نتیجه کم رنگ شدن تفریح در زندگی جامعه

حسین راغفر طی یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: بحث کم‌رنگ‌شدن تفریح و اوقات فراغت، عوامل متعددی دارد که درگیری‌ها و مشکلات اقتصادی، یکی از مهم‌ترین آنهاست. در یک طرف، ما با افرادی مواجه هستیم که برای تأمین معاش و هزینه‌های زندگی، ساعات بسیاری را در روز به کار اختصاص می‌دهند و دیگر زمانی به‌عنوان اوقات … نوشته نتیجه کم رنگ شدن تفریح در زندگی جامعه اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

حسین راغفر طی یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: بحث کم‌رنگ‌شدن تفریح و اوقات فراغت، عوامل متعددی دارد که درگیری‌ها و مشکلات اقتصادی، یکی از مهم‌ترین آنهاست. در یک طرف، ما با افرادی مواجه هستیم که برای تأمین معاش و هزینه‌های زندگی، ساعات بسیاری را در روز به کار اختصاص می‌دهند و دیگر زمانی به‌عنوان اوقات فراغت برای آنها باقی نمی‌ماند. برعکس این موضوع، در طرف دیگر افرادی هستند که به‌خاطر اوضاع بازار کار، فاقد شغل هستند که همین امر، جمعیت قابل‌توجهی از جوانان ما را با افسردگی بی‌هویتی مواجه کرده است؛ چراکه تمام افراد، هویت اجتماعی خود را از شغل و فعالیت و مهارت خود به دست می‌آورند. در این شرایط، وقتی کسی شغل ندارد، فقط به این معنا نیست که درآمد ندارد، معنی اصلی آن این است که هویت ندارد و چیزی که اتفاق می‌افتد، احساس پوچ‌بودن و تهی‌بودن است. 

از طرفی، با نبود شرایط تفریحات سالم و اوقات فراغت برنامه‌ریزی‌شده، افرادی که توانمندی مالی دارند، در بسیاری موارد به‌ سمت فعالیت‌های مبتذل و آسیب‌زننده سوق پیدا می‌کنند. با توجه به اقتصاد تجاری‌شده کنونی نیز که هرنوع تفریحی هزینه‌های گزافی دارد، افراد دیگری هم هستند که به‌خاطر شرایط مالی، امکان دسترسی به اوقات فراغت مناسب برایشان فراهم نیست. نتیجه رفتار هر دو دسته، افسردگی و پیامدهای مختلف آسیب‌های روحی، آسیب‌های اجتماعی و رشد جرم و جرائم و فروافتادن در ابتذال است. درواقع می‌بینیم که در کنار افرادی که به‌خاطر فشار کار، اوقات فراغت مناسب ندارند، افراد فاقد شغل نیز به دو دلیل نبود امکانات تفریح مناسب یا بالابودن هزینه‌های تفریح، امکان استفاده از اوقات فراغت خود را ندارند.

موضوع بعدی قابل‌بررسی، بی‌توجهی به آسیب‌های فراوانی است که نبود اوقات فراغت و تفریح مناسب ایجاد می‌کند. امروز تمام مشکلاتی که در بخش اقتصاد به آن پرداخته می‌شود، مسائل معیشتی، خورد و خوراک و مسکن است اما نباید فراموش کنیم که تمام انسان‌ها نیازمند فعالیت‌های فرهنگی هستند. در‌واقع می‌توان گفت انسان فقط با نان زنده نیست بلکه حضور در اجتماع و رویدادهای فرهنگی هم از اولویت‌های رشد اوست.

 اگر ما بخواهیم جامعه پیشرفته و سالمی داشته باشیم، باید توجه کنیم که دسترسی به این خدمات باید برای عموم مردم فراهم و امکان‌پذیر باشد. اما امروز با اقتصاد خصوصی‌شده و دولت‌هایی که هیچ نوع مسئولیتی برای خودشان در قبال فرهنگ قائل نیستند، شاهد این هستیم که دسترسی به خدمات فرهنگی سخت و گران‌قیمت شده است که این یکی از اصلی‌ترین دلایل حذف جمعیت قابل‌توجهی در دسترسی به این خدمات در کشور است. در این شرایط، در کشورهای پیشرفته، یکی از مهم‌ترین اقداماتی که دولت‌ها انجام می‌دهند، حمایت از فعالیت‌های فرهنگی، هنری از طریق تشویق سایر نهادها به سرمایه‌گذاری در این رویدادهاست که این نشان‌دهنده توجه دولت‌ها به امر فرهنگی، هنری و اهمیت آن است اما در کشور ما نه‌تنها فعالیت‌های تفریحی که امور فرهنگی هم فقط برای افرادی مهیا شده که توانمندی مالی دارند. 

