گسترش   |  سیاسی  |  

ترامپ با کاخ سفید خداحافظی می کند؟

سال 2016 وقتی انتخابات آمریکا به روز موعودش رسید، اکثر خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها خود را برای پیروزی هیلاری کلینتون آماده کرده بودند؛ چراکه بیشتر نظرسنجی‌ها از اختلاف فاحش هیلاری کلینتون با دونالد ترامپ خبر می‌داد.

ترامپ با کاخ سفید خداحافظی می کند؟

حتی روزنامه نیویورک‌تایمز، یک عکس تمام صفحه برای صفحه اول خود با تیتر «مادام پرزیدنت» انتخاب کرده بود اما زمانی که نتیجه اعلام شد، آمریکا و البته دنیا با شوک روبه‌رو شد. کمتر کسی، حتی خود ترامپ باور داشت که پیروز خواهد شد اما او پیروز شده بود.

همین موجب بدبینی به نظرسنجی‌ها شد و البته اصطلاحی خلق شد با عنوان «ترامپی‌های خجالتی». یعنی کسانی که حتی نظر خود را نزد خانواده‌شان برای رای دادن به ترامپ مخفی کرده بودند. سوال این است که داستان انتخابات سال 2020، ورژن دیگری از پیروزی ترامپ است یا اینکه فصل جدیدی به سود بایدن رقم خواهد خورد.

نخستین هفته نظرسنجی‌ها بعد از ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کووید-19 به‌طور کلی به تقویت امیدهای او برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری کمک چندانی نکرده است. بایدن در 10 مورد از 11 ایالت محل رقابت‌های به اصطلاح ایالت‌های چرخشی از ترامپ پیش است که البته به‌طور نسبی می‌توان رقابتشان را در دو ایالت جورجیا و اوهایو با در نظر گرفتن حاشیه خطا برابر دانست. به گزارش یاهونیوز، جو بایدن دموکرات در عین حال برتری‌اش را در هفت مورد از این ایالات گسترده‌تر کرده و میزان آرای بالایی در فلوریدا، میشیگان، کارولینای شمالی و پنسیلوانیا داشته است.طبق برآورد یو.اس.ای تودی، که خود آن هم بر پایه میانگین‌های نظرسنجی‌ها در «Realclearpolitics» و «538» است، بایدن در سطح سراسر امریکا با 2 درصد افزایش، برتری خود بر ترامپ را به 10 درصد رسانده است. میانگین‌ یو.اس.ای تودی نشان می‌دهد آرای جو بایدن در سطح سراسری 1/ 52 درصد و آرای ترامپ 42 درصد است. در حالی که میانگین این آرا برای هفته گذشته به ترتیب 8/ 50 به 7/ 42 بود. یو.اس.ای تودی در ادامه این میانگین‌گیری خود، به سراغ ایالات چرخشی رفته است که نتایج قابل توجهی یافته است. بر همین اساس در ایالت آریزونا میانگین آرای بایدن 5/ 48 درصد و آرای ترامپ 2/ 45 درصد همراه با برتری 3/ 3 درصدی بایدن است. در فلوریدا برتری بایدن 4 درصد بوده و میانگین آرای او 5/ 48 در برابر آرای 5/ 44 درصدی ترامپ است. در جورجیا برتری بایدن به 2/ 0 درصد می‌رسد چراکه 1/ 47 درصد رای داشته در حالی که ترامپ 9/ 46 درصد رای دارد. در ایالت میشیگان برتری بایدن بر ترامپ به 3/ 7 درصد رسیده است. او در این ایالت میانگین آرای 5/ 50 درصد رای در برابر رای 2/ 43 درصدی دونالد ترامپ را دارد. در مینه‌سوتا برتری بایدن به 3/ 9 درصد رسیده است. او در این ایالت رای 4/ 50 درصدی را در برابر میانگین رای 1/ 41 درصدی ترامپ دارد. برتری آرای جو بایدن دموکرات در ایالت نوادا 4/ 6 درصد بوده و میانگین آرای وی 2/ 50 درصد در برابر 8/ 43 درصد ترامپ است. در ادامه در ایالت کارولینای شمالی بایدن برتری 2/ 2 درصدی بر ترامپ دارد. میانگین رای این نامزد دموکرات در این ایالت 7/ 48 درصد در برابر 5/ 46 درصد رای رقیب جمهوری‌خواهش است. اما در ایالت کلیدی اوهایو برتری بایدن بر ترامپ در میانگین آرا 7/ 0 درصد است و میانگین آرای هر کدام به ترتیب 0/ 47 درصد و 3/ 46 درصد بوده است.

