اعتماد   |  سیاسی  |  

انتخابات 1400| امام نظامیان را از حضور در احزاب منع کرده بودند نه انتخابات / تجربه احمدی‌نژاد نشان می‌دهد در انتخاب افراد باید دقت بیشتری به خرج دهیم

عباس سلیمی نمین گفت: امام (ره) نظامی‌ها را از ورود به عرصه حزب‌گرایی و قانون‌گرایی منع کرده بودند که این مساله اکنون نیز همچنان به قوت خود باقی است و هیچ تغییری در این زمینه رخ نداده و هیچ وقت هم رخ نخواهد داد، چراکه فعالیت عناصر نظامی در سیاست می‌تواند نیروهای مسلح را دچار چالش‌هایی جدی کند.

انتخابات 1400| امام نظامیان را از حضور در احزاب منع کرده بودند نه انتخابات / تجربه احمدی‌نژاد نشان می‌دهد در انتخاب افراد باید دقت بیشتری به خرج دهیم

اعتمادآنلاین| احتمال حضور کاندیدای نظامی در انتخابات ریاست‌جمهوری 28 خرداد 1400 بیش از گذشته شده و اعلام آمادگی چند سردار مزید بر علت شده تا این بحث به کرات در ادبیات سیاسی‌انتخاباتی مورد قضاوت قرار گیرد. برخی صریحاً با اشاره به مخالفت امام خمینی (ره)، کاندیداتوری افراد نظامی در انتخابات ریاست‌جمهوری را به هیچ وجه برنمی‌تابند و گروهی دیگر با این عقیده که «در قانون ممنوعیت ثبت‌نام نظامیون در انتخابات ریاست جمهوری قید نشده است»، نامزدی یک چهره نظامی را بلااشکال می‌دانند. با توجه به قطعیت حضور چند تن از نظامیون نسبتاً شناخته‌شده باید صبر کرد و دید انتخابات 28 خرداد 1400 کاندیدا یا کاندیداهای نظامی را به خود خواهد دید یا نه.

 

عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین می‌گوید امام (ره) نظامی‌ها را از ورود به عرصه حزب‌گرایی و قانون‌گرایی منع کرده بودند که این مساله اکنون نیز همچنان به قوت خود باقی است و هیچ تغییری در این زمینه رخ نداده و هیچ وقت هم رخ نخواهد داد، چراکه فعالیت عناصر نظامی در سیاست می‌تواند نیروهای مسلح را دچار چالش‌هایی جدی کند؛ اما هیچ مانعی بر سر راه فردی که با سابقه خدمت در نیروهای مسلح طبق قانون کاندیدای ریاست‌جمهوری، مجلس و شورای شهر شود وجود ندارد. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید. 

 

***

 

*احضور احتمالی نظامیون در انتخابات حرف و حدیث‌های زیادی به وجود آورده است. نظر شما در این باره چیست و فکر می کنید چنین اتفاقی خلاف نظر و دیدگاه امام خمینی (ره) نیست؟

 

این روزها برخی سعی دارند نشان دهند که امام (ره) ورود نظامیون به انتخابات را منع کرده بودند که در واقع این برداشتی غلط است. اصل قضیه این است که امام (ره) نظامی‌ها را از ورود به عرصه حزب‌گرایی و قانون‌گرایی منع کرده بودند که این مساله اکنون نیز همچنان به قوت خود باقی است و هیچ تغییری در این زمینه رخ نداده و هیچ وقت هم رخ نخواهد داد، چراکه فعالیت عناصر نظامی در سیاست می‌تواند نیروهای مسلح را دچار چالش‌هایی جدی کند؛ اما هیچ مانعی بر سر راه فردی که با سابقه خدمت در نیروهای مسلح طبق قانون کاندیدای ریاست‌جمهوری، مجلس و شورای شهر شود وجود ندارد.

