بررسی نظام پرداخت ارز در گزارش تفریغ بودجه 97/ پرونده کشت و صنعت دشت مغان تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات در همایش روز حسابدار که امروز(سه شنبه، 12 آذرماه) برگزار شد، گفت: باور ما این است که اگر در درون دستگاه‌های ما نظام کنترل‌های داخلی و رصد این نظام به خوبی وجود داشته باشد و حسابدار ما دارای اخلاق حرفه‌ای باشد، شاهد انضباط مالی، شفافیت و پاسخگویی خواهیم بود. برخی از دستگاه‌ها حسابرسی واقعی ندارند وی با بیان اینکه…

بررسی نظام پرداخت ارز در گزارش تفریغ بودجه 97/ پرونده کشت و صنعت دشت مغان تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات در همایش روز حسابدار که امروز(سه شنبه، 12 آذرماه) برگزار شد، گفت: باور ما این است که اگر در درون دستگاه‌های ما نظام کنترل‌های داخلی و رصد این نظام به خوبی وجود داشته باشد و حسابدار ما دارای اخلاق حرفه‌ای باشد، شاهد انضباط مالی، شفافیت و پاسخگویی خواهیم بود.

برخی از دستگاه‌ها حسابرسی واقعی ندارند

وی با بیان اینکه ارتباط سیستمی بین واحدهای حسابرسی و حسابداری داخل دستگاه‌ها بسیار با اهمیت است در حالیکه برخی از دستگاه‌ها حسابرسی واقعی ندارند، اظهار کرد: در حال حاضر سامانه‌های زیادی در خزانه، دیوان محاسبات، سازمان حسابرسی، بورس و ... مستقر شده است، اما به دلیل نحوه عملکرد دستگاه‌ها در بارگذاری اسناد و صورت‌های مالی، هنوز دیوان محاسبات با کاغذ و سی‌دی کار را جلو می‌برد.

آذر با بیان اینکه از دستگاه‌ها می خواهم از سامانه‌ها استفاده کنند، اضافه کرد: در حال حاضر اسناد و صورت‌های مالیِ تنها 10 درصد از دستگاه‌ها را به صورت نیمه‌آنلاین می‌توانیم دریافت کنیم.

حسابرسی عملکرد نیازمند بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد است

رئیس دیوان محاسبات با بیان اینکه ما با دستگاه‌ها تعامل خواهیم داشت، گفت: مادامی که به سمت حسابرسی عملکرد نرویم، وضعمان همین است، حسابرسی عملکرد نیازمند بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد است.

وی گفت: 20 سال است که به دنبال نهایی شدن قیمت تمام شده استاندارد کار هستیم، اما پیشرفت ما در این حوزه بسیار کم بوده است. باید این موضوع دغدغه و اولویت ما باشد.

آذر همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تخلف شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و یادآور شد: گاهی برخی از خبرها به گونه ای منتشر می شوند که اصل واقعیت را انعکاس نمی‌دهند. روال معمول ما این است که حسابرسی یا دادسرای دیوان محاسبات با بررسی هایی که انجام می دهد نوع تصمیم گیری دستگاه ها را تخلف عنوان می کند.

رئیس دیوان محاسبات ادامه داد: خبری که در خصوص تخلف شرکت ملی نفت منتشر شد در راستای نامه دادستان دیوان محاسبات بود که براساس گزارش حسابرسی بخش نفت دیوان محاسبات تهیه شده بود.

به زعم دادستانی دیوان محاسبات در بخش بانکرینگ قانون رعایت نشده است

وی ادامه داد: دادستانی دیوان محاسبات اعتقاد دارد در بخش بانکرینگ قانون رعایت نشده است اما وزارت نفت خلاف این را می گوید و معتقد است قوانین رعایت شده است. منظور ما از عدم رعایت قانون یعنی عدم توجه به سهم صندوق توسعه ملی، سهم نفت و سهم خزانه است.

وی با بیان اینکه خوانده این تخلف 12 نفر است، گفت: زنگنه، وزیر نفت جزو خوانده ها نیست. این پرونده برای سال 89 تا 94 است. این پرونده جرم نیست بلکه تخلف است.

