‌های عوامل اورژانس در ایام کرونا، امکانات زیرساختی آنها خیلی با گذشته فرقی نکرده است. حتی تعداد نیروی انسانی آنها هم افزایشی نداشته است اما باید برای حمایت از اورژانس در لایحه بودجه عنایت ویژه‌ای به این موضوعات داشته و نسبت به اصلاح ساختار اقدامات لازم صورت گیرد.
برنا محمود عباس اورژانس لایحه بودجه 

  

در این شرایط بحرانی کرونا دسته عزاداری و تعزیه در استان نباید برگزار شودمعاون بهداشت علوم پزشکی استان زنجان تصریح کرد: طی روز گذشته 300 نفر بر اثر کرونا در استان در مراکز درمانی استان بستری شدند و شاهد افزایش این بیماری در استان هستیم.
برنا عزاداری تعزیه استان زنجان 

  

خطر بروز جهش‌های خطرناک با ابتلای افراد واکسینه شده به کرونا!طبق مطالعه‌ای که در مجله‌ی "ساینتیفیک ریپورتس"(Scientific Reports) منتشر شده است، برخلاف آنچه تصور م
خبرفوری ایالات متحده آمریکا سیستم ایمنی ویروس 

  

روز بدون فوتی کرونا در کردستانرئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از شناسایی 271 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در 24 ساعت گذشته تا ک
خبرفوری بیمارستان ویروس ماسک 

  

آخرین آمار قربانیان کرونا در ایران 11 مرداد / کشته شده های کرونا رکورد زدآخرین وضعیت کرونا در ایران امروز 11 مرداد 1400 اعلام شد
نامه نیوز ایران وام قتل