تسنیم   |  اقتصادی  |  

استفاده از مواد تراریخته در شیرینی و شکلات متوقف شد

دبیر انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات با بیان اینکه اجازه واردات لیسیتین تراریخته نمی‌دهیم گفت تولیدکنندگان این محصول تولیدات خود را به غیرتراریخته تغییر داده‌اند به همین خاطر است که جدیدا عنوان تراریخته بر روی این محصولات درج نمی‌شود.

استفاده از مواد تراریخته در شیرینی و شکلات متوقف شد

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جمشید مغازه‌ای دبیر انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات در حاشیه افتتاح نمایشگاه‌های صنایع آرد و نان و صنعت شیرینی و شکلات اظهار کرد: تحریم‌ها باعث شده که در سال جاری بازدیدکننده و شرکت‌کننده کمتری در نمایشگاه شیرینی و شکلات حضور یابند اما از کشورهای آلمان، عراق و هلند برای بازدید و از 12 شرکت از 10 کشور نظیر روسیه، هلند، اتریش، انگلیس و مالزی و روسیه برای شرکت در این نمایشگاه دعوت به عمل آمده است.

وی افزود: صادرات شیرینی شکلات در 4 ماهه ابتدایی سال جاری 250 میلیون دلار بوده است که در صورت تامین مواد اولیه امکان افزایش این رقم نیز وجود دارد.

مغازه‌ای یادآور شد: از آنجا که صادرکنندگان مکلف هستند حتما ارز واردات را به کشور برگردانند اما شرایط تحریم این اجازه را به خوبی به آنها نمی‌دهد. دشواری برای فعالین این بخش ایجاد شده است.

دبیر انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات  تاکید کرد: معمولا بیشترین صادرات شیرینی و شکلات در 6 ماهه دوم سال صورت می‌گیرد و پیش‌بینی می‌کنیم که در سال جاری حداقل 800 میلیون دلار صادرات شیرینی و شکلات داشته باشیم که این رقم در سال گذشته نیز به همین اندازه بوده است.

وی گفت: در صورت تامین مواد اولیه و حمایت دولت امکان صادرات یک و نیم تا دو میلیارد دلار شیرینی و شکلات و بیسکوییت داریم و صنایع ما در این بخش جایگاه مناسبی در دنیا برای خود دست و پا کرده‌اند.

مغازه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم در ارتباط با مشکلات تامین مواد اولیه این بخش گفت: روغن، شکر و آرد، شیرخشک، از محل تولیدات داخلی و واردات تامین می‌شود اما اختیار آن در دست دولت است و بخش خصوصی حتی با ارز نیمایی اجازه واردات داده نمی‌شود و ما تنها می‌توانیم مباشر دولت باشیم.

دبیر انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم در ارتباط با صادرات کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به صورت فرآوری شده و در قالب شیرینی، شکلات و بیسکویت اظهار کرد: میزانی که درباره صادارت این کالاها مطرح شده درست نیست به طوریکه رئیس سابق سازمان حوزه تجارت گفته بود که در فروردین ماه گفته بود 120 میلیون دلار آب‌نبات از محل شکر یارانه‌ای صادر شده است که این امر دارای اختلاف آماری زیادی است.

وی افزود: از طرفی دولت نمی‌تواند تمام نیاز ما را به کالاهای اساسی از جمله شرکت تامین کند به طوریکه در سال جاری در دو مرحله 40 هزار تنی شکر به ما تحویل داده شده است این در حالیست که کل نیاز ما 500 هزار تن است که یک چهارم مصرف کشور می‌شود و ما مجبور هستیم که بخشی از نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنیم.

مغازه‌ای یادآور شد که جدیدا قیمت روغن نیز افزایش یافته و نرخ شکر از 3 هزار تومان به 4500 تومان افزایش یافته که این امر در افزایش هزینه‌ها و رقابت‌پذیری برای صادرات تاثیر می‌گذارد.

استفاده از مواد تراریخته در شیرینی و شکلات متوقف شد

دبیر انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره اینکه چرا درج عنوان محصول تراریخته بر روی شیرینی و شکلات و بیسکوییت متوقف شده است گفت: موادی که برای تولید شیرینی و شکلات و بیسکویت استفاده می‌شود و این امکان وجود دارد که تراریخته باشد روغن است.

وی افزود: مدتی شرکت‌های ما از روغن‌های تراریخته برای تولید محصولات خود استفاده می‌کردند اما مدتی است که از روغن‌های غیرتراریخته بهره می‌گیرند به همین منظور دیگر عنوان تراریخته بر روی این محصولات درج نمی‌شود هر چند که باید توجه داشت که تراریخته بودن محصولات دلیل بر بد بودن آنها نیست.

مغازه‌ای گفت: لیسیتین وارداتی نیز تحت نظر انجمن شیرینی و شکلات به صورت غیرتراریخته به کشور وارد می‌شود به همین منظور دیگر در صنعت شیرینی و شکلات کشور از محصولات تراریخته استفاده نمی‌شود.

رئیس انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات گفت: بیشترین روغنی که به صورت تراریخته در دنیا تولید می شود مربوط به ایالات متحده آمریکا است که به شدت نیز تراریخته است اما روغن‌هایی که در کشورهای اروپایی از محصولاتی مانند کلزا تولید می‌شود غیرتراریخته است و آنها نیز خود با تولیدات تراریخته مشکل دارند.

وی در پایان گفت: تراریخته بودن، به صرفه نمی‌تواند مشکلی برای مصرف‌کننده داشته باشد اما مانند دیگر کشورهای اروپایی ما برای مصرف‌کننده خود احترام قائلیم تا بتواند خود اقدام به انتخاب محصول تراریخته یا غیرتراریخته کند.

انتهای پیام/

شیرینی و شکلات روسیه دولت   اخبار برگزیده
  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از نامزدهای اصولگرا خواست، تعهد دهند تا اگر در لیست 30 نفره نبودند، از تهران نامزد نشوند.
نامه نیوز انتخابات مجلس بیژن نوباوه جبهه پایداری 

  

رشد قیمت پراید در بازار راکد خودرو!قیمت پراید دیروز در اولین روز بهمن ماه با افزایشی محسوس بار دیگر به پیشروی خود ادامه داد.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

با ادامه فشارهای آمریکا، اروپا انتخاب دیگری نداشت/ اروپایی‌ها از اول می‌دانستند آمریکا مانع عملی شدن اینستکس می‌شود/ دبیرکل سازمان ملل باید به عدم صدور ویزای ظریف اعتراض می‌کرداستاد دانشگاه کلمبیا فعال شدن مکانیزم حل اختلاف را عاملی برای افزایش تنش ها دانست و گفت: ایران دیگر محدودیت‌های برجام را رعایت نمی‌کند از طرفی آمریکا به فشار خود ادامه می‌دهد در این شرایط اروپا دیگر انتخابی ندارد.
ایلنا ایران و آمریکا سازمان ملل روابط بین الملل 

  

پنتاگون دو هفته پس از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد اذعان کرد که به تعداد سربازان آمریکایی آسیب‌دیده از این حمله که برای مداوا از عراق خارج شده‌اند، «افزوده شده است».
نامه نیوز پنتاگون واشنگتن پست ایران 

  

خودرو سایپا رهام با چه قیمتی به بازار می آید؟خودرو رهام حاصل طراحی و تولید شرکت سایپا است که سال گذشته رونمایی شد و تست های میدانی آن نیز به انجام رسید. با این حال هنوز این خودرو به خیابان ها راه پیدا نکرده است. اگر اتفاق خاصی در صنعت خودرو کشور رخ ندهد، سایپا رهام در سال آینده یکی از نوبرانه های بازار خودرو ایران خواهد بود. اما سوال اساسی این است که این خودرو در چه بازه قیمتی عرضه خواهد شد؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

زیباکلام از تاریخ افول مجلس می‌گویدصادق زیبا کلام میگوید مجالس در یک پروسه‌ افول قرار دارند و این افول از مجلس چهارم آغاز شد. مجلس اول، دوم و ششم را مستقل میداند، اما هفت مجلس دیگر زائده حکومتی و بله قربان‌گو بودند. زیبا کلام میگوید این افول را می‌توان روی یک منحنی نشان داد تا مردم هم بدانند مجلس کارکرد خود را از دست داده است.
مستقل‌آنلاین صادق زیباکلام تاریخ معاصر مجلس دهم 

