گسترش   |  اقتصادی  |  

اژدهای سرخ و سختی شبکه بیت‌ کوین

رضا مسعودی‌ فر - کارشناس رمز ارز و بلاک چین

اژدهای سرخ و سختی شبکه بیت‌ کوین

در سال‌های ابتدایی پیدایش بیت‌ کوین توسط ساتوشی ناکاموتو، شاید کمتر کسی گمان می‌کرد که ارزهای دیجیتال و مخصوصاً بیت‌کوین تا این اندازه با سیاست، اقتصاد و دیگر صنایع در سطح کلان گره بخورند. در این نوشته به بررسی عوامل تغییرات در سختی شبکه بیت‌کوین و تأثیر آن‌ها بر ماینرهای بیت‌کوین با توجه به اتفاقات اخیر پرداخته‌ایم؛ اما قبل از هر چیز، بهتر است که تعریفی ساده از مفهوم سختی استخراج بیت‌کوین داشته باشیم.

سختی شبکه

به‌ طور کلی تمام رمزارزهای قابل‌استخراج دارای متغیری به نام سختی شبکه هستند. در شبکه بیت‌کوین که هزاران ماینر مشغول استخراج هستند، سختی شبکه هر دو هفته یک‌بار (بعد از ایجاد هر 2016 بلاک) تغییر می‌کند تا امکان ایجاد هر بلاک در هر ده دقیقه ثابت باقی بماند. این بلاک درنتیجه حل پازل یا معادله‌ای براساس مفاهیم و مسائل ریاضی (Hash Function) ایجاد می‌شود و ماینری که این پازل را حل کند، موفق به ایجاد بلاک می‌شود و درنهایت پاداش خود را دریافت می‌کند. رابطه مستقیمی بین سختی شبکه و تعداد ماینرها وجود دارد. هرچه تعداد ماینرها بیشتر شود، درنتیجه احتمال حدس پازل بیشتر شده و زمان کمتری برای ایجاد بلاک جدید صرف می‌شود. در نهایت 2016 بلاک در زمانی کمتر از دو هفته ایجاد می‌شوند و سختی شبکه افزایش پیدا خواهد کرد. پیرو همین ارتباط مستقیم، اگر براثر کاهش تعداد ماینرها زمان بیشتر از دو هفته صرف ایجاد آن 2.16 بلاک شود سختی شبکه کاهش پیدا می‌کند.

دولت چین و شرط بانک جهانی

دولت چین اکنون مقتدرتر از همیشه پس از ایالات‌متحده، بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را در اختیار دارد؛ اما برای ادامه روند رو به رشد اقتصاد خود، به حمایت‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیاز دارد. البته که این دو نهاد بین‌المللی برای پرداخت وام به دولت چین شرط‌های متعددی دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، کاهش انتشار کربن این کشور بوده است. تصمیم آسان دولت چین برای برآورده کردن این شرط، ممنوعیت استخراج بیت‌کوین بود؛ زیرا اخیراً حدود 80 درصد استخراج بیت‌کوین جهان در این کشور انجام صورت می‌گرفت که با توجه به مصرف انرژی تأسیسات استخراج بیت‌کوین، منابع فسیلی زیادی جهت تأمین انرژی این فعالیت‌ها مصرف می‌شد که قطعاً آلودگی کربنی بیشتری در پی داشت. پیرو این ممنوعیت و کاهش ناگهانی تعداد ماینرهای بیت‌کوین در چین، سختی شبکه کاهش پیدا کرد و استخراج بیت‌کوین آسان‌تر شد.

عزیمت ناخواسته ماینرهای چینی

با توجه به کاهش بی‌سابقه سختی شبکه بیت‌کوین، سؤال اساسی این است که آیا این روند کاهش سختی ادامه پیدا خواهد کرد؟

با سخت‌گیری‌های اخیر دولت چین، بسیاری از ماینرهای بیت‌کوین در این کشور قصد مهاجرت و نقل‌مکان به کشورهای دیگر را دارند. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که در حال حاضر که به دلیل خروج حجم زیادی از ماینرها، سختی شبکه کاهش داشته و استخراج بیت‌کوین آسان‌تر شده است، ماینرها در دیگر نقاط جهان با ورود به شبکه اقدام به استخراج می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود در بازه زمانی مشخصی، مجدد با افزایش ماینرها، سختی شبکه هم افزایش نسبی خواهد داشت. البته، با توجه به سیاست‌های متفاوت کشورهای جهان برای حفظ منافع ملی، پیش‌بینی دقیق از آنچه که ممکن است در طولانی مدت رخ دهد کمی غیرمنطقی خواهد بود.

کاهش سختی و درآمد ماینرها

این کاهش سختی، برای ماینرهایی که جلوی فعالیتشان گرفته شده است قطعاً میلیون‌ها دلار ضرر به همراه داشته است؛ اما برای آن دسته از ماینرها که یک شبه بسیاری از رقبای خود را خارج از چرخه رقابت دیدند، افزایش درآمد تا دو برابر را به همراه داشته است.

سختی شبکه و قیمت بیت‌کوین

با توجه به باور بعضی کارشناسان، بین قیمت بیت‌کوین و سختی شبکه و یا بین قیمت‌ بیت‌کوین و نرخ هش ارتباط و نوعی همبستگی وجود دارد. طبق تجزیه‌وتحلیل‌ها در تاریخ بیت‌کوین، این همبستگی حدوداً 80 درصد بوده است؛ یعنی 80 درصد مواقع نرخ‌هش و به دنبال آن سختی، با قیمت بیت‌  کوین همسو بوده‌اند. اکثر ماینرها معتقدند که قیمت بیت‌ کوین از نرخ هش و سختی تابعیت نمی‌کند، بلکه این‌ دو هستند که از قیمت بیت‌کوین پیروی می‌کنند.

معمولاً، هرچه که قیمت بیت‌کوین افزایش داشته باشد، ماینرهای بیشتری برای دست‌ به‌کار شدن تشویق می‌شوند و افزایش ماینرها موجب افزایش سختی استخراج خواهد شد.

اما تریدرها و سرمایه‌گذاران نظر دیگری دارند. آن‌ها معتقدند که ارتباط این سه دقیقاً برخلاف این تئوری است، یعنی قیمت بیت‌ کوین از نرخ‌ هش و سختی پیروی می‌ کند.

تئوری جنجالی دیگری هم وجود دارد که از وجود رابطه و فرمولی بین سختی و قیمت بیت‌ کوین می‌گوید و بیان‌ می‌کند با استفاده از این فرمول، امکان تعیین قیمت بیت‌ کوین از روی سختی وجود دارد.

سخن پایانی

با توجه به سیاست متفاوت دولت‌ها در قبال ارزهای دیجیتال و هم‌چنین، ماهیت غیرقابل پیش‌بینی این ارزها، شاید تنها تکیه‌بر آمار و نظریه‌ها شرطی لازم اما کافی نباشد. در شرایطی که کشوری در شرق آسیا فعالیت‌های ماینرها را یک شبه ممنوع می‌کند و گروهی دیگر از دولت‌ها در آمریکای لاتین به دنبال قانونی کردن بیت‌کوین و استفاده از آن به عنوان ارز رایج هستند، تنها تکیه‌بر مطالعه، افزایش آگاهی و تجزیه و تحلیل اخبار توسط خود ما می‌تواند کمک‌کننده‌ترین ابزار برای رسیدن به ساحل در این دریای پرتلاطم ارزهای دیجیتال باشد.

نویسنده: رضا مسعودی‌ فر

وام قیمت بیت کوین پول   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت