برنا   |  اجتماعی  |  

بررسی پرونده مسعود کاظمی روز شنبه / سعی داریم سطح انتقادپذیری مسئولان را بالا ببریم

دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، در مورد اقدامات انجام شده درخصوص پرونده مسعود کاظمی، روزنامه نگار بازداشت شده با بیان اینکه گاهی نمی دانیم پرونده شکل گرفته بر چه اساسی است و باید اول بررسی شود، گفت: «در مورد پرونده کاظمی شنبه جلسه داریم و این موضوع را که آیا اتهام وی مطبوعاتی است یا خیر بررسی می کنیم.»

بررسی پرونده مسعود کاظمی روز شنبه / سعی داریم سطح انتقادپذیری مسئولان را بالا ببریم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، وظیفه روزنامه نگار در مقام رکن چهارم دموکراسی، داشتن نگاه تیزبین به مسائل، پیگیری موضوعات و در صورت نیاز ، نقد عملکرد مسئولان است، هرچند که این رویه به مذاق برخی دولتمردان و صاحبان قدرت خوش نیاید. در همه جای دنیا برای زنده نگه داشتن  روحیه نقادانه حمایت های حداکثری از روزنامه نگاران صورت می گیرد، اما در ایران شرایط برای روزنامه نگاران سخت بوده است . درخصوص بازداشت روزنامه نگاران منتقد و حمایت های انجمن صنفی روزنامه نگاران  با شهریار شمس مستوفی، دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران  گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

شهریار شمس مستوفی در مورد حمایت های انجمن صنفی از روزنامه نگاران گفت: « انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران ،وظیفه خود می داند از همه روزنامه نگاران در حد مقدورات خود دفاع کند. اولویت انجمن حمایت از اعضاست اما ،اگر عضو هم نباشند، وظیفه حرفه ای خود می دانیم که در حد توان از همکاران خود به طور گسترده در سطح داخلی یا بین المللی حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه حمایت های انجمن در  این موارد به دو صورت است ادامه داد :  وارد شدن بخش حقوقی انجمن و گرفتن وکیل و  حمایت های حقوقی لازم از کسی که مورد بازداشت قرار گرفته یا انجام رایزنی هایی در سطوح مختلف تا در صورت امکان از  راهکارهای جایگزین مثلا برای وثیقه استفاده کنیم. بخش حقوقی انجمن در هر حال سعی دارد حمایت های حقوقی لازم را از اعضا به انجام برساند، حتی اگر در موارد غیرمطبوعاتی مانند تصادف باشد سعی بر آن است که  در حد توان حمایت صددرصدی از اعضا داشته باشیم.»

وی در مورد تغییر در قانون مطبوعات گفت: «قانون مطبوعات جدید در حد لایحه  است که طی مراحل قانونی آن حداقل یک سال طول می کشد و نقاط ضعف بسیاری دارد، از جمله اینکه گروهی را بر فضای مطبوعات حاکم کرده و در مقام تصمیم گیری قرار می دهد که اکثریت دولتی هستند.  در حال حاضر قانون مصوب قبلی بر مطبوعات حاکم است.»

دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران بر داشتن روحیه انتقادپذیری مسئولان تأکید کرد: «انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران یک نهاد تازه تأسیس است  و قدرت هر انجمن به حضور اعضای آن بستگی دارد؛ یعنی هرچه حضور اعضا گسترده تر و وسیع تر باشد، قدرت آن انجمن بیشتر و بیشتر خواهد شد. تا کنون انجمن صنفی کارهای مختلفی انجام داده است، از جمله برگزاری کارگاه ها و جلسات متعددی با وزیر ارشاد، وزیر کار یا جلساتی در سطح معاونین و رئیس دفتر رئیس جمهور که بتوانیم سطح انتقادپذیری مسئولین را بالا ببریم. کل سیستم باید تحملش را نسبت به مطبوعات بالا ببرد. همچنین حرکت هایی مثل اینکه مدیر مسئول از حمایت روزنامه نگار خود به هر دلیلی شانه خالی کند، یک حرکت غیرحرفه ای است اما متأسفانه در مطبوعات ما گاهی این اتفاق رخ می دهد.»

وی افزود: «در وضعیت دشوار کنونی برای روزنامه نگاران، ما از راهکارهای قانونی و ابزاری که داریم استفاده می کنیم منتها، در این زمینه محدودیت داریم و در حد صدور  بیانیه و رایزنی و گرفتن وکیل و اقدامات حقوقی است و هرچه قدرت صنف با حضور اعضا تقویت شود طبیعتا تأثیرگذاری صنف هم بر مدیران مسئول و هم بر صاحبان قدرت بیشتر خواهد شد.

سخنگوی انجمن صنفی در مورد فعالیت های روزنامه نگاران در شبکه های اجتماعی اظهار داشت: «بر اساس قوانین حاکم بر انجمن صنفی، تعریف روزنامه نگاران شامل افرادی است که با رسانه های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار کنند، منتها در فضای کنونی، رسانه ها معنای وسیع تری از این تعریف دارند. گاهی آنچه  در رسانه منتشر می شود نظر شخصی روزنامه نگار است و گاهی در همان فضای مجازی اطلاعاتی منتشر می کنند که در راستای وظیفه مطبوعاتی روزنامه نگار است. این دو مورد باید از یکدیگر تفکیک شود که با توجه به قوانین موجود کار سختی است.»

