توقف اجرای پروتکل الحاقی نقض عمده تعهدات ایران محسوب نمی‌شود

دیاکو حسینی، تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با اشاره به اقدامات اخیر آمریکا و سفر دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به بررسی آینده برجام و اقدامات احتمالی اعضای این توافق پرداخت.

توقف اجرای پروتکل الحاقی نقض عمده تعهدات ایران محسوب نمی‌شود

اعتمادآنلاین| دیاکو حسینی، در تحلیل اقدامات اخیر ایالات متحده مانند پس گرفتن درخواست اعمال بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران (اسنپ بک)، پذیرش شرکت در گفت‌وگو با اروپا در خصوص ایران و رفع محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک، درباره افق پیش روی برجام اظهار داشت: آقای بایدن از خروج ترامپ از برجام انتقاد کرده و تمایل خودش را برای بازگشت به برجام اعلام کرده بود اما تا این لحظه هیچ اقدامی صورت نگرفته است و به نظر می‌رسد که دست کم قوی‌ترین افراد و جناح‌ها در کابینه آقای بایدن فکر می‌کنند که ایران باید اولین گام را بردارد و به تعهدات خودش بازگردد.

 

وی افزود: دلایل این کار کاملاً روشن است و به نظر می‌رسد که دیپلماسی مخفی بیشتر مدنظر دولت بایدن برای آنچه که آنها رایزنی با متحدان‌شان در منطقه و اعضای کنگره اسم می‌گذارند، است؛ اما طبیعتاً این روند برای ایران به این استدلال ساده مجاب کننده نیست که یک کشور انجام تعهدات قانونی خودش را که متکی بر قطعنامه شورای امنیت ملل متحد است، به جلب نظر دیگران موکول کند. اگر قرار بود که امور جهان به این ترتیب پیش برود و کشورها به دلیل مسائل داخلی و یا روابطشان با دیگر کشورها اجرای قوانین را تعلیق کنند، جهان دارای فضایی خطرناک می‌شد.

 

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل، با غیر قابل قبول خواندن استدلال دولت بایدن و نبود شفافیت در تصمیم‌های دولت او، گفت: در این شرایط مجبور به گمانه‌زنی راجع به نیات بایدن در تعلل بازگشت به برجام هستیم، یکی از دلایل می‌تواند این باشد که آنها در حال خرید زمان هستند تا فرجه لازم را برای مشورت داشته باشند.

 

همینطور شاید دچار این سوتفاهم کاملاً اشتباه شده باشند که که بهتر است با دولت آینده ایران وارد دیپلماسی شوند؛ این موضوع به دلیل نا آشنایی با ساختار حکومت در ایران است و ممکن است تصور کرده باشند با این تعلل می‌توانند ایران را وادار کنند که به امتیازهای بیشتر تن دهد اما طبیعتاً این نیز امکان پذیر نیست و نتیجه عکس خواهد داد.

 

وی با اشاره به زمان اجرایی شدن قانون طرح اقدام متقابل علیه تحریم‌های آمریکا که توسط مجلس تصویب شده است، خاطرنشان کرد: پس از پنجم اسفند، اجرایی نشدن قانون مجلس که البته دولت با آن موافق نبوده و آن را به به زیان دیپلماسی دانسته، به اقدام آمریکا در برداشتن تحریم‌ها بستگی دارد.

 

این هشدار از طرف مقام‌های ایرانی نزدیک به یک ماه  است که به دولت آقای بایدن داده شده است و تا به امروز حداقل در بازتاب رسمی مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. دوم اینکه این اقدام (قانون) همچنان در راستای گا‌م‌های ایران برای کاهش تعهدات خودش مطابق بند 36 برجام تصویب شده است و از آنجایی که طرف‌های دیگر برجام عمل نکردند، این حق برای ایران محفوظ است.

