مهارت ساده برای لذت بردن از کار و زندگی

اقتصادنیوز : بیشتر ما در پاسخ به این سوال که زندگی اولویت ماست یا کار، قطعاً زندگی خانوادگی و روابط دوستانه را انتخاب می‌کنیم و می‌گوییم کار در اولویت بعدی است اما در مقام عمل جور دیگری رفتار می‌کنیم و به‌طور ناخواسته به کار اهمیت بیشتری می‌دهیم و بابت این قضیه هم چالش‌های درونی داریم و حتی ممکن است وارد تنش‌هایی با خانواده شویم. در ادامه، نکاتی در همین باره مطرح خواهد شد.

مهارت ساده برای لذت بردن از کار و زندگی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه خراسان ،ایجاد تعادل بین کار و زندگی بسیار دشوار است. البته کار هم بخشی از زندگی است اما وقتی حرف از تعادل بین کار و زندگی می‌زنیم منظورمان این است که زندگی شخصی، خانوادگی، روابط دوستانه یا علایق مثل کار فرهنگی، هنری و اجتماعی فدای کار نشود و برعکس. چون گاهی برای عده‌ای هم توجه به گردش و تفریح با خانواده، مطالعه و تماشای فیلم و... چنان اولویتی دارد که یک موقعیت شغلی خوب، پیشرفت در آن و تامین معاش را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما با مهارت‌هایی می‌توانیم این تعادل را برقرار کنیم تا هم از زندگی لذت ببریم هم در شغل‌مان پیشرفت کنیم. نکاتی مثل:

حذف فشار خودساخته| بسیاری از نگرانی‌های ما برای کار آن چنان که فکر می‌کنیم جدی نیست و صرفاً فشارهای خودساخته‌ای است که می‌توانیم حذف کنیم. در بسیاری از مواقع رئیس، رقیب، ارباب رجوع و... کار بیشتری به ما تحمیل نمی‌کنند و این ما هستیم که دوست داریم بعد از ساعت‌کاری هم همه‌چیز را تحت کنترل داشته باشیم یا حتی ساعت بیشتری را سر کار باشیم.

 تعیین مرزها| مرزها را مشخص کنیم و به آن پایبند باشیم. نمی‌شود در محل کار بیشتر از حد معمول و در مواقع غیرضروری هم تماس خانواده یا دوستان را جواب دهیم و بعد از کار و در منزل و حتی گاهی در سفر مدام به تماس همکاران جواب دهیم. بازه‌های زمانی را که می‌خواهیم کاملا در کنار خانواده باشیم با همکاران درمیان بگذاریم و از آن‌ها بخواهیم در چنین مواقعی فقط و فقط برای موارد ضروری تماس بگیرند. در ضمن به آن‌ها اعتماد کنیم و آزادی عمل بدهیم تا برای هرکاری با ما تماس نگیرند. در نهایت موارد خیلی استثنا را هم تا جایی که رویه نشود پاسخ و به خانواده با لحن خوب توضیح دهیم.

 دزدان زمان را بشناسیم| خیلی از ما چه وقتی در محل کار هستیم چه خارج از محل کار اجازه می‌دهیم از وقتمان دزدی شود، برای همین کار می‌ماند برای منزل و گاهی اداره زندگی می‌افتد در زمان کاری. اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، وبگردی بی‌هدف، چک کردن مداوم قیمت‌هایی مثل مسکن یا طلا، پیگیری اخبار ورزشی و... نمونه‌های از این سارقان زمان هستند که برنامه‌ریزی ما را مخدوش می‌کنند.

مهارت‌های جانبی یاد بگیریم| برای این‌که از کار دلزده نشویم باید در کنار کار یک سری مهارت و سرگرمی تعریف کنیم. برویم سراغ کلاس‌های ساده خطاطی، عکاسی، ورزش‌های نشاط‌آور و...

 قلق تفریح با همکاران| خیلی از ما زمان زیادی در روز را با همکارانمان می‌گذرانیم و در نهایت با آن‌ها رفیق می‌شویم. اما مشکل وقتی ایجاد می‌شود که حین تفریح با همکاران به‌خصوص زمانی‌که خانواده‌ها هم حضور دارند مدام بخواهیم بحث‌های کاری را هم پیش بکشیم.

 حضور به‌موقع و منظم در محل کار| ذهن ما مانند عضله عمل می‌کند، با هر اقدام موفقی ورزیده‌تر می‌شود. بنابراین مهم است که هر روز یک شروع خوب داشته باشیم تا در ادامه بتوانیم یک روند را پایه ریزی کنیم و بهترین شروع این است که اولین گام در برنامه روزانه یعنی بیدار شدن در ساعت مشخصی را که بهتر است صبح زود باشد، جدی بگیریم تا ذهن شرطی شود و بداند که می‌تواند به بقیه برنامه روزانه عمل کند. اگر دیر سرکار حاضر شویم همه کارها به تعویق می‌افتد و ریتم زندگی مختل می‌شود بنابراین نمی‌توانیم به‌موقع هم به خانه برگردیم.

