بی شوکتی بنی‌صدر | علیرضا کفایی

علیرضا کفایی در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «بی شوکتی بنی‌صدر» به بهانه‌ی درگذشت ابوالحسن بنی‌صدر نوشت: آقای ابوالحسن بنی صدر در حالی درگذشت که می توانست به‌عنوان اولین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب، از منظر سیاسی با توجه به اعتمادی که رهبری نظام به وی نمود و رایی که از مردم … نوشته بی شوکتی بنی‌صدر | علیرضا کفایی اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

علیرضا کفایی در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «بی شوکتی بنی‌صدر» به بهانه‌ی درگذشت ابوالحسن بنی‌صدر نوشت:

آقای ابوالحسن بنی صدر در حالی درگذشت که می توانست به‌عنوان اولین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب، از منظر سیاسی با توجه به اعتمادی که رهبری نظام به وی نمود و رایی که از مردم گرفت، مسیری را در آزادیخواهی و تعامل با گروه‌های مختلف فکری و سیاسی در جامعه هدایت و پیش برد اما متاسفانه دچار غرور و نخوت خاصی بود و با رسیدن به ریاست جمهوری بر کبر او افزوده شد تا جایی که خود را از همه برتر می‌دید و با انقلابیون و گروه‌ها و سازمان‌ها و احزاب ناسازگاری را بنیان نهاد و حتی مرحوم بازرگان و مرحوم یزدی که شاید از نظر فکری تا اندازه‌ای به آنان نزدیک بود را بر نمی‌تابید.

خود را در ساحت اندیشه و در میان روشنفکران تافته‌ای جدا بافته می‌دانست و برای نصایح و نظرات دیگران ارزشی قائل نبود، با چپ و راست در می‌افتاد و نه فقط از نظر سیاسی بلکه از نظر فکری هم به شکلی رفتار می‌کرد که موجب آزار سایر انقلابیون می‌شد و فاصله‌ها به تدریج از وی زیاد شد.

تصور بنی‌صدر از مدیریت کشور بر اساس رویاپردازی و منبعث از نوشته‌های وی در کتابهایش و دور از واقعیت‌های ملموس جامعه بود، می‌پنداشت که نظر وی نظر آخرین و تنها راه اداره امور است تا آنجا که با وجود تفویض فرماندهی جنگ که انتظار می‌رفت با قدرت بیشتری جنگ را و امور داخلی ایران را و صحنه دیپلماسی را اداره نماید ولی متاسفانه برخورد و تعامل وی در هر عرصه‌ای به‌خاطر همان غرور کاذب موجب خسارت‌های زیادی شد. به‌طوریکه در پیشروی نیروهای عراقی و عقب‌نشینی ارتش بر این باور بود که با روش استالینی عمل کند یعنی در نظر داشت و گاهی هم بیان می‌کرد که اجازه دهید نیروهای عراقی وارد خاک کشور شوند بعد آنها را محاصره و در خاک ایران شکست دهیم و در ابتدای جنگ از در اختیار قرار دادن ابزار و ادوات جنگی به سربازان و ارتش یا خودداری می‌کرد و یا مهمات را دیر به جبهه می‌رساندند.

نمی‌توان با قطع و یقین گفت که در جنگ خیانت کرد و از آن‌سو نمی‌توان انکار کرد که با گروهک تروریستی مجاهدین خلق همکاری نمود و این خیانت آشکاری بود.

شاید عده‌ای معتقد باشند که جبر و فضایی که علیه او شکل گرفت باعث همکاری وی با تروریست‌ها شد اما این یک توجیه بسیار غلط و غیر منطقی است، کسی و مخصوصاً در مقام ریاست جمهوری نمی‌تواند به‌سوی تروریست‌های مجاهدین خلق متمایل شود و در قتل عام مردمی که او خود را رئیس جمهورشان می‌داند دخیل شود و همچنین اینکه گفته شود و یا خود وی گفته باشد فریب خوردم هم تحلیل نادرستی است و این خود یک فریب بزرگتر است، او که خود را بالاتر و برتر از همه روشنفکران و مبارزین و انقلابیون می‌دانست چگونه این فریب را خورد؟ وانگهی دخترش را به رجوی سپرد و به عقد وی در آورد تا به فرقه رجوی اطمینان دهد که در همه حال با آنها همراه است، در واقع به دست خود؛ خود را به گروگان تروریست‌ها در آورد.