در پنسیلوانیا بایدن برتری چشمگیر 2/ 7 درصدی داشته و میانگین آرای او 51 درصد و میانگین آرای رقیبش دونالد ترامپ 8/ 43 درصد است. در ایالت تگزاس ترامپ بر بایدن درحال‌حاضر برتری 3 درصدی در میانگین آرا دارد و میانگین آرای ترامپ در این ایالت 8/ 48 درصد و برای بایدن 8/ 45 درصد است و در آخر در ایالت ویسکانسین نیز بایدن برتری 3/ 6 درصدی بر ترامپ جمهوری‌خواه دارد. در این ایالت میانگین آرای بایدن 9/ 49 درصد و میانگین آرای ترامپ 6/ 43 درصد است. در حالی که ترامپ تنها در ایالت تگزاس آرای بیشتری از بایدن داشته، در نظرسنجی جدید برتری بایدن در این ایالت بر ترامپ در مقایسه با نظرسنجی هفته گذاشته به‌جز در ایالت آریزونا، در مابقی ایالات افزایش نشان داده است.

اوضاع بد ترامپ در ایالت‌های قرمز

کرونای ترامپ هرچند زود خوب شد و او از آن خواست به‌عنوان نردبانی برای صعود خود استفاده کند اما شواهد نشان می‌دهد ترامپ پس از ابتلا به این بیماری نتوانسته است جایگاه خود را بهبود ببخشد. اگرچه دیلی‌میل فاش کرد که ترامپ قصد داشته است پس از ترخیص از بیمارستان در فیلم ساخته شده برای ورود مجدد او به کاخ سفید، پیراهنش را درآورد و لباس «سوپرمن» را نشان دهد، اما به نظر می‌رسد، سوپرمن جمهوری‌خواهان در میان ایالت‌های قرمز به مشکل برخورده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آتی امریکا، آمار نظرسنجی‌ها از وضعیت دونالد ترامپ چندان خوشایند نیست و حتی داده‌های داخلی از جمهوری‌خواهان نشان می‌دهند که او به سختی درجا می‌زند. نظرسنجی‌های محرمانه حزب‌ جمهوری‌خواه نشان می‌دهند، ترامپ نه تنها در ایالت‌هایی که پیروزی در آنها حیاتی است، عقب است، بلکه به حدی مستقل‌ها را رویگردان ساخته که جو بایدن در ایالت‌های کاملا قرمز از جمله مونتانا، کانزاس و میسوری پیشروی داشته است. موقعیت دونالد ترامپ در میان رای‌دهندگان، به ویژه جمهوری‌خواهان را درباره ایالت‌های به اصطلاح «کمربند آفتاب» نگران کرده است. این ایالت‌ها از جمله جورجیا، تگزاس و آریزونا به لحاظ سیاسی چند دهه است که در کنترل جمهوری‌خواهان مانده است. تمام این ایالت‌ها به شدت تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار گرفته‌اند.

این داده‌ها نشان می‌دهد بسیاری از ایالت‌های واقع در کمربند آفتاب ظاهرا در چنگ بایدن هستند. این ایالت‌ها به شدت مقابل سیاست‌های بهداشتی سختگیرانه برای مقابله با ویروس کرونا مقاومت می‌کردند. در نتیجه، ایالت‌های نظیر آریزونا، جورجیا و تگزاس در تابستان با موج قدرتمندی از شیوع کرونا مواجه شدند و همین امر تلاش‌ها برای احیای فعالیت تجاری را عقب راند. شکست در این منطقه ممکن است جمهوری‌خواهان را در نهایت وادار کند تا درباره‌ رویکردشان به سیاست انتخاباتی تجدیدنظر کنند.چنانچه ترامپ در جنوب و غرب امریکا بازنده شود، این امر ممکن است ترامپ و ترامپیسم و آینده انتخاباتی آنها را در رو به رشدترین و چنددسته‌ترین بخش این کشور، هر چه بیشتر به سمت تمایلات راست‌گرایانه متمایل کند. در همین حال نظرسنجی انجام شده از سوی یاهونیوز و «YouGov» نشان می‌دهد در حالی که سه هفته تا انتخابات باقی مانده 17 درصد از رای‌دهندگان واجد شرایط گفته‌اند تاکنون رای داده‌اند که این میزان یک هفته قبل 10 درصد بود. در میان این رای‌دهندگان بایدن، ترامپ را با 47 درصد برتری (70 به 23) شکست داده است.

