ایلنا   |  گوناگون  |  

سمن‌ها متولی نظام ایمنی کشور شوند/ توجهی به ناایمن بودن کارگاه‌های ساختمانی نمی‌شود

ابوالفضل اشرف منصوری معتقد است تا زمانی که نظارت بر ایمنی کارگاه‌ها به بخش سازمان‌های مردم نهاد واگذار نشود، بهبودی در اوضاع حاصل نخواهد شد.

سمن‌ها متولی نظام ایمنی کشور شوند/ توجهی به ناایمن بودن کارگاه‌های ساختمانی نمی‌شود

ابوالفضل اشرف منصوری معتقد است تا زمانی که نظارت بر ایمنی کارگاه‌ها به بخش سازمان‌های مردم نهاد واگذار نشود، بهبودی در اوضاع حاصل نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ایمنی کار از حقوق بنیادی کارگران محسوب می‌شود ولی این موضوع به دست فراموشی سپرده شده است. بروز حوادث متعدد در سال 99 گواهی بر افزایش تعداد حوادث ناشی از کار بود که در سال‌های اخیر به دست فراموشی سپرده شده است. بر اساس قانون، اعمال سیاست‌های پیشگیرانه و رعایت اصول ایمنی برعهده کارفرماست اما به ندرت مورد توجه قرار می‌گیرد. عدم نظارت جدی بر محیط کار، رعایت نکردن نکات ایمنی، نبود تجهیزات لازم وعدم آموزش کارگران از مهمترین عوامل حوادث ناشی از کار است. به گفته کارشناسان بخش اعظمی از حوادث به دلیل‌ عدم نظارت در محیط کار رخ می‌دهد. 

افزایش تعداد حوادث کار نیز از سوی سازمان نظام پزشکی کشور نیز تایید شده است. بر اساس آمار و اطلاعات این نهاد، هزار و 258 نفر در حوادث ناشی از کار، جان خود را از دست دادند. مرگ و میر نیروی انسانی در حین کار نسبت به مدت مشابه در سال 98، حدود 3.9 درصد رشد کرده است. 42 درصد از تلفات مربوط به سقوط از بلندی می‌شود، این حادثه در صدر سوانحی قرار دارد که کارگران را به کام مرگ کشانده‌اند. برخورد جسم سخت با کارگران، برق گرفتگی، سوختگی و کمبود اکسیژن در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 

مدیران تنها در هنگام بروز حادثه از بروز وقایع حوادث احساس نگرانی می‌کنند اما هیچگاه درس عبرت نمی‌گیرند. در زمان وقوع حادثه، مسئولان کشور با شور و حالی وصف نشدنی به دنبال اجرای سختگیرانه نکات ایمنی هستند ولی تمام هیجانات لحظه‌ای و گذراست. همانطور که می‌گویند، خاک مرده سرد است و پس از مدتی، حوادث و ایمنی فراموش می‌شوند. 

به گفته غلامرضا غفوری، مشاور حفاظت فنی و خدمات ایمنی وزارت کار، بازرسی‌هایی توسط وزارت کار صورت می‌گیرد ولی به ازای هر 15هزار کارگر یک بازرس کار در کشور فعالیت می‌کند. این آمار نسبت به نرم سازمان جهانی کار و سایر کشورهای پیشرو در حوزه ایمنی بالا قلمداد می‌شود. نظارت سه لایه دارد؛ اگر دولت این نظارت‌ها را حمایت کند تا بهتر انجام شود کمک خوبی است. یکی بحث خوداظهاری کارگران است که قرار بود از طریق مسئولین ایمنی انجام شود. هرچه مسئولین ایمنی را در کارگاه‌ها و واحدها توانمندتر کنیم، خوداظهاری به نحو صحیح و با روش درست و بدون هیچ گونه فشارهایی از جانب کارفرما به مراجع ذیصلاح اعلام می‌شود. این خوداظهاری‌ها باید دریافت، رصد و کنترل شود و برای‌عدم انطباق‌هایی که وجود دارد، اقدامات اصلاحی انجام و اخطاریه‌ها صادر شود. 

