اعتماد   |  سیاسی  |  

چمران: اصولگرایان منتظر رئیسی هستند

مهدی چمران، نایب رئیس شورای ائتلاف اظهار کرد: پیش‌بینی بنده این است که اصلاح‌طلبان به یک نظر واحد می‌رسند چراکه در این چند دوره نیز، همواره این گونه بوده است. بنابراین اگر در میان اصولگرایان، تشتت وجود داشته باشد قطعا مشکل آفرین است و اصولگرایان باید احساس خطر کنند.

چمران: اصولگرایان منتظر رئیسی هستند

اعتمادآنلاین| کمتر از 40 روز به ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری سیزدهم، فرصت باقی مانده اما دغدغه رسیدن به وحدت، هنوز دست از سر اصولگرایان برنداشته است؛ این در حالی است که اصلاح‌طلبان، سازوکار انتخاباتی‌شان را فعال کرده و گویا چندان مشکلی برای وحدت و انسجام نیروهایشان ندارند. این گزاره‌ای است که مهدی چمران، نایب رئیس شورای ائتلاف نیز بر آن صحه می‌گذارد و به خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: پیش‌بینی بنده این است که اصلاح‌طلبان، قطعا به یک نظر واحد می‌رسند چراکه در این چند دوره نیز، همواره این گونه بوده است.

 

به گزارش خبرآنلاین، او در رابطه با تشتت و چنددستگی در جریان اصولگرایی هشدار می‌دهد و در عین حال عنوان می‌کند که رایزنی شورای ائتلاف و شورای وحدت برای رسیدن به وحدت، به نتیجه خاصی نرسیده است هرچند رایزنی‌ها متوقف نشده و در حال انجام است.

 

این چهره سیاسی اصولگرا تاکید دارد که اصولگرایان منتظر اعلام نظر ابراهیم رئیسی برای کاندیداتوری در انتخابات 1400 هستند هر چند گفت و گوی جدی با او در این باره صورت نگرفته و اگر هم بوده  به صورت خصوصی بوده اما رئیسی هم به این گونه گفت و گوها علاقه‌ای نشان نداده است.

 

مشروح مصاحبه با مهدی چمران، سیاستمدار اصولگرا را می‌خوانید؛

 

*آقای چمران! کمتر از 40 روز به ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری، فرصت باقی مانده، آخرین برنامه‌های شورای ائتلاف برای وحدت جریان اصولگرایی به کجا رسیده؟ تلاش‌ها برای رسیدن به وحدت ادامه دارد یا .....

 

شورای ائتلاف در حال پیگیری برنامه‌های خود در تمام استانها است و در عین حال، مردم نیز در مجامع تمام استان‌ها نام نویسی کرده‌اند. عده‌ای دعوت شدند و علاوه بر آن، هر کسی که تمایل داشت به جز چند شهرستان، در مجمع تمام شهرستان‌ها ثبت نام کردند. انشالله در تهران هم امیدواریم طی هفته جاری یا هفته آینده، زمینه برای ادامه کار مهیا شود که اعلام خواهیم کرد تا برای شهرستان تهران هم مجمع بزرگ تهران هم تشکیل خواهد شد؛ مجمعی که می‌تواند مانند مجمع سایر شهرستان‌ها، هم برای انتخابات شورای شهر و هم انتخابات ریاست جمهوری تصمیم‌گیری کند. احتمالا در مورد مجمع تهران تا پایان هفته اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

 

رایزنی شورای ائتلاف و شورای وحدت به نتیجه خاصی نرسیده است

*رایزنی شورای ائتلاف و شورای وحدت برای رسیدن به وحدت چطور؟

 

رایزنی‌ها در این باره هنوز به نتیجه خاصی نرسیده، هر چند این رایزنی‌ها در حال انجام است اما تاکنون نتیجه‌ای دربرنداشته است.

 

*با توجه به اینکه زمان زیادی به انتخابات باقی نمانده، پیش بینی شما در این باره چیست؟

 

نمی‌توانم در این باره به طور دقیق پیش‌بینی کنم. باید منتظر ماند و دید چه خواهد شد.

