مهر   |  فرهنگی  |  

سلبریتی‌ها به حوزه تخصصی ادبیات ورود کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه صبح و گفتگو با موضوع حضور پررنگ سلبریتی‌ها در وادی ادبیات در ارتباط تلفنی با حسن بنیانیان مسئول کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و فتح‌الله فروغی عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان از آنتن رادیو گفتگو پخش شد. بنیانیان در ابتدای این برنامه گفت: کم‌کاری خانواده‌ها و آموزش و پرورش در فرآیند تربیت و کاهش نقش عقلانیت در…

سلبریتی‌ها به حوزه تخصصی ادبیات ورود کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه صبح و گفتگو با موضوع حضور پررنگ سلبریتی‌ها در وادی ادبیات در ارتباط تلفنی با حسن بنیانیان مسئول کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و فتح‌الله فروغی عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

بنیانیان در ابتدای این برنامه گفت: کم‌کاری خانواده‌ها و آموزش و پرورش در فرآیند تربیت و کاهش نقش عقلانیت در تصمیم‌گیری نوجوانان و جوانان، باعث شده که هر نوع کالای فرهنگی خوب یا بدی در بازار تقاضا داشته باشد.

وی درباره ورود سلبریتی ها به وادی ادبیات گفت: مردم انتظار دارند یک نویسنده دارای سرمایه علمی کافی و مطالعات عمیق باشد و کسی که در فضای هنری مطرح شده و وقت زیادی در این عرصه گذاشته، فرصت کافی برای نوشتن کتاب برای نوجوان و جوان ندارد.

مسئول کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که کتاب دارای اثرات ماندگار بر مخاطبان خود بوده و جهت فکری افراد را تغییر می‌دهد، گفت: کتاب باید عمیق و دارای دانش و حساسیت کافی نسبت به شناخت دنیای کودک و نیازهای جامعه باشد اما معمولا کتاب‌های کودک فاقد این عمق هستند و افرادی برای پاسخگویی به نیاز بازار دست به کار شده و از ظرفیت‌هایی که رسانه برای سلبریتی‌ها ایجاد می‌کند سوء استفاده یا حسن استفاده را می‌برند. البته نمی‌توان این حوزه را به‌صورت کلی قضاوت کرد زیرا ممکن است تولیدات با کیفیتی هم صورت گرفته باشد و فرد بخواهد از معروفیت خود برای معرفی کتاب استفاده کند اما به‌طور نهادهای مسئول باید حساس باشند و افکار عمومی را نسبت به این مسائل هدایت کنند.

بنیانیان با تأکید بر این‌که وزارت ارشاد باید کارکرد انتشارات مختلف را ارزیابی کند، گفت: وزارتخانه باید ناشران را از جنبه‌های تشویقی موظف کند تا به هر قیمتی به دنبال کسب درآمد نباشند و حداقل‌هایی را در انتشارات خود لحاظ کنند. از طرف دیگر باید از ظرفیت افراد سرشناس استفاده و آنها را متقاعد کرد که برای خلق یک اثر، شرایط فرهنگی را نیز در نظر بگیرند ضمن این‌که نوجوانان و جوانان نیز شیفتگی افراطی نسبت به سلبریتی‌های سینما و تلویزیون دارند و باید به این مسئله هم توجه کرد. خوشبختانه نویسندگی در جامعه ما ارزش است. به‌همین‌دلیل دستگاه‌های هدایت‌کننده باید نقش خود را بهتر ایفا کنند و رسانه‌ها هم با معرفی کتاب‌های خوب از شیفتگی مردم به صرف وجود یک اسم معروف، جلوگیری کنند.

در ادامه برنامه صبح و گفتگو، فروغی در رابطه با ورود چهره های معروف و خوش نام و خوش آوازه به حوزه ادبیات گفت: بنده معتقدم با یک نگاه کلی به این حوزه نمی‌توان قضاوت کرد.

