ایلنا   |  فرهنگی  |  

تمدن طولانی و دیرینه ایران در شهرهایی مانند شیراز مشهود است

رئیس فدراسیون جهانی وسایل نقلیه تاریخی با اشاره به سفری که به ایران داشت، از خونگرمی مردم ایران و علاقه ویژه آنها به خودروهای تاریخی سخن گفت.

تمدن طولانی و دیرینه ایران در شهرهایی مانند شیراز مشهود است

رئیس فدراسیون جهانی وسایل نقلیه تاریخی با اشاره به سفری که به ایران داشت، از خونگرمی مردم ایران و علاقه ویژه آنها به خودروهای تاریخی سخن گفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ایران یکی از 80 کشور عضو فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی است که یکی از اهداف آنها نگهداری و صیانت از خودروهای تاریخی است.

در تعریف خودروی تاریخی که مشمول شناسنامه Fiva می‌شود، آمده: وسیله‌ای که با قوای محرکه کار کند، با بیش از سی سال عمر، اصالت خود را حفظ کرده و دارای وضعیت قابل قبولی باشد، همچنین به صورت روزانه استفاده نشود.

در این میان، پنج سال است که Fiva فعالیت خود را با یونسکو آغاز کرده و مورد تایید این سازمان است. ضمن آنکه همکاری با سازمان جهانی حفظ میراث صنعتی در راستای حفظ آرشیو و تاریخچه‌های صنایع آغاز کرده که نه تنها مشمول خودرو بلکه موتورسیکلت، تراکتور و سایر وسایل نقلیه می‌شود.

صدور اولین شناسنامه Fiva  در ایران برای خودروی پیکان 1970 است و اکنون به‌عنوان میراث حفظ خواهد شد. بی ام و نیز به عنوان خودروی دوم انتخاب شد که از طریق این کمپانی به‌عنوان بازسازی حرفه‌ای شناسایی شده.

تیدو برسترس (رئیس فدراسیون جهانی وسایل نقلیه تاریخی (Fiva))  با اشاره به آنکه آمریکا به عنوان یکی از کشورهایی که فرهنگی طولانی در عرصه خودرو دارد بیشترین تعداد عضو را در Fiva به خود اختصاص داده، به ایلنا گفت: ایران سی امین کشوری است که توانسته خودروهای خود را در این فدراسیون ثبت کند و آی دی کارت دریافت کند. در این میان با وجود آنکه 600 هزار عضو داریم اما کشورهای پیشرفته در ثبت آی دی کارت برای وسایل نقلیه تاریخی خود آنچنان که باید فعال نیستند.به نظر می‌رسد در کشوری مانند ایران این علاقمندی بیشتر باشد.

به گفته او، جمهوری اسلامی ایران آی دی کارت Fiva را به رسمیت شناخته است و از این به بعد خودرو و موتورسیکلت‌های تاریخی می‌توانند از این شناسنامه بین‌المللی استفاده کنند. 

رئیس فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی, تردد با خودرو را یکی از اهداف Fiva دانست و افزود: تردد مالکان در جاده‌های عمومی هدف ما است، زیرا برای خودروی بدون پلاک این امکان وجود ندارد، اما باید بین خودروهایی که روزانه تردد دارند و خودروهای تاریخی تفاوت قائل شد و صدور این شناسنامه در این راستا انجام می‌شود. همچنین خودروهایی که آی دی کارت Fiva را دریافت می‌کنند به نوعی ثبت جهانی می‌شوند و در عرصه جهانی شناخته خواهند شد. 

برسترس با تاکید بر آنکه بسیاری از علاقمندان به خودرو با بررسی این موارد مقاصد سفر خود را برنامه‌ریزی می‌کنند، ادامه داد: در ایران علاوه بر موزه خودروهای تاریخی که بسیار جذاب و دیدنی است، چند سالی است که شاهد برگزاری رالی‌های مختلف با عناوین مختلف در عرصه بین‌المللی همانند رالی پاریس تا پرسپولیس هستیم. حتا رالی خودروهای تاریخی از پکن تا پاریس نیز برگزار می‌شود. تمام اینها می‌تواند بخشی از جاذبه برای سفر دوستداران خودروهای تاریخی به ایران باشد. 

رئیس فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی تصریح کرد: کارتی که ایران صادر می‌کند در محافل بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود. همچنین این موضوع که کلوپ ایران به‌عنوان یکی از کلوپ‌های رسمی بی ام و شناخته می‌شود جالب توجه است.