آذر در مورد تفریغ بودجه 97 گفت: گزارش نظام پرداخت ارز و گیرندگان ارز بر اساس دسته بندی های کالایی از جمله خوراک دام به واسطه گزارش تفریغ بودجه 97 در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد.

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه ما در این گزارش حسابرسی عملکرد را نیز مورد توجه قرار داده ایم، ادامه داد: این گزارش تا پایان دی ماه و هفته اول بهمن در صحن علنی قرائت می شود.

آذر گفت: محور این گزارش براساس نحوه قیمت گذاری و ضرر و زیان های وارد شده بر بیت‌المال است سوالاتی که در این گزارش به آن پاسخ داده شده عبارتند از آیا کسی که ارز گرفته کالا مطابق آن وارد کرده یا اینکه چه میزان بیش اظهاری و کم اظهاری در واردات انجام شده است.

وی افزود: بیشتر محورها در رابطه با کسانی است که ارز را گرفته اند و به بیت المال ضرر و زیان وارد کرده اند همچنین نحوه قیمت ها و کسانی که ارز گرفته اند و مابه ازای آن کالا وارد کرده اند نیز ارزیابی شده است.

پرونده کشت و صنعت دشت مغان در هیات مستشاری است

رییس دیوان محاسبات درباره خصوصی سازی ها تصریح کرد: پرونده کشت و صنعت دشت مغان یکی از مهمترین پرونده های خصوصی سازی است که رای نهایی این پرونده تا پایان سال صادر می شود. این پرونده هم اکنون در هیات مستشاری است.

آذر ادامه داد: همچنین پالایشگاه کرمانشاه نیز دیگر پرونده مهم خصوصی سازی در دیوان محاسبات است.

نامه رئیس دیوان محاسبات به معاون اول رئیس جمهور برای تکمیل سامانه ثبت حقوق و مزایا

رئیس دیوان محاسبات درباره سامانه ثبت حقوق و مزایا گفت: اصل این سامانه در سازمان اداری و استخدامی مستقر و تحت نظارت ماست. این سامانه خوب است اما کامل نیست، به عنوان مثال برخی از دستگاه ها پرداخت های قانونی خود را در سامانه اظهار نمی‌کنند. در این راستا نامه ای به معاون اول رئیس جمهور نوشته ام و مواردی که باید به این سامانه اضافه می شد را اعلام کرد. اگر این سامانه جامع شود می توان تمامی پرداختی های یک کارمند دولت را مشاهده کرد./

پایان پیام

ارز تفریغ بودجه بودجه   اخبار برگزیده
  

"مجلس در راس امور است" یعنی جای خدا نشسته؟عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: مردم چرا باید افراد مسئولیت ناپذیر را انتخاب کنند؟
مستقل‌آنلاین عباس عبدی روزنامه 

  

سهمیه بنزین این خودروها اصلاح شدیک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار گفت: سهمیه بنزین وانت بار‌ها اصلاح و ابلاغ شده است و اکنون در حال کنترل آن هستیم.
خودروتک بنزین خودرو تنظیم بازار 

  

تبعاتِ «گرانی بنزین» در محاسبات سبد معاش منظور شود/ اصرار بر دستمزد منطقه‌ای در مذاکرات مزدی خطاستنادر مرادی با تاکید بر لزوم محاسبه‌ دقیق سبد معاش، خواستار توجه شرکای اجتماعی کارگران به معیشت رو به افول طبقه‌ کارگر شد.
ایلنا گرانی بنزین خبرنگار 

  

ایران نمی‌خواهد اعلام رسمی خروج از برجام را بر عهده بگیردیک استاد دانشگاه گفت: در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام، هر نوع همکاری و تعهدی که در برجام مورد پذیرش بود می‌تواند کنار گذاشته شود.
مثلث ایران گاز فرانسه 

  

احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین چقدر است؟اگر چه به نظر می رسد پرونده اصلاح قیمت و الگوی مصرف بنزین بسته شده است، اما با این حال برخی نمایندگان مجلس به دنبال طرحی برای تغییر آن هستند. نماینده پیشین مجلس و استاندار استان گلستان درباره تهیه طرح دوفوریتی نمایندگان برای تک‌نرخی شدن بنزین گفت: اکنون تصمیم نمایندگان مجلس بعید است بتواند نظر مسوولان کشور را تغییر دهد و به این اعتبار ممکن است تلاشی بی حاصل باشد.
خودروتک قیمت بنزین استان گلستان 

