برنا   |  اجتماعی  |  

افزایش کودک همسری در مناطق مرزی / دختران بالغ هستند اما نه برای ازدواج

براتی سده با بیان اینکه برای اجرای قانون ممنوعیت ازدواج در سنین پائین به کمک علما و فقها نیاز است، گفت:ثبات عقلانی ورشد بلوغ فکری از اصلی ترین پیش شرط های لازم برای ازدواج است

افزایش کودک همسری در مناطق مرزی / دختران بالغ هستند اما نه برای ازدواج

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا : بررسی ها در سطح کشور خصوصا در شهر های مرزی ،نشان میدهد که امروزه آمار ازدواج ها در سنین پائین رو به افزایش است. با توجه به تغییر روند رشد جسمانی و روحی دختران امروزی در سنین پائین این امر موجب دل نگرانی بسیاری از اهالی جامعه شناسان و فعالان اجتماعی شده است. در این باره با دکتر فرید براتی سده روانشناس و کارشناس سازمان بهزیستی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید .

فرید براتی در گفتگو با خبر نگار برنا گفت : از لحاظ روانشناختی از اصلی ترین پیش شرط های ازدواج افراد رسیدن به مرحله بلوغ فکری و یا به اصطلاح روانشناسی آن رسش عقلانی و رسش عاطفی افراد است ، تحقیقات علمی نشان می دهد که این رسش عقلانی و عاطفی و بلوغ و کمال در سنین بالای نوجوانی یعنی بعد از 18 سالگی شکل می گیرد اما قدر مسلم بلوغ فکری و عاطفی مناسب زیر هجده سال حاصل نمی شود بنا براین به همین خاطر در فرهنگ خودمان سنین بالای 19 و 20 سالگی را به عنوان زمان تقریبی رسش و پختگی برای ازدواج در نظر می گیریم. 

وی افزود :البته اینگونه رسش ها به موقعیت های فرهنگی و جغرافیایی و اجتماعی افراد بستگی دارد که افراد در آن زندگی میکنند ، مثلاً در مناطق گرمسیری دختران ما به لحاظ ساختمان بدنی قویتر از دختران ساکن در شهرهای مرکزی هستند ،بنابر این ثبات عقلانی ورشد  بلوغ فکری برای ازدواج از اصلی ترین اولویتهای ازدواج  هستند. و تا زمانی که دختر و یا پسر به این ثبات نرسیده باشند ازدواج آنها مناسب نمی تواند باشد.

براتی در پاسخ به صدمات ناشی از اینگونه ازدواج ها گفت :  زمانی که افراد در سنین پایین ازدواج می کنند خواسته یا ناخواسته متحمل مشکلات و صدمات بسیاری می شوند . ازدواج دختران در سنین پائین به دلیل عدم رشد کافی جسمانی و روحی و در پسران به دلیل نداشتن  مهارتهای لازم در زندگی دچار چالش های گوناگون می گردند، با توجه به این که افراد در سنین نوجوانی هنوز به ثبات عاطفی لازم نرسیده اند، ممکن است در انتخاب خود عاقلانه تصمیم نگرفته و پس از ازدواج دچار پشیمانی شود. خیلی وقت ها دیده ایم افرادی که در سنین نوجوانی ازدواج کرده اند، گفته اند که من آن زمان کم تجربه بودم و نمی دانستم در زندگی دنبال چه چیزی هستم. و نداشتن ثبات عاطفی موجب متغیر بودن سلایق و علایق آنها شود.

این روانشناش بالینی، از عواقب دیگر ازدواج در سنین پایین بارداری زودرس دختران دانست  که موجب صدمات روحی و جسمانی بسیاری در آنان میگردد و ممکن است که کودکان نارس و بااختلالات روحی و روانی به دنیا آورند.امروزه دختران و پسران ما با توجه به نحوه ی زندگی در خانواده ها و وابستگی های عاطفی آنان به والدین در شرایط مناسبی برای داشتن یک زندگی مستقل در سنین پایین  نیستند که اگر اینگونه شود موجب دخالتهای خانواده ها، به جهت رسیدگی به امور زندگی آنان می شود و ممکن است به مرور زمان دامن به  اختلافات خانوادگی بزند.

در بحث حقوقی و قوانین موجود در کشور برای تصویب سن مناسب ازدواج براتی گفت : درمبحث حقوقی بنده صاحب نظر نیستم در این باره باید فقها و افرادی که در راس قوانین هستند تصمیم گیری کنند و قوانین لازم را لحاظ کنند. که یک شورای فقهی در تاکید بر این مسئله تصمیم گیری کند.

