اگر هرروز ساعت 5 صبح از خواب بیدار شویم چه اتفاقی در بدن ما می‌افتد؟

برای بسیاری از افراد صرف اینکه فکر کنند قرار است ساعت 5 صبح بیدار شوند خسته‌کننده به نظر می‌رسد. اما در واقع دلایل بسیار خوبی وجود دارد که چرا باید از چرت زدن اجتناب کرد.

اگر هرروز ساعت 5 صبح از خواب بیدار شویم چه اتفاقی در بدن ما می‌افتد؟

اگر هرروز ساعت 5 صبح از خواب بیدار شویم چه اتفاقی در بدن ما می‌افتد؟

برای بسیاری از افراد صرف اینکه فکر کنند قرار است ساعت 5 صبح بیدار شوند خسته‌کننده به نظر می‌رسد. اما در واقع دلایل بسیار خوبی وجود دارد که چرا باید از چرت زدن اجتناب کرد. برخلاف تصور اکثر مردم بیدار شدن زودهنگام می‌تواند برای ذهن، بدن و سلامت شما مفید باشد.

افراد سحرخیز کمتر به مشکلات سلامت روان مبتلا می‌شوند. انجمن چاقی همچنین ارتباطی بین زود بیدار شدن و داشتن یک رژیم غذایی متعادل پیدا کرده است. رابین شارما نویسنده نیز در مورد اینکه چگونه بیدار شدن زودهنگام در بالا بردن عملکرد شما معجزه می‌کند یک کتاب کامل نوشته است.

صرفاً تغییر ساعت بیدار شدن یک شبه روی نمی‌دهد. به خصوص اگر عادت به شب‌زنده‌داری داشته باشید. اما شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این کار می‌تواند برایتان مفید باشد. در اینجا فواید سحرخیزی را بعد از یک روز، یک ماه و شش ماه به شما می‌گوییم.

بعد از یک روز

اولین روزی که زود از خواب بیدار می‌شوید، چندان آسان یا لذت‌بخش نخواهد بود. می‌گویند که بهترین چیزها یک شبه ساخته نمی‌شوند و برنامه خواب جدید نیز از این قاعده مستثنی نیست. وقتی صبح زودتر از خواب بیدار می‌شوید، ممکن است چند روز طول بکشد که احساس خوبی داشته باشید، زیرا زمان می‌برد تا ساعت داخلی شما با ساعت‌های خواب و بیداری جدید سازگار شود.

حتی اگر یک شب کامل بخوابید، این احتمال وجود دارد که در پایان روز خسته شوید. تحت فشار قرار گیرید و تا زمان مشخصی بیدار بمانید. دکتر دیوید گریونر جراح در نیویورک می‌گوید: «ممکن است تا پایان روز کمی احساس گیجی و خستگی فیزیکی کنید. اگر لازم است چند ساعت زودتر به رختخواب بروید، اشکالی ندارد.»

بعد از یک هفته

ممکن است بعد از یک هفته سحرخیزی باز هم احساس کامروایی نکنید، اما به خوبی در راه تبدیل شدن به شخصی کامروا هستید. به زبان ساده، این فرآیند زمان می‌برد. گریونر توضیح می‌دهد: «اولین هفته کمی بیشتر با زنگ بیداری ساعت 5 صبح سازگار می‌شوید. بدن و عضلات شما شروع به تخصیص جریان چرخه خواب شما خواهند کرد.»

سرعت بدن شما می‌تواند با زمان بیداری جدید سازگار شود. این امر به ساعت بیولوژیکی شخصی شما بستگی دارد. بیدار شدن یک یا دو ساعت زودتر می‌تواند آسان باشد. با این حال، تغییر شدید برنامه خواب می‌تواند به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. ممکن است تغییراتی را در خلق و خو و اشتهای خود مشاهده کنید.