ترامپی‌هایی که دیگر خجالتی نیستند

وقتی ترامپ در انتخابات پیروز شد، یک اصطلاح جدید در سپهر سیاسی امریکا شکل گرفت و آن «ترامپ‌های خجالتی» بود. در حالی که انتخابات امریکا به روز موعود نزدیک می‌شود، نیویورک‌تایمز در یک گزارش نوشت دیگر ترامپی‌های خجالتی چندان خجالتی نیستند و در حال شیفت به سمت بایدن هستند. این روزنامه نوشت: وقتی ویکی سیمون، در شهر کوچکی در غرب پنسیلوانیا در کارزار انتخاباتی بایدن حضور پیدا کرده بود، به خبرنگار نیویورک‌تایمز می‌گوید: «در جامعه شهر کوچک ما یک راز وجود دارد و آن این است که ما به همدیگر صلح و آرامش اهدا می‌کنیم.» او می‌گوید دیگر طرفداران بایدن به دروغ خود را طرفدار نامزد دموکرات نشان نمی‌دهند و قصد ندارند دیگر در دسته ترامپی‌های خجالتی قرار بگیرند. سیمون 54 ساله می‌گوید: «این انتخابات یکی از بزرگ‌ترین انتخابات در تمام طول عمر من است.» او تصریح می‌کند: لازم است که از بایدن به صراحت حمایت کنیم. ترامپی‌ها به هر طریق شده از وی حمایت خواهند کرد، حتی به شکل رادیکالش.»

در حالی که رقابت انتخاباتی در شرایط به شدت دوقطبی شده امریکا وارد مراحل نهایی‌اش می‌شود، شواهدی وجود دارد که برخی از دموکرات‌ها در ایالات مربوط به جمهوری‌خواهان و طرفدار ترامپ دیگر از اینکه طرفدار یک نامزد دموکرات باشند، خجالت نمی‌کشند و با صدای رسا حمایت خود را از نامزد دموکرات‌ها اعلام می‌کنند. اینها همان کسانی هستند که در فیس‌بوک و صفحات اجتماعی حضور ندارند و کمتر نیز در نظرسنجی‌ها حضور پیدا می‌کنند، اما این‌بار گویا اوضاع به سود بایدن در این قشر از جامعه امریکا تغییر کرده است.

شور و شوقی بین دموکرات‌ها برای اخراج ترامپ از کاخ سفید به‌وجود آمده و این برای انتخابات امسال بسیار حائز اهمیت است. دموکرات‌ها در سال 2016 از همین ناحیه ضربه خوردند.

پنسیلوانیا در سال‌های اخیر خود از ترامپ حمایت کرده است و دموکرات‌های این ایالت نیز خود را با ترامپ تطابق داده بودند اما سوال این است که آیا دموکرات‌های حامی بایدن در شهرهایی مانند وست‌مورلند در پنسیلوانیا در امسال به‌اندازه کافی در انتخابات شور و شوق دارند تا به بایدن رای دهند یا نه؟ به نظر می‌رسد شواهدی وجود دارد که در کانتی‌هایی مانند وست‌مورلند این شور و اشتیاق به‌وجود آمده و فضا در این ایالت‌ها به سود بایدن در حال چرخش است.

این انتخابات به‌قدری حالا اهمیت پیدا کرده است که دیگر دو طرف از اینکه به چه کسی رای خواهند داد، خجالت نمی‌کشند. جان پترارکا که در سال 2016 در هیات نمایندگی دونالد ترامپ قرار داشت، می‌گوید: در مناطق روستایی هنوز می‌توان رشد طرفداران ترامپ را دید اما از این مسئله هم نمی‌توان غافل شد که دموکرات‌ها انرژی خود را دو چندان کرده و تبلیغات خود را در مناطق روستایی افزایش داده‌اند. چنین شرایطی در سال 2016 از سوی دموکرات‌ها دیده نشد. او می‌افزاید: بایدن در این مناطق تلاش خود را افزایش داده است. این‌گونه شاید نتیجه‌ای به‌دست‌اید که پیش‌تر اوباما موفق شده بود آن را رقم بزند. مردم دیگر نمی‌ترسند از اینکه بگویند طرفدار چه کسی هستند، برای اینکه این انتخابات برای آنها بسیار حائز اهمیت است.»

