مهر   |  فرهنگی  |  

از جنگ اقتصادی، سربلند بیرون می‌آییم/تولید لباس ایرانی رشد می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر، بسیاری از طراحان و فعالان عرصه مد و لباس معتقدند این حوزه بسیار نوپا است از این‌رو تا حدی هم مغفول مانده و خیلی آن را جدی نمی‌گیرند. از این منظر جدی نمی‌گیرند که انگار حوزه مد و لباس تاثیری در فرهنگ ندارد یا نمی‌تواند تاثیرش را بگذارد. اما می‌بینیم که غربی‌ها از این طریق توانسته‌اند تاثیرات فرهنگی بالایی را بر مردم بگذارند. باید این توانایی را داشته باشیم که…

از جنگ اقتصادی، سربلند بیرون می‌آییم/تولید لباس ایرانی رشد می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر، بسیاری از طراحان و فعالان عرصه مد و لباس معتقدند این حوزه بسیار نوپا است از این‌رو تا حدی هم مغفول مانده و خیلی آن را جدی نمی‌گیرند. از این منظر جدی نمی‌گیرند که انگار حوزه مد و لباس تاثیری در فرهنگ ندارد یا نمی‌تواند تاثیرش را بگذارد. اما می‌بینیم که غربی‌ها از این طریق توانسته‌اند تاثیرات فرهنگی بالایی را بر مردم بگذارند. باید این توانایی را داشته باشیم که فرهنگ‌مان را از طریق مد و لباس به مردم معرفی کنیم و حتی آن را صادر کنیم. این‌روزها با توجه به محدودیت‌ها، تحریم‌ها و شرایط سخت اقتصادی شاهد برگزاری جشنواره مد و لباس سی‌پال هستیم که برگزارکنندگان آن سعی کردند فعالان و طراحان ایرانی را از سرتاسر کشور دور هم جمع کند تا بتوانیم شاهد اتفاقات موثری هر چند کوچک در صنعت مد و لباس باشیم. برگزارکنندگان این جشنواره امید دارند در این راه روزنه‌ای امید برای شناسایی و معرفی افراد توانمند و خلاق ایجاد کنند.

از جنگ اقتصادی، سربلند بیرون می‌آییم

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با حضور در نمایشگاه سی‌پال و مشاهده توانایی طراحان و فعالان خلاق در عرصه مد و لباس، می‌گوید: خیلی خوشحالم که می‌بینم در عرصه مد و لباس، این‌همه توانمندی و موفقیت در میان زنان و مردان ایرانی وجود دارد که برای عشق به ایران، عشق به هنر و هویت ایرانی تلاش می‌کنند. انشالله طلیعه آینده روشن، آینده‌ای که برای سرزمین‌مان و مردم خوبمان با همت هنرمندان ترسیم خواهد شد. باید تشکر کنم از کسانی که امکان برگزاری چنین جشنواره و محافلی را فراهم کردند، از برگزارکنندگان جشنواره سی‌پال خانم شهبازی و جبری که با همت و انگیزه و نیت خیری که دارند، تلاش کردند تا جشنواره مد و لباس را برگزار کنند. البته برگزاری چنین رویدادی مشکلات خاص خودش را دارد و ممکن است خیلی از ما با کوچکترین مانع ناامید شویم اما مهم این است که این عزیزان با اعتقادی که با این کار داشتند، با انگیزه‌های قوی دلی و معنوی نه تنها ناامید نشدند کاملا مجدانه پیگیر برگزاری جشنواره بودند تا اینکه می‌بینیم این کار به نتیجه رسیده است.

او ادامه می‌دهد: زمانی‌که در جشنواره‌ای می‌بینیم از اقصی‌نقاط کشور طراحان و فعالان مد و لباس وجود دارد، این حرکت را به عنوان حرکت ملی باید قلمداد کرد. به اعتقاد من حوزه مد و لباس ایرانی، عرصه مهمی است در درجه اول از دید ایده‌پردازی و خلاقیت و هنر که یقینا هنر ایرانی را نمی‌توان دست‌کم گرفت و توجه به این مسئله امروز برای ما از منظر نگاه هویتی به هنر و فرهنگ ایرانی، برای نسل آینده بسیار حائز اهمیت است و اینکه زمینه‌های مختلف را در فرهنگ اقوام در جای‌جای ایران که نگاه می‌کنیم نسبت به موضوع پوشش و لباس چه برای مردان و چه زنان متاثر از تاریخ، تمدن، پیشینه فرهنگی، باورها، متاثر از جلوه‌های طبیعت آن منطقه است، که در لباس‌ها و سایر ملزومات، آثار هنر و خلاقیت ایرانی مشاهده می‌کنیم.