 

نظامیون می‌توانند برای ورود به انتخابات اعلام کاندیداتوری کنند

 

یعنی نظامیون هم مثل سایر چهره‌هایی که در حزب‌های مختلف کار کرده‌اند، طبق قانون می‌توانند برای ورود به عرصه رقابت در انتخابات مختلف اعلام کاندیداتوری کنند و اگر صلاحیت‌شان تایید شد، خودشان را در معرض رأی مردم بگذارند. به همین دلیل بحث و جریانی که الان از سوی عده‌ای اصلاح‌طلب راه افتاده است و القا می‌کنند که نظامیون در صورت ورود به دولت با رویکردی کاملاً نظامی کشور را اداره خواهند کرد بحثی کاملاً انحرافی است؛ یعنی یک نظامی به مانند دیگران بعد از ورود به انتخابات و هر ارگان دیگری می‌آید و کاملاً در چارچوب قانون عمل می‌کند نه در چارچوب نظامی‌گری. در واقع قوانینی که در محیط نظامی جاری و ساری است و در موقعیتش خوب و لازم است، اما کسی که با سابقه نظامی برای حضور در قوه مجریه تلاش می‌کند دقیقاً طبق آنچه در قوانین بالادستی و پایین‌دستی آمده است، عمل خواهد کرد و به جای نظامی‌گری، پایبندی به قانون جدی گرفته خواهد شد.

 

به مخالفان حضور نظامیون باید گفت، آیا می‌توانیم چشم روی توانمندی‌های نظامیون ببندیم؟ آیا می‌توانیم یک پزشک یا مهندس یا کسی را که کار در قوه قضائیه فعالیت دارد از حضور در انتخابات محروم کنیم؟ می‌توانیم بگوییم کسی که در دستگاه قضا مشغول بوده در صورت رئیس دولت شدن کشور را بر اساس قوانین دادگاه‌ها اداره خواهد کرد؟ پاسخ قطعاً منفی است. بنابراین نیروهایی که در قوای مسلح کار کرده‌اند، اگر عناصری توانا و تاثیرگذار هستند، می‌توانند برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات دیگر وارد عرصه شوند و در صورت رد شدن از فیلتر شورای نگهبان، با رقیبان رقابت کنند.

 

امام (ره) هرگز زیر بار این مساله نرفت که فردی بیاید و با قواعد نظامی اداره امور را بر عهده گیرد

 

البته افرادی این‌طور القا می‌‌کنند که برخی از نظامیون می‌خواهند نه بر اساس قانون و نه بر اساس قاعده‌مندی حاکم بر قوه مجریه بلکه بر اساس انضباط نظامی کشور را اداره کنند که چنین چیزی امکان ندارد و صورت هم نخواهد گرفت و اساساً حرف بسیار ناروایی است. چنان‌که در سخت‌ترین شرایط نه امام و نه رهبری نگذاشتند چنین چیزی اتفاق بیفتد. در دوران امام که جنگ تحمیلی برای کشور مشکلاتی جدی به وجود آورده بود بعضی‌ها می‌گفتند «وحدت فرماندهی ایجاد شود»؛ مثل عراق که در آن صدام هم فرمانده نیروهای مسلح بود و هم رئیس دولت. اما با اینکه شرایط از همه لحاظ دشوار بود و کاهش چشمگیر صادارت نفت و حمایت غرب از حزب بعث کشور را در موقعیت خطیری قرار داده بود، امام هرگز زیر بار این مساله نرفت که فردی بیاید و با قواعد نظامی اداره امور را بر عهده گیرد. امروز هم نمی‌شود مثلاً یک رئیس‌جمهوری برای وزرا هر روز صبح، صبحگاه بگذارد.

 

همه صنوف خصوصیات مختص خودشان را دارند و این دلیل نمی‌شود که به صرافت ورود به عرصه دولتداری نیفتند. به همین خاطر قانون هم ممنوعیتی برای ورود نظامیون به انتخابات تعیین نکرده است، و نه نظامیون بلکه هواشناسان، پزشکان و... را هم از حضور در انتخابات محروم نکرده است.

 

تنها توانمندی اجرایی برای ریاست دولت کافی نیست

 

*سردار سعید محمد یکی از اشخاصی بود که آمدن یا نیامدنش حساسیت‌برانگیز شده بود و حتی برخی ایشان را احمدی‌نژادِ 84 می‌نامیدند. با این حال به نظر می‌رسد بعد از اعلام کاندیداتوری فضای منفی‌ای درباره او شکل گرفت!