  

ویلکرسون: ترامپ یا استعفا می‌دهد یا عزل می‌شوددونالد ترامپ را بدون تردید می‌توان یکی از جنجالی‌ترین روسای‌جمهور تاریخ آمریکا دانست که به‌زعم بسیاری از مفسران و اندیشمندان، اقداماتش قدرت رهبری آمریکا را در جهان به‌ویژه در منطقه حیاتی خاورمیانه به‌شدت کاهش داده است...
مثلث دونالد ترامپ ترامپ خاورمیانه 

  

در حالی که پرونده‌های متعدد فساد ناشی از دلار 4200 تومانی در مراجع قضائی مفتوح و در حال رسیدگی است، دولت در لایحه بودجه سال 99 تداوم توزیع این رانت گسترده را پیش‌بینی کرده است.
نامه نیوز خبرنگار کالاهای اساسی اتاق بازرگانی 

  

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در ایران مدعی عدم حمایت آمریکا از تمعات اخیر در ایران شد.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

برای جلوگیری ازانتشار ویروس آنفلوآنزا حتما بخوانید​اقتصادنیوز: آنفلوانزا یک بیماری حاد و شایع است که شیوع آن در فصول سرد سال و بخصوص در پاییز است. این بیماری به علت درگیری دستگاه تنفسی، بسیار مسری است.
اقتصادنیوز ویروس آنفلوانزا آنتی بیوتیک 

  اخبار داغ
  

جانشین فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سال‌هاست که آمریکا و متحدانش با ما دشمنی می‌کنند، اما چون نمی‌توانند به ما ضربه بزنند، به سراغ دلدادگان انقلاب اسلامی رفتند.
نامه نیوز سپاه پاسداران قیمت ارز قیمت 

  

نرخ رسمی 14 ارز روی خط ثابتبانک مرکزی امروز پنجشنبه نرخ رسمی 47 ارز را اعلام کرد که 14 واحد پول خارجی ثابت ماند.
ایلنا ارز بانک مرکزی بانک 

  

کاهش ورودی ارزی کشور با ادامه محدودیت بر صادرات کنسانتره مسبا ادامه محدودیت بر صادرات کنسانتره مس، ورودی ارزی کشور از ناحیه محصولات معدنی در مسیر کاهش ادامه‌دار قرار گرفته است.
تسنیم کاهش صادرات خبرنگار صنعت 

  

برگزاری مراسم وزن‌کشی کاپیتان سابق تیم ملی کاراته در مسابقات MMA/ الهامی فردا با فایتر بلاروس مبارزه می‌کند + عکسکاپیتان سابق تیم ملی کاراته در دومین مبارزه خود در سازمان NFJ فردا به مصاف فایتر بلاروس می‌رود.
تسنیم وزن کاراته بلاروس 

  

فضای افسارگسیخته مجازی، مصداق بارز فتنه‌انگیزی در جوامع اسلامی استفرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: فضای افسارگسیخته مجازی، مصداق بارز فتنه انگیزی در جوامع اسلامی است و امروز دشمن به شدت در فضای مجازی در حال شبهه انگیزی و ابهام آفرینی در حوزه های مختلف است.
ایلنا فضای مجازی نیروی هوایی حوزه 

  

فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: فضای افسارگسیخته مجازی، مصداق بارز فتنه انگیزی در جوامع اسلامی است و امروز دشمن به شدت در فضای مجازی در حال شبهه انگیزی و ابهام آفرینی در حوزه های مختلف است.
نامه نیوز نیروی هوایی فضای مجازی حوزه 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، حجت‌الاسلام احد آزادی خواه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با تاکید بر حمایت از صنایع داخلی اظهار داشت: مجلس کار جدی در زمینه حمایت از تولید داخل انجام نداده است و باید در این زمینه به جز تصویب قانون، پیگیری هایی نیز داشته باشد. وی با انتقاد از اخذ مالیات بر ارزش…
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس مالیات