ایلنا   |  سیاسی  |  

توافق ایران و چین باعث شرمساری دولت ترامپ است/ قرارداد 25 ساله یک شاهکار چشمگیر محسوب می‌شود/ تحریم‌ها توانایی ایران در کنترل شیوع کرونا را محدود می‌کند

استا دانشگاه جرج میسون آمریکا توافق ایران و چین را واکنشی به تصمیمات ترامپ دانست و تاکید کرد: اینکه توافق ایران و چین، تهران را از انزوای اقتصادی دور می‌کند، بستگی به مدت ماندگاری این قرارداد دارد.

توافق ایران و چین باعث شرمساری دولت ترامپ است/ قرارداد 25 ساله یک شاهکار چشمگیر محسوب می‌شود/ تحریم‌ها توانایی ایران در کنترل شیوع کرونا را محدود می‌کند

استا دانشگاه جرج میسون آمریکا توافق ایران و چین را واکنشی به تصمیمات ترامپ دانست و تاکید کرد: اینکه توافق ایران و چین، تهران را از انزوای اقتصادی دور می‌کند، بستگی به مدت ماندگاری این قرارداد دارد.

ادوارد رودز، استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه جرج میسون آمریکا است. وی در حوزه‌های روابط بین‌الملل و سیاست خارجی آمریکا مشغول بحث و بررسی و تحقیق است. رودز در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را درباره تنش‌ها و شیوع کرونا بیان کرده است.

توافق ایران و چین پاسخی به شرایط ایجاد شده از سوی ترامپ است

ادوارد رودز در ابتدا در مورد توافق ایران و چین گغت: توافق بین ایران و چین در حقیقت یک پاسخ منطقی از هر دو طرف به شرایط ایجاد شده از سوی ترامپ است. هم برای ایران و هم برای چین، این همکاری آشکارا یک راه حل است. مزایای توافق ایران و چین برای هر یک از طرف‌ها به این بستگی دارد که بندهای مخفی توافقنامه شامل چه مواردی است. به احتمال زیاد، ملت ایران و چینی‌ها هرگز آگاهی کاملی از مفاد پیمان نخواهند داشت - یا حداقل تا زمانی که اعلام شود، آگاهی نمی‌یابند.

توافق ایران و چین یک شاهکار چشمگیر است

وی تاکید کرد: دیپلمات‌های ایرانی ممکن است نسبت به سایر شرکای چین -  در آفریقا، سریلانکا و پاکستان - توافق بهتری با پکن داشته باشند. چین به نفت ایران، بازارهای ایران و پایگاه‌های نظامی در ایران بسیار کمتر از نیاز ایران به سرمایه‌گذاری احتیاج دارد. اگر مذاکره‌کنندگان ایرانی توانسته‌اند بر عدم تعادل در قدرت مذاکره غلبه کنند، این یک شاهکار چشمگیر خواهد بود. 

توافق ایران و چین باعث شرمساری دولت ترامپ است

گروه‌های ضدایرانی به دنبال فشار بر ایران هستند

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: مسلماً همکاری چین و ایران باعث شرمساری دولت ترامپ خواهد بود و باعث می‌شود مقادیر قابل توجهی از اظهارنظرهای انتقادی در مطبوعات و کنگره ایجاد شود. به طور قابل ملاحظه‌ای، اسرائیل و همچنین گروه‌های ضدایرانی در ایالات متحده در تلاش برای تحت فشار قرار دادن دولت آمریکا برای اتخاذ موضع محکم‌تر نسبت به ایران تلاش می‌کنند.

رودز افزود: اینکه توافق ایران و چین، تهران را از انزوای اقتصادی دور می‌کند، بستگی به مدت ماندگاری این توافق دارد. اینکه چین از این پیمان برای به دست آوردن امتیاز از ایالات متحده در جنگ تجاری خود استفاده می‌کند، برای بیشتر ناظران آشکار است.

تنها راه حل برای ترامپ، افزایش فشار است

دولت ترامپ قصد کنار گذاشتن سیاست فشار حداکثری را ندارد

وی در ادامه در مورد سیاست فشار حداکثری گفت: در حالی که برخی از ناظران آمریکایی ممکن است با این موضوع موافقت کنند که سیاست‌های فشار ایالات متحده در ونزوئلا و ایران شکست خورده است، دولت ترامپ همچنان این عقیده را ندارد.  اگر وضع موجود به هر دلیلی برای ایالات متحده دردناک شود، نظر دولت ترامپ این است که تنها راه‌حل، افزایش فشار بیشتر است. به عبارت دیگر، گزینه‌هایی که دولت ترامپ در نظر دارد،  ادامه سیاست فشار است و کنار گذاشتن آن نیست.