 

به نظر من افراد برای حضور در هر موقعیتی باید شرایط خود را بسنجند و بعد تصمیم بگیرند. همه باید این موضوع را لحاظ کنند که تنها توانمندی اجرایی برای ریاست دولت کافی نیست. در واقع جایگاه رئیس قوه مجریه طوری است که فرد باید از ظرفیت بالایی برخوردار و امتیازات نشستن در جایگاه مهمی چون ریاست‌جمهوری را داشته باشد. مشخصاً آقای احمدی‌نژاد نشان داد که ظرفیت این جایگاه را ندارد و به همین دلیل دچار به‌هم‌ریختگی و خودشیفتگی شد. امکان دارد فردی آدم فرهیخته‌ای باشد، اما جنبه توجه عمومی را نداشته باشد. در واقع آنهایی می‌توانند در کسوت نفر دوم نظام قرار گیرند که در طول فعالیت جایگاه‌ها را پله‌پله طی کرده باشند تا نزد مردم معتمد باشند. شاید آقای سعید محمد دارای ظرفیت بالایی باشد، اما باید دید در صورت برخورداری از تشویق یک میلیون نفر می‌تواند همانی باشد که قبلاً بود؟ 

 

بنابراین برای ریاست‌جمهوری گزینه‌هایی مطرح هستند که امتحان خود را پس داده باشند؛ به عنوان مثال نام آقای ظریف طی چند سال می‌توانست به عنوان رئیس دولت مطرح شود، اما وقتی او در این مدت به دلایلی نه‌چندان جدی نامه استعفا نوشت مشخص شد که در قواره‌های این جایگاه مهم نیست. نمی‌شود که کسی رئیس دولت باشد و هر از چندگاهی از مسئولیتش اعلام کناره‌گیری کند. آقای ظریف سر قضیه سفر بشاراسد به تهران قهر کرد و اگر رئیس‌جمهوری شود، باید حجم کارها و فشارهای بیشتری را تحمل کند. در کل همه باید اجازه بدهیم استعدادها و توانمندی‌هایمان طبیعی و پله‌پله جلو رود و سعی نکنیم چند پله را یک‌جا برویم؛ تجربه احمدی‌نژاد نشان می‌دهد در انتخاب افراد باید دقت بیشتری به خرج دهیم.

 

انتخابات 1400 اهمیت بسیار بیشتری نسبت به انتخابات 92 و 96 دارد

 

*از این بحث بگذریم، به نظر شما هم انتخابات 1400 مهم‌تر از انتخابات دوره‌های گذشته است؟

قطعاً! مشخص است که انتخابات آتی به دلایل متعددی اهمیت بسیار بیشتری نسبت به انتخابات 92 و 96 دارد. اگر از جنبه اهمیت این اتفاق برای احزاب نگاه کنیم، سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری برای جریان احمدی‌نژاد حیاتی است؛ یعنی اگر فرد کارآمدی روی کار بیاید، احمدی‌نژاد از فضای سیاسی و اجتماعی کشور به کل محو خواهد شد. از سویی جریان اصلاحات هم اگر نتواند در خردادماه سال جاری به توفیق برسد و به عرصه مدیریت کشور برگردد، حاشیه‌نشین خواهد شد. اگر هم موفق شود و در چارچوب قانون حرکت کند، اصلاح‌طلبان در بازسازی خود به دستاورد مهمی خواهند رسید. به هر حال برخی از اصلاح‌طلبان از قانون تمرد کردند و برای ترمیم وجهه خود به موفقیت در انتخابات احتیاجی مبرم دارند.

 

اگر عوامل شورای نگهبان کاری غیرقانونی انجام دهد یا تصمیمی اشتباه بگیرند، باید با آنها برخورد شود

 

*در سوال پایانی، لازم است شورای نگهبان به دلیل دشواری‌های موجود کشور در تعیین صلاحیت‌ها به روش دیگری عمل کند؟

 

من معتقدم آنهایی که سابقه قانون‌شکنی و تعرض به قانون دارند، طبیعی است که باید در قبال‌شان ریسک نکنیم تا دوباره فرصت ساختارشکنی و خراب کردن فضا را به دست نیاورند، پس نباید مجوز حضور در انتخابات را دریافت کنند. البته اگر هر کدام از عوامل شورای نگهبان کاری غیرقانونی انجام دهند یا تصمیمی اشتباه بگیرند، باید به صورت قانونی با آنها برخورد شود تا انتخابات از هر لحاظ در صحت و سلامت برگزار شود.