وی افزود: این مسئله در سوابق فرهنگی کشور ما وجود داشته یعنی افرادی که تخصصی در حوزه‌ای داشتند دست به قلم شده و اثری را خلق می‌کردند که عمدتا مربوط به حوزه خودشان بود اما چندسالی است که افراد معروف و چهره‌های سرشناس به حوزه تخصصی ادبیات نیز ورود کرده‌اند.

عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان این مسئله را فرصتی برای علاقمند کردن خوانندگان به امر کتابخوانی دانست و گفت: البته فردی که به حوزه ادبیات ورود می کند باید اهلیت و بایستگی های لازم را داشته باشد بنابراین اینکه از طریق معروفیت و چهره بودن خود، ذائقه‌ها را تنزل دهیم مورد تایید هیچ‌کسی نیست. خطری که اخیراً احساس می‌شود این است که برخی ناشران توجه کافی به این موضوع ندارند و به‌صرف این‌که یک کتاب به لحاظ معروفیت پدید آورنده اثر می‌تواند بازار لازم را داشته باشد، اثر را چاپ می‌کنند.

فروغی در پایان با تأکید بر اینکه ما نیازمند جریان فرهنگ ساز هستیم، گفت: ما در حوزه فرهنگی فاقد جریان برنامه‌ریزی‌شده هستیم از این روست که هر کسی به خود جرأت داده و در یک بعد از فرهنگ ورود می‌کند.

حوزه ادبیات تلویزیون   اخبار برگزیده
  

جدید ترین قیمت گوشی موبایل در ایراناقتصاد نیوز: بازار موبایل کشور در پی کاهش قیمت ارزهای مهم، با کاهش قیمت ها مواجه شده است. این درحالی است که برخی فعالان معتقد هستند قیمت گوشی های موبایل می تواند در روزهای آینده باز هم کاهشی شود.
اقتصادنیوز قیمت کاهش قیمت ها موبایل 

  

عیار برانکو در عربستان مشخص شدپیشکسوت فوتبال ایران گفت: برانکو مربی خوبی است اما یک مربی درجه یک جهانی نیست و عیار واقعی او را فوتبال عربستان مشخص کرد.
شما‌نیوز برانکو دربی عربستان 

  

آصفی: ملاقات با ترامپ جز تحقیر رهاورد دیگری ندارد​رهبر معظم انقلاب اخیرا در حاشیه جلسه درس خارج فقه خودشان مسئله مذاکره با آمریکا را منتفی دانستند و گفتند که «مسئولان کشور از رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه و دیگران، یک‌صدا اعلام کردند که با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد نه مذاکره دوجانبه نه چند جانبه.»
مثلث حمیدرضا آصفی ترامپ رهبر انقلاب 

  

ترامپ فرمان جنگ را صادر نمی‌کند/ جایگزین بولتون شباهت‌هایی به او دارد/ شرایط تحریمی موقعیت عادلانه‌ای برای مذاکره نیست/ آمریکا تاکنون به تلاش‌های ماکرون پاسخ درستی نداده استاستاد علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا، تاکید کرد که ترامپ خواهان جنگ با ایران نیست و گفت: ترامپ برای انتخابات به افکار عمومی نیاز دارد پس فرمان جنگ را صادر نمی‌کند.
ایلنا ترامپ جنگ ایران 

  

توییت ظریف: ایران هیچ تمایلی به جنگ نداردظریف وزیر خارجه کشورمان در حساب توئیتری خود نوشته است: ایران هیچ تمایلی به جنگ ندارد ولی مثل همیشه از مردم و کشور خود دفاع خواهیم کرد.
مستقل‌آنلاین محمدجواد ظریف ایران جنگ 

  

