ایلنا   |  اقتصادی  |  

زکی یمانی، وزیر نفت پیشین عربستان درگذشت

احمد زکی یمانی، وزیر نفت پیشین عربستان سعودی ساعتی پیش در لندن درگذشت.

زکی یمانی، وزیر نفت پیشین عربستان درگذشت

احمد زکی یمانی، وزیر نفت پیشین عربستان سعودی ساعتی پیش در لندن درگذشت.

به گزارش ایلنا از خبرگزاری رویترز، روزنامه عربستانی عکاظ امروز (سه‌شنبه، پنجم اسفندماه) اعلام کرد که احمد زکی یمانی، وزیر پیشین نفت عربستان در سن 90 سالگی در لندن درگذشت.

براساس گزارش این روزنامه، زکی یمانی در شهر مکه به خاک سپرده می‌شود.

زکی یمانی تا اواسط دهه 1980 میلادی و بیش از دو دهه سکان هدایت وزارت نفت عربستان را به‌عهده داشت.

وی یکی از تأثیرگذارترین وزیران نفت عربستان بود که از اوایل دهه 1960 میلادی تا سال 1986 این سمت را در اختیار داشت. در این سال‌ها، وی نماینده چهار پادشاه سعودی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بود و به رفع تحریم نفتی اعراب علیه رژیم صهیونیستی (بحران نفتی سال 1973 میلادی) در سال 1973 کمک کرد.

وی در سال 1989 مرکز مطالعات جهانی انرژی را در لندن تأسیس کرد، این مرکز محفلی برای گردهمایی وزیران نفت و انرژی نفت، مدیران شرکت‌های نفتی و نمایندگان دولت‌ها و مصرف‌کنندگان نفت به‌شمار می‌آید

یمانی در دهه 1990 به‌عنوان مدیر اتاق فکر «مرکز مطالعات جهانی انرژی» بیشتر وقت خود را در لندن گذراند و به‌عنوان مفسر و مشاور در زمینه سیاست‌های جهانی نفت به کار خود ادامه داد.

خلاصه‌ای از زندگینامه و سوابق کاری احمد زکی یمانی به قلم مونا مشهدی رجبی به شرح زیر است:

احمد زکی یمانی، سیاستمدار عربستانی، در فاصله سال‌های 1962 تا 1986 به‌عنوان وزیر نفت این کشور فعالیت می‌کرد و 25 سال همه‌کاره سازمان کشورهای صادر کننده نفت بود. وی که  مدرک تحصیلی خود را در رشته حقوق از دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک، دانشکده حقوق هاروارد و دانشگاه اکستر – در مقاطع لیسانس تا دکترا- دریافت کرده بود، پس از بازگشت به عربستان به‌سرعت جذب دولت و به یکی از مشاوران ارشد دولت عربستان بدل شد.

وی را یکی از مهم‌ترین افراد در شکل‌گیری شرکت ملی نفت عربستان و سازمان کشورهای صادرکننده نفت در دنیا می‌دانستند و آکسفورد از او به نام «مرد تاریخ ساز در صنعت نفت» نام برده بود.

دانشگاه آکسفورد در بخش بیوگرافی افراد مطرح در حوزه انرژی، نام احمد زکی یمانی را ثبت کرده است، طبق اطلاعات این دانشگاه، زکی یمانی معمار سیاست‌های اصلی انرژی در عربستان و خاورمیانه است و یکی از تاثیرگذارترین سخنگوهای نفتی این کشور در طول تاریخ به شمار می‌آید.

مهارت وی در سخنوری و فن مذاکره به اندازه‌ای بالا بود که هنری کیسینجر در کتاب خاطرات خود درباره‌اش نوشته است: «قرار گرفتن در مقابل زکی یمانی به معنای شکست در مقابل فن و قدرت مذاکره اوست، زکی یمانی همیشه می‌توانست طرف مقابل خود را در مذاکرات مغلوب کند و آن‌ها را به همراهی با سیاست‌های خود وا دارد.»

زکی یمانی در سال 1930 در شهر مکه متولد شد و پدر و پدربزرگش از مبلغان دینی اسلامی بودند که در کشورهای دیگر مبلغ دینی بودند، وی که سال‌ها عمرش را صرف تحصیل در زمینه حقوق کرده و در برترین دانشگاه‌های دنیا این دوره‌ها را گذرانده بود، پس از بازگشت به عربستان به سرعت جذب کارهای دولتی شد.

نخستین شغلش در فاصله سال‌های 1956 تا 1958 بود که مشاور قانونی دپارتمان نفت و مالیات در وزارت امور مالی این کشور بود اما به این شغل قانع نبود و در کنار آن یک شرکت مشاوره حقوقی خصوصی را در شهر جده، راه‌اندازی کرد و کار در این شرکت حقوقی خصوصی را تا پایان سال‌های کارش در دولت و وزارت نفت، ادامه داد.