 

رئیسی علاقه‌ای به صحبت کردن درباره کاندیداتوری ندارد

*در ارتباط با کاندیداهای 1400، آخرین رایزنی‌های شورای ائتلاف با کاندیداها از جمله آقای رئیسی به کجا رسیده است؟ اصولگرایان تا چه مدت زمانی قرار است منتظر اعلام نظر رئیسی در این باره بمانند؟

 

فکر نمی‌کنم صحبتی جدی در این باره با آقای رئیسی صورت گرفته باشد چون به نظر می‌رسد ایشان در این زمینه، علاقه‌ای به صحبت کردن نداشته باشند خصوصا با توجه به حوادثی که رخ داد. بنده در این باره گفت و گوی جدی سراغ ندارم مگر اینکه به صورت خصوصی گفت و گویی صورت گرفته باشد بنابراین صحبتی رسمی درباره آقای رئیسی سراغ ندارم.

 

اصولگرایان منتظر رئیسی می‌مانند

*یعنی همچنان اصولگرایان برای اعلام نظر از سوی آقای رئیسی، منتظرند؟

 

بله، منتظر می‌مانند.

 

کاندیدای نهایی شورای ائتلاف در مجمع مشخص می‌شود

*رایزنی‌های جدید با کاندیداهای دیگر چطور؟ آیا کاندیدای دیگری مدنظر شورای ائتلاف است؟

 

در حال حاضر چون ما درگیر بحث مجامع شهرستانی هستیم اصولا نباید درباره مصداق بیاندیشیم؛ به بیان دیگر ابتدا باید مجامع تشکیل شود پس از آن، باید به مجمع بزرگ تهران بیانجامد تا در آنجا، فرصت انتخاب و گزینش یا بحث اینکه چه کسانی بیایند، به وجود آید. در حال حاضر تلاش ما این است که فرایند از پایین به بالا شکل بگیرد. به هر حال ممکن است افراد کاندیدایی را مدنظرشان داشته باشند اما نمی‌توانند آن کاندیدا را به عنوان نظر شورای ائتلاف اعلام کنند. نظر شورای ائتلاف در مجمع مشخص می‌شود.

 

*نظر خودتان روی کدام کاندیداها است؟ آیا کاندیدایی با شما گفت و گو داشته است؟

 

بهتر است نظرم برای بنده محفوظ بماند در واقع ما نظر جمع را به نظر شخصی ترجیح می‌دهیم.

 

*آقای چمران! با توجه به مطرح بودن بحث رئیس جمهور نظامی و کاندیداهای نظامی، ارزیابی شما نسبت به ورود نظامیان به انتخابات پیش رو چیست؟

 

بنده کاندیدای نظامی یا غیرنظامی نمی‌شناسم ابتدا باید گفت نظامیان، سازوکاری دارند که آن سازوکار قانونی باید اجرا شود دوم اینکه، مهم است آن فرد توانمند باشد بنابراین تفاوتی ندارد از محیط نظامی آمده باشد یا از محیط غیرنظامی. تجربه کشورهای جهان هم نشان داده که برخی افراد نظامی، توانمند بودند اما در عین حال برخی نیز از این توانمندی برخوردار نبودند. در مجموع باید گفت بستگی به فرد دارد و در واقع صحبت درباره این موضوع که فلانی باشد و فلانی نباشد، کار بیهوده‌ای است.

 

قالیباف و لاریجانی سابقه نظامی‌گری نداشتند

 بحث درباره نظامیان ما کمی متفاوت است عده‌ای از نظامیان ما به ویژه در زمان جنگ، اصلا نظامی نبودند بلکه ابتدا داوطلب بودند و به جنگ رفتند. اشخاصی مانند قالیباف، لاریجانی و غیره در سپاه و بسیج نه درجه داشتند و نه سابقه نظامی گری. به بیانی دیگر پس از جنگ بود که درباره این افراد، این دسته‌بندی‌ها صورت گرفت. بنابراین این اشخاص از وضعیت خاصی برخوردارند البته این اشخاص بعدها به دانشگاه نظامی رفتند و دوره دیدند اما با آن نظامیانی که از ابتدا به دنبال شغل نظامی‌گری می‌روند متفاوت هستند. در نتیجه بحث‌ها در این باره بیشتر مباحث حاشیه‌ای است و نباید برای آن زمان گذاشت. بنابراین اگر نظامیان، قوانین مربوط به خودشان را رعایت کنند و توانمند باشند بحثی جدا است، اگر توانمند نباشند هم بحث دیگری است.

 

نگاه منفی جامعه و مردم به کاندیدا و رئیس جمهور نظامی

*نگاه مردم و جامعه به کاندیدا و رئیس جمهور نظامی متاثر از چه مولفه‌هایی است؟

 

به هر حال رسانه‌ها و تبلیغات می‌تواند روی نظر مردم تاثیر بگذارد و تا حدودی نیز تاثیرات منفی خود را به جای گذاشته است.

