خدمات ارزش افزوده تلفن همراه؛ صادرات بدون تحریم

اخیرا مقاله‌ای از ابوذر مهرمنش، مدیر کل اداره خدمات ارزش افزوده همراه اول، در رابطه با روند توسعه خدمات ارزش افزوده در ایران و جهان، منتشر شده که در آن اشاره کوتاهی به پتانسیل ارز آوری این صنعت برای کشورمان داشته است.

خدمات ارزش افزوده تلفن همراه؛ صادرات بدون تحریم

 از آنجایی که در شرایط اقتصادی حاد کنونی کشور که حاکی از تحریم های همه جانبه و یکسویه است، یافتن کانالی جدید برای تجارت در دنیا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مقاله حاضر به شرح و بسط و تحلیل بیشتر این موضوع پرداخته است.

با توجه به تحریم های موجود در کالاهای استراتژیک و شناخته شده کشور در حوزه بین المللی، یکی از بهترین منابع ارز آور حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی است.

در این راستا رشد و توسعه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه در ایران و ظهور دانش بسیار گرانقدر در میان ذینفعان این بازار موجب تشکیل شرکت های بسیاری در این حوزه در داخل کشور شده و بسیاری از این خدمات بر بستر باند پهن و سرویس های جذاب عرضه می‌شوند.

با توجه به اندازه فعلی بازار خدمات ارزش افزوده در سطح جهان و خاورمیانه و پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مورد رشد این صنعت تا سال 2024،  این اکو سیستم و شرکت های فعال در آن دارای پتانسیل بسیار بالایی برای حضور در بازار منطقه و فرامنطقه ای هستند.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی گمرک ایران، از ابتدای سال 97 تا پایان آذرماه، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی ایران (به‌استثنای نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و همچنین بدون احتساب صادرات از محل تجارت چمدانی) به ارزش 33 میلیارد و 358 میلیون دلار بوده است که در این راستا میزان سرمایه گذاری بسیار سنگین در این صنایع و تحریم های جدی آن‌ها نیز باید در نظر گرفته شود. مقایسه گذرا بین این اعداد با حجم بازار خدمات ارزش افزوده تنها در منطقه و هدف گذاری مناسب برای دستیابی به سهم مناسبی از آن، می تواند گویای پتانسیل بالای صادرات خدمات ارزش افزوده تلفن همراه باشد.

با بررسی های صورت گرفته، از یک سو با توجه به دغدغه های مشترک فرهنگی در حوزه محتوا و تعریف سرویس های ارزش افزوده در کشورهای منطقه، این محدودیت برای این کشورها وجود دارد که نمی توانند به صورت کامل این صنعت خود را در اختیار کشورهای توسعه یافته غربی قراردهند و از سوی دیگر عدم دانش توسعه بومی و تخصص لازم برای رشد این خدمات فضای بسیار مناسبی را برای شرکت های دانش بنیان ایرانی فراهم آورده است که می توانند با صادرات محصولات و خدمات خود علاوه بر توسعه بازارهای بین المللی برای سهامداران خود، موجب ایجاد کانال جدید ارزآوری در کشور شوند.

خدمات ارزش افزوده تلفن همراه، در بسیاری از کشورها به عنوان راهکاری برای تسهیل ارائه خدمات به رسمیت شناخته شده و بسیاری دیگر از کشورها خواهان ورود به این عرصه می‌باشند؛ یکی از فرصت های بسیار خوب برای حضور در این بازارها، ضریب نفوذ بالای تلفن همراه و توسعه بسیار مناسب در لایه زیرساخت است. این موضوع حکایت از گذار به توسعه لایه سرویس میباشد که با حضور به موقع شرکت های ایرانی می تواند جذابیت های بسیاری به همراه داشته باشد.

این امید وجود دارد که با درک شرایط حساس اقتصادی کشور و نیاز به ارزآوری، با رویکردهای مناسب از پتانسیل حدود 400 شرکت بومی فعال در این حوزه و انتخاب مقاصد مناسب صادراتی از این پتانسیل استفاده بهینه شود.

