سیاست اقتصادی اشتباه زمینه ساز سواستفاده از کارت های بازرگانی

مستقل آنلاین / گروه اقتصادی: سال هاست که وجود کارت های بازرگانی اجاره ای و یکبار مصرف تبدیل به یکی از معضلات اقتصاد کشور شده است. پیش از این بارها درباره فرارهای مالیاتی صورت گرفته توسط سواستفاده کنندگان از کارت های بازرگانی صحبت شده است...

سیاست اقتصادی اشتباه زمینه ساز سواستفاده از کارت های بازرگانی

بررسی ها نشان می دهد که در بسیاری از موارد برخلاف شرایط مندرج در قانون مقررات صادرات و واردات و آیین نامه اجرایی آن برای افراد فاقد شرایط (بی‌سواد، فاقد تمکن مالی، فاقد صلاحیت) کارت بازرگانی صادر شده است که این مساله در عمل موجب سواستفاده های گسترده و عدم پرداخت مالیات توسط برخی افراد فرصت طلب شده است.

معمای پاسخگویی درباره کارت های بازرگانی

بهمن ماه سال گذشته بود که حسین تاجمیر ریاحی، مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر راه اندازی سامانه اعتبار سنجی و رتبه بندی اعتباری کارت های بازرگانی، گفت: از این پس هر مورد کارت بازرگانی که برخلاف قوانین مربوطه صادر شود، مراتب به دادستان قوه قضاییه و انقلاب شهرستان های مربوطه اعلام می شود. ریاحی همچنین در صحبت های زمستان سال گذشته خود گفته بود که با توجه به مسئولیت اتاق بازرگانی در صدور کارت‌های بازرگانی، اتاق بازرگانی باید درخصوص راه اندازی سامانه اعتبارسنجی و رتبه بندی کارت های بازرگانی همکاری لازم را با دستگاه های ذیربط انجام دهد. این در حالی است که پیش تر محمدصادق حمیدیان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفته بود که  وزارت صمت مسئول صدور کارت های بازرگانی است اما همیشه از اتاق در این باره سوال می شود.

سیاست اقتصادی اشتباه و سواستفاده از کارت های بازرگانی

در همین ارتباط حمیدرضا صالحی، عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار «مستقل آنلاین» می گوید: ساختار ایجاد شده در اقتصاد ایران طی سال های گذشته در کنار ناتوانی دولت در کسب درآمد به وسیله مالیات موجب شده تا زیرساخت های لازم برای شناسایی درآمد افراد وجود نداشته باشد. به این ترتیب کارت های بازرگانی نیز تبدیل به وسیله ای شدند تا دولت ها به توسط آنها به دنبال مطالبات خود از فعالان اقتصادی باشند.

این فعال حوزه بازرگانی ادامه داد: بهتر این بود که دولت با ایجاد مکانیزمی، درآمدهای افراد را شناسایی و به این وسیله، مانع از فرار مالیاتی شود. بررسی ها نشان می دهد که تا پیش از این فرارهای مالیاتی در حوزه واردات بسیار بالا بوده و در صادرات کمتر شاهد موضوع فرار مالیاتی و سواستفاده کارت های بازرگانی بود؛ با این حال با سیاست گذاری های ارزی صورت گرفته در سال گذشته و ایجاد محدودیت برای صادرات موجب شد تا سواستفاده کنندگان کارت های بازرگانی به حوزه صادرات نیز وارد شوند.

عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: ایجاد محدودیت برای فعالان شناخته شده و شناسنامه دار حوزه صادرات موجب شد بسیاری از آنها فعالیت خود را متوقف کنند. به نظر می رسد تعدد بخشنامه های ارزی، ایجاد محدودیت برای فعالیت در حوزه صادرات و کاهش جذابیت این حوزه که در نتیجه برخی سیاست های اشتباه به وجود آمد، در عمل به سواستفاده بیشتر از کارت های بازرگانی منجر شود.

صالحی ادامه داد: در حال حاضر و با توجه به مشکلات پیش آمده ناشی از صادرات با کارت های یک بار مصرف یا اجاره ای و عدم برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور توسط افراد سودجو، به نظر می رسد تعیین سقف صادراتی (همانند سقفی که برای واردکنندگان وجود دارد) برای دارندگانی که کارت های بازرگانی آنها به تازگی صادر شده، ضروری است.

کارت بازرگانی، مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی به موجب ماده 2 قانون صادرات و واردات مصوب دوم تیرماه 1372 مجلس اجازه داده می شود به امر تجارت خارجی بپردازد. براساس مقرراتی که در حال حاضر در دست اجراست اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یک سال است. تمدید کارت بازرگانی با ارائه مدارک لازم از جمله مفاصا حساب مالیاتی برای مدت مذکور انجام می گیرد و در دفعات بعد نیز به همین ترتیب ادامه می یابد.

