گسترش   |  اقتصادی  |  

پیش‌بینی آینده بازار ارز ایران

براساس معافیت تازه ایران می‌تواند به پول‌های بلوکه شده‌اش در کره جنوبی و ژاپن دست بیابد و البته نه به صورت نقدی و با ورود ارز به کشور.این یعنی معافیت فعلی با آزادسازی ارزهای بلوکه شده ایران متفاوت است. هرچند به باور کارشناسان حتی اگر این ارزهای پیشخور شده هم آزاد می‌شدند تاثیری در بازار ارز نداشتند.

پیش‌بینی آینده بازار ارز ایران

 هفته گذشته وزارت امور خارجه امریکا در اطلاعیه‌ای به کنگره این کشور اعلام کرد که معافیت تحریمی برای ایران در نظر گرفته است.

بر اساس این معافیت، که توسط آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا امضا شد، ایران می‌تواند به پول‌های بلوکه شده‌اش در کره جنوبی و ژاپن دست بیابد. البته این به معنی دستیابی ایران به اسکناس و ورود ارز به کشور نیست.

بلکه قرار شده پول‌های بلوکه شده ایران در حساب‌های این کشور، صرف پرداخت به شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای شود که کالاهای غیرتحریمی به ایران صادر کرده بودند.

با این حال برخی به اشتباه این معافیت را به آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران در این کشورها تعبیر و آن را یک سیگنال مثبت برای بازار ارز ارزیابی کردند.

البته این معافیت ممکن است بتواند شرایط تجارت با ایران را تسهیل کند و روی تراز تجاری کشور تاثیر مثبت بگذارد اما چون قرار نیست ارزی به کشور وارد شود، در کوتاه مدت تاثیری روی نرخ‌ها نخواهد داشت.

نکته قابل توجه دیگر این است که حتی اگر به جای معافیت موجود، اجازه آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران هم داده شده بود و منابعی وارد کشور می‌شد، باز هم تاثیر چندانی نداشت. چرا که رئیس سابق بانک مرکزی سال گذشته اعلام کرده بود که دولت به ازای پول‌های بلوکه شده، پول چاپ کرده و اکنون سهمی از این ارزها ندارد.

حالا از یکسو بحث آزادسازی پول‌های بلوکه ایران به حاشیه رفته و از سوی دیگر مذاکرات سرنوشت‌ساز وین فعلا متوقف شده است.

بنابراین به نظر می‌رسد خبری از سیگنال‌های پرقدرت خارجی نباشد. در داخل هم چاپ‌ پول و تورم هر روز رکوردهای بی‌سابقه ثبت می‌کند و به نگرانی‌ها دامن می‌زد.

اما در چنین شرایطی و در روزهایی که دولت روحانی آخرین روزهای کاری خود را پشت سر می‌گذراند، مردم منتظر چه اتفاقاتی در بازار ارز هستند؟

در ادامه تعدادی از این پیش‌بینی‌ها را می‌خوانید:

« منابع ارزی ایران هم آزاد بشه اونقدر چاله چوله و دزدی زیاده که قیمتی پایین نمیاد. حداقل اونقدری که یه عده می‌گن میادزیر 20 الی 22 نمیشه»

« وضع اوج دلار تا 20 روز آینده هست واتفاق تاریخی در راه هست. امیدوارم این بار مردم عادی اگاه شوندو ضرروحشتناک سهام تکرارنشود»

« ارزانی ناشی از اخبار روانی هست و غیرمنطقی. آیا در ایران تولید هست؟ و از آن حمایت میشه؟ آیا تولیدکننده از آن منفعت می‌برد؟رانت مسئولان چه جایگاهی دارند؟ آیا منافع ملی در نظر گرفته می‌شود و یا منافع افراد خاص؟ این هاست که روز نرخ ارز اثرگذاره نه اخبار»

« دولت جدید بیاد دلار چند هفته ارزونه بعد با نابخردی آقایون و وضع نقدینگی داخل، دوباره رکوردهای تاریخی می‌زنه»

« دلار از وقتی چهار هزار تومان شده بود قرار شده ارزان بشه. هی ارزان شد، رسید به 25هزار تومان. تورو خدا دیگه نمی‌خواهیم ارزان بشه. بسه بذارید مردم بدبخت زندگیشون رو کنند. خدا هم تا حدی صبر دارد»

« با حلوا حلوا دهن شیرین نمیشه، شش ماهه دارند وعده دلار 15تومانی و 11تومانی را می‌دهند، آزاد شدن دلارها را به رخ می‌کشند. حالا معلوم میشه در ژاپن دلارها هاپولی شده و در دیگر جاها بعدا گندش درمیاد.

اجناس، قیمت کالاها و دیگر مایحتاج ملت را با دلار 25الی 30 تومانی بالا بردند حالا هم هر چقدر جو هیجانی بدن نهایتا چند صباحی دلار را پایین می‌کشند، ریال‌ها را تبدیل دلار می‌کنند و در بلاد دیگر بعد از خدمت شبانه روزی و کار طاقت فرساشون به استراحت می‌پردازنند. این دور باطل در آخر همه دولت‌ها ادامه داره. به ارزونی الکی امیدوار نباشید»

«معافیت چی؟ معافیت کجا بوده؟ قرار شده از پول‌های بلوکه شده بردارن برای خودشون. چون ایران بهشون بدهکاره. از طرفی دیگه قرار شده اگر بشه، تاکید میکنم؛ اگر بشه به جای مبلغ کمی کالاهای ضروری برای ایران بفرستن که البته قبلا هم چنین قراری بود ولی عملی نشد.»

 

منبع: تجارت نیوز

ارز نرخ ارز ایران   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو