فردا   |  سیاسی  |  

وزرای آموزش‌وپرورش یا مهمانان چندروزه؟!

وزارتخانه‌ای که ثبات در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری، رکنی حیاتی در آن محسوب می‌شود، چرا بر خود بی‌ثباتی‌های فراوان دیده‌است؟

وزرای آموزش‌وپرورش یا مهمانان چندروزه؟!

از اول انقلاب تاکنون، از شکوهی (1357) تا صحرایی (1402)، آموزش‌وپرورش ایران به خود، 26 وزیر و سرپرست دیده‌است. این آمدوشد در بالاترین سطوح مدیریتی که سرریز آن سطوح دیگر را نیز در بر می‌گیرد، با ماهیت «تربیت» که امری دیرپاست و به‌تبع آن وزارت آموزش‌وپرورش، در تعارضی جدی است. این وزارتخانه برای رسیدن به آرمان‌های خود نیازمند برنامه‌ریزی‌های بلندمدت، سرمایه‌گذاری و سعه‌صدر بسیاری است تا محیطی را فراهم کند که دانش‌آموزان و معلمان، توأمان، با دانش و ارزش، پیوندی عمیق و ناگسستنی بخورند.

حال این سؤالی اساسی است، وزارتخانه‌ای که ثبات در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری، رکنی حیاتی در آن محسوب می‌شود، چرا بر خود بی‌ثباتی‌های فراوان دیده‌است؟

به طور کلی می‌توان به این سؤال، دو پاسخ داد؛ اول آنکه، در زیست‌بوم آموزش‌وپرورش مسائل مهم، چالش‌برانگیز و پیچیده بسیار زیادی وجود دارد؛ تأمین نیروی انسانی باکیفیت که به طور قطع در آینده‌ای نه‌چندان دور و با بازنشستگی تعداد زیادی از معلمان تبدیل به بحران می‌شود، اجرایی‌سازی رتبه‌بندی معلمان که مدت‌هاست تبدیل به وعده‌ای سراب‌گونه شده‌است و مسائل فرهنگی نوجوانان، صرفاً نمونه‌هایی از این مسائل چالش‌برانگیز است. ناتوانی وزیر در حل‌وفصل‌کردن آن‌ها سبب استیضاحش در مجلس می‌شود. همان‌طور که به نظر می‌رسد ناتوانی وزیر پیشین در عملیاتی‌سازی طرح رتبه‌بندی معلمان و تعویق در پرداخت حقوق آنها، سبب برکناری‌اش از وزارت شد.

پاسخ دوم، پاسخی است که همه کارشناسان این حیطه در آن یک‌زبان هستند؛ «هیچ دوره‌ای آموزش‌وپرورش در اولویت قرار نداشته‌است.»، اما این مسئله چگونه ممکن است به بی‌ثباتی در وزارت آموزش‌وپرورش بینجامد؟ پاسخ این است که برخی از مسائل مهم این وزارتخانه، مسائلی درون‌نهادی نیستند و تنها در صورتی برطرف می‌شوند که اراده راسخی در دولت و جامعه برای حل آن وجود داشته‌باشد. مهم‌ترین این مسائل افزایش سهم بودجه آموزش‌وپرورش از سهم عمومی کشور است. بی‌توجهی دولت‌ها به آموزش‌وپرورش، انتخاب وزرای کمتر توانمند برای آن و پشتیبانی‌نکردن از آنها، همگی دست به‌دست هم دادند تا وزرای آموزش‌وپرورش، مهمانان چندروزه این وزارتخانه شوند.

با توجه به دو پاسخی که برای بی‌ثباتی‌های آموزش‌وپرورش برشمردیم، قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم که وزیر آموزش‌وپرورش باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند بر بی‌ثباتی‌ها و تشویش‌های موجود در وزارت فائق آید؟ وزیر باید متخصص حوزه آموزش باشد؛ یعنی نظام مسائل آموزش‌وپرورش را به درستی بشناسد، تحلیل عمیق و همه‌جانبه‌ای از آن‌داشته باشد و همچنین بتواند راهکار‌های مناسبی ارائه دهد. معمولاً چنین شخصی، کسی است که سالیان متمادی در آموزش‌وپرورش نقش ایفا کرده‌است.