 

 

چکیده گفت‌وگو با عباس سلیمی نمین

 

-فعالیت عناصر نظامی در سیاست می‌تواند نیروهای مسلح را دچار چالش‌هایی جدی کند -جریانی که القا می‌کنند نظامیان در صورت ورود به دولت با رویکردی کاملاً نظامی کشور را اداره خواهند کرد، کاملاً انحرافی است -می‌توانیم یک پزشک یا مهندس یا کسی را که کار در قوه قضاییه فعالیت دارد از حضور در انتخابات محروم کنیم؟ -یک نظامی به مانند دیگران بعد از ورود به انتخابات و هر ارگان دیگری می‌آید و کاملاً در چارچوب قانون عمل می‌کند نه در چارچوب نظامی‌گری -به مخالفان حضور نظامیان باید گفت، آیا می‌توانیم چشم روی توانمندی‌های نظامیان ببندیم؟ -احمدی‌نژاد نشان داد که ظرفیت جایگاه ریاست‌جمهوری را ندارد و به همین دلیل دچار به‌هم‌ریختگی و خودشیفتگی شد -نمی‌شود کسی رئیس دولت باشد و هر از چندگاهی از مسئولیتش اعلام کناره‌گیری کند -اگر فرد کارآمدی روی کار بیاید، احمدی‌نژاد از فضای سیاسی و اجتماعی کشور به کل محو خواهد شد -جریان اصلاحات اگر نتواند در خردادماه سال جاری به توفیق برسد، حاشیه‌نشین خواهد شد

انتخابات ریاست جمهوری امام خمینی ایران   اخبار برگزیده
  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  

تازه ترین واکنش ها به عدم کاندیداتوری سیدحسن خمینییک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: نگرانی ما از این است که مبادا روزی برسد که مردم نسبت به حاکمیت دچار سرخوردگی شوند.
۵۵ آنلاین رجل سیاسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی سرمایه 

  

جدیدترین خبر از نشست کمیسیون مشترک برجامکمیسیون مشترک برجام امروز با هدف بررسی روند و نتایج گفت‌وگوهای فنی کارشناسان، با شرکت هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و 1+4 و در سطح معاونین کار خود را در گرندهتل وین از سر می‌گیرد.
فردا وین روسیه حوزه 

  

اگر به اظهارات نتانیاهو و لوید استین در جریان نشست مطبوعاتی مشترک توجه کنیم، در می‌یابیم که نخست وزیر اسرائیل روی مخالفت مطلق با بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد، در حالی که وزیر دفاع آمریکا حتی یک کلمه در این باره نگفت.
نامه نیوز موساد خاورمیانه روزنامه 

  

واکنش رئیس‌جمهور به حواشی اخیررئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه وقتی در شرایط آرامش قرار می گیریم و وضعیت بهتر می شود، مسابقه شروع می شود و هرکس می گوید من این کار را کردم اما وقتی بالعکس می شود و مردم پروتکل ها را رعایت نمی کنند هرکس می خواهد آن را به گردن دیگری بیاندازد، گفت: همه تریبون ها هم باید هشدار باشند و هم آرامش باشند و تریبون نباید داشته باشیم که آرامش را به هم بزند.
مثلث رئیس جمهور وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

مقابل مردم تسلیم شویم نه بیگانگان!به جهت بررسی بیشتر شرایط روز اصلاح‌طلبان گفتگو کردیم با دکتر یدالله اسلامی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین روزنامه روزنامه کیهان اصلاح طلبان 

  

خبر خوش و عالی برای هواداران پرسپولیس + جزئیاتدر حالی صحبت هایی مبنی بر مصدومیت محمدحسین کنعانی زادگان شنیده می شد ، اما این بازیکن مشکلی ندارد و با صلاحدید کادرفنی پرسپولیس مقابل الریان هم می تواند بازی کند.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال ازدواج 

  

