اطلاعات مشتریان «علی بابا» پس از هک چه می‌شود؟

مسعود طباطبایی مدیرعامل شرکت علی بابا سه‌شنبه شب توییت کرد: متاسفانه تعدادی از سرورهای علی‌بابا مورد حمله هکرها قرار گرفته و به برخی از اطلاعات کاربران و سورس‌کدها دسترسی پیدا کردن. تیم امنیت علی‌بابا اقدامات لازم را انجام داده و با توجه به سرنخ‌های موجود، این موضوع از طریق نهادهای ذیربط در حال پیگیری است...

اطلاعات مشتریان «علی بابا» پس از هک چه می‌شود؟

مسعود طباطبایی مدیرعامل شرکت علی بابا سه‌شنبه شب توییت کرد: متاسفانه تعدادی از سرورهای علی‌بابا مورد حمله هکرها قرار گرفته و به برخی از اطلاعات کاربران و سورس‌کدها دسترسی پیدا کردن. تیم امنیت علی‌بابا اقدامات لازم را انجام داده و با توجه به سرنخ‌های موجود، این موضوع از طریق نهادهای ذیربط در حال پیگیری است. مسئولیت این رخداد را می‌پذیریم و از کسانی که به نحوی آسیب دیدن، عذرخواهی می‌کنم. حفاظت از اطلاعات همواره اولویت ما بوده و هست. این اطمینان را به شما می‌دم که اقدامات لازم برای جلوگیری از تکرار این اتفاق صورت گرفته و با قدرت بیشتر در جهت حفاظت از حریم خصوصی کاربران پیش خواهیم رفت.

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و ‏رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره‌ی توییت او نوشت:

صداقت شما و همراهی‌تان برای رشد و توسعه امنیت نشانه‌ای از تعهد شماست.

همین که #پنهان‌کاری رویه شما نیست و تعهد به شناسایی مشکل و رفع آن دارید، نقطه آغازین توسعه را نشان داده‌اید.

صداقت با مردم خود نشانه یک #سرمایه_اجتماعی است؛ و هم سازنده آن سرمایه.

تعدادی از دیگر توییت‌ها در این باره را به انتخاب انصاف نیوز می‌خوانید:

خسرو کلباسی:‌ سلام آقای ناظمی. آیا پرونده توسط نهاد/نهادهای حاکمیتی بررسی مستقل خواهد شد؟ اگر بله نتیجه به صورت شفاف و عمومی گزارش خواهد شد؟ اگر دیتا بریچ ناشی از کوتاهی شرکت بوده باشد، کاربر امکان شکایت از شرکت را دارد؟ آیا چنین کوتاهی‌هایی جرم‌انگاری شده‌اند؟

رضا باقری اصل: در قانون جرایم رایانه‌ای برای عمد در عمل مجرمانه مجازات تعیین شده، جز در ماده 5

که بی احتیاطی، بی مبالاتی یا عدم رعایت تدابیر امنیتی  مامورین دولتی در خصوص داده های سری هم جرم انگاری شده. اما در مورد alibaba.ir کسی که هک کرده مشمول مجازات مواد 1 و 11 است.

خسرو کلباسی: بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی یا عدم رعایت تدابیر امنیتی از طرف شرکت خصوصی هم جرم‌انگاری شده؟

داوود: به نظر شما وقتی مدیر ارشد وزارت ارتباطات در حال تشکر از شرکت بابت اعلام هک شدن هست، اگر قانونی هم برای رسیدگی به کم کاری یا بی مبالاتی وجود داشته باشه کسی هست پیگیری کنه؟

رضا باقری اصل: شاید امروز روزی باشد که #مسئولیت_پذیری و #شفافیت  ارزش خود را بازیافته و درکنار مسئولیت‌های حقوقی و کیفری(که در این مورد  بی احتیاطی و عدم اتخاذ تدابیر حفاظتی جرم انگاری نشده است) شایسته توجه بیشتر باشد.

اگر چه شرکت می‌تواند طبق قانون برای استیفای حق مشترکین اقامه دعوی کند.

داوود: دیگه نمی توان خیلی از موارد رو مخفی کرد ولی دوستان سابقه پنهانکاری دارند.

موضوع مهم،رسیدگی آقای ناظمی از دید مجری قانون هست،باید در اولین فرصت، کم کاری های شرکت علی بابا رو بررسی کنند،کاربرها رو راهنمایی کنند در صورت سو استفاده چه کار باید بکنند؟

مشخصات کامل کاربران سرقت رفته!

رضا باقری اصل: دوست عزیز بر اساس کدام قانون یا مقرره سازمان فناوری اطلاعات مسئول این اقدام است. براساس بند5 اصل 156 قانون اساسی  پیشگیری از وقوع جرم بر عهده قوه قضائیه است. یک شورای عالی هم بر اساس ماده 2 قانون پیشگیری از وقوع جرم تأسیس شده که وزارت ICTعضو آن نیست.

داوود: جناب باقری عزیز، در اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران که اتفاقا به تصویب شورای نگهبان رسیده در چندین بند به صراحت این وظیفه به وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات رسیده.

ضعف قانون اتفاقا نداریم و همین امروز آقای @amirnazemy باید نسبت به این مورد از طریق قانونی رسیدگی کنند.

حسین: از مرکز‌ ماهر هم برای بررسی اومدن؟

سعید آلادپوش: جهت انتقال تجربه، مکانیسم حمله را اعلام بفرمایید

فرگی: چرا علی بابا امکان عوض کردن پسورد نداره؟!

نیما اکبرپور: علی_بابا هک شدن سرورها و سرقت اطلاعات برخی از کاربران خودش رو تایید کرده و حالا باید دید که هکرها قصد دارن با این اطلاعات چه کنند و علی‌بابا چه راهکاری برای جلوگیری از سوءاستفاده از این اطلاعات داره.

مسعود طباطبایی چهارشنبه شب هم توییت کرد: همان‌طور که قبلا اعلام کردم پیگیری قضایی این موضوع با هماهنگی نهادهای ذیربط انجام شده و پرونده ظهر امروز به پلیس فتا ارجاع شده است.

انتهای پیام

برچسب هاسایت علی بابا سرقت اطلاعات شرکت علی بابا هک هک شدن

سرقت اطلاعات فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات   اخبار برگزیده
  

آقای نماینده درباره افزایش حقوق‌ها خوش خبر است / میزان دریافتی نمایندگان مجلساقتصادنیوز:نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: دو خبر خوش را به مردم نوید می‌دهم؛ یکی افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان و دیگری افزایش تولید محصولات کشاورزی است.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی خودرو ازدواج 

  

سامانه 1666 می‌تواند پاسخگوی 15 هزار نفر باشد/ دفترچه منقضی بیمه‌شدگان یک ماه تمدید شد/ تا یک ماه آتی بیماران خاص نیاز به مراجعه برای چکاپ ندارند/ 90 درصد هزینه‌های درمان کرونا توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شودمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: کسانی که دفترچه بیمه آنها منقضی است، نیاز به مراجعه به دفاتر پیشخوان ندارند و پزشکان می‌توانند استعلام الکترونیکی بگیرند و در دفترچه‌های منقضی نسخه بنویسند.
ایلنا بیمه ماه بیمارستان 

  

اقدام جدید دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگانرئیس سازمان برنامه و بودجه از اقدام جدید دولت برای افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین ماه خبر داد.
مثلث دولت سازمان برنامه و بودجه بودجه 

  

وزارت بهداشت: برخی استان‌ها از پیک بیماری کرونا خارج شدنداگر مردم رعایت کنند تا آخر فروردین این بیماری مهار می شود، در غیر این صورت تا خرداد ماه، زمان نیاز است تا به وضعیت تعادل برسیم و از پیک این بیماری خارج شویم.
۵۵ آنلاین بیمارستان درمان ماه 

  

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه توصیه کرد: در شرایط شیوع کرونا افراد بیش از هر زمان هنگام خرید مواد خوراکی رعایت نکات بهداشتی را داشته و مراحل پاکسازی و ضدعفونی خوراکی‌ها را به دقت انجام دهند.
نامه نیوز کرمانشاه مهناز افشار پول 

  

تعطیلی خودروسازان آمریکایی تمدید شدمنابع آگاه اعلام کردند که 3 شرکت بزرگ خودروسازی آمریکا شامل جنرال موتورز، فیات‌کرایسلر و فورد قصد دارند، تعطیلی کارخانه‌های خود در دیترویت را به دلیل شیوع ویروس کرونا تا ماه آوریل تمدید کنند.
خودروتک خودروسازان جنرال موتورز ویروس 

