مهر   |  فرهنگی  |  

سلبریتی‌ها به حوزه تخصصی ادبیات ورود کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه صبح و گفتگو با موضوع حضور پررنگ سلبریتی‌ها در وادی ادبیات در ارتباط تلفنی با حسن بنیانیان مسئول کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و فتح‌الله فروغی عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان از آنتن رادیو گفتگو پخش شد. بنیانیان در ابتدای این برنامه گفت: کم‌کاری خانواده‌ها و آموزش و پرورش در فرآیند تربیت و کاهش نقش عقلانیت در…

سلبریتی‌ها به حوزه تخصصی ادبیات ورود کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه صبح و گفتگو با موضوع حضور پررنگ سلبریتی‌ها در وادی ادبیات در ارتباط تلفنی با حسن بنیانیان مسئول کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و فتح‌الله فروغی عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

بنیانیان در ابتدای این برنامه گفت: کم‌کاری خانواده‌ها و آموزش و پرورش در فرآیند تربیت و کاهش نقش عقلانیت در تصمیم‌گیری نوجوانان و جوانان، باعث شده که هر نوع کالای فرهنگی خوب یا بدی در بازار تقاضا داشته باشد.

وی درباره ورود سلبریتی ها به وادی ادبیات گفت: مردم انتظار دارند یک نویسنده دارای سرمایه علمی کافی و مطالعات عمیق باشد و کسی که در فضای هنری مطرح شده و وقت زیادی در این عرصه گذاشته، فرصت کافی برای نوشتن کتاب برای نوجوان و جوان ندارد.

مسئول کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که کتاب دارای اثرات ماندگار بر مخاطبان خود بوده و جهت فکری افراد را تغییر می‌دهد، گفت: کتاب باید عمیق و دارای دانش و حساسیت کافی نسبت به شناخت دنیای کودک و نیازهای جامعه باشد اما معمولا کتاب‌های کودک فاقد این عمق هستند و افرادی برای پاسخگویی به نیاز بازار دست به کار شده و از ظرفیت‌هایی که رسانه برای سلبریتی‌ها ایجاد می‌کند سوء استفاده یا حسن استفاده را می‌برند. البته نمی‌توان این حوزه را به‌صورت کلی قضاوت کرد زیرا ممکن است تولیدات با کیفیتی هم صورت گرفته باشد و فرد بخواهد از معروفیت خود برای معرفی کتاب استفاده کند اما به‌طور نهادهای مسئول باید حساس باشند و افکار عمومی را نسبت به این مسائل هدایت کنند.

بنیانیان با تأکید بر این‌که وزارت ارشاد باید کارکرد انتشارات مختلف را ارزیابی کند، گفت: وزارتخانه باید ناشران را از جنبه‌های تشویقی موظف کند تا به هر قیمتی به دنبال کسب درآمد نباشند و حداقل‌هایی را در انتشارات خود لحاظ کنند. از طرف دیگر باید از ظرفیت افراد سرشناس استفاده و آنها را متقاعد کرد که برای خلق یک اثر، شرایط فرهنگی را نیز در نظر بگیرند ضمن این‌که نوجوانان و جوانان نیز شیفتگی افراطی نسبت به سلبریتی‌های سینما و تلویزیون دارند و باید به این مسئله هم توجه کرد. خوشبختانه نویسندگی در جامعه ما ارزش است. به‌همین‌دلیل دستگاه‌های هدایت‌کننده باید نقش خود را بهتر ایفا کنند و رسانه‌ها هم با معرفی کتاب‌های خوب از شیفتگی مردم به صرف وجود یک اسم معروف، جلوگیری کنند.

در ادامه برنامه صبح و گفتگو، فروغی در رابطه با ورود چهره های معروف و خوش نام و خوش آوازه به حوزه ادبیات گفت: بنده معتقدم با یک نگاه کلی به این حوزه نمی‌توان قضاوت کرد.

وی افزود: این مسئله در سوابق فرهنگی کشور ما وجود داشته یعنی افرادی که تخصصی در حوزه‌ای داشتند دست به قلم شده و اثری را خلق می‌کردند که عمدتا مربوط به حوزه خودشان بود اما چندسالی است که افراد معروف و چهره‌های سرشناس به حوزه تخصصی ادبیات نیز ورود کرده‌اند.

عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان این مسئله را فرصتی برای علاقمند کردن خوانندگان به امر کتابخوانی دانست و گفت: البته فردی که به حوزه ادبیات ورود می کند باید اهلیت و بایستگی های لازم را داشته باشد بنابراین اینکه از طریق معروفیت و چهره بودن خود، ذائقه‌ها را تنزل دهیم مورد تایید هیچ‌کسی نیست. خطری که اخیراً احساس می‌شود این است که برخی ناشران توجه کافی به این موضوع ندارند و به‌صرف این‌که یک کتاب به لحاظ معروفیت پدید آورنده اثر می‌تواند بازار لازم را داشته باشد، اثر را چاپ می‌کنند.

فروغی در پایان با تأکید بر اینکه ما نیازمند جریان فرهنگ ساز هستیم، گفت: ما در حوزه فرهنگی فاقد جریان برنامه‌ریزی‌شده هستیم از این روست که هر کسی به خود جرأت داده و در یک بعد از فرهنگ ورود می‌کند.