 

اتاق بازرگانی ایران قوه قضاییه   اخبار برگزیده
  

وزیر علوم:برای آزادی دانشمند ایرانی از زندان آمریکا کار سختی در پیش داریموزیر علوم با تاکید بر اینکه برای آزادی دکتر سلیمانی دانشمند ایرانی در بند آمریکایی‌ها کار سختی در پیش داریم،‌ گفت: وزارت علوم به دلیل عدم دسترسی به این دانشمند،‌ وضعیت پیگیری را به وزارت امور خارجه محول کرده است.
مثلث وزارت علوم بازداشت زندان 

  

روح رئیس جمهور پیشین آمریکا در کاخ سفید + تصاویراز گذشته تا به امروز بسیاری از بازدیدکنندگان و کارمندان کاخ سفید مدعی بودند که روح آبراهام لینکلن فقید را دیدند.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور کاخ سفید خواب 

  

هم زمان با تشدید تنش ها بین ایران و آمریکا، نگرانی کشورهای منطقه در مورد بروز یک درگیری خطرناک در خلیج فارس افزایش یافته است. رهبران امارات در ابتدا از کمپین فشار حداکثری ترامپ علیه جمهوری اسلامی حمایت می کردند. اما به نظر می رسد که ابوظبی در مورد تاکتیک های خود برای مقابله با ایران تجدیدنظر کرده است.
نامه نیوز ترامپ ایران ایران و آمریکا 

  

اگر سکوت می‌کنند بخاطر پیرمرد بودن شماستسکوت من باعث تنبه جنابعالی نشده؛ توهین هم می‌کنید. گویی روزتان به شب نمی‌رسد اگر توهینی نداشته باشید. مگر ساختمان‌هایی که حضرت‌عالی از آنها استفاده می‌کنید، از ارث پدرتان ساخته شده؟ کافی است کسی نیم نگاهی به مکتوبات شما ذیل "کتاب القضاء" مرحوم سید صاحب عروه، بیندازد تا میزان اثر شما در حوزه معلوم شود و معلوم شود حد تحصیلات جنابعالی و استفراغ وسعتان درباب استنباط احکام است...
مستقل‌آنلاین ارث حوزه 

  

مرحوم هاشمی رفسنجانی باز در صدا وسیما سانسور شداقتصادنیوز: جمهوری اسلامی از برنامه‌های صدا وسیما در سالروز ورود آزادگان به کشور انتقاد کرد.
اقتصادنیوز جمهوری اسلامی روزنامه جنگ 

  

جزئیات طرح بازگرداندن خانواده مسئولان به کشورسخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی از تدوین طرحی برای الزام بازگشت اعضای خانواده‌های مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی به کشور خبر داد.
شما‌نیوز خانواده مجلس شورای اسلامی وزارت علوم 

  

اطلاعیه قوه قضاییه درباره بازداشت یکی از مدیران سابق دستگاه قضاییروابط عمومی قوه قضاییه در پی برخی حواشی مربوط به بازداشت یکی از مدیران سابق دستگاه قضایی، اطلاعیه‌ای صادر کرد.
مثلث قوه قضاییه بازداشت روابط عمومی 

  

پشیمانی نوید محمدزاده و عذر خواهی از همه + عکسنوید محمدزاده که با انتشار یک استوری اعتراض خود را نسبت به انتخاب هیات انتخاب نماینده ایران در اسکار اعلام کرده بود در استوری جدیدی به خاطر واکنش اولیه‌اش عذرخواهی کرد.
شما‌نیوز نوید محمدزاده تجاوز موفقیت 

  

آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به آیت‌الله محمد یزدی به برخی ادعاها و اتهامات مطرح شده اخیرپاسخ داد.
نامه نیوز محمد یزدی مجمع تشخیص مصلحت نظام مدرسه 

  اخبار داغ
  

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: ستاد تنظیم بازار، شرایط توزیع چای وارداتی با ارز 4200 تومانی را مشخص کرد.
نامه نیوز چای بانک مرکزی تنظیم بازار 

  

آیین‌نامه اجرایی «بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع» تصویب شد/ تمامی روستاییان و عشایر تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرندوزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب آیین‌نامه اجرایی «بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع» در جلسه روز گذشته هیات وزیران خبر داد.
برنا بیمه سلامت دولت 

  

شرایط توزیع چای وارداتی با ارز 4200 تومانیمدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: ستاد تنظیم بازار، شرایط توزیع چای وارداتی با ارز 4200 تومانی را مشخص کرد.
ایلنا چای بانک مرکزی تنظیم بازار 

  

برگزاری دوره هم اندیشی ارزیابی انطباق برنامه عملیاتی سازمان بیمه سلامتمدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان بیمه سلامت گفت: دوره هم اندیشی ارزیابی انطباق برنامه عملیاتی سازمان بیمه سلامت در دو بخش ستادی و استانی برگزار شد.
شما‌نیوز بیمه سلامت قتل 

  

مبارزه الهامی برابر رقیبی از بلاروس در مسابقات MMAسرگروه سابق تیم ملی کاراته در ادامه مبارزات خود در رقابتهای حرفه‌ای فردا به مصاف رقیبی از بلاروس می رود.
مستقل‌آنلاین بلاروس کاراته جوانان 

  

پل پوگبا در بازی با چلسی، در پستی عقب‌تر از پست معمول خود بازی کرد.
نود پل پوگبا بازی چلسی