 

این تحلیل‌گر ارشد مسائل ژئوپلتیک با بیان اینکه توقف اجرای پروتکل الحاقی نقض عمده نسبت به تعهدات ایران محسوب نمی‌شود، خاطرنشان کرد: به این دلیل که که رژیم بازرسی‌های آژانس در ایران بسیار گسترده‌تر از این موضوع است و عمده این بازرسی‌ها بر اساس توافق پادمان باقی خواهد ماند و فقط بخشی کمی از آنها آسیب خواهد دید که آن هم در صورتی که همانطور که رهبری و رئیس جمهور اشاره کردند در صورتی که آمریکا به تعهدات خودش برگردد در مدت بسیار سریع و کوتاهی قابل بازیابی و به حالت قبلی در چارچوب برجام است اما در عین حال این کار این خطر را ایجاد می‌کند که کشورهای اروپایی که همیشه به سمت آمریکا متمایل بوده‌اند را به سمت اقدامات مخرب‌تر سوق بدهد که می‌تواند دیپلماسی و راه‌حل را پیچیده‌تر کند.

 

وی در مورد سفر دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، اظهار داشت: سفر آقای گروسی به ایران طبیعتاً تحت تاثیر مسائل  فنی روابط ایران و آژانس بین‌المللی و همین اقدامی که در پیش‌ است قرار دارد.

 

آژانس نگرانی‌های خودش را دارد و می‌خواهد مطمئن شود، اتفاقی (اجرای قانون مجلس) که در پیش است، آسیبی به اصل موضوع همکاری ایران و آژانس نخواهد زد و به بدنه اصلی این همکاری آسیب نخواهد رساند؛ همچنین ایران به سمت مسیری که از نگاه آژانس می‌تواند گام برداشتن در مسیر نظامی کردن برنامه هسته‌ای است قرار نگیرد که البته ایران چنین قصدی ندارد.

 

حسینی بیان داشت: اما اگر این سفر بتواند چنین اطمینانی را به آقای گروسی بدهد، سفر کمک کننده‌ای برای آژانس خواهد بود برای فهم دقیق آنچه در حال رخ دادن است. بنابراین این سفر از نگاه آژانس می‌تواند نتایج خوبی داشته باشند و برای ایران نیز خوب است، چرا که می‌تواند با شفافیت کامل و دقیق‌تر آنچه در پیش رو است و پیامدهای فنی را به رئیس آژانس توضیح دهد. این کار همچنین از نگرانی‌های غیر ضروری کم می‌کند.

 

وی درباره دگرگونی رابطه ایران و اروپا، تصریح کرد: دولت آقای ترامپ برای اروپا یک تهدید بسیار بزرگ بود، به دلیل اینکه آقای ترامپ هیچ ایمان و اعتقادی به اتحاد سنتی بین اروپا و ایالات متحده نداشت و رفتارهایی که ترامپ در پیش گرفته بود که به لحاظ معنایی و چه در پیشبرد اهداف مشترک اروپا و آمریکا آسیب می‌زد.

 

از طرف دیگر  اروپا نیز این ترس را داشت که رفتارهای کنترل نشده آقای ترامپ با آمریکای تحت کنترل ترامپ می‌تواند باعث هرج و مرج بیشتر جهانی شود و نا امنی را در موضوعات مختلف در از جمله چین، کره‌شمالی و ایران افزایش دهد که در اغلب این موارد مستقیما اروپا به لحاظ تجاری و امنیتی آسیب دید.

 

این تحلیلگر مسائل آمریکا و اروپا یادآور شد: بنابراین در آن زمان سیاست اروپا بر مهار آمریکایی یا «کنترل آسیب» دولت آقای ترامپ در آمریکا بود. با پایان این دوره و بازگشت باید به کاخ سفید، آن دیدگاه سنتی که از روابط  اروپا و آمریکا حمایت می‌کرد یک نوع آرامش خاطر را به اروپا بازگرداند و فکر می‌کنم در اینجا یک تمایل طبیعی در اروپا وجود دارد مبنی بر تقویت همکاری با آمریکا و بازسازی آسیب‌هایی که در دوره ترامپ در رابطه دو طرف آتلانتیک ایجاد شده بود.

 

وی افزود: بنابراین در این دوره ما می‌بینیم که این گرایش طبیعی اروپاست که به آمریکا نزدیک‌تر است و طبیعتا رابطه آن با ایران دورتر است و آن زمان حمایت از برجام در دوره آقای ترامپ ناشی از سیاست کنترل آسیب اروپا بود اما امروز آنها احساس می‌کنند که نیاز چندانی به ادامه سیاست پیشین ندارند و می‌توانند در هماهنگی کامل‌تر و مستند با آمریکا، اهداف خودشان را جلو ببرند؛ بنابراین خیلی طبیعی و قابل انتظار بود که مناسبات ایران و اروپا حول محور برجام در قیاس با دوره آقای ترامپ ضعیف‌تر شود.