ابتکار درباره اینکه تولید مد و لباس براساس پیشینه فرهنگی و تمدن تاریخی‌مان بسیار مهم است، بیان می‌کند: امروز برای تولید پوشاک و مد ایرانی زمینه‌های خوبی در صنعت‌مان داریم و با وجود محدودیت‌ها و مشکلاتی که ایجاد شده است، با تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر ما وارد شده و جنگ اقتصادی که بر کشورمان تحمیل کردند اما در این بخش می‌توانیم سربلند بیرون بیایم زیرا به حدی سرمایه‌های داخلی داریم و سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته، همچنین بخش خصوصی به‌خوبی عمل کرده است که بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند نه تنها در این حوزه آسیب نخواهیم دید بلکه به دلیل محدودیت‌هایی که در بحث واردات اتفاق افتاده است تولید لباس ایرانی رشد هم خواهد کرد و مورد اقبال بازارهای داخلی و حتی بازارهای صادرات قرار خواهد گرفت. فعالیتی که جشنواره سی‌پال در بازاریابی، شبکه‌سازی و برقراری ارتباط داخلی و بین‌المللی و نوعی هم‌افزایی ایجاد کرده است، قطعا برای پیدا کردن بازار تولیدات ایرانی کمک بزرگ خواهد بود.

او حمایت از لباس‌های اقوام و سنتی ایرانی را یکی از مسائل مهم در عرصه مد و لباس می‌داند و می‌گوید: باید از لباس اقوام و سنتی ایرانی حمایت کنیم و این موضوع یکی از مسائل مورد توجه ما در معاونت زنان و خانواده است، و دلیل اصلی‌ این امر مسئله توجه به هویت زن ایرانی و هنر بوده است. در جامعه امروز نیاز داریم برای نسل آینده الگوسازی کنیم زیرا حوزه مد و لباس عرصه مهمی است که می تواند در نشاط و امید در جامعه موثر باشد. نسل جدید باید با تنوع فرهنگی و قومیتی آشنا شود و به آن توجه نشان دهد تا قدر فرهنگ غنی و زیبای‌مان را بداند.

راه‌های سنگلاخ در حوزه‌های مد و لباس را هموار کنیم

خاتون شهبازی، دبیر جشنواره سی‌پال، درباره فراز و نشیب‌های موجود در صنعت مد و لباس می‌گوید: باید سنگلاخ‌هایی که در حوزه مد و لباس وجود دارد را هموار کنیم، از همین رو تصمیم گرفتیم گامی را برداریم و محفلی را ایجاد کنیم تا طراحان و فعالان خلاق مد و لباس در کنار یکدیگر جمع شوند و این گردهمایی طراحان ایرانی، یعنی حمایت تمام و کمال از کالای ایرانی. البته جشنواره‌های می‌توانند بستر معرفی طراحان به جامعه باشند و نوعی کارآفرینی صورت می‌گیرد که مخاطبان با آثار خوب ایرانی که دارای هویت تاریخی و تمدنی است، آشنا شوند.

او ادامه می‌دهد: ما به عنوان فعالان این حوزه، وظیفه داریم ذائقه ایرانی‌ها را به سمت هویت اصیل‌شان پیش ببریم و باید برای آنان این امر جا بیفتد که از برندهای ایرانی اصیل استفاده کنند و به سمت برند و مارک خارجی نروند. اگر طراحان ایرانی بتوانند محصولات‌شان را با برند خودشان به فروش برسانند و مردم از آن محصولات استقبال کنند قطعا این چرخه کارآفرینی توسعه پیدا می‌کند. طراحان و فعالان عرصه مد و لباس باید با استراتژی خاص بستر فرهنگی مناسبی را فراهم کنند تا تولید، عرضه و فروش مد و لباس راه مناسب و هموار را پیدا کند.

شهبازی می‌گوید: زمانی‌که می‌گوییم طراحان و فعالان مد و لباس باید این صنعت نوپا را توسعه دهند و با داشتن هویت ایرانی در محصولاتشان مخاطبان را جذب کنند، فضای رسانه‌ای هم باید در این حوزه ورود کنند و حضوری پررنگ داشته باشند. ما به عنوان طراحان این عرصه با برگزاری رویدادی همچون سی‌پال سعی کردیم فضا و موقعیتی را در اختیار طراحان ایرانی قرار دهیم تا فرصتی برای معرفی خود داشته باشند، پس رسانه‌ها هم می‌توانند به کمک ما این فضا را ارتقا دهند.

او همچنین معتقد است طراحان مد و لباس باید نگرش مثبتی به تولید ملی داشته باشند و با طراحی لباس فرهنگ غنی و هویت ایرانی را به نمایش بگذارد، از این طریق باید به دل جامعه برود و با فرهنگ‌های اقوام مختلف آشنا شود و لباسی را طراحی کند که اِلمان‌هایی ایرانی در آن به کار رفته باشد. با این کار نمای شهر با مد و لباس افراد جامعه تعریف فرهنگی درستی به خود می‌گیرد.

هم‌راستا کردن فضای آکادمیک با صنعت مد و لباس

چیا جبری مدیر جشنواره سی‌پال، عرصه مد و لباس را نوپا می‌داند و معتقد است که در این عرصه باید ورود آکادمیک داشت و دانشجویان حرفه‌ای و متبحری را در زمینه طراحی مد و لباس تربیت کرد. این عرصه آکادمیک باید فضایی را برای دانشجویان ایجاد کند تا بتوانند با صنعت مد و لباس و طراحی توامان با هم آشنا شوند، زمانی‌که فضای آکادمیک هم‌راستا با صنعت مد و لباس قرار بگیرد، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.  

