«راز مانا»ی شجریان

کامبیز نوروزی در یادداشتی تلگرامی با عنوان ««راز مانا»ی شجریان» نوشت: تاکنون غیر از مطالبی که نویسندگان و منتقدان در بارۀ استاد محمدرضا شجریان نوشته اند ، گفتگوهای تقریباً زیادی نیز با او انجام و منتشر شده است . با این حال یکی از این گفتگوها کاملاً متمایز و متفاوت از همۀ مطالب و مصاحبه … نوشته «راز مانا»ی شجریان اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

کامبیز نوروزی در یادداشتی تلگرامی با عنوان ««راز مانا»ی شجریان» نوشت:

تاکنون غیر از مطالبی که نویسندگان و منتقدان در بارۀ استاد محمدرضا شجریان نوشته اند ، گفتگوهای تقریباً زیادی نیز با او انجام و منتشر شده است . با این حال یکی از این گفتگوها کاملاً متمایز و متفاوت از همۀ مطالب و مصاحبه های دیگر است . این گفتگوی مفصل که حاصل چندین جلسه مفصل است ، در قالب کتابی ارزشمند به نام “راز مانا ” تدوین و منتشر شده است .

“راز مانا – زندگی ودیدگاههای استاد محمدرضا شجریان” نخستین بار در سال 1377 توسط نشر فرا و سپس در سال 85 توسط انتشارات گام نو منتشر شد . پس از سالها ، آخرین چاپ این کتاب توسط انتشارات گمان عرضه شده است .

استاد در سال 1382 پس از انتشار یک مصاحبۀ جعلی از ایشان ، در یادداشتی اعلام کرد که از مجموع مطالبی که تا آن زمان به نقل از او یا به نام او چاپ شده، فقط کتاب ” راز مانا “را تأیید می‌کند.

شجریان در پیش گفتاری که همان زمان بر این کتاب نوشت آورده است :

“بر این باور بودم که کار هنرمند آفرینش است و بس؛ و باید تفسیر و سخن گفتن از هنر را به جامعه شناسان و فیلسوفان و دیگران سپرد . ولی به عنوان هنرمندی که همواره مورد لطف بیکران مردم است ، در برابر پرسش های جدی قرار می گرفتم . گرچه می کوشیدم…. برداشتهای خود را دربارۀ موسیقی ایرانی بیان کنم ، اما کمتر این فرصت پیش می آمد تا به تفصیل در این باره سخن بگویم . راز مانا مجالی بود تا این تأملات را با جامعه در میان بگذارم و فراتر از این باید بگویم که مجالی بود تا تجربیات و تأملات خود را دیگرباره مرور کنم…. و از دیدی تازه به این موضوعات نظر اندازم . خوشبختانه دوستان اهل مجامله و تعارف نبودند و تا نکته سنجی ها نمی کردند و پاسخ دقیق نمی گرفتند ، قانع نمی شدند…. . گمانم لطف این گفتگوها در این است .”

کتاب در دوفصل تنظیم شده است : فصل اول : دیدگاه ها ؛ فصل دوم : زندگی و آثار استاد. 56 قطعه عکس هم ضمیمۀ کتاب است.

“راز مانا ” محصول گفتگوی محسن گودرزی ، محمدجوادغلامرضا کاشی و علی اصغر رمضانپور در باره موسیقی و بویژه موسیقی ایرانی و فعالیتهای موسیقایی استاد است ؛ گفتگویی که اغلب با نگاهی به جامعه شناسی و فلسفه پیش رفته است . این زاویۀ نگاه ، که در هردو فصل کتاب جاری است ، موجب شکل گیری همان ویژگی منحصر بفردی شده است که استاد خود در مقدمه کتاب نیز به اشاره و تأکید کرده و سبب ایجاد بستری گردیده که ایشان آن را مجالی برای طرح و مرور دیدگاههای خود بخواند .

منظری که رازمانا پیش روی مخاطب می گشاید ، رویکردی جامعه شناختی ، فلسفی و اخلاقی به موسیقی اصیل از زبان شاخص ترین چهرۀ موسیقی اصیل ایرانی و شخصیت فرهنگی بزرگی است که تأثیری ژرف براین حوزه گذاشته و عمق و گسترۀ هنر و ویژگی های فردی اش وی را به شخصیت فرهنگی-اجتماعی کاملاً متمایز و برجسته بدل ساخته است.

“راز مانا” فرصتی مغتنم فراهم آورده است تا بتوانیم با زوایای تازه تری ازدیدگاه ها و فکر و نگاه موسیقایی و زیباشناختی محمدرضا شجریان آشنا شویم .

از زمان مصاحبه و انتشار اولین چاپ رازمانا بیش از دو دهه می گذرد و در این فاصله آثار زیادی از استاد منتشر شده است . همچنین وقایع سیاسی و اجتماعی متعددی در ایران اتفاق افتاده است که شامل فهرستی بلند بالاست ؛ با این همه “راز مانا ” کتابی همچنان بمنحصر بفرد و تر و تازه است که براساس آن می توان شناختی در خور و شایسته از این شخصیت بزرگ به دست می دهد.

انتهای پیام

برچسب هاراز مانا محمدرضا شجریان کامبیز نوروزی

ایران موسیقی محمدرضا شجریان   اخبار برگزیده
  

تذکر کرونایی کیهان : حسن روحانی نباید چراغ سبز نشان می داددر یک جمع‌بندی می‌توان این نتیجه را گرفت که، کشورها بسته به تخصص، امکانات و «ظرفیت»‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که دارند، به جنگ این ویروس رفته و بعضا حتی از اهرم زور و خشونت نیز استفاده می‌کنند.
مثلث حسن روحانی ایران رئیس جمهور 

  

اگر یک ماه با قدرت عمل کنیم، می‌توانیم ویروس کرونا را زمین‌گیر کنیم/ انتقاد از غیبت نوبخت، رحمانی‌فضلی و نمکینائیب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر یک ماه با قدرت عمل کنیم، می‌توانیم ویروس کرونا را زمین‌گیر کنیم و با مشارکت همه مردم و به صورت عالمانه و دست به دست هم از بحران عبور کنیم.
ایلنا ماه مجلس شورای اسلامی نیروی انتظامی 

  

چرا بحران کرونا نقطه عطفی تاریخی است؟جان گری فیلسوف انگلیسی در نشریه «نیو استیتسمن» نوشت: «خیابان‌های متروکه دوباره پر خواهد شد و ما چشم در چشم هم خواهیم دوخت، اما احتمالا جهان با آنچه تصور می‌کردیم و در شرایط عادی می‌شناختیم، متفاوت خواهد بود. این اتفاق نه یک بحران که نقطه عطفی در تاریخ خواهد بود.»
۵۵ آنلاین درآمد دموکراسی تایوان 

  

به قیمت خودرو در این روزها اطمینان نکنید (دلیل)در شرایط کنونی اقتصادی و شیوع ویروس کرونا، اگر هم فعالیت های اقتصادی آغاز شود به نظر نمی رسد افراد برای خرید و فروش خودرو مراجعه کنند و پیش‌بینی می‌شود این شرایط تا چند ماه آینده و ریشه کن شدن کامل این ویروس ادامه داشته باشد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

توضیحات سخنگوی دولت از جزئیات نامه روحانی به مقام معظم رهبریاقتصادنیوز: در حاشیه نشست امروز سخنگوی دولت، علی ربیعی به نحوه پاسخ مقام معظم رهبری به درخواست دولت برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی پاسخ داد.
اقتصادنیوز سخنگوی دولت دولت درمان 

  

وقتی 70 درصد مردم کرونا بگیرند، اوضاع بهتر می شوددکتر مردانی، متخصص بیماری های عفونی می گوید: طبق تحقیقات، تا حدود یک سال دیگر 30 تا 70 درصد مردم جهان مبتلا می شوند و پس از بهبودی، مصونیت می یابند. پس از این مرحله، بیماری ناشی از کرونا نیز بصورت بیماری های شناخته شده ای مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی در می آید.
مستقل‌آنلاین سرماخوردگی طلاق بهاره رهنما 

  

حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت عملکرد وزارت بهداشت را مثبت ارزیابی کرد اما در نقد تصمیمات رئیس جمهور گفت: نمیدانم آقای روحانی چه دل‌نگرانی‌هایی دارد که این تصمیمات را می‌گیرد.
نامه نیوز حسن روحانی دولت وزارت بهداشت 

  

زمان آغاز تولید خودرو در 2 خودروساز اصلی کشوربنابر آخرین اخبار رسیده از دو خودروساز بزرگ کشور، ایران خودرو و سایپا قصد دارند از هفته آینده تولید خود را از سر بگیرند، آن‌ هم در حالی که کشور هنوز در بحران ویروس کرونا قرار دارد و احتمال اوج‌گیری دوباره آن، منتفی نیست.
خودروتک تولید ایران خودرو خودرو 

