ایلنا   |  اجتماعی  |  

شهرداری تهران ملزم به ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست «اچ. اس. ای» شد

اعضای شورای شهر تهران به یک فوریت طرح ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست «اچ. اس. ای» توسط شهرداری تهران رای مثبت دادند.

شهرداری تهران ملزم به ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست «اچ. اس. ای» شد

اعضای شورای شهر تهران به یک فوریت طرح ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست «اچ. اس. ای» توسط شهرداری تهران رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جریان دویست و پنجاهمین جلسه شورای شهر تهران طرح یک فوریتی الزام شهرداری تهران به ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست «اچ. اس. ای»  بررسی شد. 

زهرا صدراعظم نوری به عنوان پیشنهاد دهنده این طرح، در دفاع از یک فوریت آن گفت: بحث ایمنی یکی از موضوعات بسیار جدی در همه کلانشهرها، دستگاه‌ها و سازمان‌هایی است که ضریب ریسک بالایی دارد. براساس قانون دستگاه‌ها موظف هستند واحد اچ اس‌ای را برای نظارت بر حسن اجرای اقدامات، تامین سلامت کارکنان، پیمانکاران و محیط کار ایجاد کنند. 

او با اشاره به اینکه در قانون هوای پاک نیز این مساله به عنوان یک الزام ذکر شده است افزود: در تبصره 16 قانون هوای پاک این الزام را برای کلیه مراکز و واحدها قید کرده است مبنی بر اینکه تمامی واحدهای بیش از 50 نفر، موظف به ایجاد واحد اچ. اس. ای هستند و باید نسبت به بکارگیری افراد متخصص اقدام و سیستم سلامت کار، کارگر و محیط کار را مستقر کنند. 

نوری با بیان اینکه اما اتفاق در شهرداری تهران خیلی محدود رخ داده است، افزود: البته در مترو که ضریب ریسک بالایی دارد واحد اچ. اس. ای داریم، اما در سایر بخش‌ها به ویژه حوزه معاونت عمرانی، که ریسک بالایی دارد و یا واحدهایی که پیمانکاران زیادی دارند، اساسا به مساله محیط کار، کارگر و سلامت آن‌ها پرداخته نمی‌شود و ساز و کار لازمی نیز برای آن در نظر گرفته نشده است. 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به سابقه ایجاد واحد اچ. اس. ای در جهان گفت: در دنیا اچ. اس. ای از سال 1800 میلادی ایجاد شد و در آمریکا مدیریت ایمنی در کارخانه از سال 1800 راه اندازی شده است. همچنین در سال 1815 قانون ایمنی اداره ایمنی معادن آمریکا ایجاد شد. در سال 1896 نیز انجمن ملی حفاظت در برابر حریق در آمریکا راه‌اندازی شد و سازمان آتش‌نشانی ما تمامی استانداردهای خود را از آن اخذ می‌کند. 

او با اشاره به طی این مسیر در شهرداری تهران افزود: در سال 1303 چند ایستگاه آتش نشانی در تهران راه اندازی شد، و تا سال 1370 که بیش از 67 سال از آن زمان می‌گذرد یک کمیته شهر سالم راه اندازی شده است. بعضا اگر برخی از مدیران و مسئولین در این حوزه تخصص و یا علاقه مندی داشتندچنین حوزه‌ای را در حد محدود راه اندازی می‌کنند. 

نوری با تاکید بر متولی نداشتن موضوع ایمنی در شهرداری تهران گفت: اما آنچه که اکنون مطرح است موضوع ایمنی است که در شهرداری متولی ندارد و شاهد حوادث متعدد و اتفاقاتی هستیم که در سطح شهر و شهرداری رخ می‌دهد. 

نوری گفت: فوریت این طرح به مساله مرگ و حادثه مربوط است، چرا که وقتی حادثه‌ای رخ می‌دهد و منجر به مرگ و یا عواقب جبران ناپذیر است این موضوع را از هر چیزی اولویت‌مند‌تر می‌کند. 

او در ادامه به آمار حوادث شغلی ایجاد شده در شهرداری تهران طی 4 سال اخیر اشاره کرد و گفت: حوادث شغلی گزارش شده شهرداری تهران حاکی از آن است که در سال 95.22 حادثه گزارش شده است که 6 مورد از آن منجر به مرگ شده است. در سال 96.63 مورد گزارش که 7 مورد از آن منجر به مرگ شده است. در سال 97.75 حادثه و 7 حادثه منجر به مرگ و در سال 98.79 حادثه که 9 مورد از آن منجر به مرگ شده است. در سال 99.4 مورد مرگ ناشی از حوادث داشتیم و از مجموع 297 حادثه مربوط به شهرداری 33 مرگ داشتیم که آمار قابل توجه و دردناکی است. 