فرمانده کل ارتش گفت:برای ما فرقی نمی‌کند که متجاوز چه کسی باشد. هر هواپیمایی که با نیت تخاصم یا با شکلی که از او احساس هجوم و تخاصم و ضرر کنیم، بخواهد از مرزهای ما عبور کند، قطعاً با آن برخورد خواهیم کرد.
نامه نیوز ارتش جمهوری اسلامی ایران حسن روحانی جمهوری اسلامی ایران 

  

شبکه 13 تلویزیونی رژیم صهیونیستی جمعه شب فاش کرد: "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل در صدد است به شرط تبرئه شدن از اتهامات، از صحنه سیاسی کناره گیری کند.
نامه نیوز بنیامین نتانیاهو روزنامه ماه 

  

تشکیل جلسه امنیت ملی آمریکا در راستای ادعای دست داشتن ایران در حمله به آرامکوبه نقل از روزنامه نیویورک تایمز، برخی مقامات گفته‌اند که روز گذشته مقامات ارشد امنیت ملی دولت آمریکا نشستی داشتنه‌اند تا درباره فهرستی از هدف‌های بالقوه در صورت دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای «مقابله‌به‌مثل نظامی» علیه ایران با تکیه بر ادعای دست داشتن ایران در حمله رخ داده به آرامکوی عربستان، توضیح بدهند.
مستقل‌آنلاین ایران روزنامه نیویورک 

  

دربی فردا از همیشه جذاب‌تر استبازیکن پیشین پرسپولیس و استقلال تهران ضمن اشاره به تغییرات بوجود آمده در کادر فنی دو تیم در این فصل، گفت: شک نکنید که جذاب‌ترین دربی را خواهیم داشت.
شما‌نیوز دربی بازی لیگ برتر 

  

نامه ضد ایرانی عربستان به شورای امنیت درباره حادثه آرامکوعربستان سعودی در نامه‌ای به شورای امنیت، مدعی شده است که در حمله (ارتش یمن) به تأسیسات نفتی آرامکو، از سلاح‌های ایرانی استفاده شد است.
مثلث عربستان ایران پالایشگاه 

  اخبار داغ
  

سوارز: شکست نگران کننده‌ای بودمهاجم بارسلونا شکست برابر گرانادا را نگران کننده خواند.
خبرفوری بارسلونا لالیگا فوتبال 

  

گلزنی دنیس اکرت به بایرن مونیخ/ابراهیمی ،ارزانی غایبان بازی‌های امشبمهاجم ایرانی،آلمانی تیم انگولشتات تک گل تیمش برابر بایرن مونیخ را به ثمر رساند.
ایلنا بایرن مونیخ تیم بایرن مونیخ بایرن 

  

قیمت پراید باز هم ارزانتر شد (عکس)در حالی که صبح امروز قیمت پراید 131 SE در بازار 41 میلیون تومان بود بعد از ظهر قیمت 500 هزار تومان دیگر پایین آمد.
خودروتک قیمت عکس خودرو 

  

تولید ،‌شاه بیت تسیهلات ارزان قیمت بانک پاسارگادکمبود نقدینگی یکی از مسائلی است که همواره بنگاه های تولیدی در چرخه فعالیت خود با آن مواجه هستند، از این رو بناچار بایستی بخشی از نیازهای خود را از طریق تسهیلات بانکی تامین کنند اما در این فرایند آنچه که مشکلات بنگاه ها را دو چندان می کند سود بالای تسهیلات بازپرداختی است به نحوی که در ادامه کار نه تنها این منابع به کمک آنها می آید بلکه "استخوانی است در گلو " ، ازطرفی وضعیت اقتصاد...
شما‌نیوز قیمت تسهیلات بانکی بانک 

  

اوتلت­ها و مراکز خرید ارزان استانبولآیا علاقه دارید بهترین برندها را با قیمتی پایین تر از قیمت بازار تهیه کنید؟ آیا همیشه در جستجوی بهترین معاملات هستید؟ در این صورت مراکز اوتلت استانبول مکانی برای شماست.
ایلنا کودکان فرودگاه مواد غذایی