 نیکولز می‌گوید، زود بیدار شدن می‌تواند بر دو هورمون طبیعی بدن شما تأثیر بگذارد: کورتیزول و ملاتونین. او توضیح می دهد: «بیدار شدن با طلوع خورشید یک فرآیند طبیعی است زیرا تولید ملاتونین و ساعت تنظیمی داخلی هر دو تحت تأثیر نور خورشید یا کمبود نور خورشید قرار می‌گیرند. این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود برخی افراد در ماه‌های زمستانی که روزها کوتاه‌تر است افسرده شوند و بیشتر بخوابند. بنابراین بیدار شدن برای دریافت آن ساعات اولیه نور خورشید ممکن است باعث بهتر شدن خلق و خوی شما شود.»

همچنین می‌تواند به تنظیم سطح کورتیزول شما کمک کند که به کنترل قند خون، کاهش التهاب و کنترل متابولیسم معروف است. این کورتیزول به شما انرژی می‌دهد تا از جای خود بلند شوید و با چالش‌های روزانه مقابله کنید. کورتیزول بالا در اوایل صبح دلیل دیگری است که بسیاری از افراد در صبح احساس گرسنگی نمی‌کنند.

بعد از یک ماه

گریونر می‌گوید: «اگر یک ماه متوالی ساعت 5 صبح بیدار شوید، باید دیگر کامروا شدن خود را ببینید. افراد سحرخیز فعال‌تر هستند و برای تغییر موقعیت آماده‌ترند.»

تحقیقات دانشگاه تورنتو نشان داد افرادی که زودتر از خواب بیدار می‌شوند، معمولا شادتر هستند و دیدگاه بهتری به زندگی دارند. با این حال، مهم این است که برای زود بیدار شدن خوابتان را قربانی نکند. گریونر می‌گوید: «شما باید همیشه سعی کنید حداقل هفت ساعت بخوابید. هر مقدار کمتر از این می‌تواند بر سلامت و بهره‌وری شما تأثیر منفی بگذارد.»

بعد از شش ماه

تبریک می گوییم! اگر 6 ماه صبح زود بیدار شدید، می‌توانید رسماً خود را یک فرد کامروا بنامید. گریونر می‌گوید: «شش ماه پس از این فرآیند زمانی است که باید بتوانید به گذشته نگاه کنید و رشد قابل توجهی را در بهره‌وری برنامه روزانه خود از زمانی که شروع کردید مشاهده کنید. این زمانی است که زنگ بیداری ساعت 5 صبح روال هرروز شما خواهد بود. شما احتمالاً بدون ساعت هم در این زمان بیدار خواهید شد.»

اما اگر زود بیدار شدن همچنان کاری طاقت فرسا به نظر می‌رسد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به زمان بیداری قبلی برگردید. گریونر می‌گوید: «در عرض چند ماه یا در نوسان و سازگاری قرار می‌گیرید یا کاملاً بدبخت می‌شوید. اگر بدن شما بتواند این کار را انجام دهد، بیشتر از شش ماه زمان نیاز دارید تا خود را با شرایط وفق دهید.

منبع: 55 آنلاین

خواب ماه بهره وری   اخبار برگزیده
  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

واریزی جدید به حساب این سهامداران | افزایش ارزش سهام عدالت در بازار امروزبا افزایش شاخص کل بورس امروز 1 مرداد 1401، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی به 11 میلیون 387 هزار و 172 تومان رسید.
مثلث افزایش قیمت سهام عدالت سهام 

  

ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش‌های منطقه‌ای استسردار رمضان شریف با اشاره به نفوذ،اثرگذاری و نقش بسیج کنندگی جمهوری اسلامی برای حل مسائل منطقه ای گفت: ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش های منطقه‌ای است.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور 

  

اسکوچیچ:کریم باقری را برگردانیددرخواست اسکوچیچ از فدراسیون فوتبال برای بازگشت باقری به تیم ملی
خانه فوتبال دراگان اسکوچیچ کریم باقری ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

