ایلنا   |  فرهنگی  |  

سینمای کوتاه عرصه تجربه و نترسیدن است/ تقابلِ داوریِ گروهی با سلیقه‌محوری

تی‌یام یابنده (کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینما) معتقد است سینمای کوتاه تبدیل به پله‌ای برای ورود به سینمای بلند شده، در صورتی که این دو حوزه کاملا از هم جدا هستند.

سینمای کوتاه عرصه تجربه و نترسیدن است/ تقابلِ داوریِ گروهی با سلیقه‌محوری

تی‌یام یابنده (کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینما) معتقد است سینمای کوتاه تبدیل به پله‌ای برای ورود به سینمای بلند شده، در صورتی که این دو حوزه کاملا از هم جدا هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تی‌یام یابنده، کارگردان فیلم کوتاه «سوپ»، از آثار راه‌یافته به دوازدهمین دوره جوایز آکادمی ایسفا، درباره فیلم خود توضیح داد: «سوپ» شاید یک تجربه در قصه‌گویی باشد اما به‌نظرم بیشتر یک اثر فرمال است. همواره حتی در سینمای بلند ما، آثار دیالوگ‌محور هستند و بیشتر شاهد جروبحث در آثار هستیم، همواره دغدغه‌ام این بوده است که این جروبحث‌ها چه تأثیری برای ذهن مخاطب و به‌خصوص بچه‌ها دارد. از سوی دیگر هم معتقدم سینما باید برخلاف این فیلم‌ها به جای دیالوگ‌محور بودن، تصویرمحور باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتم لحظه شکل‌گیری یک بحران برای یک کودک را به تصویر درآورم. 

وی ادامه داد: داستان یک خطی فیلم درباره دعوای یک پدر و مادر است که پدر در لحظه عصبانیت با دست زیر ظرف سوپ می‌زند و از آنجا همه چیز آغاز می‌شود. کل فیلم به‌صورت ویژوال تصویر شده است و قطره‌های سوپ تبدیل به سیری از صداهای مربوط به دعواهای زن و شوهری در سینمای ایران می‌شود. در میانه آن ادای دینی هم به فیلم سینمایی «شاینینگ» کوبریک داشتم. 

این سینماگر درباره بی‌رغبتی سینماگران نسبت به سینمای تجربی هم گفت: شخصا به‌عنوان کسی که تحصیلات این حوزه را دارم، می‌گویم تا مقطع کارشناسی ارشد حتی ما یک واحد مربوط به سینمای تجربی نداریم. وقتی تاریخ سینما را به ما یاد می‌دهند، هیچ اشاره‌ای به سینمای تجربی نمی‌کنند. ما حتی در بحث آکادمیک آموزش سینما هم این مباحث را مدنظر قرار نداده‌ایم. تنها انجمن سینمای جوانان ایران است که در مجموعه‌های آموزشی خود این مباحث را گنجانده و معمولا در برخی جشنواره‌ها هم جوایزی به این گونه سینمایی اهدا می‌شود. طبیعی است که بچه‌های فیلمساز هم علاقمندند فیلمی بسازند که جایزه بگیرد و وقتی می‌بینند توجه و تشویق جشنواره‌ها بیشتر به آن سمت است، طبیعتا نسبت به سینمای تجربی بی‌رغبت می‌شوند. 

یابنده در ادامه گفت: شیفت کردن و توجه به سینمای بلند، ما را به سمتی برده است که سینمای کوتاه تبدیل به پله‌ای برای ورود به سینمای بلند شده است در صورتی که این دو حوزه کاملا از هم جدا هستند و شما می‌توانید تا پایان عمر فیلم کوتاه بسازید. سینمای کوتاه عرصه تجربه کردن و نترسیدن است. 

این فیلمساز با اشاره به نبود تجربه‌های متنوع و عدم توجه به تنوع ژانر در سینمای بلند و کوتاه افزود: در این شرایط فیلم اصغر فرهادی 10 میلیارد می‌فروشد و «دینامیت» با 45 میلیارد فروش تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران می‌شود چراکه مخاطب حق انتخاب ندارد و تنها برای خندیدن به سینما می‌رود. 

یابنده درباره فرآیند داوری آثار در آکادمی ایسفا هم گفت: کار گروهی همواره کمک می‌کند تا ما از سلیقه‌ها فاصله بگیریم. اگر بتوانیم به سمتی حرکت کنیم که به کیفیت کارها نمره بدهیم در هر سبک و فرمی که کار ارائه شده است، دستاورد قابل توجهی خواهد بود. اگر قرار باشد سلیقه یک نفر در یک کار گروهی بر روی نظر دیگر افراد اثر بگذارد اتفاق خوبی نیست و می‌تواند ضرر برساند. ایسفا به دلیل استقلالی که دارد باید تنوع‌پذیرتر باشد تا بچه‌ها بدانند که می‌توانند فیلمسازی در هر ژانری را تجربه کنند. 