رای‌گیری زودهنگام پرشور

بر اساس داده‌های گردآوری شده از سوی گروه موسوم به پروژه انتخابات امریکا، رای‌دهندگان امریکایی در رای‌گیری زودهنگام برای انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر تا کنون بیش از 10میلیون رای ثبت کرده‌اند که به میزان چشمگیری فراتر از سطح رای‌گیری زودهنگام 2016 و حاکی از دورنمای شرکت بالای رای‌دهندگان در انتخابات است.

به گزارش رویترز این جهش در شرکت در رای‌گیری زودهنگام در میان تداوم پاندمی ویروس کرونا که باعث جهش در شرکت در رای‌گیری زودهنگام و رای‌گیری پستی به ویژه در میان دموکرات‌ها شده، رخ داده است.

بر طبق داده‌های مربوط به رای‌گیری زودهنگام انتخابات که از سوی منبع مذکور در دانشگاه فلوریدا ارائه شدند، تا دوشنبه‌شب حدود 4/ 10 میلیون امریکایی در رای‌گیری زودهنگام در ایالت‌هایی که داده‌های مربوط به آن را گزارش کردند، شرکت داشته‌اند. این در حالی است که تا 16 اکتبر 2016 تنها 4/ 1 میلیون امریکایی در رای‌گیری زودهنگام انتخابات آن سال شرکت کرده بودند. پروژه انتخابات گفت که تعداد آرا در پنج ایالت مینه سوتا، داکوتای جنوبی، ورمونت، ویرجینیا و ویسکانسین تاکنون از 20 درصد از مجموع شرکت رای‌دهندگان در 2016 فراتر رفته است. از سوی دیگر رای‌گیری زودهنگام انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در حالی از روز دوشنبه در ایالت جورجیای این کشور آغاز شد که گزارش‌ها حاکی از انتظار چند ساعته رای‌دهندگان در صف‌های طولانی در برخی حوزه‌های رای‌گیری این ایالت بوده و مقام‌های انتخاباتی از شکسته شدن رکورد شرکت رای‌دهندگان صحبت می‌کنند.

باید دید که رای‌گیری زودهنگام و افزایش رای‌گیری از طریق پست با ایراد جمهوری‌خواهان مواجه خواهد شد یا نه؟ جمهوری‌خواهان از چندی پیش نسبت به رای‌گیری از طریق پست ابراز نگرانی کرده بودند و حتی ترامپ گفته بود که احتمال تقلب در انتخابات از این طریق بالا می‌رود

منبع: دنیای اقتصاد

دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  

تحریم‌های جدید آمریکا، بار دیگر صنعت نفت ایران را هدف گرفت، اما مگر تحریم‌های نفتی وجود نداشت؟ پاسخ مثبت است، اما این بار دولت آمریکا از زاویه جدید صنعت نفت ایران و مدیرانش را مورد تحریم قرار داد.
اقتصادنیوز دلار آمریکا صنعت نفت 

  

وزیر خارجه عربستان: عادی سازی روابط با اسرائیل انجام خواهد شدوزیر خارجه عربستان تأکید کرد، عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی در نهایت اتفاق خواهد افتاد.
۵۵ آنلاین عربستان دونالد ترامپ ترامپ 

  

آمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
نامه نیوز دولت بهاره رهنما ایران 

  

هراس آمریکا از تاثیر ایران در انتخابات هفته بعدیک روزنامه آمریکایی نوشت: ایران در پی ضربه زدن به انتخابات و دموکراسی در آمریکاست.
مثلث بازی ایران روزنامه 

  

خودرو چینی جدید حوالی بازار ایران + مشخصاتوقت آن رسیده که صنعت خودرو ایران برگ های جدیدش را برای بازار خودرو رو کند. خودروهایی که هم تنوع بازار خودرو را بیشتر کند و هم افزایش تیراژ خودرو را به دنبال داشته باشد. جک X7 یکی از خودروهایی است که زمزمه ورودش به بازار ایران شنیده می شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