برسترس با اشاره به آنکه در این چند روز که به ایران سفر کرده است مشاهده کرده که خودروهای تاریخی جزو فرهنگ ایران شناخته می‌شود، در خصوص تجربه سفر به ایران نیز گفت: خونگرمی مردم ایران و علاقه ویژه آنها به خودروهای تاریخی جالب توجه است. همچنین تیم خبره ای از کارشناسان در این زمینه فعال هستند که جای تقدیر دارد. تمدن طولانی و دیرینه ایران در شهرهایی مانند شیراز مشهود است.

انتهای پیام/

تمدن پرسپولیس جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

تاکید وزارت بهداشت بر الزامی شدن تزریق دوز چهارم واکسن کرونامعاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی از احتمال تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران خبر داد.
برنا وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

ضرورت تقویت شبکه بهداشت کشور در دوران پساکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رضایی با تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برای میزبانی اجلاس کشوری تقویت نظام شبکه گفت: در طی دوران کرونا، دو سال سخت را پشت سر گذاشتیم. دو سالی که در آغاز آن با شیوع پاندمی کرونا ویروس دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بسیار بود و با اقداماتی مانند ایجاد حدود هزار و پانصد مرکز منتخب درمان سرپایی برای کووید 19، ایجاد مراکز واکسیناسیون عمومی…
مهر وزارت بهداشت درمان امید به زندگی 

  

اهمیت بازسازی و بهبود فرآیندها در دوران پساکرونارییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه پیشگیری از بیماری ها و توسعه نظام سلامت کشور را موجب تدوین سند ملی تقویت نظام شبکه در کشور دانست.
ایلنا وزارت بهداشت کودکان آموزش 

  

6 نفر از کرونا جان باختند/ تعداد مبتلاهای جدید+جزئیات6 بیمار کووید19 در طول 24 ساعت گذشته، جان خود را از دست دادند.
گسترش بیمارستان 

  

آخرین آمار کرونا در کشور | 6 خرداد 1401آخرین آمار کرونا در کشور اعلام شد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت 

  

تاکنون چند دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد؟اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 149 میلیون و 820 هزار و 522 دز رسیده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

185 بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شدنددر طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و 302 نفر رسید.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

شناسایی 185 بیمار جدید مبتلا به کرونا/ جان باختن 6 بیمار کرونایی به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت از دیروز تا امروز 6 خردادماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 185 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 42 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 231 هزار و 284 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار 

  

آمار جدید کرونا در کشور/ چند نفر فوت شدند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

نمادهای پُرمعامله بورس در هفته اول خرداد +نموداراقتصادنیوز: در نخستین هفته‌ کاری خرداد میانگین ارزش معاملات خرد نسبت به هفته پیش کاهش یافت.
اقتصادنیوز 

  

قیمت دلار امروز ششم خرداد 1401امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 25 هزار و 893 تومان است.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

واکسن های ایرانی کرونا هر چه سریع تر در WHO تایید شوند به گزارش خبرگزاری مهر، اعضای هیأت ایرانی شرکت کننده در هفتاد و پنجمین اجلاس سالانه بهداشت جهانی، چهارمین روز حضورشان در ژنو را نیز پرکار در کمیته‌های تخصصی گذراندند. وزیر بهداشت، سخنرانی خودش را در سالن اصلی مجمع با انتقاد از تبعیض‌های بهداشتی موجود در جهان شروع کرد و اینکه سازمان بهداشت جهانی (WHO) تاکنون نتوانسته این بی عدالتی‌ها را رفع کند. عین اللهی همچنین در دیدار با المنظری…
مهر مدیترانه سازمان بهداشت جهانی پاکستان 

  

قیمت خودرو امروز 6 خرداد 1401/ فروشنده در بازار کم شدنوسان قیمت خودرو ادامه دارد. بازار معاملات نیز در رکود است. کارشناسان معتقدند تا زمانی که تکلیف واردات مشخص نشود، شرایط بازار تغییری نمی‌کند.
فردا قیمت واردات خودرو خودرو 

  

متاسفانه تکلیف ما درباره ویروس کرونا اصلا مشخص نیستخبرهایی از از شیوع و افزایش ابتلا به کرونا در برخی از مناطق دنیا به گوش می‌رسد.
مستقل‌آنلاین ویروس خانواده واکسیناسیون