ایلنا   |  فرهنگی  |  

کرونا تعطیلی تک سالن‌ها را سرعت بخشید/ VODها به کمک سالن‌های سینما بیایند/ امید چندانی به اکران نوروزی و رونق سینماها نیست

یک تهیه‌کننده سینما با اشاره به تعطیلی سینماها در سالی که گذشت، رونق سینماها در سال آینده را منوط به ساخت و اکران آثار پرمخاطب دانست.

کرونا تعطیلی تک سالن‌ها را سرعت بخشید/ VODها به کمک سالن‌های سینما بیایند/ امید چندانی به اکران نوروزی و رونق سینماها نیست

یک تهیه‌کننده سینما با اشاره به تعطیلی سینماها در سالی که گذشت، رونق سینماها در سال آینده را منوط به ساخت و اکران آثار پرمخاطب دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدضیاء هاشمی، تهیه‌کننده سینما که در کارنامه خود آثار پرمخاطبی چون عروس، اعتراض و شوکران را دارد، در پاسخ به این سوال که آینده تولید در سینمای ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: تقریبا تعطیلی سینما قطعی است. البته در طول سالی که گذشت گاهی اوقات سالن‌ها باز شد که  خیلی جدی نبود. این تعطیلی‌ها روی تولید سینمای ایران تاثیرات زیادی داشته است. از تعداد 119 پروانه ساخت صادر شده در سال 99 تنها 9  فیلم در حال تولید است و 7 فیلم در مرحله فنی و 20 فیلم هم ساخته شده که تقاضای پروانه نمایش دارد که در جشنواره هم دیده شدند. 15 فیلم در مرحله تولید متوقف شدند به دلایل مختلف که مربوط به صاحبان آثار بوده است و بیش از 60 و چند اثر هم امکان تولید ندارد و زمان پروانه آن‌ها گذشته است.

هاشمی در ادامه گفت: به لحاظ تولید الان آسیب جدی داریم. نکته جالب اینکه تولیدات برای اقتصاد سینما تولید نشده است یک عده به هر دلیلی قصد کار کردن دارند و برگشت سرمایه برایشان مهم نیست. یکی از آن‌ها را به خوبی می‌شناسم که کمک به جامعه سینمایی می‌کند و تنها انگیزه‌اش روزی رساندن به جامعه سینما است. عده دیگر هم  تنها می‌خواهند  فیلمساز شوند و حتی در مورد فیلمشان غلو می‌کنند و نسبت به سینما و اقتصاد آن شناختی ندارند و به هر طریقی سرمایه جذب کردند و فیلم ساختند. عموم کارها، کارهای جذابی نیستند لو باجت و ساده هستند و جشنواره امسال هم که  به لحاظ مخاطب فیلم‌ها پررونق نبودند پس امیدی برای اقتصاد سینما در سال 1400 نداریم.

تهیه‌کننده امیر درباره وابستگی اقتصاد سینمای ایران به نمایش خانگی در آینده گفت: تولید در شبکه نمایش خانگی و آنلاین بیشتر شده است اما برخی از افراد کاملا بیکار شدند. اگر سینما باز شود مخاطب چندانی نداریم. ما به عنوان تهیه‌کنندگان باید برنامه‌ریزی داشته باشیم که برای آینده سینما متکی به سالن نباشد. اگر پیش‌تر فیلم‌ها 50 درصد فروش‌شان به سالن سینما بستگی داشت و بخشی در vod و تلویزیون تامین می‌شد. امروز بیشتر باید به فروش آنلاین و پلتفرم‌ها امید داشته باشیم. هر دو باید به هم کمک کنند. پلتفرم‌ها جایگاه مهمی از این به بعد خواهند داشت. امروزه باید پلتفرم‌ها به سالن‌های سینما کمک کنند. وابستگی‌های پلتفرم‌ها به سریال‌ها است و باید به صورت  گسترده و با کیفیت کارها تولید شود. وقتی فروش و مخاطب سریال‌ها هفتگی زیاد شود در سینما هم می‌توان امید به سرمایه‌گذاری داشت. به طور نمونه اگر پلتفرم بیش از 3 میلیون یوزر فعال داشته باشد در اکران آنلاین می‌توانیم موفق عمل کنیم و نسبت به مخاطب خوش بین باشیم. امروزه با شرایط کرونا فضای فیلم دیدن با گذشته متفاوت‌تر خواهد بود. هر دو این‌ها نمایش خانگی و سالن‌ها ممزوج هم باید فعالیت کنند و تاثیر نامطلوبی روی هم نداشته باشند.