آقای بنی صدر در اواخر عمر اگرچه با جمهوری اسلامی مخالف بود و علیه مسئولین سخن می‌گفت و می‌نوشت اما همیشه از آنچه که پیش آمده بود پشیمان بود و سعی می‌کرد به ایران وفادار باشد و در چنگ جنگ افروزان و مخالفین خارجی نیفتاد، سعی میکرد بدون حاشیه زندگی آرامی داشته باشد.

ورای آنچه که قلمی شد توجه به این نکته ضروری است که از همان ابتدای انقلاب علیه بنی‌صدر هم توطئه شد و بیشتر از سوی روحانیت و حزب جمهوری اسلامی و بنی‌صدر آن هشیاری را نداشت که قدرت حزب و روحانیت را درک کند و نیز خود حزبی را بنیان نگذاشت که در تلاطم‌های سیاسی از وی دفاع شود و سخن خود را از تریبون حزب بیان نماید.

امروز حیات اولین رئیس‌جمهور ایران به پایان رسید، با توجه به عملکرد و گذشته‌ای که از خود به یادگار گذاشت، ایشان در تاریخ جمهوری اسلامی شوکتی ندارد و این بی شوکتی را خود وی هم قبل از مرگ پذیرفته بود، در هر حال تاریخ همچنان ادامه دارد.

اکثر روسای جمهور بعد از بنی صدر مغضوب درگاه بودند و علیه آنان هم فضاسازی شد و این روند که در جمهوری اسلامی علیه روسای جمهور از سوی گروه‌های خاصی جو درست می‌شود و به حاشیه بردن آنان و هوادارانشان می‌تواند جمهوری اسلامی را با چالش مواجه کند.

از برخی مانند آقای خاتمی با شوکت و عزت و نیکی یاد می‌شود ولی بنی صدر و احمدی نژاد (در مقام مقایسه نیستیم؛ تحلیل است) نوعی بی شوکتی را همراه خود دارند، با این تفاوت که بنی صدر دروغ نمی‌گفت.

انتهای پیام

برچسب هاابوالحسن بنی صدر علیرضا کفایی

ابوالحسن بنی صدر ایران رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

بروز سردرد بعد از تزریق واکسن کرونا را حتما جدی بگیرید!یک فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: بروز سردردهایی که سه روز بعد از تزریق واکسن کرونا آغاز می‌شوند حطرناک است، این سردردها ممکن است با دردهای شکمی و تهوع همراه باشد که بسیار مهم هستند.
گسترش سکته مغزی مغز دارو 

  

علت صفر نشدن آمار فوتی‌های کرونا اعلام شدعضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: افرادی که هنوز دو دوز واکسن خود را تزریق نکرده یا اینکه تاکنون هیچ واکسنی دریافت نکرده‌اند و پس از این هم دریافت نمی‌کنند، به کرونا مبتلا و متاسفانه به نوع شدید آن هم گرفتار می‌شوند.
گسترش پژوهش ویروس واکسیناسیون 

  

پیش بینی بورس فردا 5 آبان 1400/سناریوی بازگشت شاخص بورساقتصادنیوز: شاخص بورس در روز پایانی هفته امیدوار است با تحرکات خریداران در سمت تقاضا سبزرنگ بماند اما تا حدودی هم میل به بازگشت به سمت کانال 1.4 میلیون واحد دارد. البته سناریوی محتمل برای روز چهارشنبه قابل پیش بینی نیست.
اقتصادنیوز شاخص 

  

متهم تازه پیدایش کرونااقتصادنیوز:‌رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: طبیعتاً اولین متهم کسانی هستند که ظرفیت و قابلیت فنی ساخت آنها را دارند، چراکه کارهای تحقیقاتی ویروس‌ها نیازمند آزمایشگاه‌های سطح سه و چهار است که آمریکایی‌ها در دنیا 50 آزمایشگاه در این سطوح را توسعه دادند.
اقتصادنیوز پدافند غیرعامل ویروس 