وی تأکید کرد: تمرکز انجمن سینمای جوانان بر روی مسئله ژانر در حمایت از فیلم‌های کوتاه در سال جدید اتفاق مبارکی است. نباید آدم‌ها را از کار در ژانرهای و حوزه‌های مختلف ترساند. همین شرایط تبدیل به بستر خلاقیت در فیلمسازی می‌شود. 

یابنده در پایان صحبت‌های خود گفت: معتقدم جای جشنواره‌های ژانریک و فرمی در کشور ما به‌شدت خالی است. از طرف دیگر ایسفا باید نقش پررنگ‌تری در ایجاد ارتباط میان فیلمسازان ایفا کند. این‌ها اتفاقات مهمی است که به سینمای کوتاه کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/

سینمای ایران فیلم کوتاه جوانان   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

خبر مهم مجلس در مورد بورسنمایندگان مجلس شوری اسلامی دولت را مکلف کردند هر ساله مبلغ سوخت مازاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر یا حواله معادل آن را برای فروش یا عرضه در بورس انرژی در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی کند.
گسترش مجلس شورای اسلامی کمیسیون انرژی مجلس دولت 

  

حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلااقتصادنیوز: قیمت دلار امروز یکشنبه 1 خرداد 1401 در صرافی ملی و بازار متشکل ارزی افزایش را تجربه کرد اما بازار طلا شاهد حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا بود
اقتصادنیوز قیمت سکه و طلا دلار 

  

مصباحی مقدم: ورود خودرو به بورس کالا می تواند به قیمت گذاری دستوری خودرو پایان دهدعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ورود خودرو به بورس کالا می تواند به قیمت گذاری دستوری خودرو پایان دهد و این اتفاق به نفع تولیدکننده و مصرف کننده خواهد بود.
فردا غلامرضا مصباحی مقدم خودرو بازار خودرو 

  

قیمت دلار در بازار متشکل؛ یکشنبه 1 خرداد 1401اقتصادنیوز:قیمت دلار در بازار متشکل امروز بالا رفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بازارگردان‌ها به ترمز بورس ایران تبدیل شده‌اند/ سازمان بورس، بازارگردان‌ها را از نقش اصلی خود دور کرده استیک تحلیلگر بازار سرمایه گفت: در حال حاضر با توجه به دستورالعمل‌های سازمان بورس، بازارگردان‌ها از نقش اصلی خود دور شده‌اند و به نوعی به ترمز بازار سرمایه تبدیل شده‌اند. بدیهی است که بازارگردان نباید هر روز و لحظه معامله کند...
ایلنا ایران دستورالعمل سرمایه 

  

تاثیرگذارترین نمادهای بورس امروزشاخص بورس امروز را با صعود آغاز کرد و در نهایت با رشد بیش از 2 هزار و 456 واحدی به کار روزانه خود پایان داد.
گسترش بورس تهران شاخص تهران 

  

قیمت سکه امروز چند شد؟ | قیمت سکه در بازار تهرانقیمت هر قطعه سکه طرح جدید بهار آزادی 14میلیون و 400 هزار تومان است
۵۵ آنلاین قیمت بازار تهران تهران 

  

شروع صعودی بورس در خرداد /رشد دسته جمعی شاخص‌هااقتصادنیوز: در اولین روز کاری خرداد ماه تمامی شاخص‌های بازار سهام رشد کردند.
اقتصادنیوز شاخص سهام ماه 

  

شناسایی 312 بیمار مبتلا به کرونا در کشوروزارت بهداشت از شناسایی 312 بیمار جدید مبتلا به کرونا و جانباختن 3 بیمار دیگر خبر داد.
ایلنا وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

کاهش اهدای عضو در دوران کرونا/ چند درصد بزرگسالان کارت اهدا دارند؟بعد از دوسال وقفه در برگزاری جشن اهدای عضو به دلیل شیوع ویروس کرونا، این مراسم دیروز و همزمان با روز ملی اهدای عضو، با حضور ورزشکاران و هنرمندان به عنوان سفیران اهدا، خانواده اهدا کننده و گیرنده‌ی عضو، و اهالی رسانه به همت انجمن اهدای عضو ایرانیان در محل سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.
اقتصادنیوز اهدای عضو ویروس خانواده 

  

آمار کرونا امروز یکشنبه 1 خرداد 1401 در ایرانبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 312 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه سه نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز محمدرضا گلزار ایران وزارت بهداشت 

  

آمار فوتی های کرونا امروز اول خرداد/ 312 بیمار جدید کرونا در کشوربنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 312 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه سه نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت