برنا   |  اجتماعی  |  

بررسی پرونده مسعود کاظمی روز شنبه / سعی داریم سطح انتقادپذیری مسئولان را بالا ببریم

دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، در مورد اقدامات انجام شده درخصوص پرونده مسعود کاظمی، روزنامه نگار بازداشت شده با بیان اینکه گاهی نمی دانیم پرونده شکل گرفته بر چه اساسی است و باید اول بررسی شود، گفت: «در مورد پرونده کاظمی شنبه جلسه داریم و این موضوع را که آیا اتهام وی مطبوعاتی است یا خیر بررسی می کنیم.»

بررسی پرونده مسعود کاظمی روز شنبه / سعی داریم سطح انتقادپذیری مسئولان را بالا ببریم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، وظیفه روزنامه نگار در مقام رکن چهارم دموکراسی، داشتن نگاه تیزبین به مسائل، پیگیری موضوعات و در صورت نیاز ، نقد عملکرد مسئولان است، هرچند که این رویه به مذاق برخی دولتمردان و صاحبان قدرت خوش نیاید. در همه جای دنیا برای زنده نگه داشتن  روحیه نقادانه حمایت های حداکثری از روزنامه نگاران صورت می گیرد، اما در ایران شرایط برای روزنامه نگاران سخت بوده است . درخصوص بازداشت روزنامه نگاران منتقد و حمایت های انجمن صنفی روزنامه نگاران  با شهریار شمس مستوفی، دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران  گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

شهریار شمس مستوفی در مورد حمایت های انجمن صنفی از روزنامه نگاران گفت: « انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران ،وظیفه خود می داند از همه روزنامه نگاران در حد مقدورات خود دفاع کند. اولویت انجمن حمایت از اعضاست اما ،اگر عضو هم نباشند، وظیفه حرفه ای خود می دانیم که در حد توان از همکاران خود به طور گسترده در سطح داخلی یا بین المللی حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه حمایت های انجمن در  این موارد به دو صورت است ادامه داد :  وارد شدن بخش حقوقی انجمن و گرفتن وکیل و  حمایت های حقوقی لازم از کسی که مورد بازداشت قرار گرفته یا انجام رایزنی هایی در سطوح مختلف تا در صورت امکان از  راهکارهای جایگزین مثلا برای وثیقه استفاده کنیم. بخش حقوقی انجمن در هر حال سعی دارد حمایت های حقوقی لازم را از اعضا به انجام برساند، حتی اگر در موارد غیرمطبوعاتی مانند تصادف باشد سعی بر آن است که  در حد توان حمایت صددرصدی از اعضا داشته باشیم.»

وی در مورد تغییر در قانون مطبوعات گفت: «قانون مطبوعات جدید در حد لایحه  است که طی مراحل قانونی آن حداقل یک سال طول می کشد و نقاط ضعف بسیاری دارد، از جمله اینکه گروهی را بر فضای مطبوعات حاکم کرده و در مقام تصمیم گیری قرار می دهد که اکثریت دولتی هستند.  در حال حاضر قانون مصوب قبلی بر مطبوعات حاکم است.»

دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران بر داشتن روحیه انتقادپذیری مسئولان تأکید کرد: «انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران یک نهاد تازه تأسیس است  و قدرت هر انجمن به حضور اعضای آن بستگی دارد؛ یعنی هرچه حضور اعضا گسترده تر و وسیع تر باشد، قدرت آن انجمن بیشتر و بیشتر خواهد شد. تا کنون انجمن صنفی کارهای مختلفی انجام داده است، از جمله برگزاری کارگاه ها و جلسات متعددی با وزیر ارشاد، وزیر کار یا جلساتی در سطح معاونین و رئیس دفتر رئیس جمهور که بتوانیم سطح انتقادپذیری مسئولین را بالا ببریم. کل سیستم باید تحملش را نسبت به مطبوعات بالا ببرد. همچنین حرکت هایی مثل اینکه مدیر مسئول از حمایت روزنامه نگار خود به هر دلیلی شانه خالی کند، یک حرکت غیرحرفه ای است اما متأسفانه در مطبوعات ما گاهی این اتفاق رخ می دهد.»

وی افزود: «در وضعیت دشوار کنونی برای روزنامه نگاران، ما از راهکارهای قانونی و ابزاری که داریم استفاده می کنیم منتها، در این زمینه محدودیت داریم و در حد صدور  بیانیه و رایزنی و گرفتن وکیل و اقدامات حقوقی است و هرچه قدرت صنف با حضور اعضا تقویت شود طبیعتا تأثیرگذاری صنف هم بر مدیران مسئول و هم بر صاحبان قدرت بیشتر خواهد شد.