تنش‌های حوزه سیاست خارجه می‌تواند به ترامپ در انتخابات کمک کند

استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه جرج میسون آمریکا اضافه کرد: در حالی که انتظار نمی‌رود سیاست خارجی ایالات متحده در انتخابات ماه نوامبر موضوع اصلی و تاثیرگذار باشد، اما تنش‌های سیاست خارجی می‌تواند به ترامپ برای انتخاب مجدد کمک کند.

تحریم‌ها توان ایران برای مقابله با کرونا را کم کرده است 

وی  در مورد تاثیر تحریم‌ها بر شیوع کرونا در ایران گفت: مردم آمریکا کرونا را فاجعه‌ای برای همه می‌دانند. هیچ فرد عاقل و با اخلاقی - نه در ایران و نه در ایالات متحده - آرزو نمی‌کند که گسترش کروناویروس را در هیچ جایی از دنیا مشاهده کند. تحریم‌های اقتصادی توانایی ایران در کنترل شیوع ویروس بین ایرانیان را محدود می‌کند، این نتیجه نامطلوب سیاست تحریم‌ها است. این یک دلیل دیگر است که چرا تغییر جهت روابط ایالات متحده و ایران و دستیابی به تفاهم مهم است که بتواند همکاری‌های بیشتری در زمینه مقابله با تهدیدات برای بشریت داشته باشد.

رودز درباره تداوم برجام گفت: آینده روابط آمریکا و ایران با توجه به موضوعات هسته‌ای و همچنین با توجه به طیف گسترده‌تری از موضوعاتی که اکنون دو کشور با آن روبرو هستند، به تحولات ایالات متحده و به تصمیمات در ایران بستگی دارد. از منظر روابط ایالات متحده و ایران، اگر دولت جدیدی پس از انتخابات نوامبر در واشنگتن روی کار بیاید، امیدواری‌ها بیشتر می‌شود اما آیا این به معنای بازگشت به برجام  است؟شاید نه. با توجه به تغییر اوضاع و با توجه به ظهور موضوعات جدید بین دو کشور، ممکن است مذاکره درباره توافق جدید لازم باشد، ضروری است توافق جدید  شامل امتیازات اضافی از سوی هر دو طرف باشد. این مذاکرات زمینه را برای رسیدن به شرایط عادی‌تر فراهم می‌کند.

ایران ایران و چین ونزوئلا   اخبار برگزیده
  

واکنش به خبر طرح آلمان برای لغو تحریم‌های آمریکااین کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد: اگر قرار است کاری برای مذاکره با ایران انجام شود آمریکایی‌ها خودشان بلدند چه کار کنند. ضمن آنکه با توجه به 12 شرط آمریکا، ایران الان در موضع مذاکره قرار ندارد و این کار را به معنای تسلیم می‌داند.
اعتماد آلمان ایران و آمریکا سیاست خارجی 

  

ارز جهانگیری باعث شد مافیاها مملکت را از بین ببرند/ کارچاق‌کن‌ها در راهروهای مجلس متولد می‌شوندنایب رئیس کمیسیون اجتماعی خاطرنشان کرد: چرا کسی که می‌خواهد رأی اعتماد بگیرد با خود خدم و حشم به مجلس می‌آورد ، آقای رئیس کارچاق‌کن‌ها در راهروهای مجلس متولد می‌شوند که باید جلوی آنها گرفته شود.
ایلنا ارز مجلس شورای اسلامی گرانی 

  

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: موضع مجلس و قوه قضائیه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مبتنی بر این استدلال است که به منظور حل مشکلات امروز کشور، نباید معضلات بزرگتری برای آینده اقتصاد ملی ایجاد کرد.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور وام 

  

یک فعال سیاسی بیان کرد: کاندیدا‌هایی که نامشان برای انتخابات 1400 مطرح است، هیچ کدام چنگی به دل نمی‌زنند، چون هیچ ایده‌ای برای اداره حکومت در این شرایط ندارند و قاعدتا اگر بخواهد در 1400 اتفاقی رخ دهد باید اجازه دهند که یک ایده جدید بیاید.
رویداد۲۴ انتخابات مجلس استقلال ایران 

  

سبزپوشی تابلوی بورس / شاخص کل کانال 2 میلیونی را بازپس گرفتتابلوی بورس که دیروز تحت تاثیر حواشی صندوق دارا دوم قرمز پوش شده بود، در نیم ساعت اول معاملات امروز با واکنش مثبت به تصمیم دولت برای عرضه دارادوم در پنجم شهریورماه، سبزپوش شد.
اقتصادنیوز شاخص دولت فولاد 

  

خوش‌­بینی بازارها به واکسن روسی | رقابت شرق و غرب برای مهار کرونا به اوج رسیدطلا روز سه‌شنبه نوسان بیش از 89 دلاری را تجربه کرد. در حالی که طلا در معاملات ابتدای روز در قیمت 2028 دلاری معامله می‌شد، در ادامه معاملات روز سه‌شنبه با افت شدید حدودا 4 درصدی تا قیمت 1939 دلار پایین رفت هر چند پس از آن تا حدودی قیمت اونس از افت خود را جبران کرد و تا ساعت 21 دیشب به 1950 دلار رسید.
۵۵ آنلاین روسیه دونالد ترامپ رئیس جمهور 