نوری با تاکید بر اینکه حتی یک حادثه منجر به مرگ نیز برای ما باید مهم باشد گفت: لازم است واحد اچ. اس. ای در شهرداری تهران راه اندازی شود اما این واحد باید زیر نظر بالاترین فرد سازمان باشد تا از اعتبار لازم برخوردار باشد. اکنون وزارتخانه‌های نفت و نیرو که ریسک بالا دارند، واحد اچ. اس. ای زیرنظر بالاترین فرد سازمان است. 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در پایان گفت: این طرح باید به دو فوریتی مطرح می‌شد اما از آنجایی که شورا تمایلی به طرح دو فوریتی ندارد، به صورت یک فوریت مطرح و از همکارانم درخواست می‌کنم به یک فوریت آن رای دهند چرا که می‌تواند یکی از اقدامات بسیار موثر زیرساختی و زیربنایی شورای پنجم باشد. 

به گزارش ایلنا، اعضای شورای شهر تهران با 9 رای موافق به یک فوریت این طرح مبنی بر الزام شهرداری تهران به راه اندازی اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست رای مثبت دادند.

شهرداری تهران تهران شورای شهر تهران   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : وزیر بهداشت طی نامه ای از رییس مجلس خواسته بود که با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران و مصوبه ستاد ملی کرونا از برگزاری جلسات با حضور بیش از 15 نفر خودداری شود مدتی قبل رهبر انقلاب به تمامی مسوولین دستور داده بودند به طور کامل از تصمیمات ستاد کرونا پیروی کنند لینک کوتاه کپی لینک
نامه نیوز تهران رهبر انقلاب 

  

جهانگیری: مجلس در مسائل اجرایی دخالت نکندمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: یک نامه به آقای جنتی در مورد مصوبه روز گذشته مجلس داشتیم با تدبیر رهبر انقلاب مدیریت هسته‌ای به شورای‌عالی امنیت ملی سپرده شده است.
گسترش اسحاق جهانگیری رهبر انقلاب هسته ای 

  

افشای پشت پرده مصوبه جدید مجلس/ خروج از پروتکل الحاقی چاره کار نیست/ از چاله به چاه می‌افتیمنماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: ما نیز از اینکه به تعهدات برجام عمل نشده ناخرسندیم اما نباید کاری کنیم که از چاله به چاه بیفتیم.
ایلنا کار دیپلماسی ماه 

  

مجلس برای بهبود زندگی مردم با دولت همکاری کند/ با اجرای مصوبه مجلس چین و روسیه هم به تحریم می‌پیوندندعضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: این طرح به معنای ادامه تحریم‌ها خواهد بود که مشکلات زیادی برای مردم به وجود خواهد آورد، شاید با اجرایی شدن این طرح وضعیت حادتر هم شود. احتمالا چین و روسیه هم با این تحریم‌ها همراهی خواهند کرد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اتاق بازرگانی دولت 

  

جدال عرضه و تقاضا در بورس/ ریزش 3 هزار واحدی شاخص در ابتدای معاملاتبورس امروزدر اکثر نمادها منفی و متعادل آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز خودرو بورس تهران وزن 

  

قیمت خودرو بر می گردد؟ / واکنش بازار خودرو به قیمت ارزقیمت خودرو در بازار خودروهای داخلی از روزهای اوج خود تا 30 درصد هم کاهش داشته است. اما برخی سیگنال ها اکنون این سوال را ایجاد کرده است که آیا قیمت خودرو به روزهای اوج خود باز می گردد یا خیر؟
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

صدرو مجوز شماره گذاری 30 خودرو برقی/ تولید خودرو 40 تا 70 میلیون تومانیمعاون دفتر خودرو و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌تازگی سازمان ملی استاندارد ایران مجوز شماره‌گذاری 30 دستگاه خودروی برقی تولید داخل را به پلیس راهور ارسال کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان تولید 

  

فوری / جزئیات ثبت نام و پرداخت وام 50 میلیونی بازنشستگانمعاون فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی ضمن اعلام جزییات ثبت نام و پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان تامین اجتماعی گفت:
مستقل‌آنلاین وام ازدواج وام ازدواج 

  

فریب دانشمندان برای ساخت ویروس!تیمی از دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشته‌اند که می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری برای تحقیقات بیولوژیکی داشته باشد. در این حمله مهاجمان می‌توانند از راه دور دانشمندان را برای تولید مواد سمی و ویروس‌ها فریب دهند.
مملکت‌آنلاین ویروس وزارت بهداشت مواد سمی 

  

حق شناس: مصوبه ضدبرجامی مجلس پاس گل به آمریکاستانتخاب/ من فکر نمی‌کنم که این طرح متکی بر نظرات و بررسی‌های کارشناسانه و مبتنی بر قاعده‌ها و اصول مشخص و دقیقی باشد تا ما را به همان هدف ادعا شده از سوی طراحان این طرح یعنی خنثی سازی اثرات تحریم و تقویت منافع ملی برساند. من تصور می‌کنم که اتفاقا این طرح از آنچه که هدف آن مطرح شده با توجه به محتوا و اقدامات پیشنهادی آن بسیار فاصله دارد.
مثلث شورای شهر تهران اصولگرایان روسیه 

  

رونمایی از سه پروژه مهم وزارت اقتصاد در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیکامروز 3 سامانه مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی یعنی سامانه خزانه داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت ها در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک رونمایی و به بهره برداری رسید.
مستقل‌آنلاین سهام وزارت امور اقتصادی و دارایی اقتصاد 