  

تازه‌ترین خبر از عین‌الاسد؛ هلاکت 134 تروریست آمریکاییکیهان: معاون‌ اشراف فرماندهی کل سپاه با تاکید بر اینکه به خوبی به ما ثابت شده است که کوتاه آمدن در مقابل دشمن سبب پیشروی آنان و ایستادگی سبب عقب‌نشینی دشمن می‌شود اظهار داشت: ایران کشور قدرتمندی است چنانچه طبق اطلاعات به دست آمده از پایگاه عین‌الاسد پس از حمله موشکی ایران، تا امروز حداقل 134 نفر کشته و 245 نفر زخمی شده‌اند و آمریکا با این همه ادعا نتوانست اقدام کند چرا که آمریکا...
مثلث خبرنگار سربازی اقدامات تروریستی 

  

بلاتکلیفی پیکر 5 شهید سانحه هواپیمای اوکراینی/ علت؛ مراجعه نکردن خانواده‌هافزورش گفت: خانواده 5 شهید حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی هنوز برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی مراجعه نکرده‌اند.
مملکت‌آنلاین خانواده سقوط هواپیما تشخیص هویت 

  

انتقاد روحانی از اداره ها: چرا هنوز از مردم کپی کارت ملی می خواهید؟چرا ادارات هنوز کپی کارت ملی می‌‌ خواهند؟ روحانی گفت: این کارت ملی هوشمند درست شده که دیگر کپی مدارک از مردم نخواهند و با یک شماره کارت ملی همه اطلاعات مورد نیاز، قابل دسترس باشد.
مستقل‌آنلاین کارت ملی کارت ملی هوشمند 

  

محاکمه ترامپ در سنا رسما آغاز شدمنابع از آغاز رسمی جلسه محاکمه رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور خبر دادند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ سنا 

  اخبار داغ
  

کشاورز گفت: با وجود پیگیری‌های مکرر بانک مرکزی تا کنون ارز مورد نیاز به برنج‌های رسوبی در بنادر را اختصاص نداده است.
نامه نیوز برنج واردات برنج ارز 

  

بررسی روند ائتلاف در نشست جامعه 0 مبارز با احزاب اصولگرااقتصاد نیوز:یازدهمین نشست هم اندیشی جامعه روحانیت مبارز با احزاب و تشکل‌های ارزشی و انقلابی در محل دفتر مرکزی جامعه روحانیت مبارز برگزار شد.
اقتصادنیوز جامعه روحانیت مبارز انتخابات مجلس احزاب سیاسی 

  

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه این تشکل به‌دنبال حفظ وحدت و ائتلاف در مجموعه نیروهای انقلابی است، گفت: برخی دغدغه های جزئی نباید ما را از اصل برگزاری انتخابات پرشور و مورد نظر رهبر انقلاب غافل سازد.
نامه نیوز جامعه روحانیت مبارز مصطفی پورمحمدی موفقیت 

  

بلیت پرسپولیس - تراکتور ارزان شدبا اعلام باشگاه پرسپولیس بلیت های بازی پرسپولیس و تراکتورسازی در طبقه دوم ورزشگاه آزادی 5 هزار تومان‌خواهد شد و قیمت بلیت اغلب جایگاهها تغییراتی خواهد کرد.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس تراکتورسازی 

  

سناتورمورفی: یک نظامی را برای سردرد به آلمان نمی‌فرستند؛ ترامپ به دنبال فریب استیک سناتور آمریکایی در خصوص فریبکاری دولت ترامپ درباره تلفات پایگاه «عین الاسد» گفت که کسی را برای یک سردرد به آلمان نمی‌فرستند و وقتی اوضاع وخیم باشد به برلین منتقل می‌شوند و رئیس‌جمهور آمریکا در حال فریب افکارعمومی است
مثلث دونالد ترامپ ایران ترامپ