سخنگوی انجمن صنفی در مورد فعالیت های روزنامه نگاران در شبکه های اجتماعی اظهار داشت: «بر اساس قوانین حاکم بر انجمن صنفی، تعریف روزنامه نگاران شامل افرادی است که با رسانه های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار کنند، منتها در فضای کنونی، رسانه ها معنای وسیع تری از این تعریف دارند. گاهی آنچه  در رسانه منتشر می شود نظر شخصی روزنامه نگار است و گاهی در همان فضای مجازی اطلاعاتی منتشر می کنند که در راستای وظیفه مطبوعاتی روزنامه نگار است. این دو مورد باید از یکدیگر تفکیک شود که با توجه به قوانین موجود کار سختی است.»

وی با یادآوری اینکه در زمان احمدی نژاد قوانین تغییر کرد و برای تشکیل انجمن های سراسری محدودیت ایجاد شد، تصریح کرد:  «ما فقط در سطح استان تهران می توانیم عضوپذیری داشته باشیم. شاید با گسترده تر شدن فعالیت ها بتوان با تشکیل کانون روزنامه نگاران، شهرهای دیگر را هم پوشش داد اما در حال حاضر شهرستان های مختلف انجمن های صنفی خود را دارند.»

مستوفی در مورد اقدامات انجام شده درخصوص پرونده مسعود کاظمی، روزنامه نگار بازداشت شده با بیان اینکه گاهی نمی دانیم پرونده شکل گرفته بر چه اساسی است و باید اول بررسی شود، عنوان کرد: «در مورد پرونده کاظمی شنبه جلسه داریم و این موضوع را که آیا اتهام وی مطبوعاتی است یا خیر بررسی می کنیم.»

 

 

روزنامه دموکراسی ایران   اخبار برگزیده
  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  

تبلیغات عجیب مجری شبکه یکعلی ضیا در یک مراسم تبلیغاتی برای خرید زمین در آلانیای ترکیه به عنوان مجری حاضر شد.
برنا زمین ترکیه تلویزیون 

  اخبار داغ
  

پیشنهاد تشکیل کارگروه مبارزه با بحران در وزارتخانه‌ها/احتمال اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس در چند استان/انهدام 5 باند بین‌المللی قاچاق مواد مخدر/تقدیر آمریکا از اقدام روز گذشته سوئیفت علیه ایران/ نظر رهبر انقلاب درباره رقص محلیپیشنهاد تشکیل کارگروه مبارزه با بحران در وزارت خانه ها، احتمال اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس در چند استان، بهره‌برداری از فاز اول طرح احیای 550 هزار هکتاری اراضی خوزستان و ایلام، تصویب اصلاح تقسیمات کشوری در استان‌های مرکزی و آذربایجان شرقی، تلاش نتانیاهو در پاریس برای فشار بر ایران، کاهش رشد اقتصادی ایران به منفی 3...
ایلنا شورای نگهبان انتخابات مجلس قاچاق مواد مخدر 

  

افزایش قیمت تجهیزات رادیولوژی با وجود تخصیص ارز دولتینایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به افزایش حداقل 3 برابری قیمت تجهیزات رادیولوژی گفت: افزایش قیمت ارز و ثابت ماندن تعرفه‌ها فعالیت بسیاری از مراکز رادیولوژی را با مشکل مواجه کرده است.
برنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

رتبه نخست شرکت فولاد در بازگشت ارز به چرخه ملیورزشگاه فولاد خوزستان با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت به بهره برداری رسید.
ایلنا شرکت فولاد فولاد باشگاه فولاد خوزستان 

  

برگزاری پودمان مبارزه باقاچاق کالا و ارز ویژه قضات محاکم تجدید نظرپنجمین دوره تخصصی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مدت سه روز به همت مرکز آموزش معاونت منابع انسانی قوه قضاییه و با مشارکت نمایندگی قوه قضائیه برگزار شد.
ایلنا قوه قضاییه آموزش ارز 

  

ثبت‌نام صفارزاده و واعظ موسوی در انتخابات کمیته ملی پارالمپیکششمین روز از مهلت ثبت‌نام در انتخابات کمیته ملی پارالمپیک با نام‌نویسی دو نفر دیگر خاتمه یافت.
تسنیم پارالمپیک بهار مردان 

  

سردار رحیمی : هرگونه خرید و فروش ارز در خیابان‌ها و چهارراه‌ها جرم است / شهروندان سریعا معاینه فنی خود را اخذ کنندفرمانده انتظامی تهران بزرگ با اعلام دستگیری 130 نفر از دلالان ارز طی چهار روز اخیر، گفت:‌ خرید و فروش ارز در خیابان‌ها و چهارراه‌ها جرم است و پلیس به شدت با متخلفان برخورد می‌کند.
برنا حسین رحیمی حوزه منوچهری 

  

بوته کاری و نهال کاری 20 هزار هکتار از منطقه جنوب شرق اهواز/ ایجاد 1500 میلیارد تومان ارزش افزوده با اجرای فاز اول طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلاموزیر جهاد کشاورزی گفت: یک هزار و 500 میلیارد تومان ارزش افزوده محصولات تولید شده در فاز اول طرح 550 هزار هکتاری بوده است.
برنا اهواز وزارت نیرو کشاورزی