  

شاخص بورس، باز هم دو میلیونی می‌شود؟شاخص کل بازار سهام از حدود چند هفته قبل حدود 250 هزار واحد رشد کرده و به نظر می‌رسد رشد بازار سهام شروع شده است. اما بورس تا پایان سال چه می‌شود؟
گسترش شاخص سهام قیمت 

  

تذکر جدی به دولت داده شود تا وظایفشان را بدانندیک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با اعطای کارت معیشت به مردم مخالف بوده است و هر کاری هم که مجلس می‌کند با مخالفت دولت مواجه می‌شود، لذا به نظر می‌رسد تذکر جدی به دولت داده شود تا آنها وظایفشان را بدانند و نمی‌توانند هم در جایگاه دولت باشند و هم در جایگاه شورای نگهبان و قوه قضائیه.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به تیتر شرم‌آور «وال استریت ژورنال»سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به «وال استریت ژورنال» یکی از روزنامه‌های سیاسی - اقتصادی رژیم آمریکا گفت: مداخله رژیم اسرائیل در اقدام جنایتکارانۀ ترور شهید «محسن فخری‌زاده» به منظور برهم زدن بیشتر وضعیت آشفته در منطقه و از بین بردن مسیر دیپلماسی طراحی شده است.
اقتصادنیوز ایران سازمان ملل وال استریت 

  اخبار داغ
  

پژوهشگران ژاپنی معتقدند آنتی بادی ویروس کرونا در افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند تا 6 ماه در بدن باقی می‌ماند.
صراط ماه ویروس تولید 

  

دفاع راست اسپانیایی تیم فوتبال بارسلونا به کرونا مبتلا شده و دو هفته از روزهای خانه‌نشینی‌اش به خاطر مصدومیت را باید صرف مبارزه با این بیماری کند.
صراط فوتبال بارسلونا لیگ قهرمانان اروپا 

  

سردر گمی بورس ها در جهانشاخص های بورسی در نقاط مختلف جهان عملکرد مختلفی داشتند.
گسترش بورس های آسیایی بورس نیویورک بورس لندن 

  

آیا واکسن کرونا برای کودکان حیاتی است؟با کشف واکسن کرونا این سوال به وجود آمده است که آیا واکسن کرونا برای کودکان حیاتی است که در کنار واکسن‌های آبله و سرخک در دستور کار پزشکان قرار می‌گیرد یا خیر؟
برنا کودکان کار 

  

دولت ژاپن قوانین مربوط به واکسیناسیون مردم در این کشور برای مقابله با ویروس کرونا را تصویب کرد.
صراط واکسیناسیون ژاپن دولت 

  

امروز لایحه بودجه سال 1400 از طرف دولت به مجلس داده شد. لایحه‌ای که نشان می‌دهد دولت سال آینده هم حساب ویژه‌ای روی بورس باز کرده و می‌خواهد 95 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه درآمد داشته باشد. اما آیا مردم مجددا وارد بورس می‌شوند و ETF دولتی می‌خرند؟
صراط درآمد لایحه بودجه بودجه 

  

دو مکمل غذایی برای مقابله با کرونای بلند مدتمتخصصان انگلیسی می‌گویند مصرف دو مکمل غذایی می‌تواند عوارض کرونای بلند مدت را تسهیل کند.
برنا 

  

اسحاق جهانگیری وزیر صنایع: قیمت خودرو را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند /60 درصد اقتصاد خارج از چتر مالیاتی​​اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات13 آذر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: مجلس با افزایش قیمت بنزین موافقت می‌کند/ ایران آپارتمان 45 هزار دلاری در سوریه می‌سازد
اقتصادنیوز اسحاق جهانگیری وزارت صنایع و معادن قیمت 

  

آخرین وضعیت تعطیلی در شهرهای قرمز کرونایی/ فیلممحدودیت های 2 هفته ای کرونا همچنان رو به پایان است اما تعطیلی ادامه دارد را در فیلم زیر مشاهده کنید.
گسترش 

  

دانشگاه علوم پزشکی بیرجند | پیک چهارم کرونا بدتر خواهد بودرییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: پیش بینی این است که اگر پیک چهارم کرونا در زمستان اتفاق بیفتد، قطعا از پیک‌های قبلی بدتر خواهد بود.
۵۵ آنلاین استان خراسان جنوبی خودرو زمستان 

  

مدت قرنطینه کرونا را می‌توان از 14 روز به 7 یا 10 روز کاهش دادمرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) گزینه‌های کوتاه‌مدت‌تری را برای قرنطینه شدن افراد قرارگرفته در معرض ویروس کرونا اعلام کرده است.
اقتصادنیوز ویروس اقتصاد 

  

ادامه تعطیلی کرونایی اصناف گروه‌های شغلی 3 و 4 در هفته آینده+جدولاز روز شنبه هفته آینده گروه‌های شغلی 1 و 2 اجازه فعالیت و بازگشایی واحد‌های خود را دارند.
برنا جدول