 

امام نظامی‌ها را از فعالیت رسمی در سیاست منع کردند

*مخالفان ورود نظامیان به انتخابات به سخن امام رجوع می‌کنند که نظامیان نباید در سیاست دخالت کنند....

 

سخن حضرت امام در این باره درست است؛ ایشان فرمودند نظامی‌ها اعم از ارتش، سپاه و نیروی انتظامی در احزاب سیاسی و مسائل سیاسی، نباید به صورت رسمی دخالت کنند به بیانی دیگر فردی که فرمانده نظامی است نباید وارد یک حزب سیاسی شود. اتفاقا، بنده در آن روزی که حضرت امام، این جمله را فرمودند در کنار شهید چمران در جماران بودم و آن را شنیدم. آن روز در این باره بحثی مطرح شده بود مبنی بر اینکه احزابی تشکیل شده بودند که اشخاص نظامی از سپاه و ارتش می‌خواستند در آن احزاب حضور پیدا کنند.

 

با ورود نظامیان به سیاست شبیه لبنان می‌شویم

امام فرمودند خیر، این افراد یا باید در حوزه نظامی فعالیت کنند یا در حزب سیاسی حضور داشته باشند از این رو یک شخص نظامی نمی‌تواند وارد احزاب سیاسی شود. این بحث کاملا منطقی است وگرنه وضعیت ما شبیه به وضعیت لبنان می‌شود. در جنگ 1975، در ارتش لبنان، برخی احزاب حضور داشتند وقتی جنگ داخلی درگرفت به یکباره تقسیم شدند بدین گونه که عده‌ای به سمت فالانژها و عده‌ای دیگر به سمت مسلمانان رفتند؛ بنابراین احزاب تقسیم شدند. آنها هیچ گاه ارتش نداشتند و هنوز هم نتوانستند به آن انسجام صحیح برسند. بنابراین امام این مسئله را منع کردند که کاملا منطقی و درست است به این دلیل که نظامی‌ها، نباید فعالیت سیاسیِ احزاب سیاسی را انجام دهند.

 

درباره رایزنی شورای ائتلاف با پایداری‌ها اطلاعی ندارم

*رایزنی‌های شورای ائتلاف با جبهه پایداری‌ها به کجا رسیده است؟

 

اگر گفت و گویی صورت گرفته باشد بنده خبری ندارم. درباره برنامه‌هایی که پیاده شده اطلاع ندارم.

 

اصولگرایان باید نسبت به اصلاح‌طلبان احساس خطر کنند

*آقای چمران! تحرکات اصلاح‌طلبان در قالب نهاد اجماع‌ساز، تا چه حد می‌تواند خطرساز باشد؟ آیا اصولگرایان در این باره احساس خطر می‌کنند؟

 

بنده همواره گفته‌ام اگر در میان اصولگرایان، تشتت و چنددستگی باشد، اصلاح‌طلبان، قطعا به یک نظر واحد می‌رسند البته قطعی بودن آن، پیش بینی بنده است در واقع پیش بینی بنده این است که اصلاح‌طلبان به یک نظر واحد می‌رسند چراکه در این چند دوره نیز، همواره این گونه بوده است. بنابراین اگر در میان اصولگرایان، تشتت وجود داشته باشد قطعا مشکل آفرین است و اصولگرایان باید احساس خطر کنند. 

مهدی چمران اصولگرایان رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

"عملیات روانی انتخابات"من هم مثل بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی نگران سرنوشت ایران و مردم هستم اما هیچ وقت معلول را بجای علت نمی نشانم.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری روزنامه روزنامه کیهان 

  

پدرخوانده‌ها را به وحدت تشویق می‌کنیم/ نبود نماینده حزبی زن در «شورای وحدت» نقصان بزرگی است/ چرا مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری فقط به رأی دادن خلاصه شده؟/شورای نگهبان تفسیر روشن «رجل سیاسی» را ارائه دهددبیرکل جامعه زینب(س) در گفت‌وگو با ایلنا به تشریح آخرین فعالیت‌های این تشکل، حضور و فعالیت‌شان در شورای وحدت و نظر این مجموعه درباره حضور و مشارکت زنان در انتخابات‌ها پرداخت.
ایلنا شوراهای شهر شوراهای شهر و روستا بهار 

