مهر   |  فرهنگی  |  

از جنگ اقتصادی، سربلند بیرون می‌آییم/تولید لباس ایرانی رشد می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر، بسیاری از طراحان و فعالان عرصه مد و لباس معتقدند این حوزه بسیار نوپا است از این‌رو تا حدی هم مغفول مانده و خیلی آن را جدی نمی‌گیرند. از این منظر جدی نمی‌گیرند که انگار حوزه مد و لباس تاثیری در فرهنگ ندارد یا نمی‌تواند تاثیرش را بگذارد. اما می‌بینیم که غربی‌ها از این طریق توانسته‌اند تاثیرات فرهنگی بالایی را بر مردم بگذارند. باید این توانایی را داشته باشیم که…

از جنگ اقتصادی، سربلند بیرون می‌آییم/تولید لباس ایرانی رشد می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر، بسیاری از طراحان و فعالان عرصه مد و لباس معتقدند این حوزه بسیار نوپا است از این‌رو تا حدی هم مغفول مانده و خیلی آن را جدی نمی‌گیرند. از این منظر جدی نمی‌گیرند که انگار حوزه مد و لباس تاثیری در فرهنگ ندارد یا نمی‌تواند تاثیرش را بگذارد. اما می‌بینیم که غربی‌ها از این طریق توانسته‌اند تاثیرات فرهنگی بالایی را بر مردم بگذارند. باید این توانایی را داشته باشیم که فرهنگ‌مان را از طریق مد و لباس به مردم معرفی کنیم و حتی آن را صادر کنیم. این‌روزها با توجه به محدودیت‌ها، تحریم‌ها و شرایط سخت اقتصادی شاهد برگزاری جشنواره مد و لباس سی‌پال هستیم که برگزارکنندگان آن سعی کردند فعالان و طراحان ایرانی را از سرتاسر کشور دور هم جمع کند تا بتوانیم شاهد اتفاقات موثری هر چند کوچک در صنعت مد و لباس باشیم. برگزارکنندگان این جشنواره امید دارند در این راه روزنه‌ای امید برای شناسایی و معرفی افراد توانمند و خلاق ایجاد کنند.

از جنگ اقتصادی، سربلند بیرون می‌آییم

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با حضور در نمایشگاه سی‌پال و مشاهده توانایی طراحان و فعالان خلاق در عرصه مد و لباس، می‌گوید: خیلی خوشحالم که می‌بینم در عرصه مد و لباس، این‌همه توانمندی و موفقیت در میان زنان و مردان ایرانی وجود دارد که برای عشق به ایران، عشق به هنر و هویت ایرانی تلاش می‌کنند. انشالله طلیعه آینده روشن، آینده‌ای که برای سرزمین‌مان و مردم خوبمان با همت هنرمندان ترسیم خواهد شد. باید تشکر کنم از کسانی که امکان برگزاری چنین جشنواره و محافلی را فراهم کردند، از برگزارکنندگان جشنواره سی‌پال خانم شهبازی و جبری که با همت و انگیزه و نیت خیری که دارند، تلاش کردند تا جشنواره مد و لباس را برگزار کنند. البته برگزاری چنین رویدادی مشکلات خاص خودش را دارد و ممکن است خیلی از ما با کوچکترین مانع ناامید شویم اما مهم این است که این عزیزان با اعتقادی که با این کار داشتند، با انگیزه‌های قوی دلی و معنوی نه تنها ناامید نشدند کاملا مجدانه پیگیر برگزاری جشنواره بودند تا اینکه می‌بینیم این کار به نتیجه رسیده است.

او ادامه می‌دهد: زمانی‌که در جشنواره‌ای می‌بینیم از اقصی‌نقاط کشور طراحان و فعالان مد و لباس وجود دارد، این حرکت را به عنوان حرکت ملی باید قلمداد کرد. به اعتقاد من حوزه مد و لباس ایرانی، عرصه مهمی است در درجه اول از دید ایده‌پردازی و خلاقیت و هنر که یقینا هنر ایرانی را نمی‌توان دست‌کم گرفت و توجه به این مسئله امروز برای ما از منظر نگاه هویتی به هنر و فرهنگ ایرانی، برای نسل آینده بسیار حائز اهمیت است و اینکه زمینه‌های مختلف را در فرهنگ اقوام در جای‌جای ایران که نگاه می‌کنیم نسبت به موضوع پوشش و لباس چه برای مردان و چه زنان متاثر از تاریخ، تمدن، پیشینه فرهنگی، باورها، متاثر از جلوه‌های طبیعت آن منطقه است، که در لباس‌ها و سایر ملزومات، آثار هنر و خلاقیت ایرانی مشاهده می‌کنیم.