جزئیاتی از طرح آزادسازی قیمت خودروبه نظر می رسد شکست قیمت گذاری دستوری خودرو که نه نظر خودروسازان را تامین می کند و از عهده تامین هزینه های آنها بر می آید و نه موجب افزایش تولید و رضایت متقاضیان خودرو می شود، سیاست گذاران صنعت خودرو را به سمت تصمیم درست آزادسازی قیمت خودرو سوق می دهد. البته این آزادسازی قرار نیست به صورت کامل انجام شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو بازی 

  

دورکاری در کدام استان ها اعمال خواهد شد؟غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران درباره آخرین تصمیمات مربوط به دورکاری شهرستان های استان تهران توضیح داد.
مستقل‌آنلاین دورکاری سازمان امور اداری و استخدامی تهران 

  

طرح مجلس برای واگذاری زمین به هر خانوار ایرانی چیست؟ + فیلمطرح جدید نمایندگان مجلس برای تامین مسکن مردم چگونه قرار است اجرا شود؟
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی زمین بهاره رهنما 

  

توییتر دست از سر انتخابات آمریکا بر نمی‌‌دارد!شرکت توئیتر اعلام کرد از این پس تمامی موارد جستجو شده کاربران درباره انتخابات آمریکا را بررسی خواهد کرد.
مملکت‌آنلاین فضای مجازی انتخابات ریاست جمهوری توئیتر 

  

مجوز افزایش قیمت خودرو صادر شدرییس شورای رقابت اعلام کرد: براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی از سوی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

طرح تأمین کالاهای اساسی در آستانه تصویب مجلس/ چه کسانی مشمول دریافت می شوند؟رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف با دولت بر سر تأمین منابع طرح کالاهای اساسی گفت: طرح تأمین کالاهای اساسی 4شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.
اقتصادنیوز کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی قیمت 

  

آژیر جنگ داخلی در آمریکا | نیویورک‌تایمز درباره پیامدهای انتخابات هشدار دادانتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت 25 اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
۵۵ آنلاین جنگ نیویورک نیویورک تایمز 

  اخبار داغ
  

عرضه خودرو در بورس منتفی شدطرح مجلس شورای اسلامی با نام «تحول صنعت و بازار خودرو» در حالی قرار بود چندی دیگر با محوریت «عرضه خ
خبرفوری ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

روحانی: قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا محور نظارت بر اجرای تمامی مصوبات ابلاغی ستاد ملی استرئیس جمهور، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا را محور نظارت بر اجرای تمامی مصوبات ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا دانست و تاکید کرد که تمامی اقدامات و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز صرفا از طریق سخنگوی ستاد ملی به مردم اعلام می شود.
تسنیم حسن روحانی رهبر انقلاب خبرنگار 

  

قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا محور نظارت بر اجرای تمامی مصوبات ابلاغی ستاد ملی است/ تمامی اقدامات و مصوبات، ستاد ملی از طریق سخنگو اعلام می شودرئیس جمهور، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا را محور نظارت بر اجرای تمامی مصوبات ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا دانست و تاکید کرد که تمامی اقدامات و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز صرفا از طریق سخنگوی ستاد ملی به مردم اعلام می شود.
برنا رئیس جمهور 

  

آیت‌الله علم‌الهدی: نمی‌شود به‌خاطر کرونا همه جا تعطیل شودنماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: بسیاری از مردم بخاطر تعطیلهای‌ پی‌درپی و اعمال محدودیتها دچار و
خبرفوری تعطیلی مدارس درمان آموزش 

  

10 باور اشتباه و خطرناک درباره کرونادر روزهایی که جولان کرونا در کشور شدت گرفته است، مرور بعضی باورهای غلط در مورد روش‌های انتقال این بیماری، ما را در مراقبت صحیح از خود کمک خواهد کرد.
گسترش دارو ویروس آنفلوانزا 

  

جزییات جدید از عرضه خودرو در بورسطبق آخرین اخبار، ظاهرا کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بند مربوط به «عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا» به دلیل هزینه‌های اجتماعی احتمالی آن مخالفت کرده است.
گسترش خودروسازان بازار خودرو قطعه سازان