  

پس لرزه‌های یک تصمیم بورسی25 بهمن ماه سال 1399، دامنه نوسان بورس با هدف تعادل بخشی به بازار سرمایه از حالت متقارن مثبت و منفی پنج به حالت نامتقارن مثبت 6 و منفی دو درامد تا شاید ضمن اینکه ترمز هیجانات منفی در بازار کشیده شود، سهام داران نیز ضرر کمتری را متحمل شوند.
اقتصادنیوز ماه سرمایه سهام 

  

ایران و عربستان دور دوم مذاکرات خود را برگزار می‌کنندمنابع آگاه از برگزاری دور دوم مذاکرات میان ایران و عربستان خبر دادند.
ایلنا ایران ایران و عربستان وین 

  

پشت پرده فروش ارزان خودروهای ایرانی در کشورهای عربیمدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: این موضوع که قیمت خودروهای ایرانی در بازار خارجی کمتر از بازار داخلی است کاملا تکذیب می‌شود و رقم 1500 دلار برای برخی خودروها در بازار خارجی نیز صحت ندارد.
خودروتک خدمات پس از فروش ایران خودرو خودرو 

  

خبر مهم: پرسپولیس میزبان استقلال می‌شودبا شکست تیم استقلال و دیگر اتفاقاتی که در هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا رخ داد، حالا دربی پایتخت در یک هشتم نهایی، جزو محتمل‌ترین مسابقات خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس استقلال فوتبال 

  

روحانی: واکسن پولی هم داریم«هیچ کشوری در دنیا واکسن را به مردم نفروخته‌است»؛ مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا این را می‌گوید و تأکید می‌کند «اگر واکسن پولی در ایران اجرایی شود، رتبه اول بی‌کفایتی در جهان را کسب می‌کنیم».
مثلث حسن روحانی درمان محمدرضا گلزار 

  

اگر قالیباف در انتخابات رای بیاورد چه بر سر مملکت خواهد آمد؟کامبیزنوروزی حقوقدان در کانال تلگرامی خود خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی در باره خطاهای او والیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس سوال کرد.
۵۵ آنلاین مجلس شورای اسلامی بودجه ریاست جمهوری 

  

محمدرضا خاتمی گزینه جدید اصلاح طلباندر حال حاضر محمدرضا خاتمی از ظرفیت‌های اصلاح‌طلبان پس از گزینه‌های حذفی است
فردا اصلاح طلبان محمدجواد ظریف شورای نگهبان 

  

رصد بازدهی بازار خودرو با بررسی قیمت 7 پرتقاضابا نگاهی به منحنی قیمت خودروهای منتخب در بازه زمانی انتهای اسفند 99 تا آخر فروردین 1400، مشخص می‌شود بازار خودرو در این مدت نزدیک به 5/ 7 درصد بازدهی داشته است. در واقع اگر این خودروها را به‌عنوان یک سبد کلی محصول در نظر بگیریم، ارزش آن در انتهای فروردین، حدود هشت درصد نسبت به آخر اسفند بیشتر شده است.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

«جبهه اصلاحات ایران» برای انتخاب کاندیدا وارد مصادیق نشده است/ فضا برای حضور نامزدهای متعدد فراهم نیست/ آقای خاتمی برای حضور در انتخابات با موانع رو‌به‌رو استدبیرکل حزب پیشرو اصلاحات ایران گفت: جبهه اصلاحات تاکنون نامزدی را برای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انتخاب نکرده است.
ایلنا ایران انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

احمدی‌نژاد: 25 سال است در این مملکت خوردند و بردنداحمدی نژاد وقتی(درسال84) کاندیدا شد در صداوسیما گفت 25 سال است در این مملکت خوردند و بردند، من گفتم اگر حضرت امام بود و این حرف‌ها را می‌شنید می‌گفت صلاحیتش را تأیید نکنند. به‌خصوص اوایل انقلاب کسانی که در این مملکت کار کردند، واقعا افراد صادقی بودند و اگر توانستیم در جنگ‌ها و بحران‌ها بالا بیاییم، با وجود اینکه آمریکا این‌طور نمی‌خواست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رفتار زشت بازیکن پرسپولیس دوباره تکرار شد/ در انتظار تصمیم قاطع یحییدلیل احترام نگذاشتن به تصمیم یحیی از سوی برخی از بازیکنان پرسپولیس مشخص نیست و محمدحسین کنعانی‌زادگان هم حرکتش را تکرار کرد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو محمدرضا گلزار 