 

منبع: ایلنا

 

ایران سیاست خارجی رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

81 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/ شناسایی 8367 بیمار جدید به گزارش خبرنگار مهر، سیما سادات لاری، بعد از ظهر جمعه پانزدهم اسفند 99، به ارائه گزارشی از وضعیت بیماری کرونا در کشور پرداخت. سخنگوی وزارت بهداشت، افزود: از دیروز تا امروز، 8 هزار و 367 بیمار جدید شدند و مجموع بیماران کووید 19 در کشور به یک میلیون و 673 هزار و 470 نفر رسید. لاری گفت: متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 81 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان به…
مهر بیمارستان وزارت بهداشت خبرنگار 

  

وزارت بهداشت مخالف مسافرت است/وضعیت مرگ های قلبی در دوران کرونا به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، روز جمعه پانزدهم اسفند 99، در بیستمین برنامه پویش ره سلامت در بیمارستان قلب شهید رجایی، گفت: بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی، ویترین بزرگ علمی و مایه امید آن دسته از بیمارانی است این بیمارستان را آخرین پایگاه مراجعه خود می‌دانند. وی با اشاره به جایگاه علمی و درمانی بیمارستان قلب شهید رجایی، افزود: حضور افراد توانمند که در این مرکز گردهم آمده اند،…
مهر وزارت بهداشت مرگ خبرنگار 

  

پیش‌بینی واکنش بورس پایتخت به تصمیمات جدید + نموداراقتصادنیوز: در هفته اخیر تصمیمات جدیدی برای حمایت از بازار سهام گرفته شد. آیا سهام‌داران از این تصمیمات استقبال خواهند کرد؟
اقتصادنیوز پایتخت سهام 

  

چرا کرونای جهش یافته بیشتر قربانی می گیرد؟دکتر شکرالله سلمان‌زاده اظهار کرد: ماهیت علائم کرونای جهش‌یافته با کرونای قبلی تفاوتی ندارد و تنها شدت علائم افزایش پیدا کرده است. سن ابتلا نیز کاهش و قدرت سرایت‌پذیری افزایش پیدا کرده است.
مستقل‌آنلاین اورژانس ورزش آنتی بیوتیک 

  

امیر غفور والیبالیست ایرانی به کرونا مبتلا شدامیر غفور بازیکن تیم ملی والیبال کشورمان به کرونا مبتلا شد.
مستقل‌آنلاین والیبال ویروس ترکیه 

  

کودک معصوم مبتلا به کرونا+عکسمشاور وزیر بهداشت در صفحه مجازی نسبت به بستری شدن کودکان اهوازی به دلیل کرونا در بیمارستان‌ها ابراز نگرانی کرد.
گسترش سلامت کودکان کودکان عکس 

  

مفتی اردن: تزریق واکسن کرونا در ماه رمضان روزه را باطل نمی کند«شیخ عبدالکریم الخصاونه» مفتی اردن گفت: واکسن کرونا مانند هر واکسن دیگری که به صورت عضلانی تزریق می شود، در ماه مبارک رمضان باعث شکستن روزه نمی شود.
۵۵ آنلاین اردن ماه ماه رمضان 

  

فعالیت‌های محیط زیستی، فعالیت‌های دینی و انقلابی است/ هر چه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد باید عمل شود/ گرانی‌ها در آستانه عید غصه بزرگی ایجاد کرده استرهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، پیش از ظهر (جمعه) امروز دو اصله نهال میوه کاشتند.
برنا گرانی 

  

هر چه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد، باید عمل شود/ گرانی و مشکل معیشتی مردم راه‌حل دارد/ در جلسات متعدد این را به مسئولان تذکر دادیمآیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مشکلات معیشتی مردم در اثر کرونا، گفتند: اگر کرونا ادامه پیدا کند مشکلات معیشتی بیشتر خواهد شد، بنابراین باید با همکاری همه، این بیماری هر چه زودتر برطرف شود.
ایلنا گرانی جوانان آتش سوزی