  

اولین کراس اوور بومی از سایپا بیرون می آید یا ایران خودرو؟خودروهای کراس اوور اکنون در تمام جهان روی بورس هستند و بازار خودرو ایران نیز به شدت برای این کلاس خودرو سر و دست می شکند. اما در تمام این سال ها 2 خودروساز اصلی ایران یعنی ایران خودرو و سایپا در سبد محصولات خود کراس اوور بومی نداشتند. در سال 99 قرار است این نقص سبد محصول برطرف شده و هر دو خودروساز بزرگ کشور کراس اوورهایشان را به بازار عرضه کنند.
خودروتک بازار خودرو سایپا ایران خودرو 

  

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیمهمزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت‌هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت‌های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید.
مستقل‌آنلاین ویروس تعطیلات دولت 

  

پیش پرداخت چند ماه یارانه معیشتی به مردم + جزئیاتعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از پیشنهاد نمایندگان مجلس در جلسه مجازی برای پیش پرداخت چند ماهه یارانه نقدی و معیشتی به مردم خبر داد.
مستقل‌آنلاین ماه یارانه وام 

  

روحانی: برای زندگی با این ویروس آماده شویدرئیس جمهور: این ویروس کرونا در جامعه است ولی شرایط جامعه را باید قابل تحمل کنیم. ما باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم تا درمان این بیماری و یا واکسن آن تهیه شود.
مستقل‌آنلاین اینستاگرام ویروس رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

پوپک بسامی: شاید فاجعه رخ می داد/ ملی پوش وزنه برداری در خط مقدم مبارزه با کروناپوپک بسامی عضو تیم ملی وزنه برداری زنان ایران است که امروز عکس هایش با لباس های مخصوص پرستاران پربیننده شده است.
ورزش۳ زنان ایران استرس 

  

برگزاری جشنواره ملی ارزش ها و فضائل ایرانیان در مقابله با ویروس کرونا + جزئیاتجشنواره ملی ارزش ها و فضائل ایرانیان با هدف تهیه آرشیوی از رشادت و همیاری عموم مردم و حافظان سلامت کشور در مقابله با ویروس کرونا برگزار می شود.
برنا ویروس سلامت 

  

امسال 12 فروردین به‌نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با بیماری کرونا تبدیل شده استوزیر کشور گفت: امسال دوازدهم فروردین به نماد همدلی و همبستگی ملی ملت ایران در مبارزه با بیماری منحوس ویروس کرونا تبدیل شده است و مردم هماهنگ و همصدا با رای قاطع خود به تدبیر نظام در طرح فاصله گذاری اجتماعی و رعایت ضوابط بهداشتی برای ایمنی بخشی به جامعه پیشگام شدند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران استقلال 

  

راه‌اندازی سامانه «خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در بحران ویروس کرونا»سامانه خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در بحران ویروس کرونا، به منظور غربالگری هوشمند افراد جامعه و پیشگیری از آسیب‌های روانی - اجتماعی ناشی از این بحران، توسط سازمان بهزیستی کشور راه‌اندازی شد.
ایلنا ویروس بهزیستی مصاحبه 

  

وزیر کشور: 12 فروردین امسال به‌نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با کرونا تبدیل شده استوزیر کشور در پیامی نوشت، 12 فروردین امسال به نماد همدلی و همبستگی ملی ملت ایران در مبارزه با بیماری منحوس ویروس کرونا تبدیل شده است.
تسنیم ایران جمهوری اسلامی ایران استقلال 

  

نماینده مردم تهران و مدیرمسوول روزنامه اعتماد در نامه‌ای به رییس جمهوری با اشاره به تعطیلی روزنامه‌ها از سوی ستاد مبارزه با کرونا گفت: در این روزهای حساس حضور رسانه‌های کاغذی می‌تواند دولت و مردم را برای عبور هرچه سریعتر و البته کم‌هزینه‌تر از کرونا یاری کند؛ لذا از حضرتعالی می‌خواهم دستور فرمایید انتشار هرچه سریعتر مطبوعات در دستور کار ستاد مبارزه با کرونا قرار گیرد.
نامه نیوز مطبوعات کار موبایل