  

کسانی که یارانه می گیرند 1میلیون به حسابشان واریز می شودرئیس جمهور: بیش از بیست و سه میلیون خانوار که یارانه دریافت می‌کنند مبلغ یک میلیون اعتبار به آن‌ها داده می‌شود و بازپرداخت آنها از همان یارانه و 24 ماهه خواهد بود که 25 هزار میلیارد برای آن قرار دادیم. 5 هزار میلیارد تومان در صندوق بیمه بیکاری قراردادیم تا به افرادی که دچار بیکاری می شوند پرداخت کنند. 13 هزار میلیارد هم به تولیدات وزارت بهداشت پرداخت می شود.
مستقل‌آنلاین یارانه وزارت بهداشت رئیس جمهور 

  

برخی می خواهند تعداد مبتلایان به کرونا در کشور افزایش یابدرئیس ستاد مقابله با کرونا تهران می گوید: مسئولین اداره‌ها به دورکاری و کاهش ساعت تمکین نمی‌کنند. متاسفانه تعدادی از افراد دستوراتی که به آنها ابلاغ می شود را نادیده می گیرند و کار خود را انجام می دهند. در چند روز گذشته تعداد مراجعین به بیمارستان ها افزایش یافته است.
مستقل‌آنلاین تهران دورکاری دولت 

  اخبار داغ
  

سیروس مقدم: بهتاش نمونه بارز و واقعی یک جوان امروزی استسیروس مقدم کارگردان تلویزیون دقایقى پیش با حضور در برنامه تحلیل و نقد سریال پایتخت «شب صحبت» پیرامو
خبرفوری سیروس مقدم تلویزیون خانواده 

  

سرپرست فدراسیون جهانی وزنه‌برداری با اشاره به یک آیه قرآنی به مردم نوید داد که روزهای بهتر خواهد آمد.
صراط کار قرآن ویروس 

  

توصیه قرآنی سرپرست آمریکایی IWF برای مبارزه با کروناسرپرست فدراسیون جهانی وزنه‌برداری با اشاره به یک آیه قرآنی به مردم نوید داد که روزهای بهتر خواهد آمد.
۵۵ آنلاین ویروس کار قرآن 

  

پزشکیان: دولت باید تا هفته آینده برنامه ملی مبارزه با کرونا را به مجلس بیاوردنائب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر همه دست به دست هم داده و یک صدا در صحنه باشیم می‌توانیم با قدرت از این مرحله نیز عبور کنیم.
شما‌نیوز مسعود پزشکیان دولت مجلس شورای اسلامی 

  

اولین رمان بزرگسالان خولیا آلوارز بعد از 14 سال منتشر شدخولیا آلوارز نویسنده امریکایی که پیش از این مخاطبین داستان‌های پرفروشش جوانان بوده‌اند، بعد از 14 سال با رمانی برای بزرگسالان بازگشته است.
ایبنا رمان نویسنده جوانان 

  

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ سرعت کاهش نرخ دلار و سکه افزایش یافت.اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 19 فروردین 1399 بازار طلا و ارز تهران به روند کاهشی خود ادامه داد و نرخ دلار به سمت کف کانال 16 هزار تومانی حرکت کرد و قیمت سکه از محدوده 6.4 میلیون تومانی به محدوده 6.3 میلیون تومانی عقب‌نشینی کرد. همچنین مثقال طلای آبشده تا 2 میلیون و 775 هزار تومان و گرم طلای 18عیار تا 640 هزار تومان کاهش یافتند.
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت نرخ ارز 

  

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، اعلام کرد که این مساله تاثیری بر تمایل آمریکا برای گسترش تسلط نظامی خود بر جهان نداشته است.
نامه نیوز چین حامد بهداد وزارت خارجه 

  

ایسنا نوشت: در بازار طلا، ارز و سکه امروز شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم که این کاهش نرخ در بازار طلا و سکه بیشتر محسوس بود. امروز (سه‌شنبه) هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید شش میلیون و 370 هزار تومان قیمت دارد که نسبت به دیروز 80 هزار تومان ارزان شده است. همچنین هر … نوشته کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و‌ سکه اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز کاهش قیمت ها قیمت بهار