  

مردم در انتخابات 1400 شرکت نمی کنندنوعی سرخوردگی سیاسی در جامعه ایران دیده می‌شود که شاید همین موضوع بر روند مشارکت مردم در انتخابات سال 1400 تأثیر منفی بگذارد. طبیعی است که با تضعیف نهاد انتخابات به دلیل رویکرد استصوابی شورای نگهبان و عملکرد ضعیف نمایندگان مردم و دولت و فراگیری فساد مالی و اداری، پایگاه اجتماعی قوا و نهادهای منتخب نظام هم بیش از پیش سست و متزلزل شده و مشروعیت و کارآیی خود را از دست دهند.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران 

  

ادعای «هوک» درباره آینده روابط ایران و آمریکاایسنا/ نماینده پیشین آمریکا در امور ایران اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد به توافقی با ایران دست یابد تا جایگزین برجام شود.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

نه به آزادسازی قیمت خودرووزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در حالی امروز برای کسب رای اعتماد راهی مجلس شورای اسلامی می‌شود که در گفت‌وگویی به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در حوزه صنعت و بازار خودرو پرداخته است...
خودروتک بهره وری قیمت افزایش قیمت 

  

واکسنِ روسی کرونا ساخته شدولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز به طور رسمی از ساخت واکسن روسیِ کرونا و ثبت این واکسن خبر داد.
مملکت‌آنلاین روسیه ولادیمیر پوتین وزارت بهداشت 

  اخبار داغ
  

سینمای ایران در روزگار جنگ و ویروس کرونایک محقق، نویسنده و پژوهشگر سینمای ایران نوشت: خیلی خوب به یاد دارم که از همان روزهای نخست جنگ تحمیلی سینماهای زادگاهم آبادان و هم‌چنین خرمشهر بلافاصله تعطیل شدند. رفتن به سینما در آن روزهای پر از آتش و خون و جنگ و گریز و مرگ و ویرانگری معنایی نداشت.
اعتماد سینمای ایران سینمای جهان ایران 

  

شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون وارد بورس می‌شوندمعاون امور اقتصادی وزارت تعاون گفت: بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور، شرکت‌های وابسته به صندوق‌های بازنشستگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانسته اند رتبه اول شفافیت را در زمینه بارگذاری صورت‌های مالی در سامانه بورس به خود اختصاص دهند.
اعتماد بهره وری سازمان بازرسی کل کشور بازنشستگی 

  

وزارت بهداشت | از واکسن کرونا روسیه اطلاعاتی نداریمسخنگوی وزارت بهداشت درباره واکسن کرونای روسی، گفت: اگر واکسن کرونای روسیه یا هر واکسن دیگری در سطح جهان موثر باشد و به تایید سازمان جهانی بهداشت نیز برسد، می‌توانیم موضوع را ارزیابی کنیم.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت روسیه 

  

امین مقیمی پور، یکی از ووشوکاران ایرانی که سابقه مدال آوری در مسابقات بین المللی را هم داشت، بر اثر ویروس کرونا درگذشت.
ورزش۳ ووشو ویروس 

  

ظفرقندی: دقت لازم در ابعاد ملی برای کنترل کرونا رخ نداد/ کرونا با تعارف کنترل نمی‌شودرئیس سازمان نظام پزشکی گفت: اگر به پیک دوم کرونا مبتلا شدیم به این دلیل بود که دقت لازم در ابعاد ملی برای کنترل و پیشگیری رخ نداد.
تسنیم درمان سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی 

  

روسیه ناایمن بودن واکسن کرونای خود را رد کرد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی جی تی ان، واکسن‌های یادشده توسط مؤسسه تحقیقاتی گاملیای روسیه تولید شده‌اند. جوسازی رسانه‌های غربی بر علیه واکسن کرونای روسیه باعث شده میخائیل موراشکو وزیر بهداشت روسیه ادعاها در مورد غیرقابل اعتماد بودن واکسن تولیدی این کشور را بی اساس توصیف کند. وی در گفتگو با رسانه‌های محلی در این مورد گفته است: همکاران غربی ما با توجه به قابلیت رقابتی واکسن…
مهر روسیه سازمان بهداشت جهانی رسانه 

  

دروازه‌بانی که به خاطر اتهام انتقال کرونا از فوتبال خداحافظی کرددروازه‌بان تیم پورت سعید مصر به خاطر اتهامی که به او درباره شیوع کرونا بین هم تیمی‌هایش وارد شد از ف
خبرفوری فوتبال مصر فوتسال