از سال 1958 میلادی وی برای دو سال مشاوره قانونی و حقوقی هیئت وزیران را به‌عهده  گرفت و در سال 1960 به‌عنوان وزیر کشور انتخاب شد و به تدریج در شکل‌گیری شرکت نفت و اوپک و تثبیت جایگاهش به عنوان وزیر نفت عربستان گام برداشت.

در سال 1962 سازمان مواد معدنی و نفت یا به اختصار پترومین درعربستان راه‌اندازی شد که از ابتدا با هدف تبدیل به شرکت ملی نفت بود، طرح اولیه ایجاد این شرکت ازسوی زکی یمانی و با توجه به ضرورت سرمایه‌گذاری روی این صنایع و کسب درآمد بیشتر از صنعت نفت ارائه داده شد.

آکسفورد پرس در این زمینه نوشت: دو سال پس از تاسیس شرکت پترومین، وزارت نفت در عربستان به‌طور رسمی راه‌اندازی شد و هدف از شکل‌گیری این وزارتخانه ایجاد مهارت‌های لازم برای کارشناسان و مهندسان این کشور با هدف توسعه صنعت نفت و مدیریت شرکت ملی نفت عربستان بود.

در این زمان بود که اهمیت صنعت نفت در اقتصاد کشورو توسعه اقتصادی دنیا در حال شکل‌گیری بود وعربستان با توجه به حجم بالای ذخایر تایید شده نفتی، نقش مهمی در این عرصه ایفا می‌کرد.

در همین سال‌ها بود که زکی یمانی زمزمه‌های ایجاد سازمان کشورهای عرب صادرکننده نفت را مطرح می‌کرد. دیدگاهی بزرگ که قدرت زیادی برای شرکت‌های نفت‌خیز عربی ایجاد می‌کرد.

در کتاب «اوپک: بیست سال و بیشتر» که در سال 1982 میلادی منتشر شد درباره نقش زکی یمانی در شکل گیری این سازمان آمده است: «زکی یمانی نقشی مهم در توسعه دیدگاه شکل‌گیری اوپک داشت. وی در سال 1967 و در سال‌هایی که جنگ اعراب و اسرائیل رخ داده بود در مخالفت با استفاده از ابزار تحریم نفتی اعراب صحبت کرده بود. تحریم نفتی سال 1967 تاثیر گذار نبود ولی تجربه‌ای در اختیار زکی یمانی قرار داد که از نظر او منافع  سیاسی ایجاد سازمان کشورهای صادر کننده نفتی عربی را به تصویر می‌کشید.در همین زمان بود که او به عنوان یکی از پیشگامان شکل‌گیری  این سازمان در سال 1968 بود و در این سال سازمانی به نامسازمان کشورهای عربی صادرکننده نفت (OAPEC) را تاسیس کرد. اعضای این سازمان کشورهای عربستان، کویت و لیبی بودند و در سال 1970 عراق و سوریه و مصر هم به سازمان اضافه شدند.

 ایده ایجاد شرکت ملی نفت عربستان و سازمان کشورهای عرب صادرکننده نفت، زکی یمانی را برای همیشه در تاریخ عربستان ماندگار کرد اما در زمانی که تحریم نفتی سال 1973 اتفاق افتاد، اوپک به عنوان سازمانی که کشورهای نفت‌خیز غیرعربی هم عضوش بودند، شکل گرفت و سپس تحولاتی که در جریان گروگان‌گیری شماری از وزیران نفت عضو اوپک در نشست برگزار شده در وین رخ داد، نامش را برای همیشه در تاریخ صنعت نفت دنیا ثبت کرد. نام یمانی به عنوان بخشی از تاریخ سیاستگذاری‌های مهم نفتی و تاریخ صنعت نفت دنیا باقی می‌ماند.

 

وزارت نفت نفت عربستان   اخبار برگزیده
  

واکنش غیرمنظره بانک مرکزی به دفتر رئیس جمهوربانک مرکزی ایران در توییتی به برخی شائبه‌ها درباره دستکاری قیمت ارز توسط دولت و بانک مرکزی پاسخ داد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

سقوط ادامه‌دار بیت کوین در بازار جهانیاقتصادنیوز :در ممعاملات امروز بازار جهانی ارزهای مجازی قیمت هر توکن بیت کوینبیش از 8 درصد ریخت.
اقتصادنیوز بیت کوین قیمت 

  

محسن رضایی: همه چیز 10 برابر شد به جز یارانهدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قدرت خرید 1000 تومان امروز به 150 تومان سال 92 افول کرده و پول بی‌جان شده است تاکید کرد که طی این سال‌ها همه چیز جز یارانه، 10 برابر شد.
مثلث محسن رضایی بهاره رهنما یارانه 