ایمنی باید در دست انجمن‌های تخصصی باشد

حاکمیت نظارت بر مباحث ایمنی به طور صد درصدی در اختیار دولت است و هیچکدام از انجمن‌های صنفی، موسسات خصوصی و حتی شرکت‌های خصولتی، فرصت ورود به این مهم را ندارند و زیرساخت‌های مربوط به مسائل ایمنی در ایران غنی نیستند. 

ابوالفضل اشرف‌منصوری (رئیس هیات مدیره کانون انجمن مسئولان ایمنی و بهداشت کار کشور و عضو شورایعالی حفاظت فنی وزارت کار) با اشاره به کمبود تعداد بازرسان کار توضیح داد: اگر تعداد بازرسان کار افزایش یابد بازهم تاثیری در ایمنی کارگاه‌ها حاصل نخواهد شد. حدود 1200 بازرس کار در ایران اشتغال دارند، من معتقدم، اگر تعداد این افراد به 10 هزار نفر هم برسد بازهم هیچ تغییری صورت نخواهد گرفت. 

به گفته رئیس هیات مدیره کانون انجمن مسئولان ایمنی و بهداشت کار کشور، افزایش تعداد بازرسان کار برخلاف اصل 44 قانون اساسی است، با این شرایط، نه تنها پیکیره دولت کوچک نمی‌شود بلکه پیکره سیستم بزرگ‌تر و سنگین‌تر می‌شود. بازرسان اداره کار باید صرفا نقش نظارتی و ستادی داشته باشند. 

او با بیان اینکه کشورهای پیشرو عرصه ایمنی سیستمی متفاوتی با سیستم نظارت کشور دارند، تشریح کرد: سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌های صنفی تخصصی در کشورهای موفق اجازه ورود به موضوع ایمنی را دارند. شرایط کشور ما متفاوت است، دولت تمام موارد را حاکمیتی می‌داند و اجازه ورود به موضوعات مهم را از دیگران سلب می‌کند. 

وی در ارتباط با فعالیت بازرسان خصوصی بیان کرد: بازرسان کار از بخش خصوصی در دولت احمدی‌نژاد وارد عرصه ایمنی کار کشور شدند اما با روی کار آمدن دولت فعلی و تغییر نگرش‌ها، موضوع بازرسان خصوصی منحل شد. آنچه که مشخص است، بازرسان خصوصی به نحوی نیمه دولتی محسوب می‌شوند و نیاز به بودجه دارند. 

عضو شورایعالی حفاظت فنی وزارت کار ادامه داد: وقتی انجمن صنفی و سمن‌ها وارد موضوع ایمنی شوند، دیگر نیاز به تخصیص بودجه و افزایش تعداد نیروی انسانی در بخش دولتی نیست. هر انجمن به طور متوسط 50 عضو دارد و می‌تواند در حیطه مسئولیت، حدود جغرافیایی، صنفی، تخصصی و ارتباطی اعضای خود فعالیت کند. در حال حاضر، 10 انجمن ایمنی بهداشت در شهر تهران فعالیت می‌کنند که توانایی ورود به موضوع ایمنی را دارند. این گروه‌ها می‌توانند برای بازدیدها، ارائه خدمات و ارجاع گزارش‌ها به وزارت کار از کارفرما حق‌الزحمه دریافت کنند. 

مصنوری با اشاره با تاکید بر معیوب بودن سیستم نظارت بر ایمنی تصریح کرد: بازرسان کار چه یک کارگاه چه صد کارگاه را در بازدیدهای دوره‌ای خود بررسی کنند، حقوق ثابتی دریافتی خواهند کرد. این موضوع نه تنها نارضایتی را به همراه دارد بلکه باعث می‌شود آنها کارگاه‌های کمتری را نیز تحت پوشش قرار می‌دهند. انجمن ایمنی بهداشت باید با وزارت کار به توافق برسند و تعرفه‌ای برای بازرسی ارائه دهند. 

