برنا   |  اجتماعی  |  

بررسی پرونده مسعود کاظمی روز شنبه / سعی داریم سطح انتقادپذیری مسئولان را بالا ببریم

دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، در مورد اقدامات انجام شده درخصوص پرونده مسعود کاظمی، روزنامه نگار بازداشت شده با بیان اینکه گاهی نمی دانیم پرونده شکل گرفته بر چه اساسی است و باید اول بررسی شود، گفت: «در مورد پرونده کاظمی شنبه جلسه داریم و این موضوع را که آیا اتهام وی مطبوعاتی است یا خیر بررسی می کنیم.»

بررسی پرونده مسعود کاظمی روز شنبه / سعی داریم سطح انتقادپذیری مسئولان را بالا ببریم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، وظیفه روزنامه نگار در مقام رکن چهارم دموکراسی، داشتن نگاه تیزبین به مسائل، پیگیری موضوعات و در صورت نیاز ، نقد عملکرد مسئولان است، هرچند که این رویه به مذاق برخی دولتمردان و صاحبان قدرت خوش نیاید. در همه جای دنیا برای زنده نگه داشتن  روحیه نقادانه حمایت های حداکثری از روزنامه نگاران صورت می گیرد، اما در ایران شرایط برای روزنامه نگاران سخت بوده است . درخصوص بازداشت روزنامه نگاران منتقد و حمایت های انجمن صنفی روزنامه نگاران  با شهریار شمس مستوفی، دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران  گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

شهریار شمس مستوفی در مورد حمایت های انجمن صنفی از روزنامه نگاران گفت: « انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران ،وظیفه خود می داند از همه روزنامه نگاران در حد مقدورات خود دفاع کند. اولویت انجمن حمایت از اعضاست اما ،اگر عضو هم نباشند، وظیفه حرفه ای خود می دانیم که در حد توان از همکاران خود به طور گسترده در سطح داخلی یا بین المللی حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه حمایت های انجمن در  این موارد به دو صورت است ادامه داد :  وارد شدن بخش حقوقی انجمن و گرفتن وکیل و  حمایت های حقوقی لازم از کسی که مورد بازداشت قرار گرفته یا انجام رایزنی هایی در سطوح مختلف تا در صورت امکان از  راهکارهای جایگزین مثلا برای وثیقه استفاده کنیم. بخش حقوقی انجمن در هر حال سعی دارد حمایت های حقوقی لازم را از اعضا به انجام برساند، حتی اگر در موارد غیرمطبوعاتی مانند تصادف باشد سعی بر آن است که  در حد توان حمایت صددرصدی از اعضا داشته باشیم.»

وی در مورد تغییر در قانون مطبوعات گفت: «قانون مطبوعات جدید در حد لایحه  است که طی مراحل قانونی آن حداقل یک سال طول می کشد و نقاط ضعف بسیاری دارد، از جمله اینکه گروهی را بر فضای مطبوعات حاکم کرده و در مقام تصمیم گیری قرار می دهد که اکثریت دولتی هستند.  در حال حاضر قانون مصوب قبلی بر مطبوعات حاکم است.»

دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران بر داشتن روحیه انتقادپذیری مسئولان تأکید کرد: «انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران یک نهاد تازه تأسیس است  و قدرت هر انجمن به حضور اعضای آن بستگی دارد؛ یعنی هرچه حضور اعضا گسترده تر و وسیع تر باشد، قدرت آن انجمن بیشتر و بیشتر خواهد شد. تا کنون انجمن صنفی کارهای مختلفی انجام داده است، از جمله برگزاری کارگاه ها و جلسات متعددی با وزیر ارشاد، وزیر کار یا جلساتی در سطح معاونین و رئیس دفتر رئیس جمهور که بتوانیم سطح انتقادپذیری مسئولین را بالا ببریم. کل سیستم باید تحملش را نسبت به مطبوعات بالا ببرد. همچنین حرکت هایی مثل اینکه مدیر مسئول از حمایت روزنامه نگار خود به هر دلیلی شانه خالی کند، یک حرکت غیرحرفه ای است اما متأسفانه در مطبوعات ما گاهی این اتفاق رخ می دهد.»

وی افزود: «در وضعیت دشوار کنونی برای روزنامه نگاران، ما از راهکارهای قانونی و ابزاری که داریم استفاده می کنیم منتها، در این زمینه محدودیت داریم و در حد صدور  بیانیه و رایزنی و گرفتن وکیل و اقدامات حقوقی است و هرچه قدرت صنف با حضور اعضا تقویت شود طبیعتا تأثیرگذاری صنف هم بر مدیران مسئول و هم بر صاحبان قدرت بیشتر خواهد شد.