گام به گام خرید خودرو از بورس کالاکارشناس بازار سرمایه با اشاره به آغاز عرضه خودرو از هفته آینده در بورس کالا، مراحل گام به گام خرید خودرو از این بورس را تشریح کرد و گفت: خودرو در بازار فیزیکی بورس کالا عرضه می‌شود، بنابراین کسانی که قصد خرید خودرو دارند باید کد مخصوص بازار فیزیکی بورس کالا را داشته باشند.
گسترش ایران خودرو خودرو بورس کالا 

  

آمار کرونا چهارشنبه نوزدهم مرداد 1401 | تعداد فوتی ها بالا رفت !بنابر اعلام وزارت بهداشت، متاسفانه در شبانه روز گذشته شمار جانباختگان ناشی از کرونا در کشور مجددا افزایش داشته و در این بازه زمانی 90 بیمار جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت 

  

کرونا به جان خودروسازی تویوتا افتادشرکت تویوتا موتور در بیانیه‌ای اعلام کرد که در مجموع 16 کارگر در کارخانه Tsutsumi در استان آیچی به کووید آلوده شده‌اند و این امر باعث می‌شود که این شرکت تامین نیروی کافی برای فعالیت‌ها را سخت کند.
اقتصادنیوز تویوتا کارگر 

  

آمار کرونا امروز 19 مرداد در ایران/ افزایش هولناک فوتی های کرونابنابر اعلام وزارت بهداشت، متاسفانه در شبانه روز گذشته شمار جانباختگان ناشی از کرونا در کشور مجددا افزایش داشته و در این بازه زمانی 90 بیمار جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز ایران وزارت بهداشت یارانه 

  

فوت 90 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته/ 1078 نفر بستری شدند به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 19 مردادماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 5635 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 1078 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 451 هزار و 779 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 90 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 142 هزار و 654…
مهر خبرنگار 

  

آمار کرونا امروز 19 مرداد 1401/ چند نفر قربانی کرونا شدند؟بنابر اعلام وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید19 در کشور به 7 میلیون و 451 هزار و 779 نفر رسیده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار امروز چهارشنبه 19 مرداد 1401 + جدولقیمت دلار در صرافی‌های بانکی، امروز 19 مرداد 1401 اعلام شد
نامه نیوز قیمت دلار جدول 

  

ریزش بورس پس از 5 روز /اثر مثبت فولاد بر شاخص کل!اقتصادنیوز: امروز پس از 5 روز شاخص‌های بورس نزول کردند و ارزش معاملات خرد سهام کاهش یافت.
اقتصادنیوز فولاد شاخص سهام 

  

افت فروش بزرگان بورس در تیر ماهبا نزدیک شدن به پایان مرداد ماه و مشخص شدن میزان فروش مرداد ماه شرکت‌ها فعالان و تحلیلگران بازار می توانند فروش ماه ششم را تخمین بزنند و سود (EPS) شش ماه رو محاسبه کنند و به عبارتی دخل شرکت‌های بورسی را محاسبه کنند.
اقتصادنیوز ماه سود 

  

عقبگرد در بازار دلار و طلا /قیمت سکه مقاومت کرداقتصادنیوز : بازار امروز چهارشنبه 19 مرداد ماه شاهد عقبگرد قیمت دلار و قیمت طلا بود.
اقتصادنیوز دلار قیمت ماه 

  

بورس تهران 3 هزار واحد افت کردروند حرکت بازار سرمایه امروز برخلاف روز گذشته نزولی بودبه طوری که شاخص کل بورس بیش از 3000 واحد کاهش یافت.
اقتصادنیوز تهران سرمایه شاخص 

  

ریزش 3 هزار واحدی شاخص بورسشاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 3هزار واحدی روبرو شد.
فردا شاخص ایران خودرو خودرو 

  

کاهش بیش از 3 واحدی شاخص بورس تهران امروز19مرداد1401شاخص بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 3472 واحد همراه شد.
برنا شاخص بورس تهران تهران