حتی امروزه می‌بینیم که به‌ دلیل بالارفتن قیمت کتاب در کشور، محققان و افراد فعال حوزه‌های فرهنگی و علمی در برطرف‌کردن نیازهای تحقیقاتی و مطالعاتی خود دچار مشکل شده‌اند. به همین دلیل، شاهد آسیب‌های فراوانی به موضوع تفریح و فعالیت‌های فرهنگی، هنری هستیم.

مسئله بعدی این است که عموم هیئت‌دولت‌های ما براساس مسائل اقتصادی، سیاسی شکل گرفته‌اند و اولویتشان در همین مواضع است. بنابراین اساسا جایگاهی برای مسائل فرهنگی، آموزشی مثل ورزش، فرهنگ و هنر و حتی آموزش‌وپرورش قائل نیستند. 

درواقع وزرای این بخش‌ها هم بیشتر برای تزئین کابینه انتخاب می‌شوند نه برای تأمین اهداف مورد نیاز بخشی که به آنها سپرده شده است. عملا این افراد نقشی ندارند. مثلا تصور نمی‌کنم در چهارسالی که وزیر ورزش و جوانان در رأس کار است، حتی نیم‌ساعت هم به او فرصت گفت‌وگو درمورد حوزه تحت امرش داده شود. این حضور تزئینی مسئولان و وزرای مرتبط با بحث فرهنگ، هنر، ورزش و آموزش، به‌ دلیل این است که اصولا این فعالیت‌ها در اقتصاد کشور ما حضور تزئینی دارد؛ یعنی هنوز اهمیت و ضرورت آن تعریف نشده است.

رنگ تفریح درآمد   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

واکنش عجیب بورس به عرضه خودرودلبری کارشناس بورس گفت: عرضه 200 خودرو در بورس کالا در کوتاه مدت اثری در معاملات گروه خودرو ندارد، اما در بلند مدت به دلیل کاهش اختلاف قیمت بازار و عرضه بورس کالا منجر به بهبود صورت های مالی می شود.
گسترش بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

قیمت سکه 14 میلیون و 500 هزار تومان شداقتصادنیوز : امروز دوشنبه 2 خرداد 1401 با سیگنال افزایشی قیمت اونس طلا انتظارات صعودی در بازار سکه تقویت شد .
اقتصادنیوز قیمت 

  

ابهام در بورسبازار در حال حاضر دارای پتانسیل‌های بسیاری برای رشد داشته و قیمت‌های جهانی در بالاترین سطح خود قرار دارند و انتظار می‌رود با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد جهانی، قیمت‌ها تثبیت شوند.
گسترش خودرو خودروسازان پول 

  

قیمت خودرو در سراشیبی سقوط!بر اساس معاملات انجام شده امروز ( دوم خرداد 1401) قیمت خودرو در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با کاهش مواجه بوده است.
مثلث قیمت خودرو تندر90 

  

قیمت سکه رکورد زد/افزایش 80 هزار تومانی قیمت سکه در یک روزبازار طلا و سکه با وجود نوسانات افزایشی اونس جهانی و دلار در بازار آزاد، ثبات نسبی قیمت را تجربه می‌کند. این در حالی است که سکه امامی به تاثیر از شرایط با 80 هزار تومان افزایش قیمت روبرو بوده است.
فردا قیمت افزایش قیمت دلار 

  

خروج نجومی پول از بورس / غلبه قرمزها در بازار سهاماقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز 2 خرداد 1401 بازار سهام، شاخص‌های بازار سهام افت کردند و عرضه‌ی بازار افزایش یافت به طوری که در پایان معاملات تعداد نمادهای صف فروش بیشتر از صف‌های خرید بود.
اقتصادنیوز پول سهام شاخص 

  

نقش صندوق تضمین در بورس چیست؟رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اوراق مرابحه می‌تواند کمک‌کننده بودجه دولت باشد، گفت: این اوراق دست دولت را بازمی‌گذارد تا خرید کالاهای موردنیاز را از طریق سرمایه‌های خرد انجام دهد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار آستان قدس رضوی بودجه 

  

پیش‌بینی مهم از بورس فردابورس امروز تقریبا دو درصد نزول کرد اما همچنان در کانال 1٫5 میلیونی باقی مانده است. کارشناسان عقیده که این هفته بازار روند متعادلی را دنبال می‌کند.
گسترش ایران خودرو خودرو ایران 

  

کف و سقف قیمت خودروهای وارداتی مشخص شداقتصادنیوز: بنابر اعلام نماینده مرودشت، رویکرد مجلس این است که برای قیمت و حجم موتور خودرو سقفی تعیین نشود و دولت این موضوع را با تعرفه کنترل کند؛ یعنی خودروهایی که قیمت پایین‌تری دارند با تعرفه کمتر و خودروهای گران‌قیمت با تعرفه بیشتر وارد شود.
اقتصادنیوز خودرو دولت قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز دوشنبه 2 خرداد 1401اقتصادنیوز :در بازار امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

آمار کرونا امروز 2 خرداد 1401 در ایرانبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز محمدرضا گلزار ایران وزارت بهداشت