این مطلب برایم مفید است 0

تلفن تلفن همراه همراه اول   اخبار برگزیده
  

10 خودروی برتر 2019 با کمترین هزینه نگهداریفهرست 10 خودروی ارزان‌قیمت سال 2019 برای مالکیت منتشر شد که در آن محصولاتی از هوندا، تویوتا، مزدا، بی‌ام‌و، هیوندای، فولکس‌واگن و آکورا قرار دارند.
خودروتک خودروی الکتریکی هزینه قیمت 

  

بانک مسکن و دولت به دنبال تصویب طرحی برای تامین مالی بازار اجاره و ایجاد تسهیلاتی برای مستاجران هستند.
نامه نیوز بانک مسکن بانک مرکزی بانک 

  

رئیس گروه دوستی ایران و انگلیس با بیان اینکه لندن این روزها در حال بر باد دادن حیثیت خود با پیروی کردن از آمریکا و اتهام زنی به جمهوری اسلامی است گفت: مردم ایران حواسشان به موضع‌گیری‌های لندن است.
نامه نیوز مصطفی کواکبیان فدراسیون فوتبال تولد 

  

سیستم جدید امتیازدهی رانندگان توسط شرکت تاکسی اینترنتی معروفپیش از این اوبر در حال اجرای رویه مشابهی برای رانندگان حاضر در ناوگان خود بوده است. اسنادی که در سال 2015 به بیرون درز کردند حکایت از آن دارند که حساب رانندگان حائز امتیازی کمتر از 4.6 (از حداکثر 5 امتیاز ممکن)، مسدود می شود.
خودروتک تاکسی خودرو نوآوری 

  

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) به تشریح آخرین اقدامات فنی سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت.
نامه نیوز سازمان انرژی اتمی شورای عالی امنیت ملی اورانیوم 

  

پیشنهاد تحقیق و تفحص از خودروسازان با پیشنهاد وزیر صنعتوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ ملاحظه و محدودیتی برای تحقیق و تفحص از خودروسازان در صورت لزوم ندارم.
خودروتک ایران خودرو مجلس شورای اسلامی خودرو 

  

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ایران 6 تیر از سقف 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کندسخنگوی سازمان انرژی اتمی با حضور در مجتمع آب سنگین خنداب به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.
مثلث سازمان انرژی اتمی انرژی ایران 

  

دلار 4200 تومانی با تصمیم سران قوا حذف می‌شود؟اقتصادنیوز: نماینده شورای اقتصادی سران قوا گفت: حذف ارز 4200 تومانی در جلسه پنج شنبه ستاد اقتصادی سران قوا با توجه به دو سناریوی مطرح شده تعیین تکلیف می‌شود.
اقتصادنیوز پتروشیمی ارز ارز دولتی 

  

سران سه قوه آخر هفته درباره قیمت ارز تصمیم گیری می کنندیک مقام مسئول با بیان اینکه در جلسه پنجشنبه هفته جاری سران قوا ادامه روند تخصیص دلار 4200 تومانی تعیین تکلیف می شود، گفت: سران سه قوه قرار است پنج شنبه این هفته در این رابطه تصمیم بگیرند.
مثلث سران سه قوه قیمت ارز قیمت 

  

رئیس کمیته اطلاعات مجلس آمریکا: در مقابل ایران به شدت شکست خورده ایمایرنا: رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از سیاست های دولت ترامپ درباره توافق هسته ای ایران گفت: من فکر می کنم در بدترین شرایط هستیم و کارزار فشار حداکثری علیه ایران به شدت شکست خورده ایم.
مثلث مجلس نمایندگان آمریکا ایالات متحده آمریکا ایران 

  اخبار داغ
  

ارزیابی توان سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و آشنایی با نگرش‌های ترافیکی جهاناقتصادنیوز؛ در نهمین جلسه کمیته فرابخشی مرکز پژوهش‌های مجلس به بررسی دو موضوع ارزیابی توان سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های حمل‌ونقل زمینی و آشنایی با نگرش‌های نوین ترافیکی جهان با حضور مدیران، صاحب‌نظران حمل‌ونقل کشور و کارشناسان مرتبط در محل فدراسیون حمل‌ونقل و لجستیک ایران پرداخته شد.
اقتصادنیوز سرمایه مجلس شورای اسلامی پژوهش 

  

کشف 6 شمش طلا و 50 قطعه عتیقه به ارزش 50 میلیاردفرمانده دریابانی استان هرمزگان از کشف 6 شمش طلای یک کیلویی در قشم خبر داد.
تسنیم استان هرمزگان قشم مراجع 

  

سپاه پاسداران ایران کمک بزرگی به مبارزه با داعش کرده استرئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه با انتقاد از نوع بکارگیری ابزار تحریم‌ها در سیاست آمریکا، به تحریم‌شدن سپاه پاسداران ایران از سوی آمریکا با وجود نقش آن در مبارزه با تروریسم منطقه اشاره کرد.
مثلث سپاه پاسداران ایران داعش