 ارزیابی داشته باشیم| باید در طول روز و برای عمل به برنامه‌ها هشدارهای ساعتی داشته باشیم و در طول هفته، ماه و... هم مدام برنامه‌ریزی‌ها و میزان موفق بودن آن‌ها را بررسی کنیم. نه مدلی از برنامه‌ریزی را داشته باشیم که اجرای آن دشوار باشد، نه توقع داشته باشیم که صددرصد برنامه اجرایی شود. باید در برنامه انعطاف داشت. گاهی لازم است براساس شرایط، کمی از برنامه را تغییر داد تا به کار رسید، گاهی هم برعکس.

 انتظارات شفاف| اما لازمه یک برنامه‌ریزی اصولی این‌است که انتظارات خودمان از کار و زندگی را بدانیم، انتظارات شفاف رئیس و همکاران را بدانیم و از همه مهم‌تر بدانیم خانواده ما چه انتظاراتی دارد. براساس همین تعاریف باید به اولویت‌ها برسیم و برنامه‌ریزی کنیم. نمی‌شود یک جلسه مهم را به‌خاطر جشن دندونی پسردخترخاله همسر لغو کرد یا برای یک کار کوچک که همکاران ما از عهده‌اش برمی‌آیند، دیدار با پسردایی را که از خارج آمده و می‌خواهد زود برگردد، لغو کنیم.

 هنر نه گفتن| اگر می‌خواهید تعادل را بین کار و زندگی برقرار کنید، باید هنر نه گفتن را بلد باشید. کاری که به شما مربوط نیست، کاری که خارج از وقت است یا مهمانی غیرضروری و... هرچیزی که ممکن است تعادل زندگی شما را برهم بزند بدون خجالت، ترس یا احساس گناه رد کنید. اما در یک حدی جا برای اتفاقات غیرمنتظره باز بگذارید به شرط این‌که رویه نشوند. اگر انجام یک کار در شرکت، آینده شغلی شما را به‌خطر می‌اندازد و عواقب مالی شدیدی برای شما دارد، نمی‌شود چون خانواده در اولویت است آن را نپذیرید اما به خوبی و با حوصله دلیل اضافه‌کاری‌تان را به خانواده توضیح دهید.

 

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

کار روزنامه ورزش   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

تنفس مصنوعی به شاخص بورس/ حفظ سنت چهارشنبه‌های سبزبالاخره شاخص کل و شاخص هم‌وزن پس از چهار روز کاری پیاپی سبزرنگ شدند، از ابتدای هفته هر دو این شاخص‌ها نزولی بودند و به آستانه‌های حساس حمایتی رسیده بودند.
اقتصادنیوز تنفس شاخص پول 

  

رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری تنها راه مقابله با کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، وبینار کشوری نقش رسانه‌ها در سبک زندگی آمیخته با کرونا با حضور ایاد بهادری منفرد اپیدمیولوژیست و معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و علیرضا عبداللهی نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی چهارشنبه دوم مهر 99 برگزار شد. پیشگیری بهترین شیوه مقابله با کرونا است معاون امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به تفاوت‌های بیماری کووید 19 با مرس و سارس از…
مهر وزارت علوم صدا و سیما آموزش 

  

روز خوب بورسی برای آبی پوشان جاده مخصوص!آخرین روز کاری هفته برای «ایران خودرو» با شیرینی به پایان رسید و اما نارنجی پوشان جاده مخصوص نتوانستند طعم این شیرینی را بچشند.
گسترش جاده ایران خودرو ایران 

  

توصیف مدیر شبکه اول از همکاری که بر اثر کرونا درگذشتمدیر شبکه یک در پی درگذشت فخرالدین عبادتی ـ مشاور اجرایی و رییس دفتر این شبکه ـ پیام تسلیتی صادر کرد
خبرفوری شبکه یک سیما مشاور رسانه 

  

کرونا | ننگرانی وزرای کشور و بهداشت از افزایش مرگ و میر کرونارییس دفتر رییس جمهور با اشاره به افزایش آمار مبتلایان و فوتی های کرونا ، گفت: اگر لازم باشد برای اعمال محدودیت ها برای موارد خاص به صورت مقطعی تصمیم ‌می گیریم.
۵۵ آنلاین ورزش محمود واعظی دولت 

  

کرونا احتمال ابتلا به پارکینسون را افزایش می‌دهدمحققان انستیتوی تحقیقاتی علوم عصبی و سلامت روان فلوری واقع در استرالیا دریافتند ابتلا به کووید 19 می
خبرفوری استرالیا مسمومیت سلامت روان 

  

باشگاه میلان تایید کرد تست کرونای لئوناردو دوارته، مدافع برزیلی این تیم ثبت شده است.
ورزش۳ 

  

لغو معاملات الگوریتمی با بورس چه می‌ کند؟ + فیلمشب گذشته دستور لغو معاملاتی به تصمیمی خبرساز بدل شد.
گسترش اکو 

  

هزینه یک روز بستری بیمار کروناییمدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، هزینه روزانه بستری بیماران کرونا در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی را از 450 هزار تا 800 هزار تومان اعلام کرد.
رویداد۲۴ هزینه بیمارستان روابط عمومی