وی با یادآوری اینکه در زمان احمدی نژاد قوانین تغییر کرد و برای تشکیل انجمن های سراسری محدودیت ایجاد شد، تصریح کرد:  «ما فقط در سطح استان تهران می توانیم عضوپذیری داشته باشیم. شاید با گسترده تر شدن فعالیت ها بتوان با تشکیل کانون روزنامه نگاران، شهرهای دیگر را هم پوشش داد اما در حال حاضر شهرستان های مختلف انجمن های صنفی خود را دارند.»

مستوفی در مورد اقدامات انجام شده درخصوص پرونده مسعود کاظمی، روزنامه نگار بازداشت شده با بیان اینکه گاهی نمی دانیم پرونده شکل گرفته بر چه اساسی است و باید اول بررسی شود، عنوان کرد: «در مورد پرونده کاظمی شنبه جلسه داریم و این موضوع را که آیا اتهام وی مطبوعاتی است یا خیر بررسی می کنیم.»

 

 

روزنامه دموکراسی ایران   اخبار برگزیده
  

خبر مهم برای دوستاران 90/ بازگشت عادل فردوسی پور و پخش مجدد برنامهمثلث آنلاین: عضو شورای نظارت بر صدا و سیما از بررسی موضوع پخش مجدد برنامه 90 از رسانه ملی در نشست آتی شورای نظارت بر صدا و سیما خبر داد.
مثلث روزنامه صدا و سیما رسانه 

  

قیمت و شرایط فروش فوری امروز ایران خودروایران خودرو شرایط فروش فوری دو محصول خود را برای تنظیم بازار اعلام کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

ساعاتی پس از انتشار عکس تبلیغاتی یک آرایشگاه زنانه در بابل در فضای مجازی ، مسئولان این شهرستان اعلام کرده اند که فرد متخلف دستگیر و آرایشگاه وی پلمپ شده است.
نامه نیوز تبلیغات بازداشت بازی 

  

قیمت خودرو / قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 2 اردیبهشت 1397) / قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 2 اردیبهشت 98 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
نامه نیوز ترامپ ایران نفت 

  

آیا لوپتگی سرمربی تیم ملی می شود؟کسانی که کلینزمن را به خوبی می‌شاسند عقیده دارند او به ایران نخواهد آمد.
مثلث ایران فدراسیون فوتبال رئال مادرید 

  

قیمت 7 خودرو سایپا برای فروش فوری امروز اعلام شدفروش فوری محصولات گروه خودروسازی خودرو از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  

شب گذشته پاریس نخوابید. هزاران نفر از مردم پاریس دیشب اطراف کلیسای در حال سوختن حلقه زدند ، دعا کردند و اشک ریختند
نامه نیوز پاریس آتش سوزی رئیس جمهور 

  

فیلم /دعوای شدید توییتری با مهناز افشار پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: Your browser doesn't support video. Please download the file: video/mp4 video/webm
مثلث مهناز افشار 

  

بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف هستندرئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف به کاربران هستند.
مثلث بانک مرکزی بانک پلیس فتا 

  اخبار داغ
  

پیام تبریک جامعه روحانیت مبارز به فرمانده جدید سپاهتهران –ایرنا- دبیر و عضو هیات رئیسه جامعه روحانیت مبارز کشور در پیام های جداگانه انتصاب سردار سرلشکر حسین سلامی و محمدعلی جعفری به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه حضرت بقیه الاعظم 'ارواحنافداه' را تبریک گفتند.
ایرنا جامعه روحانیت مبارز سپاه پاسداران تهران 

  

روح الله مومن نسب مدعی بارداری با دو گیگ اینترنت اخیرا نیروهای اصولگرا را به خاطر حضور در اینستاگرام نواخته است، اصولگرایان در پاسخ به اظهارات مومن نسب علیه او دست به افشاگری زده‌اند.
نامه نیوز اصولگرایان فیلترینگ اینستاگرام 

  

آخرین قیمت دلار، ارز، سکه و طلا امروز 98/2/3 + جدولاقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه3 اردیبهشت 1398 بازار طلا و ارز تهران روز آرامی را سپری کرد. قیمت طلا و سکه با کاهش نامحسوس و قیمت دلار و سایر ارزها با افزایش اندک مواجه شدند.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

جوانان ارزشمندترین سرمایه های اجتماعی هستندکرمانشاه- ایرنا- سرپرست فرمانداری روانسر گفت: جوانان ارزشمندترین سرمایه های اجتماعی کشور هستند و حفظ این سرمایه ها برای ما مهم است.
ایرنا جوانان سرمایه کرمانشاه 

  

نمی‌شودخانه میلیاردی داشت وانقلابی بود/رصد 30جریان ضدارزشی درکشورنماینده ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین گفت: مسئولینی که در خانه‌های میلیاردی زندگی می‌کنند و در ما
خبرفوری تولید بندرعباس مدرسه 

  

دومین گروه مهندسان ارزیاب نوسازی مدارس راهی خوزستان شدتهران - ایرنا - دومین گروه مهندسان ارزیاب سازمان نوسازی مدارس، از استان‌های خراسان رضوی، بوشهر، هرمزگان، کرمان، زنجان، اردبیل، کردستان و فارس برای بررسی وضعیت فضاهای آموزشی و ارزیابی میزان خسارات وارده به مدارس به استان خوزستان اعزام شدند.
ایرنا استان خوزستان تهران ایرنا