او درباره برگزاری جشنواره و محدودیت‌های اقتصادی پیش‌آمده در جامعه می‌گوید: با توجه به بستر فرهنگی مد و لباس و نوپا بودن‌اش و شرایط اقتصادی که امروزه دچارش شدیم با شعار حمایت از کالای ایرانی سعی در برگزاری جشنواره مد و لباس داشتیم تا بتوانیم در این صنعت قدمی برداریم، تلاش کردیم با رویکردی جدید و متفاوت و البته به‌روز الگوهای ایرانی را با جریانات مد و لباس همسان‌سازی کنیم. الگوهایی که به عنوان لباس اقوام ایرانی شناخته شده‌اند اما هنوز به صورت گسترده و حرفه‌ای به جامعه ایرانی معرفی نشده‌اند را باید به جامعه بشناسانیم.

حمایت از کالای ایرانی جنگ تولید   اخبار برگزیده
  

همه گزینه‌های روی میز جادوگر/ از ستاره‌های استقلال تا اعجوبه ملوانسرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت برای تقویت تیمش در نیم فصل دوم قصد دارد تا چند بازیکن جدید جذب کند.
برنا بازی ستاره استقلال 

  

رونمایی از پدیده لیگ هجدهم/ پایان داغ برای سرخابی‌ها/ ببینیدویژه برنامه لیگ هجدهم از خبرگزاری برنا منتشر شد.
برنا 

  

خداحافظی ناگهانی مهاجم استقلال در فضای مجازیمهاجم تیم فوتبال استقلال در فضای مجازی با این تیم و هوادارانش خداحافظی کرد.
برنا استقلال فضای مجازی فوتبال 

  

پرسپولیس شکست خوردتیم‌های پایه پرسپولیس در رقابت‌های این هفته لیگ تهران به سه پیروزی و یک تساوی دست پیدا کردند.
برنا باشگاه پرسپولیس پرسپولیس تهران 

  

دردسر عجیب برای فوتبالیست مشهور/ حبس موقت تا زمان صدورحکم نهاییفوتبالیست مشهور تا زمان حکم نهایی در حبس می ماند.
برنا تایلند فوتبال بازداشت 

  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  اخبار داغ
  

میزان پیشرفت طرحهای اقتصاد مقاومتی در رودبار جنوب ارزیابی شدجیرفت - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت : پروژه های اقتصاد مقاومتی شهرستان رودبار جنوب را به منظور حل مسائل و مشکلات احتمالی مورد ارزیابی قرار دادیم.
ایرنا اقتصاد اقتصاد مقاومتی ایرنا 

  

ایجاد اصلاحات در لایحه مالیات بر ارزش افزوده/تعیین مالیات برای کالاهایی مخرب محیط زیست سیدحسن حسینی شاهرودی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: در نشست امروز اصلاحاتی در بحث لایحه ارزش افزوده صورت گرفت. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: در حوزه مالیات بر کالاهایی که مخرب محیط زیست است اصلاحاتی انجام و عوارضی بر کالاهای مخرب بسته می شود و در اختیار شهرداری ها قرار می گیرد. هفته آینده…
خانه‌ملت مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

ملزومات مبارزه با فسادهای مالی نیازمند تقویت استاراک - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: ملزومات مبارزه با فساد مالی در جامعه نیازمند تقویت است و در راستای باید امید و انگیزه مداری را برای بسط سلامت اجتماعی توسعه داد.
ایرنا قربانعلی دری نجف آبادی فساد مالی استان مرکزی 

  

قیمت سکه و ارز/ دلار 150 تومان گران شدقیمت سکه طرح جدید امروز در بازار تهران 3 میلیون و 400 هزار تومان و دلار با رشد 150 تومانی 10100 تومان فروخته شد.
فارس قیمت ارز دلار 

  

کاهش قیمت برخی خودروها/ پژو پارس یک میلیون تومان ارزان شد+جدولخودرو پژو پارس با یک میلیون تومان کاهش قیمت امروز در بازار تهران به قیمت 71 میلیون تومان معامله شد.
فارس قیمت پژو جدول 

  

دعوت از مسئولان وزارت امور خارجه و علوم برای حل مشکل ارزی دانشجویان/ تشکیل کمیته‎ای سه نفره برای اعمال ماده 234 درباره بنیاد آرشام سید حمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست عصر امروز(سه‌شنبه 27 آذرماه) کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: دستور جلسه امروز بررسی وضعیت استیضاح وزیر آموزش و پرورش بود که با توجه به از نصاب افتادن امضاهای این طرح، استیضاح وزیر 8 امضا داشت؛ بنابراین از دستور کار کمیسیون و مجلس خارج شد. نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع بعدی در خصوص…
خانه‌ملت سازمان سنجش وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم