سیاست اقتصادی اشتباه زمینه ساز سواستفاده از کارت های بازرگانی

مستقل آنلاین / گروه اقتصادی: سال هاست که وجود کارت های بازرگانی اجاره ای و یکبار مصرف تبدیل به یکی از معضلات اقتصاد کشور شده است. پیش از این بارها درباره فرارهای مالیاتی صورت گرفته توسط سواستفاده کنندگان از کارت های بازرگانی صحبت شده است...

سیاست اقتصادی اشتباه زمینه ساز سواستفاده از کارت های بازرگانی

بررسی ها نشان می دهد که در بسیاری از موارد برخلاف شرایط مندرج در قانون مقررات صادرات و واردات و آیین نامه اجرایی آن برای افراد فاقد شرایط (بی‌سواد، فاقد تمکن مالی، فاقد صلاحیت) کارت بازرگانی صادر شده است که این مساله در عمل موجب سواستفاده های گسترده و عدم پرداخت مالیات توسط برخی افراد فرصت طلب شده است.

معمای پاسخگویی درباره کارت های بازرگانی

بهمن ماه سال گذشته بود که حسین تاجمیر ریاحی، مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر راه اندازی سامانه اعتبار سنجی و رتبه بندی اعتباری کارت های بازرگانی، گفت: از این پس هر مورد کارت بازرگانی که برخلاف قوانین مربوطه صادر شود، مراتب به دادستان قوه قضاییه و انقلاب شهرستان های مربوطه اعلام می شود. ریاحی همچنین در صحبت های زمستان سال گذشته خود گفته بود که با توجه به مسئولیت اتاق بازرگانی در صدور کارت‌های بازرگانی، اتاق بازرگانی باید درخصوص راه اندازی سامانه اعتبارسنجی و رتبه بندی کارت های بازرگانی همکاری لازم را با دستگاه های ذیربط انجام دهد. این در حالی است که پیش تر محمدصادق حمیدیان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفته بود که  وزارت صمت مسئول صدور کارت های بازرگانی است اما همیشه از اتاق در این باره سوال می شود.

سیاست اقتصادی اشتباه و سواستفاده از کارت های بازرگانی

در همین ارتباط حمیدرضا صالحی، عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار «مستقل آنلاین» می گوید: ساختار ایجاد شده در اقتصاد ایران طی سال های گذشته در کنار ناتوانی دولت در کسب درآمد به وسیله مالیات موجب شده تا زیرساخت های لازم برای شناسایی درآمد افراد وجود نداشته باشد. به این ترتیب کارت های بازرگانی نیز تبدیل به وسیله ای شدند تا دولت ها به توسط آنها به دنبال مطالبات خود از فعالان اقتصادی باشند.

این فعال حوزه بازرگانی ادامه داد: بهتر این بود که دولت با ایجاد مکانیزمی، درآمدهای افراد را شناسایی و به این وسیله، مانع از فرار مالیاتی شود. بررسی ها نشان می دهد که تا پیش از این فرارهای مالیاتی در حوزه واردات بسیار بالا بوده و در صادرات کمتر شاهد موضوع فرار مالیاتی و سواستفاده کارت های بازرگانی بود؛ با این حال با سیاست گذاری های ارزی صورت گرفته در سال گذشته و ایجاد محدودیت برای صادرات موجب شد تا سواستفاده کنندگان کارت های بازرگانی به حوزه صادرات نیز وارد شوند.

عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: ایجاد محدودیت برای فعالان شناخته شده و شناسنامه دار حوزه صادرات موجب شد بسیاری از آنها فعالیت خود را متوقف کنند. به نظر می رسد تعدد بخشنامه های ارزی، ایجاد محدودیت برای فعالیت در حوزه صادرات و کاهش جذابیت این حوزه که در نتیجه برخی سیاست های اشتباه به وجود آمد، در عمل به سواستفاده بیشتر از کارت های بازرگانی منجر شود.

صالحی ادامه داد: در حال حاضر و با توجه به مشکلات پیش آمده ناشی از صادرات با کارت های یک بار مصرف یا اجاره ای و عدم برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور توسط افراد سودجو، به نظر می رسد تعیین سقف صادراتی (همانند سقفی که برای واردکنندگان وجود دارد) برای دارندگانی که کارت های بازرگانی آنها به تازگی صادر شده، ضروری است.

کارت بازرگانی، مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی به موجب ماده 2 قانون صادرات و واردات مصوب دوم تیرماه 1372 مجلس اجازه داده می شود به امر تجارت خارجی بپردازد. براساس مقرراتی که در حال حاضر در دست اجراست اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یک سال است. تمدید کارت بازرگانی با ارائه مدارک لازم از جمله مفاصا حساب مالیاتی برای مدت مذکور انجام می گیرد و در دفعات بعد نیز به همین ترتیب ادامه می یابد.