  

نماینده ایران در مذاکره با عربستان چه کسی بود؟خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از منابعی با تأیید دیدار طرف‌های سعودی و ایرانی در بغداد، هدف از آن را تلاش برای بهبود روابط میان ریاض و تهران اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران عربستان فرانسه 

  

رؤسای قوا نامزد انتخابات نشوند/ اصولگرایان روی کاندیداتوری قالیباف به اجماع نمی‌رسند/ تعدد نامزدها همواره باعث شکست جریان اصولگرایی شده استدبیر سیاسی جبهه ایستادگی، گفت: توصیه من این بود که روسای قوا نامزد انتخابات نشوند؛ به لحاظ اینکه آن‌ها اکنون مسئولیت‌هایی که دارند که اگر به خوبی انجام دهند نفع آن برای مردم بیشتر است.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان رسانه 

  اخبار داغ
  

جدیدترین آمار جهانی قربانیان کرونا + جدولبر اساس جدیدترین آمار، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان تاکنون به بیش از 145 میلیون نفر رسیده است.
اعتماد جدول برزیل ویروس 

  

ماجرای پول‌هایی که از بورس به خارج از کشور رفت!عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: حقوقی‌هایی که سرمایه‌های خود را از بازار سرمایه خارج کردند عمد
خبرفوری پول دولت یازدهم مجلس شورای اسلامی 

  

کشته شدن 13 بیمار کرونایی بر اثر آتش سوزی در یکی از بیمارستان های هندوقوع آتش سوزی در یکی از بیمارستان های بمبئی در هند 13 فرد مبتلا به کرونا را کشت.
۵۵ آنلاین بیمارستان آتش سوزی درمان 

  

جزییات واکسن کرونای انستیتو پاستور | ورود به فاز واکسیناسیون عمومی؛ پایان خردادرئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به جزئیات فاز سوم مطالعه انسانی واکسن ایرانی-کوبایی کرونا، با تاکید بر آنکه برند "پاستور" برندی است که نمی‌توانیم آن را بر روی هر واکسنی بگذاریم؛ زیرا یک برند 100 ساله است، گفت: از ماه‌ها قبل سعی کردیم که در طراحی، واکسنی را به عنوان واکسن پاستور طراحی و معرفی کنیم که اولا مطمئن باشیم که کاراست و ثانیا از کم بودن عوارضش کاملا مطمئن باشیم.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون ایران ایران و کوبا 

  

جزییات عرضه خودرو در بورس کالارئیس کمیته خودرو کمیسیون صنایع و معدن مجلس اظهار کرد: فروش خودرویی که از بورس خریداری می‌شود تا 2 سال مشمول مالیات 30 درصدی نسبت به نرخ خریداری شده می‌شود. این کار می‌تواند کمک کند تا جلوی سوداگری و خرید خودور به قصد سود گرفته شود.
گسترش خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

سفر زیارتی به عراق در «طوفان کرونا»درحالی که ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد با عراق را عامل اصلی سرایت ویروس جهش‌یافته کرونا به ایران دانسته و این تردد را محدود کرده، اما برخی گروه‌ها با وعده دعوتنامه و ویزا مردم را برای سفر زیارتی به این کشور تشویق کرده و کاروان اعزام می‌کنند.
۵۵ آنلاین سفر وزارت بهداشت عراق 

  

شباهت آدنو ویروس‌ها به کرونا / اثر ژنتیک بر میزان بروز علائم بالینی ویروس کرونارئیس انجمن ویروس شناسی گفت: آدنو ویروس‌ها یک نوع سرما خوردگی است که خیلی هم جدی نیست و در همان حد سرما خوردگی‌های معمولی است که سال‌های قبل هم، همراه ویروس‌های قدیمی کرونا و آنفوآنزا شیوع پیدا می‌کرد.
ایلنا ویروس ژنتیک خبرنگار 

  

50 درصد خودروها، بورسی می‌شوندرییس کمیته خودرو کمیسیون صنایع و معدن مجلس اظهار کرد: فروش خودرویی که از بورس خریداری می‌شود تا 2 سال مشمول مالیات 30 درصدی نسبت به قیمت خریداری شده می‌شود. این کار می‌تواند کمک کند تا جلوی سوداگری و خرید خودور به قصد سود گرفته شود.
اقتصادنیوز خودرو سود معدن