  

طغیان هولناک کرونا در روسیه+ نموداراقتصادنیوز: بررسی آمارهای کرونایی در برخی نقاط جهان نشان از رشد در ابتلا و مرگ ومیر کرونا دارد. در این میان کشور روسیه رکورد مرگ ومیر روزانه را شکسته و اکنون در بالاترین سطح آمارهای جهانی ایستاده است.
اقتصادنیوز روسیه مرگ 

  

این 10 خبر بورس فردا را تکان می دهد!امروز 4 آبان 1400 اخبار اقتصادی، بورسی و سیاسی زیادی منتشر شد که از بین آن‌ها این ده خبر می‌تواند بر روی بورس فردا تاثیرگذار باشد. توصیه می‌شود این ده خبر را قبل از معاملات فردا بخوانید.
گسترش ایران گرانی کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

معاملات 4 نماد بورسی تایید نشد/ لیست تعلیقی ها و توقیفی هااقتصادنیوز: بخشی از معاملات سه نماد بورسی به تایید ناظر بازار نرسید.
اقتصادنیوز 

  

واکنش سکه به کاهش قیمت دلارامروز 4 آبان 1400 قیمت دلار تحت تاثیر افزایش عرضه افت کرد. قیمت یورو آزاد کاهش یافت و به کانال 31 هزار تومان وارد شد، اما قیمت یورو سنا و متشکل بالا رفت.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (4 آبان)در پی تقویت دلار امریکا و افت اندک اونس در بازارهای جهانی قیمت طلا و سکه اعلام شد و بر این اساس سکه تمام بهار آزادی با 25 هزار تومان کاهش 11 میلیون و 500 تومان قیمت خورد.
گسترش قیمت یورو تورم 

  

زهر عقرب در درمان کرونا موثر است؟محققان در تازه‌ترین مطالعات خود پیرامون ویروس کرونا، به نتایج جالبی درباره تاثیر زهر عقرب بر درمان بیماری کرونا دست یافته‌اند.
گسترش درمان ویروس کار 

  

قیمت خودرو افزایش یافت+ جدول قیمتبررسی قیمت‌ها در بازار خودرو حکایت از افزایش قیمت‌ها در این بازار از اواخر مهر ماه تاکنون دارد به طوری که در بین خودروهای پراید موجود در بازار پراید 111 از 154 میلیون تومان در اواخر مهر ماه امروز به 155 میلیون تومان رسیده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

وضعیت کرونا درآمار کشور | احتمال بروز موج ششم وجود داردعضو کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر لزوم بررسی وضعیت شهرهای قرمز کرونایی در کشور، گفت: هرچند در کل آمارهای کرونا در کشور رو به کاهش است اما هنوز احتمال بروز موج ششم وجود دارد.
۵۵ آنلاین مرگ 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 4 آبان 1400/ بدون تغییراقتصادنیوز: ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت تغییری نکرد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

پیش بینی جذاب از بورس فردا (5 آبان)امروز بازار سهام ابتدا با روند منفی شاخص همراه شد اما در پایان نیمه اول معاملات شاخص با رشد اندکی مواجه شد و در پایان بازار با 336 واحد مثبت در محدوده یک میلیون و 384 هزار واحد قرار گرفت.
گسترش سهام شاخص دولت 

  

کمک 3.6 میلیون دلاری دولت ژاپن به ایران برای مقابله با کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، دولت ژاپن، امروز به منظور نشان دادن ادامه همبستگی خود با ملت ایران در مواجهه با فوریت کووید -19، تفاهم‌نامه کمک مالی به ارزش 3/6 میلیون دلار را برای انجام پروژه‌ای مشترک با نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران امضا کرد. سند اعطای این کمک مالی طی مراسمی در روز سه‌شنبه، 4 آبان، توسط دکتر سید جعفر حسین، نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری…
مهر دولت ایران و ژاپن ژاپن