  

خبر بد برای وانتی ها | سهمیه بنزین کاهش یافتصاحبان خودرو‌های وانت‌‌بار و نیسان از کاهش 30 تا 50 لیتری سهمیه سوخت خود از ابتدای اسفند ماه خبر می‌دهند.
خودروتک شهرداری ها سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

تشکیل پرونده قضایی در دادسرای نظامی سیستان و بلوچستان به دنبال حوادث اخیر در سراوانبه دنبال وقوع حوادث اخیر در گذر مرزی با کشور پاکستان دادستان نظامی استان سیستان و بلوچستان از تشکیل پرونده ای در این ارتباط در دادسرای نظامی خبر داد.
ایلنا استان سیستان و بلوچستان نیروهای مسلح پاکستان 

  

خبرگزاری رویترز اعلام کرد به نامه‌ای دست یافته که در آن ایران تهدید کرده در صورتی که در جلسه آتی شورای حکام موضع ضد ایرانی واشنگتن از سوی اعضا پیش برده شود، به توافق اخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان می‌دهد.
نامه نیوز سازمان ملل ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

سخنگوی ستاد کرونا: مشکل فقط مرزهای عراق نیست؛ موارد زیادی از ورود بیماران از امارات داشته ایمسخنگوی ستاد کرونا درباره کنترل مرزهای کشور گفت: تنها مشکل مرزهای عراق نیست؛ تاکنون موارد زیادی از ورود بیماران را از امارات هم شاهد بوده‌ایم‌.
۵۵ آنلاین عراق هواپیما ویروس 

  

بیانیه مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در حمایت از توافق ایران با آژانس بین‌المللى انرژى اتمیمجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در حمایت از توافق ایران با آژانس بین‌المللى انرژى اتمی بیانیه‌ای صادر کردند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی ایران انرژی 

  

عطریانفر: «جهانگیری» بی‌تردید جزو گزینه‌های انتخاباتی ماستعضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: اگر اصلاح‌طلبان از معرفی نامزد ذاتی خود محروم شوند ممکن است کسی که از نظر مواضع به ما نزدیکتر باشد را حمایت کنیم؛ «علی لاریجانی» از جمله چهره‌هایی است که می‌توان درباره او بحث کرد و تصمیم گرفت.
فردا محمد عطریانفر اسحاق جهانگیری حزب کارگزاران 

  

اولیانوف: جلسه شورای حکام آژانس با تمرکز بر موضوع ایران برگزار می‌شودنماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی ضمن اشاره به برگزاری جلسه شورای حکام آژانس در روز دوشنبه، تاکید کرد اطمینان از پیش بردن مباحث به گونه‌ای که بر تلاش‌ها برای احیای کامل برجام تاثیر منفی نگذارد وظیفه همه اعضای این نهاد است.
مملکت‌آنلاین آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران روسیه 

  

قبل از عید خودرو بخریم یا بعد از عید؟هرسال با شروع اسفند، بازار خودرو در شب عید داغ می‌شود امسال اما وضعیت کمی متفاوت است و نوسان قیمت دلار و دورنمای مبهم اقتصاد کشور موجب شده است که مشتریان بازار خودرو برای خرید دچار تردید شوند.
خودروتک بازار خودرو خودرو نوروز 

  

جدیدترین مالیات‌ها برای سال 1400 + جزئیاتجدیدترین مالیات‌ها برای سال 1400 را در اینفوگرافیک زیر ببینید؛ جایی که درآمد 251 هزار میلیارد تومانی دولت از مالیات در لایحه بودجه سال 1400 پیش بینی شده است.
مستقل‌آنلاین مالیات درآمد دولت 

  

مبتلایان به کرونا بعد از 6 ماه دچار این مشکل می شوندخستگی، درد قفسه سینه و از دست دادن حس بویایی و چشایی اثرات طولانی مدت شناخته شده‌ی ویروس کرونا است؛ در این بین دانشمندان با تحقیقات جدید خود یکی دیگر از اثرات جدید طولانی مدت این ویروس را شناسایی کردند.
مستقل‌آنلاین مصاحبه ماه آکادمی علوم 

  

پرسپولیس باید مقتدرانه قهرمان شودمحمدخانی: پرسپولیس نباید مغرور شود/ این تیم باید قهرمان شود
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال زمین 

  

آخرین بررسی ها درباره پالرمو و CFT از زبان محسن رضاییدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از پایان کار کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پالرمو و CFT خبر داد و گفت: پیشنهادات کمیسیون برای طرح در صحن مجمع تشخیص آماده شد.
فردا گروه ویژه اقدام مالی دولت محسن رضایی