 

 

کودکان دختران ازدواج   اخبار برگزیده
  

قیمت 7 خودرو سایپا برای فروش فوری امروز اعلام شدفروش فوری محصولات گروه خودروسازی خودرو از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  

شب گذشته پاریس نخوابید. هزاران نفر از مردم پاریس دیشب اطراف کلیسای در حال سوختن حلقه زدند ، دعا کردند و اشک ریختند
نامه نیوز پاریس آتش سوزی رئیس جمهور 

  

فیلم /دعوای شدید توییتری با مهناز افشار پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: Your browser doesn't support video. Please download the file: video/mp4 video/webm
مثلث مهناز افشار 

  

بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف هستندرئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف به کاربران هستند.
مثلث بانک مرکزی بانک پلیس فتا 

  

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ساز و کار متناظر برای اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد تاکید کرد که اروپایی‌ها نسبت به انجام تعهداتشان در ایران بسیار عقب هستند.
نامه نیوز وزارت خارجه کار ایران 

  

عرضه یک خودرو محبوب در فروش فوری ایران خودرو (قیمت)شرکت ایران خودرو در راستای تنظیم بازار خودرو اولین مرحله فروش فوری محصولات خود در سال 98 را از فردا آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد تصمیم خود در مورد قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی را به استراتژی تحریمهای شدید علیه ایران ارتباط دهد. در همین رابطه، دولت ترامپ مدعی شد که به دلیل حمایت ایران از فعالیتهای تروریستی، به فشارهای مالی خود علیه این کشور ادامه می دهد.
نامه نیوز دولت کاخ سفید ایران 

  

آخرین خبر از قیمت طلا، سکه و دلار +جدولقیمت دلار در بازار تهران با 180 تومان افزایش به 14,230 (چهارده هزار و دویست و سی ) تومان رسید و قیمت سکه نیز در بازار با نوسان روبرو بود و در آخرین ساعت به زیر 5 میلیون تومان رسید.
مثلث بازار تهران قیمت یورو 

  

پیش بینی قیمت جدید برای پراید در بازاررئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به ثبات بازار خودرو در روزهای آغازین سال جدید، کمبود متقاضی و نیز عرضه‌های صورت گرفته توسط خودروسازان، پیش‌بینی کرد در صورت ادامه عرضه خودرو توسط خودروسازان روند کاهش قیمت‌ها ادامه یابد و به عنوان مثال پراید به حدود 37 میلیون تومان برسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

شاید علت سفر نتانیاهو، جلب موافقت پوتین با حمله نظامی سنگین به نیروهای ایرانی و مستشاران ایرانی باشد، تا امکان ترمیم قدرت بازدارندگی اسرائیل در مقابله های نظامی اخیر فراهم شود.
نامه نیوز انتخابات اسرائیل سفر ونزوئلا 

  اخبار داغ
  

وزیر خارجه چین: ارزیابی از کمربند و راه بر اساس واقعیت باشدپکن- ایرنا- وزیر خارجه چین با اشاره به حضور 40 رهبر خارجی و نمایندگان بیش از 150 کشور در دومین مجمع 'یک کمربند - یک راه' در پکن تاکید کرد: آشنایی و ارزیابی جامعۀ جهانی از پیشنهاد یک کمربند- یک راه باید بر اساس واقعیت باشد.
ایرنا چین سازمان ملل پول 

  

سنایی: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نقش ارزنده ای در مبارزه با تروریسم و صلح و ثبات در منطقه داشته استمراسم روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در محل اقامتگاه سفارت ایران در مسکو با حضور بیش از نفر از وابستگان نظامی ، شخصیتها و مقامات دولتی و نمایندگان و مسئولین پارلمان های فدراسیون روسیه برگزار شد .
برنا نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ارتش جمهوری اسلامی ایران 

  

معمای بازار متشکل ارزی؛ دلالی تمام می‌شود؟ابهامات و سوالات مختلفی در مورد بورس ارز مطرح است اما کارشناسان معتقدند این بازار با اتاق شیشه ای که
خبرفوری پول تولد شورای پول و اعتبار 

  

مبارزه با ملخ صحرایی به پنج شهرستان سیستان و بلوچستان رسیدزاهدان- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: 12هزار و 570 هکتار از مراتع شهرستانهای کنارک، چابهار، قصرقند، نیکشهر و دلگان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
ایرنا کشاورزی ایرنا خبرنگار 

  

مبارزه با فساد و رفع بیکاری مورد اهتمام مسئولان باشدرشت - ایرنا - نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت تاکید کرد: مسئولان در برنامه ریزی های خویش، مبارزه با فساد ، ساماندهی گرانی و رفع بیکاری را بیشتر از قبل مورد توجه و اهتمام قرار دهند.
ایرنا ارومیه بودجه دولت 

  

نیروهای ارزشمند دستگاه اطلاعاتی چراغ راه هستندزنجان - ایرنا - امام جمعه ابهر گفت: نیروهای ارزشمند دستگاه اطلاعاتی چراغ راه هستند که فراز و فرود بحران ها را مدیریت کرده و با اعتماد به نفس و اتکا به خداوند در عرصه های اطلاعاتی حضور فعال دارنند.
ایرنا زنجان ایرنا نماز جمعه 

  

ارزان‌ترین شهرهای جهان برای اجاره مسکناقتصاد نیوز:مؤسسه " سی بی آر ای" در گزارش جدید خود به وضعیت بازار مسکن در 35 شهر از نقاط مختلف جهان پرداخته است و آن‌ها را بر حسب میزان رشد قیمت‌ها در طول یک سال و متوسط قیمت آن‌ها رده بندی کرده است.
اقتصادنیوز مسکن قیمت مسکن اقتصاد