 

اتاق بازرگانی ایران قوه قضاییه   اخبار برگزیده
  

"مجلس در راس امور است" یعنی جای خدا نشسته؟عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: مردم چرا باید افراد مسئولیت ناپذیر را انتخاب کنند؟
مستقل‌آنلاین عباس عبدی روزنامه 

  

سهمیه بنزین این خودروها اصلاح شدیک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار گفت: سهمیه بنزین وانت بار‌ها اصلاح و ابلاغ شده است و اکنون در حال کنترل آن هستیم.
خودروتک بنزین خودرو تنظیم بازار 

  

تبعاتِ «گرانی بنزین» در محاسبات سبد معاش منظور شود/ اصرار بر دستمزد منطقه‌ای در مذاکرات مزدی خطاستنادر مرادی با تاکید بر لزوم محاسبه‌ دقیق سبد معاش، خواستار توجه شرکای اجتماعی کارگران به معیشت رو به افول طبقه‌ کارگر شد.
ایلنا گرانی بنزین خبرنگار 

  

ایران نمی‌خواهد اعلام رسمی خروج از برجام را بر عهده بگیردیک استاد دانشگاه گفت: در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام، هر نوع همکاری و تعهدی که در برجام مورد پذیرش بود می‌تواند کنار گذاشته شود.
مثلث ایران گاز فرانسه 

  

احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین چقدر است؟اگر چه به نظر می رسد پرونده اصلاح قیمت و الگوی مصرف بنزین بسته شده است، اما با این حال برخی نمایندگان مجلس به دنبال طرحی برای تغییر آن هستند. نماینده پیشین مجلس و استاندار استان گلستان درباره تهیه طرح دوفوریتی نمایندگان برای تک‌نرخی شدن بنزین گفت: اکنون تصمیم نمایندگان مجلس بعید است بتواند نظر مسوولان کشور را تغییر دهد و به این اعتبار ممکن است تلاشی بی حاصل باشد.
خودروتک قیمت بنزین استان گلستان 

  

ویلکرسون: ترامپ یا استعفا می‌دهد یا عزل می‌شوددونالد ترامپ را بدون تردید می‌توان یکی از جنجالی‌ترین روسای‌جمهور تاریخ آمریکا دانست که به‌زعم بسیاری از مفسران و اندیشمندان، اقداماتش قدرت رهبری آمریکا را در جهان به‌ویژه در منطقه حیاتی خاورمیانه به‌شدت کاهش داده است...
مثلث دونالد ترامپ ترامپ خاورمیانه 

  

در حالی که پرونده‌های متعدد فساد ناشی از دلار 4200 تومانی در مراجع قضائی مفتوح و در حال رسیدگی است، دولت در لایحه بودجه سال 99 تداوم توزیع این رانت گسترده را پیش‌بینی کرده است.
نامه نیوز خبرنگار کالاهای اساسی اتاق بازرگانی 

  

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در ایران مدعی عدم حمایت آمریکا از تمعات اخیر در ایران شد.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

برای جلوگیری ازانتشار ویروس آنفلوآنزا حتما بخوانید​اقتصادنیوز: آنفلوانزا یک بیماری حاد و شایع است که شیوع آن در فصول سرد سال و بخصوص در پاییز است. این بیماری به علت درگیری دستگاه تنفسی، بسیار مسری است.
اقتصادنیوز ویروس آنفلوانزا آنتی بیوتیک 

  اخبار داغ
  

جانشین فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سال‌هاست که آمریکا و متحدانش با ما دشمنی می‌کنند، اما چون نمی‌توانند به ما ضربه بزنند، به سراغ دلدادگان انقلاب اسلامی رفتند.
نامه نیوز سپاه پاسداران قیمت ارز قیمت 

  

نرخ رسمی 14 ارز روی خط ثابتبانک مرکزی امروز پنجشنبه نرخ رسمی 47 ارز را اعلام کرد که 14 واحد پول خارجی ثابت ماند.
ایلنا ارز بانک مرکزی بانک 

  

کاهش ورودی ارزی کشور با ادامه محدودیت بر صادرات کنسانتره مسبا ادامه محدودیت بر صادرات کنسانتره مس، ورودی ارزی کشور از ناحیه محصولات معدنی در مسیر کاهش ادامه‌دار قرار گرفته است.
تسنیم کاهش صادرات خبرنگار صنعت 

  

برگزاری مراسم وزن‌کشی کاپیتان سابق تیم ملی کاراته در مسابقات MMA/ الهامی فردا با فایتر بلاروس مبارزه می‌کند + عکسکاپیتان سابق تیم ملی کاراته در دومین مبارزه خود در سازمان NFJ فردا به مصاف فایتر بلاروس می‌رود.
تسنیم وزن کاراته بلاروس 

  

فضای افسارگسیخته مجازی، مصداق بارز فتنه‌انگیزی در جوامع اسلامی استفرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: فضای افسارگسیخته مجازی، مصداق بارز فتنه انگیزی در جوامع اسلامی است و امروز دشمن به شدت در فضای مجازی در حال شبهه انگیزی و ابهام آفرینی در حوزه های مختلف است.
ایلنا فضای مجازی نیروی هوایی حوزه 

  

فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: فضای افسارگسیخته مجازی، مصداق بارز فتنه انگیزی در جوامع اسلامی است و امروز دشمن به شدت در فضای مجازی در حال شبهه انگیزی و ابهام آفرینی در حوزه های مختلف است.
نامه نیوز نیروی هوایی فضای مجازی حوزه 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، حجت‌الاسلام احد آزادی خواه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با تاکید بر حمایت از صنایع داخلی اظهار داشت: مجلس کار جدی در زمینه حمایت از تولید داخل انجام نداده است و باید در این زمینه به جز تصویب قانون، پیگیری هایی نیز داشته باشد. وی با انتقاد از اخذ مالیات بر ارزش…
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس مالیات