برنا   |  اجتماعی  |  

افزایش کودک همسری در مناطق مرزی / دختران بالغ هستند اما نه برای ازدواج

براتی سده با بیان اینکه برای اجرای قانون ممنوعیت ازدواج در سنین پائین به کمک علما و فقها نیاز است، گفت:ثبات عقلانی ورشد بلوغ فکری از اصلی ترین پیش شرط های لازم برای ازدواج است

افزایش کودک همسری در مناطق مرزی / دختران بالغ هستند اما نه برای ازدواج

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا : بررسی ها در سطح کشور خصوصا در شهر های مرزی ،نشان میدهد که امروزه آمار ازدواج ها در سنین پائین رو به افزایش است. با توجه به تغییر روند رشد جسمانی و روحی دختران امروزی در سنین پائین این امر موجب دل نگرانی بسیاری از اهالی جامعه شناسان و فعالان اجتماعی شده است. در این باره با دکتر فرید براتی سده روانشناس و کارشناس سازمان بهزیستی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید .

فرید براتی در گفتگو با خبر نگار برنا گفت : از لحاظ روانشناختی از اصلی ترین پیش شرط های ازدواج افراد رسیدن به مرحله بلوغ فکری و یا به اصطلاح روانشناسی آن رسش عقلانی و رسش عاطفی افراد است ، تحقیقات علمی نشان می دهد که این رسش عقلانی و عاطفی و بلوغ و کمال در سنین بالای نوجوانی یعنی بعد از 18 سالگی شکل می گیرد اما قدر مسلم بلوغ فکری و عاطفی مناسب زیر هجده سال حاصل نمی شود بنا براین به همین خاطر در فرهنگ خودمان سنین بالای 19 و 20 سالگی را به عنوان زمان تقریبی رسش و پختگی برای ازدواج در نظر می گیریم. 

وی افزود :البته اینگونه رسش ها به موقعیت های فرهنگی و جغرافیایی و اجتماعی افراد بستگی دارد که افراد در آن زندگی میکنند ، مثلاً در مناطق گرمسیری دختران ما به لحاظ ساختمان بدنی قویتر از دختران ساکن در شهرهای مرکزی هستند ،بنابر این ثبات عقلانی ورشد  بلوغ فکری برای ازدواج از اصلی ترین اولویتهای ازدواج  هستند. و تا زمانی که دختر و یا پسر به این ثبات نرسیده باشند ازدواج آنها مناسب نمی تواند باشد.

براتی در پاسخ به صدمات ناشی از اینگونه ازدواج ها گفت :  زمانی که افراد در سنین پایین ازدواج می کنند خواسته یا ناخواسته متحمل مشکلات و صدمات بسیاری می شوند . ازدواج دختران در سنین پائین به دلیل عدم رشد کافی جسمانی و روحی و در پسران به دلیل نداشتن  مهارتهای لازم در زندگی دچار چالش های گوناگون می گردند، با توجه به این که افراد در سنین نوجوانی هنوز به ثبات عاطفی لازم نرسیده اند، ممکن است در انتخاب خود عاقلانه تصمیم نگرفته و پس از ازدواج دچار پشیمانی شود. خیلی وقت ها دیده ایم افرادی که در سنین نوجوانی ازدواج کرده اند، گفته اند که من آن زمان کم تجربه بودم و نمی دانستم در زندگی دنبال چه چیزی هستم. و نداشتن ثبات عاطفی موجب متغیر بودن سلایق و علایق آنها شود.

این روانشناش بالینی، از عواقب دیگر ازدواج در سنین پایین بارداری زودرس دختران دانست  که موجب صدمات روحی و جسمانی بسیاری در آنان میگردد و ممکن است که کودکان نارس و بااختلالات روحی و روانی به دنیا آورند.امروزه دختران و پسران ما با توجه به نحوه ی زندگی در خانواده ها و وابستگی های عاطفی آنان به والدین در شرایط مناسبی برای داشتن یک زندگی مستقل در سنین پایین  نیستند که اگر اینگونه شود موجب دخالتهای خانواده ها، به جهت رسیدگی به امور زندگی آنان می شود و ممکن است به مرور زمان دامن به  اختلافات خانوادگی بزند.