ابتکار درباره اینکه تولید مد و لباس براساس پیشینه فرهنگی و تمدن تاریخی‌مان بسیار مهم است، بیان می‌کند: امروز برای تولید پوشاک و مد ایرانی زمینه‌های خوبی در صنعت‌مان داریم و با وجود محدودیت‌ها و مشکلاتی که ایجاد شده است، با تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر ما وارد شده و جنگ اقتصادی که بر کشورمان تحمیل کردند اما در این بخش می‌توانیم سربلند بیرون بیایم زیرا به حدی سرمایه‌های داخلی داریم و سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته، همچنین بخش خصوصی به‌خوبی عمل کرده است که بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند نه تنها در این حوزه آسیب نخواهیم دید بلکه به دلیل محدودیت‌هایی که در بحث واردات اتفاق افتاده است تولید لباس ایرانی رشد هم خواهد کرد و مورد اقبال بازارهای داخلی و حتی بازارهای صادرات قرار خواهد گرفت. فعالیتی که جشنواره سی‌پال در بازاریابی، شبکه‌سازی و برقراری ارتباط داخلی و بین‌المللی و نوعی هم‌افزایی ایجاد کرده است، قطعا برای پیدا کردن بازار تولیدات ایرانی کمک بزرگ خواهد بود.

او حمایت از لباس‌های اقوام و سنتی ایرانی را یکی از مسائل مهم در عرصه مد و لباس می‌داند و می‌گوید: باید از لباس اقوام و سنتی ایرانی حمایت کنیم و این موضوع یکی از مسائل مورد توجه ما در معاونت زنان و خانواده است، و دلیل اصلی‌ این امر مسئله توجه به هویت زن ایرانی و هنر بوده است. در جامعه امروز نیاز داریم برای نسل آینده الگوسازی کنیم زیرا حوزه مد و لباس عرصه مهمی است که می تواند در نشاط و امید در جامعه موثر باشد. نسل جدید باید با تنوع فرهنگی و قومیتی آشنا شود و به آن توجه نشان دهد تا قدر فرهنگ غنی و زیبای‌مان را بداند.

راه‌های سنگلاخ در حوزه‌های مد و لباس را هموار کنیم

خاتون شهبازی، دبیر جشنواره سی‌پال، درباره فراز و نشیب‌های موجود در صنعت مد و لباس می‌گوید: باید سنگلاخ‌هایی که در حوزه مد و لباس وجود دارد را هموار کنیم، از همین رو تصمیم گرفتیم گامی را برداریم و محفلی را ایجاد کنیم تا طراحان و فعالان خلاق مد و لباس در کنار یکدیگر جمع شوند و این گردهمایی طراحان ایرانی، یعنی حمایت تمام و کمال از کالای ایرانی. البته جشنواره‌های می‌توانند بستر معرفی طراحان به جامعه باشند و نوعی کارآفرینی صورت می‌گیرد که مخاطبان با آثار خوب ایرانی که دارای هویت تاریخی و تمدنی است، آشنا شوند.

او ادامه می‌دهد: ما به عنوان فعالان این حوزه، وظیفه داریم ذائقه ایرانی‌ها را به سمت هویت اصیل‌شان پیش ببریم و باید برای آنان این امر جا بیفتد که از برندهای ایرانی اصیل استفاده کنند و به سمت برند و مارک خارجی نروند. اگر طراحان ایرانی بتوانند محصولات‌شان را با برند خودشان به فروش برسانند و مردم از آن محصولات استقبال کنند قطعا این چرخه کارآفرینی توسعه پیدا می‌کند. طراحان و فعالان عرصه مد و لباس باید با استراتژی خاص بستر فرهنگی مناسبی را فراهم کنند تا تولید، عرضه و فروش مد و لباس راه مناسب و هموار را پیدا کند.