برای دختری که روسری خود را سر چوب کرده 22 سال زندان می دهند ولی چپاولگران راست راست راه می‌روندحسین راغفر پژوهشگر در شبکه 4: بسیاری از مسئولان نظام ما در زمین اسرائیل بازی می کنند. برای دختری که روسری خود را سر چوب کرده 22 سال زندان می دهند، آن وقت چپاولگران راست راست راه می روند و به ریش ملت می خندند و از کشور خارج می شوند.
مستقل‌آنلاین حسین راغفر زندان زمین 

  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  اخبار داغ
  

ضرورت حمایت های اجتماعی از بیماران هموفیلی در پاندمی کرونا احمد قویدل، به مناسبت 28 فروردین روز جهانی هموفیلی، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: متأسفانه شرایط سخت کرونایی کشور اجازه برگزاری مراسم‌های گرامیداشت این روز جهانی را نمی‌دهد. همه ساله در این روز جهانی فدراسیون جهانی هموفیلی با کمپین نور قرمز به استقبال این روز جهانی می‌رود، در ایران به گونه‌ای تلخ نقشه کرونایی ایران قرمز شد. وی افزود: روز جهانی هموفیلی همیشه فرصتی بزرگ برای طرح…
مهر بازنشستگی درمان وزارت بهداشت 

  

پلمب 277 واحد صنفی متخلف کرونایی در مازندرانرئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: از ابتدای هفته گذشته، تعداد 277واحد صنفی در استان مازندران پلمب شدند.
برنا استان مازندران صنعت معدن 

  

فراکاب در بورس چیست؟فراکاب اصطلاحی است که در بین سهامداران و بورس بازها رایج است اما بسیاری از سهامداران عام شاید با این اصطلاح فراکاب آشنایی ندارند. فراکاب چیست؟
گسترش درآمد بورس کالا محصولات کشاورزی 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، شاخص کل بورس با ریزش 9 هزار واحدی در پایان معاملات امروز به عدد یک میلیون و 233 هزار واحد رسید. شاخص کل هم (وزن): 1121 واحد منفیارزش معاملات: 1523 میلیارد تومان تولد لاکچری مهدی قایدی برای همسرش در کشتی!+ عکس تفریح لاکچری مهدی قایدی عکس زندگی سوپرلاکچری رونالدو و همسرش + عکسهای دیده نشده از خانواده رونالدو حرف های…
نامه نیوز شاخص عکس کارت اعتباری 

  

پلمب 30 واحد صنفی به علت بی‌توجهی به محدودیت‌های کروناییرئیس اتاق اصناف بوشهر گفت: 30 واحد صنفی گروه‌های 2، 3 و 4 مشاغل در 10 روز گذشته به دلیل رعایت نکردن محدودیت‌های کرونایی در این بندر پلمب شد.
برنا 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

تاکید ژاپن بر برگزاری المپیک با وجود آغاز موج چهارم کرونا در جهانمقامات ژاپنی باوجود آغاز موج چهارم کرونا در این کشور تاکید می‌کنند که هیچ برنامه‌ای برای به تعویق انداختن بازی‌های المپیک ندارند.
۵۵ آنلاین ژاپن بریتانیا المپیک 

  

انتشار مجوز وزارت بهداشت به هلال‌احمر برای واردات واکسن کروناسازمان غذا و دارو متن مجوز واردات واکسن کرونا را به شرکت سهاکیش وابسته به هلال احمر ایران را منتشر کرد.
ایلنا وزارت بهداشت هلال احمر واردات 

  

چرا بلای کرونا با وجود خداوند بوجود آمده و انسان رها شده است؟منوچهر صدوقی سها گفت: در دوره بیماری کرونا، یک سوال بوجود آمده است، که با وجود خدا این بلای جهانی چرا بوجود آمده و چرا انسان رها شده است؟ این سوالی است که پیش آمده است. پیامد این تردید و انکار خدا، زیر سوال رفتن اخلاق و لزوم رفتار اخلاقی است، چرا که شاید تصور شود بهشت و جهنمی ‌هم در کار نخواهد بود.
ایبنا اخلاق کار 

  

آیا واقعا باتوجه به شیوع بیشتر بیماری کرونا باید امسال روزه بگیریم؟حکم روزه‌داری در ایامی که کرونا سرکش‌تر از قبل شده، این روزها به یکی از سئوالات اساسی روزه‌داران تبدیل شده است.
برنا