گسترش   |  سیاسی  |  

ماجرای دیدار رئیس سیا با یک مقام بلند پایه ایرانی

بررسی ریشه انتشار خبر جعلی دیدار یک مقام ایرانی و رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نشان داد که این دیدار زاییده تخیل دو اندیشکده آمریکایی بوده است.

ماجرای دیدار رئیس سیا با یک مقام بلند پایه ایرانی

کارشناسان ارشد دو اندیشکده آمریکایی مستقر در واشنگتن در توئیت‌های جداگانه ادعا کردند که «ویلیام برنز»  رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ، در عراق با مقامات ایرانی گفتگو کرده است. 

 «باربارا اسلاوین»  مدیر بخش ایران در شورای آتلانتیک در روز سه شنبه گذشته (7 اردیبهشت) با انتشار توئیتی اعلام کرد که یک فرد بلند پایه  به او اطلاع داده که در بغداد پایتخت عراق، دیداری بین رئیس سازمان سیا و «علی شمخانی»  رئیس [ (دبیر) ] شورای عالی امنیت ملی ایران، انجام شده است. 

وی بدون انتشار نام منبع خود گفته است که در دیدار «ویلیام برنز» با «علی شمخانی» ، یک فرد از عربستان سعودی نیز حضور داشت. 

یک روز پیش از این نیز «مایکل روبین»  از اندیشکده «آمریکن اینترپرایز» که بیشتر به جمهوری‌خواهان نزدیک است، در مقاله‌ای نوشته بود که رئیس سازمان سیا طی روزهای اخیر به عراق سفر کرده است. او این مطلب را به نقل از «چندین منبع عراقی» که با او صحبت کرده‌اند، نوشت. 

سازمان سیا بلافاصله پس از انتشار مقاله روبین انجام چنین دیداری را تکذیب کرد و بعد از توییت خانم اسلاوین  نیز  دفتر مطبوعاتی سازمان سیا بار دیگر انجام دیدار با مقام‌های ایرانی را تکذیب کرد. 

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک شایعات مطرح شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر این که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اخیراً در عراق با یکدیگر دیدار کرده‌اند را «مزخرف» خواند. 

 «جویی هود» در سخنرانی خود در وبینار اندیشکده خاورمیانه، در خصوص دیدار ویلیام برنز با علی شمخانی در سفرش به عراق تصریح کرد:  «این گزارش‌ها مزخرف هستند. چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.» 

وی در ادامه در جملاتی مبنی بر تایید گفت‌وگوهای برنز با مقامات عراقی گفت: البته  او [ ویلیام برنز ] گفتگوهای بسیار خوبی با مقامات عراقی داشته است. 

در ایران نیز، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه با تکذیب خبر دیدار مقامات ایرانی با رئیس سازمان سیا، آن را «خبرسازی زرد» خواند. 

به اعتقاد ناظران سیاسی، انتشار خبر تکذیب شده «اسلاوین» و «روبین» که از نزدیکان به جمهوری خواهان آمریکا هستند، اهدافی را دنبال می‌کند.  

به اعتقاد آن‌ها اولین هدف آن‌ها مذاکرات هسته‌ای بین ایران و اروپاییان برای بازگشت آمریکا به برجام است زیرا ایران اعلام کرده است که با آمریکا بصورت مستقیم مذاکره نخواهد کرد اما «اسلاوین» و «روبین» با انتشار چنین خبری قصد دارند، اعتماد اروپایی‌ها به ایران برای ادامه مذاکرات هسته‌ای را کاهش دهند و اینکه القا کنند که ایران در جبهه‌ای دیگر بصورت مستقیم با آمریکا در حال مذاکره است.            

به باور تحلیلگران سیاسی، انتشار چنین خبری می‌تواند در داخل ایران نیز برای عده‌ای ابهام انگیز باشد و موجب ایجاد شک و شبهه برای برخی از نیروهای داخلی و بروز اختلاف بین آن‌ها بر سر چگونگی مذاکره با آمریکا بر سر مسائل هسته‌ای و منطقه‌ای به وجود آورد و مذاکرات هسته‌ای را تحت تاثیر قرار دهد.     

این عده همچنین معقدند که «مایکل روبین» از افراد نزدیک به جمهوری خواهان در مقاله خود تضعیف دولت «بایدن» که بر آمده از حزب دموکرات به عنوان رقیب جمهوری خواهان است را در افکار عمومی آمریکایی‌ها نشانه رفته است زیرا وی در بخشی از مقاله خود که در خصوص دیدار «شمخانی» و   «ویلیام برنز» در عراق منتشر کرده است،می‌نویسد:  رئیس سازمان سیا،  به جای برگزاری گفتگوها در سفارت آمریکا یا در یک ساختمان دولتی عراقی، در خانه شخصی فواد حسین، وزیر خارجه عراق و سیاستمدار کرد عراقی،  با مقامات ایرانی گفتگو کرده است. 

وی محل این دیدار را در شان دولت و ملت آمریکا ندانسته است و به اعتقاد ناظران سیاسی هدف وی از انتشار این خبر که به تایید هیچیک از طرف‌ها نرسیده است، زیر سوال بردن دولت بایدن در چگونگی مذاکره با طرف‌های خارجی است.  

ناظران سیاسی همچنین معتقدند «روبین» در زمانی ادعای برگزاری چنین دیداری در منزل یک شخصیت عراقی شده است که در روزهای اخیر جمهوری خواهان اقدام به فضاسازی علیه «جان کری» مقام فعلی دولت بایدن و وزیر وقت خارجه آمریکا در زمان اوباما مبنی بر در اختیار قرار دادن اسناد محرمانه به طرف‌های ایرانی در حین انجام مذاکرات هسته‌ای و زمزمه‌هایی برای استیضاح وی از سوی نمایندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا به دلیل یاد شده به گوش می‌رسد.  