شهبازی می‌گوید: زمانی‌که می‌گوییم طراحان و فعالان مد و لباس باید این صنعت نوپا را توسعه دهند و با داشتن هویت ایرانی در محصولاتشان مخاطبان را جذب کنند، فضای رسانه‌ای هم باید در این حوزه ورود کنند و حضوری پررنگ داشته باشند. ما به عنوان طراحان این عرصه با برگزاری رویدادی همچون سی‌پال سعی کردیم فضا و موقعیتی را در اختیار طراحان ایرانی قرار دهیم تا فرصتی برای معرفی خود داشته باشند، پس رسانه‌ها هم می‌توانند به کمک ما این فضا را ارتقا دهند.

او همچنین معتقد است طراحان مد و لباس باید نگرش مثبتی به تولید ملی داشته باشند و با طراحی لباس فرهنگ غنی و هویت ایرانی را به نمایش بگذارد، از این طریق باید به دل جامعه برود و با فرهنگ‌های اقوام مختلف آشنا شود و لباسی را طراحی کند که اِلمان‌هایی ایرانی در آن به کار رفته باشد. با این کار نمای شهر با مد و لباس افراد جامعه تعریف فرهنگی درستی به خود می‌گیرد.

هم‌راستا کردن فضای آکادمیک با صنعت مد و لباس

چیا جبری مدیر جشنواره سی‌پال، عرصه مد و لباس را نوپا می‌داند و معتقد است که در این عرصه باید ورود آکادمیک داشت و دانشجویان حرفه‌ای و متبحری را در زمینه طراحی مد و لباس تربیت کرد. این عرصه آکادمیک باید فضایی را برای دانشجویان ایجاد کند تا بتوانند با صنعت مد و لباس و طراحی توامان با هم آشنا شوند، زمانی‌که فضای آکادمیک هم‌راستا با صنعت مد و لباس قرار بگیرد، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.  

او درباره برگزاری جشنواره و محدودیت‌های اقتصادی پیش‌آمده در جامعه می‌گوید: با توجه به بستر فرهنگی مد و لباس و نوپا بودن‌اش و شرایط اقتصادی که امروزه دچارش شدیم با شعار حمایت از کالای ایرانی سعی در برگزاری جشنواره مد و لباس داشتیم تا بتوانیم در این صنعت قدمی برداریم، تلاش کردیم با رویکردی جدید و متفاوت و البته به‌روز الگوهای ایرانی را با جریانات مد و لباس همسان‌سازی کنیم. الگوهایی که به عنوان لباس اقوام ایرانی شناخته شده‌اند اما هنوز به صورت گسترده و حرفه‌ای به جامعه ایرانی معرفی نشده‌اند را باید به جامعه بشناسانیم.

حمایت از کالای ایرانی جنگ تولید   اخبار برگزیده
  

بحران اخیر حقایق مهمی را آشکار کرد. شاید مهمترین واقعیت این باشد که آمریکا ضامن امنیت نیست و دولت ترامپ تصورات واضح و منسجمی در مورد امنیت منطقه ندارد و نمی تواند گزینه جنگ را تحمل کند.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا سوئیس 

  

جدیدترین قیمت برخی خودروهای پرتقاضا در بازاردر بازار خودرو قیمت پراید 111 که مدت ها بالای 50 میلیون تومان بود سرانجام به زیر این مرز روانی سقوط کرد. در بازار خودرو اکثر محصولات با روند نزولی مواجه شده اند. حذف قیمت از سایت های خرید و فروش و کاهش تقاضا 2 عامل اصلی کاهش قیمت خودرو در روزهای اخیر بوده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

بزرگترین خیانت به تاریخ و ملت ایران از دید رئیس جمهوررییس جمهور در نشست با جمعی از اصحاب رسانه گفت که وحدت فکر و اعتماد به یکدیگر از ملزومات اصلی پیروزی در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اسلامی است.
مثلث بهزیستی حسن روحانی مجلس شورای اسلامی 

  

​قیمت روغن موتور داخلی و خارجی سر به فلک کشید! +جزئیات​اقتصاد نیوز:شاید اگر در هفته‌های اخیر برای تعویض روغن موتور مراجعه کرده باشید متوجه یک موضوع عجیب شده باشید که یا به طور کلی بعضی از برندهای ایرانی و خارجی وجود ندارند و خبری از محصولاتشان نیست و یا اینکه حداقل با 50 درصد قیمت بالاتر نسبت به قبل به فروش می‌رسند که طبیعتا هزینه‌هایتان را به شدت بالا برده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