دومین ویژگی مهم، دارابودن پیشینه مدیریتی ممتاز، به‌خصوص در وزارتخانه آموزش‌وپرورش است. وزیر باید کارآمدی، استقلال اندیشه و عملش را در عین گشودگی نسبت به دیدگاه‌های مختلف، در لایه‌های مختلف مدیریتی‌به اثبات رسانده‌باشد. مقام وزارت، جایی برای کارآموزی نیست.

تخصص و توان مدیریتی بالا، وزیر را در حل مسائل داخلی آموزش‌وپرورش کمک می‌کند، اما او همچنان برای اولویت‌بخشی به آموزش‌وپرورش و مسائل آن در دولت و جامعه، به ویژگی دیگری احتیاج دارد. در نهایت، سومین ویژگی وزیر این است که او باید دارای نفوذ سیاسی و اجتماعی گسترده باشد، بدون آنکه به ورطه سیاست‌زدگی بیفتد. آموزش‌وپرورش به شخصیت برجسته و پرتوانی نیاز دارد تا بتواند با استفاده از نفوذ سیاسی و شبکه روابطی که دارد، توجه مردم و به خصوص نخبگان را به آموزش‌وپرورش جلب کند و از طرفی دیگر در هیئت‌دولت بتواند برای آموزش‌وپرورش سهم‌خواهی کند.

ویژگی‌های سه‌گانه مطرح‌شده ممکن است همگی در یک شخص یافت نشود یا در سطوح پایین‌تری یافت شود. با وجود این و با توجه به وضعیت آموزش‌وپرورش ایران به نظر می‌رسد داشتن نفوذ سیاسی‌اجتماعی، ویژگی حائز اهمیت‌تری است، چراکه همان‌گونه که استدلال کردیم، اولویت‌بخشی به آموزش‌وپرورش، در گستره دولت و جامعه، می‌تواند گره‌های کور این وزارتخانه را بگشاید. در رتبه بعد توان بالای مدیریتی قرار دارد و در نهایت، تخصص است، چراکه وزیر با به‌کارگیری مشاوران و کارشناسانی زبده می‌تواند تا حدودی کمبود تخصص را جبران کند.

منبع: روزنامه جوان

 

آموزش ایران سرمایه   اخبار برگزیده
  

اصل بدهی واردات گاز از ترکمنستان را تسویه کردیموزیر نفت گفت: تمام بخش اصلی بدهی‌مان بابت واردات گاز که در دوره‌ها و دولت‌های قبل اتفاق افتاده بود را این دولت تسویه کرد.
ایلنا واردات واردات گاز گاز 

  

واکنش سازمان ملل به بازگشایی سفارت ایران در عربستانسخنگوی دبیرکل سازمان ملل از بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی استقبال کرد و آن را برای منطقه مفید خواند.
فردا سازمان ملل سازمان همکاری اسلامی ایران 

  

حضور آمریکا و انگلیس در عراق اختلالاتی روی روابط ما با عراقی‌ها ایجاد می‌کند‌/ قدرتمندی ایران به غربی‌ها ثابت کرد که نمی‌توانند در منطقه تاثیرگذار باشندیک عضو کمیسیون انرژی گفت: ما باید با دقت بیشتری در عرصه جهانی حرکت کنیم و از این شرایطی که به وجود آمده است، استفاده کنیم. مطمئنا این روی اقتصاد، تولید نفت و بهبود معیشت در جامعه ما تاثیرگذار خواهد بود.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اوکراین تایوان 

  

شرط عجیبی که نکونام را دوباره از استقلال دور کردابتدا باید رضایت آقای ایکس را بگیری شرط باورنکردنی برای حضور نکو در استقلال!
خانه فوتبال ایران خودرو ایران روزنامه ایران 

  

ظریف: انتخاب کردیم آنان را که در پی کاستن از خسارات بودند را «سازشکار» و حتی «خائن» بنامیموزیر امور خارجه پیشین کشورمان با انتشار یادداشتی علت و چرایی استفاده خود از عبارت «خودمان انتخاب کردیم» که چندسال قبل از سوی او مطرح شد و مورد انتقادات فراوان قرار گرفت را تشریح کرد.
مثلث محمدجواد ظریف اینستاگرام ایران 

  

محسن رضایی: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیممعاون اقتصادی رئیس جمهور تنش آبی را یکی از مشکلات کشور و بالتبع استان سمنان دانست و گفت: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیم.
فردا محسن رضایی رئیس جمهور ایران 

  

نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه‌گرایی افزایش خواهد یافتسخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد:نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه گرائی افزایش خواهد یافت.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران وزارت خارجه 

  

ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حال شکل‌گیری است/ عربستان، امارات و قطر جزو متقاضیان اقدام اشتراکیفرمانده نیروی دریایی ارتش از شکل‌گیری ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خبر داد و گفت: ائتلاف مشترک نیروی دریایی ایران با کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات به زودی شکل می‌گیرد.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رزمایش 

  

بمب خبری در فوتبال ایران/ بیرانوند با رونالدو هم‌تیمی می‌شود؟علیرضا بیرانوند مرد شماره یک تیم ملی و پرسپولیس مورد توجه دو باشگاه عربستانی قرار گرفته است.
خانه فوتبال تیم ملی فوتبال ایران فوتبال ایران 

  

مکاتبه مالیاتی دولت با شورای نگهبان و مجمع تشخیصوزیر اقتصاد گفت: با شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای به ثمر رسیدن لایحه مالیات بر سوداگری مکاتبه کردیم و امیدواریم که هرچه زودتر این قوانین به نتیجه برسد.
ایلنا دولت شورای نگهبان بازار کار 

  

دربی؛آخرین حضور ساپینتو در استقلال|تمدید فقط با قهرمانیبازی آخر ریکاردو روی نیمکت استقلال! شاید ... با قرارداد یا بدون قرارداد، ساپینتو پنج شنبه می رود
خانه فوتبال دربی ایران خودرو خودرو 

  

رئیس قوه قضائیه دستور داد؛ دستگاه‌های اطلاعاتی عناصر ضدانقلاب را شناسایی و معرفی کنندرئیس قوه قضائیه گفت: امروز در برخی از این ناهنجاری‌ها، دست دشمن برای ضربه زدن به نظام آشکار است؛ بر همین اساس دستگاه‌های اطلاعاتی ما باید این جریانات سازمان‌یافته را که با عناصر ضدانقلاب مرتبط هستند، شناسایی و معرفی کنند.
مثلث قوه قضاییه اینستاگرام تورم 

  

خبر خوش به خریداران خودرو | قیمت خودروهای داخلی اعلام شدامروز هشتم خرداد ماه 1402، قیمت خودرو طبق معمول روزهای گذشته به روند نزولی خود ادامه داد. با این حال تعداد محدودی از محصولات اندکی افزایش قیمت را تجربه کردند.
مثلث بهاره رهنما خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز:سکه امامی امروز کاهش را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت خودرو در بازار امروز 18 خرداد 1402 + جدولمهر: بررسی آخرین قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی و مونتاژی در بازار آزاد نشان می دهد که قیمت خودرو به صورت لاکپشتی همچنان در حال ریزش است.
نامه نیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

اصطلاحاتی که درباره بورس باید بدانیدبسیاری از مبتدیان اطلاعات کمی در مورد بازارهای سهام دارند. ممکن است افرادی به معامله در بازار تسلط نسبی داشته باشند اما فقط با اصطلاحات کلی بازار و نمادها آشنا باشند.
گسترش بورس کالا خصوصی سازی خودرو 

  

ادامه نوسانات کاهشی قیمت دلار/ خبری از خریدار ارز نیستپاسخ به نیاز‌های ارزی متقاضیان در مرکز مبادله ایران، از عواملی است که در شکل گیری مسیر نزولی دلار، تاثیرگذار بوده است.
برنا قیمت دلار ارز 

  

دلار به زانو درآمد | جزییات قیمت دلاریک مقام سابق سازمان سیا از زمان احتمالی سقوط ارزش پول این کشور درس سطح بین‌المللی گفت.
شما‌نیوز دلار دلار آمریکا درآمد 

  

خبر خوش برای خریداران خودرو | ریزش 170 میلیونی قیمت خودرو در بازار امروزشیب نزولی قیمت خودرو نسبت به دو روز گذشته که روند معاملات در بازار آغاز شده است، نسبتا تند شده و امروز تقریبا در همه محصولات بازار، کاهش قیمت به‌چشم می‌خورد.
مثلث ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

اقتصادنیوز: بررسی ها نشان می دهد که نرخ دلار دیشب هم در تهران و هم در بازار های همسایه به ادعای هاآرتص واکنش نشان دادند و شیب نزولی اسکناس آمریکایی تند تر شد.
اقتصادنیوز دلار تهران قیمت 

  

سقوط وحشتناک قیمت سکه در بازار امروز | قیمت سکه امروز 18 خرداد 1402قیمت طلا و سکه روز گذشته هم روند کاهشی را ادامه داد به نحوی که قیمت سکه امامی برای ساعاتی در کانال 28 میلیون تومانی قرار گرفت. نوسان، خصوصیت اصلی این روزهای بازار طلا و سکه است اما به نظر می‌رسد، روند نزولی، قدرت بیشتری دارد و قیمت‌ها را پایین می‌کشد.
مثلث قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

تداوم ریزش قیمت خودرو در بازار | خریداران در انتظار کاهش بیشتر قیمتبررسی آخرین قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی و مونتاژی در بازار آزاد نشان می دهد که قیمت خودرو به صورت لاکپشتی همچنان در حال ریزش است.
فردا قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ریزش شدید قیمت دلار در بازار امروز | قیمت دلار وارد کانال 30 هزار تومان می شود؟قیمت دلار روز گذشته بالاخره به 49 هزار تومان رسید و قیمت دلار هرات هم تا نیمه این کانال پایین آمد. کارشناسان درباره روند قیمت دلار چه می‌گویند؟ آیا روند کاهشی دلار ادامه‌دار است؟
مثلث قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

بررسی آخرین قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی و مونتاژی در بازار آزاد نشان می دهد که قیمت خودرو به صورت لاکپشتی همچنان در حال ریزش است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو پژو 

  

فروش هر برگه سهام عدالت به قیمت طلا| رشد صعودی ارزش سهام عدالت در بورستعداد هرسهم برگه سهام عدالت 532 هزار تومانی خود را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.
نامه نیوز سهام عدالت سهام قیمت 

  

اقتصادنیوز: دیشب قیمت طلای جهانی به سمت کف حمایتی 1940 دلار حرکت کرد؛ خبری که احتمالا برای سکه بازان داخلی چندان خوشایند نباشد.البته بازار سکه فعلا به روند حرکتی دلار و سیگنال های سیاسی چشم دوخته است.
اقتصادنیوز ایران ایران و آمریکا قیمت 

  

اقتصادنیوز: قیمت سکه امامی امروز نه تنها کانال 30 میلیون تومان را از دست داد بلکه از 29 میلیون تومان هم سقوط کرد و در محدوده 28 میلیون و 800 هزار تومان به فروش رسید. بررسی ها نشان می دهد آخرین باری که سکه امامی در این محدوده به فروش رسیده بود به تاریخ 2 اسفند 1401 بر میگردد.
اقتصادنیوز قیمت دلار تهران