حوزه ادبیات تلویزیون   اخبار برگزیده
  

با خودروهای برقی جدید ایران خودرو آشنا شوید (تصاویر)روز گذشته ایران خودرو در یازدهمین همایش موتور‌های درونسوز از اولین خودروی تمام برقی ایرانی با تیراژ انبوه رونمایی کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رییس دفتر رییس جمهور: پای امنیت ایران در میان استبه اعتقاد رئیس دفتر رئیس جمهوری، مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو به نوعی میخ آخر بر تابوت کمپین فشار حداکثری امریکا خواهد بود.
مثلث رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

رئیس ستاد انتخابات استان تهران بر لزوم تعطیلی کامل ستادهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس در روزهای پنجشنبه و جمعه تاکید کرد.
نامه نیوز آموزش انتخابات مجلس تهران 

  

مشارکت در انتخابات حدود 40 درصد خواهد بود/ با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب عنوان کرد: اگر امروز قبل از اتفاقات آبان ماه بودیم، می‌گفتم سبد رأی اصلاح‌طلبان به شدت کاهش پیدا خواهد کرد زیرا بیشتر طبقه متوسط و قشر خاکستری هستند که انقلت‌هایی را نسبت به اصل شرکت در انتخابات خواهند آورد اما در این انتخابات اقشار آسیب‌پذیر به نوعی با حضور در انتخابات قهر کردند.
ایلنا انتخابات مجلس شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

اولین ویدئو از خودرو رانا برقی ایران خودرورانا برقی به عنوان اولین خودرو کاملا برقی ایرانی با قابلیت کاربردی روزمره رونمایی شد.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

حداد و قالیباف عقب نشستند،آقاتهرانی سهم گرفت/ لیست وحدت درآمد«لیست وحدت» شورای ائتلاف درحالی منتشر شد که در آن بیشترین سهم به فرزندان معنوی و سیاسی آیت الله مصباح اختصاص یافته است.
۵۵ آنلاین اصولگرایان سید رضا تقوی عبدالحسین روح الامینی 

  

نشانه‌ ها از کنترل ویروس کرونا/به مهار ویروس کرونا امیدوار باشیم؟سازمان بهداشت جهانی در گزارش تازه خود عملکرد چین در مهار ویروس کرونا را موفقیت‌آمیز خواند. هر ساعت به تعداد قربانیان ویروس کرونا افزوده می شود.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی ویروس چین 

  

کارهای عجیب و غریبی که به هرچیزی شبیه است جز تبلیغات انتخاباتی!کاندیدا داریم چه کاندیدایی! نامزد تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم وسط طرفدارانش که برای او شعار میدهند ایستاده و می‌گوید بلندتر شعار بدید!
مستقل‌آنلاین تبلیغات انتخابات مجلس 

  

ماهی قرمز کرونا ویروس دارد؟عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به برخی از نگرانی‌ها در رابطه با ورود ماهی‌های قرمز چینی در ایام نوروز و احتمال انتقال بیماری از این طریق، عنوان کرد: تا جایی که می‌دانم واردات کلیه محصولات غذایی و حیوانی از کشور چین ممنوع شده و هیچ منطقی وجود ندارد که در شرایط اپیدمی موجود محصولات غذایی و یا حیوانی از چین وارد شود.
اقتصادنیوز ویروس گربه نوروز 

  

بازگشت عادل فردوسی پور، سورپرایز امشب شبکه سه است؟رضا جاودانی در برنامه «گزارش ورزشی» اعلام کرده بود که سه شنبه شب، مخاطبان را سورپرایز می‌کند.
مملکت‌آنلاین مادرید بازی لیورپول 

  اخبار داغ
  

افزایش نرخ تورم ماهانه در بهمن 98 (نمودار)نرخ تورم در بهمن ماه به 37 درصد رسید که نسبت به ماه قبلش، با 1.6 درصد کاهش همراه شده است. هر چند نرخ تورم ماهانه، با افزایش 0.3 درصدی به 1.1 درصد در ماه گذشته رسید.
اقتصادنیوز افزایش قیمت تورم ماه 

  

نرخ تورم بهمن‌ماه اعلام شدنرخ تورم سالانه بهمن ماه 1398 برای خانوارهای کشور به 37 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.6 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.
شما‌نیوز تورم ماه عکس 

  

کشف 3 تن مواد آتش‌زای غیرمجاز به ارزش 15 میلیارد ریالسرپرست معاونت مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی از کشف سه تن موادمحترقه به ارزش 15 میلیارد ریال در سه عملیات خبر داد.
تسنیم مواد محترقه ریال بازار تهران 

  

تورم بهمن ماه 37 درصد شدنرخ تورم سالانه بهمن ماه 1398 برای خانوارهای کشور به 37 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل،
خبرفوری تورم ماه ایران 

  

نرخ ارز، طلا، سکه، دلار و یورو امروز پنجشنبه 1398/12/01 | رشد شاخص ارز و طلا در بازار تهراناقتصادنیوز: امروز پنجشنبه 1 اسفندماه، دلار آمریکا در بازار آزاد درمحدوده 14.440 و 14.450 تومانی قرار دارد که بالاترین سطح شاخص ارزی در 9 ماه گذشته بوده است. بهای اونس طلا در بازار جهانی از مرز مهم 1600 دلاری عبور کرده و به حدود 1609 دلار رسید. امروز سکه بهار آزادی به مرز محدوده 5.4 میلیون تومانی نزدیک شد.
اقتصادنیوز ارز دلار دلار آمریکا 

  

مبارزه با فساد نیازمند عمل است نه شعارلیلا ناصری بیکاری همه جور فساد به دنبال می‌آورد، به یقین مردمی که چند جوان بیکار در خانه داشته و امکان شغل، مسکن وغیره ندارند، توجهی به سخنرانی‌ها نکرده و شنیدن شعار مبارزه با فساد برایشان جذابیتی ندارد.
۵۵ آنلاین سازمان بازرسی کل کشور رسانه بیکاری