به اعتقاد آن‌ها  «ویلیام برنز»  رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)  پیش از این به عنوان یک دیپلمات در تعدادی از سفارتخانه‌های آمریکا کار کرده و در مذاکرات هسته‌ای با ایران در زمان دولت اوباما نیز حضور داشته است بنابر این انتشار چنین خبری می‌تواند به اعتبار دولت بایدن برای حفظ اسناد محرمانه در نزد افکار عمومی آمریکایی‌ها ضربه بزند.    

 «اسلاوین» نیز بدون انتشار نام منبع خود گفته است که در دیدار «ویلیام برنز» با «علی شمخانی» ، یک فرد از عربستان سعودی نیز حضور داشته است. 

تحلیلگران سیاسی معتقدند اسلاوین در خبر خود پای عربستان سعودی را نیز به میان آورده است، درست در زمانی که گزارش‌های دیگری از سوی رسانه‌های غربی درباره دیدارهای مقامات سعودی و ایرانی در عراق منتشر شده است.  

آن‌ها معتقدند که هدف «اسلاوین» از به میان کشیدن پای نماینده عربستان در این نشست این است که همانگونه که جمهوری خواهان آمریکا بارها مدعی شده‌اند، بدون آمریکا اختلاف‌های منطقه‌ای غیر قابل حل است و وی قصد دارد با برجسته کردن این موضوع به ملت‌های منطقه القا کند که کشورهای منطقه بدون واشنگتن نمی‌توانند به تفاهم برسند.      

برخی رسانه‌های فارسی زبان وابسته به کشورهای غربی نیز با انتشار خبر غیر واقعی دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس سیا در عراق درصدد ایجاد اختلاف بین نیروهای داخل نظام جمهوری اسلامی بر آمدند و برگزاری چنین دیداری را به وجود اختلاف بین نیروهای نظام و رایزنی‌های پشت پرده برخی جریان‌های داخلی با مقامات آمریکایی تحلیل کردند.  

در مجموع بررسی ریشه انتشار خبر جعلی دیدار یک مقام ایرانی و رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در عراق همزمان با روند رو به جلو مذاکرات هسته ای ایران و 4+1 نشان داد که این دیدار زاییده تخیل دو اندیشکده آمریکایی بود که تلاش داشتند تا از یک سو تهران را به داشتن ارتباط مخفی با واشنگتن با وجود مذاکرات غیر مستقیم در وین متهم کنند و از سوی دیگر دولت بایدن را در افکار عمومی آمریکا تضعیف کنند.

 

منبع: ایرنا

سازمان سیا کنگره آمریکا خاورمیانه   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

کشور لز پیک چهارم کرونا عبور کرد | آمار مرگ و میرها به زودی روند نزولی پیدا می کندحریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفت: با اطمینان کامل از قله پیک چهارم کرونا عبور کردیم اما هنوز فشار کار روی بیمارستان‌ها وجود دارد.
۵۵ آنلاین مرگ وزارت بهداشت ویروس 

  

ورشکستگی آرایشگاه‌های زنانه زیر فشار کرونارئیس اتحادیه آرایشگران زنانه تهران ضمن اعلام ورشکستگی تعداد زیادی از آرایشگاه‌های زنانه، خواستار حمایت از این صنف شد و از مراجعه کنندگان خواست تخلف از رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به اتحادیه گزارش کنند.
اعتماد تهران وزارت بهداشت وام 

  

نفروختن بلیت سفر به کرونایی‌ها/ تذکر پیامکی به قرنطینه‌شکنانوزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که هیچ بیمار کرونایی نمی‌تواند با وسایل حمل‌ونقل عمومی سفر برود چون بلی
خبرفوری سفر وزارت بهداشت آموزش 

  

روند نزولی کرونا و کاهش 14 درصدی فوتی‌ها در کشورکرونا در بسیاری از استان ها نزولی شده، اما هنوز در برخی استان ها میزان بستری و فوت بالاتر از متوسط ک
خبرفوری استان خوزستان وزارت بهداشت آفریقای جنوبی 

  

جزییات واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا / حمایت از 14 بیماری خاص و نادررییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزرات بهداشت گفت: در فاز اول امکان واکسیناسیون حدود 20هزار
خبرفوری واکسیناسیون سازمان برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

اگر این علائم را دارید به تست منفی کروناتوجهی نکیداقتصادنیوز :با توجه به افزایش اخیر موارد ابتلا به ویروس کرونا افراد نسبت به نتایج آزمایش منفی کووید-19 بسیار بدبین شده اند به ویژه هنگامی که علائم خفیف تا شدید مرتبط با ویروس کشنده را هم تجربه کرده باشند.
اقتصادنیوز ویروس 

  

شایعه بزرگ تکذیب شد ؛ ستاره پرسپولیسی کرونایی نیست!شایان مصلح ، که چند روز پیش شایعه شده بود که کرونا دارد ، دیروز تست کرونا داد و مشخص شد که مبتلا له این ویروس نشده و در دیدار مقابل پرسپولیس حاضر خواهد بود.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس فوتبال 

  

پاسخ به نگرانی ها درباره تزریق واکسن کرونامدتی است که واکسیناسیون هموطنان بالای 80 سال آغاز شده این روند دلگرم کننده و امیدبخش علاوه بر موج مثبتی که در جامعه به جریان انداخته‌ است سوالات و نگرانی‌هایی را هم به‌وجود آورده که نیازمند اطلاع رسانی در رسانه‌های مختلف است.
مثلث حامد بهداد واکسیناسیون سالمندان