او اظهار داشت: فرصت مشارکت و ظرفیت موجود در کشور زیاد است، بازرسان کار می‌توانند با نظارت دقیق بر مسائل ایمنی، کارگاه‌ها را از منظر بروز حادثه طبقه‌بندی کنند. همچنین آموزش‌های لازم به مسئولان ایمنی نیز ارائه شود. من بر این باور هستم که آنان باید مسئولیت نظارت کارگاه‌های پرخطر را برعهده بگیرند. 

بنا بر اظهارات این کارشناس حوزه ایمنی، بازرسان به کارخانه‌هایی سر می‌زنند که خط تولید فوق اتوماتیک دارد و 2 کارگر در آن مشغول به کار هستند. ضریب خطر و بروز حادثه در این کارگاه‌ها نزدیک به صفر است. این در حالی است که حدود 50 درصد از حوادث کار کشور برای پروژه‌های ساختمانی است اما بازرسان کار به این موضوع توجهی ندارند. 

رئیس هیات مدیره کانون انجمن مسئولان ایمنی تاکید کرد انجمن صنفی، وزارت کار به عنوان متصدی بهداشت کار، سازمان تامین اجتماعی به عنوان مرکز آمار کارگاه‌ها و بحث خسارت و از کارافتادگی و بیمه‌های خصوصی باید به مبحث ایمنی ورود کند. شرایط و ضوابطی باید درنظر گرفته شود تا بیمه‌های خصوصی بدون تاییدیه انجمن‌های صنفی فرصت ارائه خدمات به کارفرماها را نداشته باشند.

سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی سازمان تامین اجتماعی   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

تصاویر: کرونا کرکره‌های بازار تهران را پایین کشیدبا شروع موج چهارم و افزایش بی‌سابقه آمار همه‌گیری بیماری کرونا، برای مقابله با گسترش بیش از پیش این ویروس در کشور، بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا در شهرهای قرمز و نارنجی در سراسر کشور به مدت 10 روز محدودیت‌هایی اعمال شود و بسته به نتیجه ارزیابی‌ها ممکن است این تعطیلی ادامه پیدا کند.
فردا بازار تهران تهران ویروس 

  

واکنش سازمان بورس به انتشار یک شایعهسازمان بورس در اطلاعیه‌ای نسبت به انتشار برخی شایعات مبنی بر دستور وزیر اقتصاد برای جلوگیری از خرید سهام توسط حقوقی‌ها واکنش نشان داد.
اقتصادنیوز اقتصاد سهام 

  

بورسی‌هایی‌که مشمول گره شدند/ تعلیقی‌های امروزاقتصادنیوز: امروز اگرچه بیشتر معاملات به تایید ناظر بازار رسید اما برخی نمادها مشمول گره معاملاتی شدند.
اقتصادنیوز 

  

انتقاد تند نماینده مجلس از صحبت‎‌های امروز روحانی در ستاد کرونافارس/ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از سخنان امروز حسن روحانی درخصوص علل موج چهارم کرونا گفت: چرا امروز آقای روحانی فقط از عراق نام برد و هیچ اشاره ای به پروازهای ترکیه و انگلیس و مخالفت خودش با لغو پروازهای ترکیه نکرد؟!
مثلث کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بازی حسن روحانی 

  

پرتغال چگونه همه‌گیری کرونا در این کشور را کنترل کرد؟سفیر ایران در لیسبون، در یک رشته توییت به تشریح آخرین وضعیت کرونا در پرتغال و چگونگی مهار این ویروس در این کشور پرداخت.
مملکت‌آنلاین پرتغال درمان ایران