در بحث حقوقی و قوانین موجود در کشور برای تصویب سن مناسب ازدواج براتی گفت : درمبحث حقوقی بنده صاحب نظر نیستم در این باره باید فقها و افرادی که در راس قوانین هستند تصمیم گیری کنند و قوانین لازم را لحاظ کنند. که یک شورای فقهی در تاکید بر این مسئله تصمیم گیری کند.

 

 

کودکان دختران ازدواج   اخبار برگزیده
  

جزئیات طرح مجلس برای سهمیه بندی بنزیننمایندگان مجلس طرحی را ارائه کرده اند که بر اساس آن به هر ایرانی در هر روز یک لیتر بنزین داده شود.
خودروتک مجلس شورای اسلامی سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  اخبار داغ
  

ایران در حفظ ارزش پول ملی عملکرد مناسبی داشته استسفیر ایران در انگلیس با اشاره به شاخص جدید اسپکتیتر درباره قیاس عملکرد کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات روبرو بوده‌اند نوشت که ایران عملکرد بهتری نسبت به بسیاری از کشورها داشته است.
برنا ایران پول انگلیس 

  

برهم زدن بازار ارز و سکه در ماه‌های قبل از جمله عملیات روانی دشمن با ابزار رسانه‌‌ای بودرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط خطیر کشور بر نقش مهم صداوسیما به عنوان یکی از ارکان مهم نظام تاکید و گفت: رسانه ملی با شناخت و رصد دقیق مسائل به درمان چالش‌های کشور کمک کند.
ایلنا ارز مجلس شورای اسلامی تلویزیون 

  

شاخص کل قیمت تولید کننده بخش‌های خدمات در پاییز امسال نسبت به تابستان 8.8 درصد و نسبت به پاییز 96 نیز 9.2 درصد افزایش یافته است.
صراط تورم تولید شاخص 

  

امروز در بازار سکه و ارز چه خبر بود؟اقتصادنیوز: بازار طلا و ارز تهران در سومین روز هفته روز آرامی را سپری کرد و دامنه تغییرات قیمت‌ها محدودتر از روزهای گذشته بود. البته بعدازظهر روند قیمت‌ها در بازار اندکی وارد سراشیبی شد. سکه حوالی مرز 4.1 میلیونی و طلای آب‌شده حوالی مرز 1.6 میلیونی جابه‌جا شد اما بعدازظهر هر دو زیر این دو مرز قرار گرفتند. دلار نیز در نیمه بالای کانال 11 هزار تومانی واقع شد.
خودروتک بازار طلا و ارز یورو پوند 

  

سوداگران ارزی به آب و آتش می زنند تا دلار کمتر از 10هزار تومان نشود احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از افزایش قیمت دلار، گفت: افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر به دلیل فضاسازی سوداگران بود. آنها با طرح مسائلی مانند خروج ایران از برجام یا انصراف اروپا از راه اندازی spv، به دنبال افزیش قیمت دلار هستند در حالیکه مسئولان بر عدم خروج ایران از برجام تاکید دارند. سوداگران با القای…
خانه‌ملت مجلس شورای اسلامی دولت حوزه 

  

آخرین نرخ‌ها از بازار طلا، سکه و ارزدر بازار امروز (سوم بهمن) نرخ خرید و فروش ارز مقداری کاهش یافت اما قیمت طلا و سکه اندکی افزایش را تج
خبرفوری بهار یورو پوند 

  

لوئیس سوارز، ستاره بارسلونا که سابقه سه فصل بازی برای لیورپول را دارد، به کار با یورگن کلوپ ابراز علاقه کرد.
ورزش۳ بازی یورگن کلوپ ستاره 

  

دنیس سوارز، هافبک جدایی طلب بارسا از فهرست این باشگاه برای بازی حساس امشب مقابل سویا خط خورد.
ورزش۳ بازی بارسا