سخنگوی انجمن صنفی در مورد فعالیت های روزنامه نگاران در شبکه های اجتماعی اظهار داشت: «بر اساس قوانین حاکم بر انجمن صنفی، تعریف روزنامه نگاران شامل افرادی است که با رسانه های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار کنند، منتها در فضای کنونی، رسانه ها معنای وسیع تری از این تعریف دارند. گاهی آنچه  در رسانه منتشر می شود نظر شخصی روزنامه نگار است و گاهی در همان فضای مجازی اطلاعاتی منتشر می کنند که در راستای وظیفه مطبوعاتی روزنامه نگار است. این دو مورد باید از یکدیگر تفکیک شود که با توجه به قوانین موجود کار سختی است.»

وی با یادآوری اینکه در زمان احمدی نژاد قوانین تغییر کرد و برای تشکیل انجمن های سراسری محدودیت ایجاد شد، تصریح کرد:  «ما فقط در سطح استان تهران می توانیم عضوپذیری داشته باشیم. شاید با گسترده تر شدن فعالیت ها بتوان با تشکیل کانون روزنامه نگاران، شهرهای دیگر را هم پوشش داد اما در حال حاضر شهرستان های مختلف انجمن های صنفی خود را دارند.»

مستوفی در مورد اقدامات انجام شده درخصوص پرونده مسعود کاظمی، روزنامه نگار بازداشت شده با بیان اینکه گاهی نمی دانیم پرونده شکل گرفته بر چه اساسی است و باید اول بررسی شود، عنوان کرد: «در مورد پرونده کاظمی شنبه جلسه داریم و این موضوع را که آیا اتهام وی مطبوعاتی است یا خیر بررسی می کنیم.»

 

 

روزنامه دموکراسی ایران   اخبار برگزیده
  

جزئیات طرح مجلس برای سهمیه بندی بنزیننمایندگان مجلس طرحی را ارائه کرده اند که بر اساس آن به هر ایرانی در هر روز یک لیتر بنزین داده شود.
خودروتک مجلس شورای اسلامی سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  اخبار داغ
  

ایران در حفظ ارزش پول ملی عملکرد مناسبی داشته استسفیر ایران در انگلیس با اشاره به شاخص جدید اسپکتیتر درباره قیاس عملکرد کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات روبرو بوده‌اند نوشت که ایران عملکرد بهتری نسبت به بسیاری از کشورها داشته است.
برنا ایران پول انگلیس 

  

برهم زدن بازار ارز و سکه در ماه‌های قبل از جمله عملیات روانی دشمن با ابزار رسانه‌‌ای بودرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط خطیر کشور بر نقش مهم صداوسیما به عنوان یکی از ارکان مهم نظام تاکید و گفت: رسانه ملی با شناخت و رصد دقیق مسائل به درمان چالش‌های کشور کمک کند.
ایلنا ارز مجلس شورای اسلامی تلویزیون 

  

شاخص کل قیمت تولید کننده بخش‌های خدمات در پاییز امسال نسبت به تابستان 8.8 درصد و نسبت به پاییز 96 نیز 9.2 درصد افزایش یافته است.
صراط تورم تولید شاخص 

  

امروز در بازار سکه و ارز چه خبر بود؟اقتصادنیوز: بازار طلا و ارز تهران در سومین روز هفته روز آرامی را سپری کرد و دامنه تغییرات قیمت‌ها محدودتر از روزهای گذشته بود. البته بعدازظهر روند قیمت‌ها در بازار اندکی وارد سراشیبی شد. سکه حوالی مرز 4.1 میلیونی و طلای آب‌شده حوالی مرز 1.6 میلیونی جابه‌جا شد اما بعدازظهر هر دو زیر این دو مرز قرار گرفتند. دلار نیز در نیمه بالای کانال 11 هزار تومانی واقع شد.
خودروتک بازار طلا و ارز یورو پوند 

  

سوداگران ارزی به آب و آتش می زنند تا دلار کمتر از 10هزار تومان نشود احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از افزایش قیمت دلار، گفت: افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر به دلیل فضاسازی سوداگران بود. آنها با طرح مسائلی مانند خروج ایران از برجام یا انصراف اروپا از راه اندازی spv، به دنبال افزیش قیمت دلار هستند در حالیکه مسئولان بر عدم خروج ایران از برجام تاکید دارند. سوداگران با القای…
خانه‌ملت مجلس شورای اسلامی دولت حوزه 

  

آخرین نرخ‌ها از بازار طلا، سکه و ارزدر بازار امروز (سوم بهمن) نرخ خرید و فروش ارز مقداری کاهش یافت اما قیمت طلا و سکه اندکی افزایش را تج
خبرفوری بهار یورو پوند 

  

لوئیس سوارز، ستاره بارسلونا که سابقه سه فصل بازی برای لیورپول را دارد، به کار با یورگن کلوپ ابراز علاقه کرد.
ورزش۳ بازی یورگن کلوپ ستاره 

  

دنیس سوارز، هافبک جدایی طلب بارسا از فهرست این باشگاه برای بازی حساس امشب مقابل سویا خط خورد.
ورزش۳ بازی بارسا