هاشمی درباره تعطیلی سالن‌های تک کاربره و رونق vodگفت: واقعیت این است که کرونا تعطیلی تک سالن‌ها را سرعت بخشید. پیش‌تر در دنیا  آمازون و نت فیلیکس شروع به اکران آنلاین و سریال‌ها را آغاز کرده بودند. در کرونا توجه بیشتری به اکران آنلاین شد و پلفترم‌ها رونق پیدا کرده و قانونمند شدند و سالن‌های تک و دو تایی و سه تایی مثل عصر جدید و ایران باید جمع شوند زیرا نیازهای مخاطب را پاسخگو نیستند. مخاطب در جایی که پارکینگ ندارد، نمی‌رود فیلم ببیند تنها مجموعه‌های سینمایی که دارای مراکز خرید و تغذیه هستند می‌توانند نیاز مخاطب را پاسخگو باشند.

وی درباره اکران نوروز 1400 و اقبال مخاطب از اکران فیلم‌ها گفت: خوش بینانه‌اش  این است که اگر سه فیلم پرمخاطب در اکران عید 1400 اکران شود می‌توان امید داشت که سینماها باز بماند اما رونق چندانی را نباید امیدوار بود. تعطیلات عید نوروز زیاد است مردم هم بیرون از شهر نمی‌روند و ممکن است به سالن سینما برود اما محال است رونق چندانی شاهد باشیم. من به شخصه امید چندانی به اکران پرمخاطب ندارم.

ایران سینمای ایران سینما   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

محدودیت‌های شهرهای قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده تمدید شد/ آرامش روانی جامعه را در موج چهارم کرونا با مواضع تند مختل نکنیمرئیس‌جمهور گفت: مدیریت بحران فعلی باید با حفظ آرامش انجام گیرد و نباید با اظهار نظرها و اطلاع‌رسانی غلط و هیجانی و موضع‌گیری‌های تند آرامش روانی جامعه مختل شود.
اعتماد حسن روحانی رئیس جمهور وزارت بهداشت 

  

محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز و نارنجی تمدید شد به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که عصر امروز به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی تشکیل شد، به پیشنهاد قرارگاه عملیاتی ستاد مقرر شد محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای شهرهای قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده تمدید شود. همچنین کمیته‌های بهداشت و درمان و امنیتی - اجتماعی و قرارگاه عملیاتی ستاد ملی گزارش‌های جداگانه‌ای از وضعیت موج چهارم بیماری در استان‌های مختلف…
مهر درمان حسن روحانی روز قدس 

  

خطرات خوردن "زولبیا و بامیه" در روزهای کرونایی!یک کارشناس ارشد تغذیه مصرف زولبیا و بامیه را موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن دانست و توصیه کرد: افراد در ماه مبارک رمضان امسال که با شیوع کرونا همراه است، از مصرف این نوع خوراکی خودداری کنند.
مملکت‌آنلاین وزن تغذیه سیستم ایمنی 

  

خبر خوش روحانی از ورود محموله‌های جدید واکسن کرونارییس جمهور در نشست کمیته‌های تخصصی مقابله با کرونا با اشاره به گزارش وزارت بهداشت و درمان درخصوص تامین واکسن از برخی کشورها و همچنین ورود اولین محموله واکسن خریداری شده از سبد کواکس به کشور، افزود:خوشبختانه روند تولید واکسن کاملا امیدوارکننده است
اقتصادنیوز درمان وزارت بهداشت تولید 

  

تامین واکسن کرونا با مساعدت بخش خصوصیرییس جمهور گفت: با همه تلاش‌های انجام شده قاعدتا تا پیش از تابستان واکسن ایرانی به دست ما نخواهد رسید و لذا تامین واکسن با مساعدت بخش خصوصی در دستور کار دولت و در اولویت نخست قرار گرفته است.
اقتصادنیوز بخش خصوصی دولت کار 

  

نداشتن تحرک بدنی خطر مرگ بر اثر کرونا را دو برابر می‌کندتحقیقات جدید نشان می‌دهد که داشتن یک زندگی کم‌تحرک می‌تواند خطر مرگ بر اثر بیماری کووید-19 را در مبت
خبرفوری مرگ بریتانیا دستورالعمل