افزایش حقوق معلمان جدید به کجا رسید؟رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی از مذاکره با رئیس سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان خبر داد که او هم معتقد بود حداقل حقوق دانشجومعلمان یک‌میلیون و 563هزار تومان است.
خودروتک رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی سازمان امور اداری و استخدامی 

  

پاسخ صریح به فرستادگان امریکا برای مذاکرهایران پاسخ خود به سفرهای پیدا و پنهان مقام‌های کشورهای مختلف برای کاهش تنش‌ بین واشنگتن و تهران را اعلام کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران دونالد ترامپ 

  

راغفر اظهار داشت: در این سی سال اخیر هر موقع اقتصاد ایران با بحران روبه‌رو شد، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اطلاعیه داده‌اند که اقتصاد ایران در مسیر صحیح و سالمی است یا این نهادها همیشه از افراد خود در در درون سیستم حمایت کرده‌اند. بطوریکه در زمان آقای احمدی نژاد رییس بانک جهانی گفته بود الگوی ایران در موضوع یارانه‌ها را باید جهانی کرد یعنی وقاحت در حد اعلا.
نامه نیوز حسین راغفر دلار اتاق بازرگانی 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه داردعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر و برخورد با دلالان فضای مجازی باعث کاهش قیمت خودرو شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی گفت که گمان نمی‌کند ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با آمریکا نیستند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

جزییات جدید از تلاش چند کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا/ بن علوی توضیح دادوزیر خارجه عمان بر تلاش با طرف‌های دیگر برای آرام‌سازی تنش در منطقه میان آمریکا و ایران تاکید کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

ارزان‌ترین بنزین در کدام کشور است؟اقتصادنیوز: ونزوئلا و سودان ارزان‌ترین بنزین و هنگ‌کنگ گران‌ترین بنزین را در دنیا عرضه می‌کنند.
اقتصادنیوز بنزین درآمد استرالیا 

  

منابع مالی کافی برای مبارزه با ملخ‌ها تامین نشده است علی اکبری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز(یکشنبه 5 خرداد ماه) کمیسیون، گفت: اولین دستور کار نشست امروز در خصوص بررسی زوال مرکبات کشور بود، متاسفانه ریزش برگ و از دست دادن محصول برخی از درختان و مرکبات در سطح کشور آغاز شده است. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان…
خانه‌ملت مرکبات کشاورزی مجلس شورای اسلامی 

  

2 راهکار ساده و ارزان برای بهبود کیفیت سیستم صوتی خودرووقتی از انواع آپشن خودرو صحبت می‌کنیم؛ داشتن یک سیستم مولتی مدیای با کیفیت برای دریافت بهترین کیفیت سیستم صوتی از موارد مهمی است که علاقمندان زیادی بخصوص در میان جوانان دارد.
خودروتک جوانان خودرو موسیقی 

  

نماینده ادوار مجلس با تأکید بر اینکه روحانی در مقایسه با تمامی رؤسای جمهور گذشته از اختیارات بیشتری برخوردار بوده است، گفت: اختیارات رئیس‌جمهور در مذاکرات خارجی بی‌سابقه بوده است.
نامه نیوز حسن روحانی ارز نرخ ارز 

  

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت:اگر این اراده در کشور بوجود بیاید که دلار امریکایی توسط مردم در خیابان به آتش کشیده شود و تمرکز برای بالا بردن ارزش پول ملی کشور ایجاد شود می‌تواند یک حمله تمام عیار به نقطه ضعف دشمن باشد.
نامه نیوز درخت دلار جمهوری اسلامی ایران 

  

ادعادی کشف مقادیری طلا و ارز از دفتر «زنگنه» تکذیب شد/ دلسوزان نظام در جهت مقابله با دسیسه‌های دشمن خارجی کوشا باشندوزارت اطلاعات درباره مطالب مطرح شده در برخی رسانه‌ها و تریبون‌ها در خصوص کشف تخلفات مالی در دفتر وزیر نفت اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
ایلنا وزارت اطلاعات وزارت نفت جمهوری اسلامی 

  

جزییات پیش ثبت‌نام ورود به بازار متشکل ارزیکانون صرافان ایرانیان طی نامه‌ای شرایط و مدارک لازم برای پیش ثبت‌نام جهت ورود به بازار متشکل ارزی را به صرافان اعلام کرد.
ایلنا روزنامه شناسنامه شورای پول و اعتبار