گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ دلار رکورد 5ماهه را زد

اقتصادنیوز: در آخرین روز هفته رکوردهای جدیدی در بازار طلا و ارز پایتخت به ثبت رسید و نرخ دلار و سکه روی شیب تند مدار صعودی سطوح مقاومتی را شکستند. دلار با عبور از سطوح 13000 و 13100 تومانی تا رقم 13120 تومانی پیشروی کرد و بالاترین قیمت از اواسط تیرماه سال جاری را به ثبت رساند. هر چند در معاملات غیررسمی روز جمعه بین 13060 تا 13090 تومان معامله شد...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ دلار رکورد 5ماهه را زد

به گزارش اقتصادنیوز؛ در آخرین روز هفته، دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد و مرز 13 هزار تومانی را شست. روز پنجشنبه شاخص ارزی 200 تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای 13 هزار و 120 تومان رسید. این عدد قله قیمتی دلار از 16 تیرماه بود و موجب شد که بار دیگر انتظارات افزایشی بخصوص در میان معامله گران فردایی تقویت شود.

علی رغم رشد روز آخر و شکست کانال 13 هزار تومانی، سکه در هفته گذشته نسبت به دلار رشد بیشتری را تجربه کرد. دلار در هفته گذشته بازدهی 5/4 درصدی را به ثبت رساند، حال آنکه فلز گران بهای داخلی توانست حدود 5 درصد طی یک هفته افزایش ارزش را تجربه کند. سکه روز پنج شنبه نیز 60 هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای 4 میلیون و 580 هزارتومان رسید. این قیمت 220 هزار تومان بیشتر از نرخ بسته شده پنج شنبه دو هفته قبل بود. آنچه باعث شد سکه در هفته گذشته حتی بیشتر از دلار رشد کند، بالا رفتن بهای طلای جهانی و عبور از محدوده هزار و 470 دلاری بود؛ طبیعتا البته دلیل اصلی رشد سکه همان افزایش قیمت دلار بود.

تحلیل معامله گران از دلایل افزایشی شدن بازار

در مورد دلایل افزایشی شدن بازارها در روزهای اخیر صحبت های زیادی شده است و رکوردهای جدید سکه و دلار بار دیگر ذهن افراد عادی و فعالین اقتصادی را به خود درگیر کرده است. آنچه مسلم است میزان تقاضا در آذرماه بالا رفته است و به نظر می رسد این میزان افزایش کمی بیش از انتظار بازارساز بوده است.

رییس کل بانک مرکزی نیز در آخرین یادداشت خود می پذیرد که بخشی از افزایش فعلی قیمت ها ناشی از رشد قیمت بنزین و انتظارات تورمی ناشی از آن است. البته ایشان هم زمان به افراد عادی برای سرمایه گذاری در بازار هشدار می دهد. با این حال، آنچه اهمیت دارد این است که رییس کل به نوعی ورود تقاضای احتیاطی و حتی سفته بازی به بازار را پذیرفته است.

پیش از اینکه سومین ماه پاییز آغاز شود، بسیاری از فعالان عنوان می کردند که انتظار دارند به طور سنتی میزان تقاضا در بازار زیاد شود. آن ها رشد تقاضای تجاری و تسویه شرکت های تجاری در آستانه پایان سال میلادی را از عوامل سنتی افزایش تقاضا عنوان می کردند و باور داشتند با نزدیک شدن به تعطیلات ژانویه میزان تقاضای مسافرتی نیز افزایش پیدا می کند. در واقع یک ظرفیت انتظاری افزایشی پیش از آذرماه در میان معامله گران وجود داشت و مسلما بانک مرکزی نیز آگاه بوده است. افزایش قیمت دلار در هفته های انتهایی آبان نیز عمدتا به جز دو روز بسیار کنترل شده صورت می گرفت و انتظار می رفت که در صورتی که رشدی در آذرماه در بازارها صورت بگیرد، آرام باشد.

با این حال، به نظر می رسد شوک بنزینی و اتفاقات پیرامون آن موجب ورود تقاضای احتیاطی به بازار شده است و همین موضوع موجب شده است که سرعت رشد قیمت دلار نیز در دو هفته جاری کمی بیشتر شود. دو هفته قبل دلار بالای 5 درصد افزایش یافت و هفته گذشته حدود 5/4 درصد.

یکی از فعالان باتجربه بازار می گوید، طبیعی است که هر گونه احساس ناامنی، برخی افراد را نگران می کند و نگرانی افراد را در موقعیتی قرار می دهد که تصمیم به تبدیل بخشی از دارایی ریالی خود به ارز و طلا کنند. از نظر این فعال بازار، آنچه می تواند شرایط معاملات را آرام تر کند  و نوسانات را محدودتر کند، سیگنال عادی شدن شرایط و تغییرات انتظارات معامله گران است. البته برخی از معامله گران نیز عنوان می کنند، بازار با گذر از تقاضای فصلی کم کم به آرامش خواهد رسید و افزایش روزهای اخیر جبران خواهد شد. این در حالی است که هم چنان برخی از تحلیل گران معتقدند بازارساز اوضاع بازار را در دست دارد و تنها می خواهد با فروش از قیمت های بالا نوسان گیران را دچار ضرر کند و قدرت آن ها را کاهش دهد.

در این میان، هفته جاری برای بسیاری از معامله گران از اهمیت زیادی برخوردار است؛ کمتر کسی تصور می کرد که قیمت دلار با این سرعت به مرز 13 هزار تومانی برسد و حالا سوال مهم پیش روی بازار این است که آیا رشد قیمت از این بیشتر ادامه خواهد یافت یا بازارساز در روز شنبه قیمت ها را در جهت کاهشی قرار خواهد داد و اجازه عبور آن از نقطه مقاومتی 13 هزار و 200 تومانی را نخواهد داد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

روز گذشته دلار آمریکا در بازار آزاد بین 13000 تا 13150 تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر جمعه بین 13060 تا 13090  تومان قیمت خورد. یورو نیز در معاملات پایانی امروز بین 14200 تا 14300 تومان و پوند انگلیس 16800 تا 16950 تومان معامله شد.

پنجشنبه 14 آذرماه 1398 صرافی بانک ملی نرخ فروش دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

  قیمت خرید دلار آمریکا:  12.550 تومان (0)         قیمت فروش دلار آمریکا:  12,700 تومان (0)

  قیمت خرید یورو:  13.600 تومان (0)                    قیمت فروش یورو:  13,700 تومان (0)

 

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر پنجشنبه سکه طرح جدید به 4 میلیون و 580 هزار تومان و سکه طرح قدیم 4 میلیون و 450 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 400 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 540 هزار تومان بوده است. سکه گرمی هم با قیمت 900 هزار تومان به فروش می‌رسد.

امروز بهای اونس طلا در بازار جهانی تا حدود 1475 دلار رسید. در بازار داخلی نیز هر  مثقال طلای آبشده به رقم یک میلیون و 975 هزار تومان رسید، که این رقم معادل هر  گرم طلای 18 عیار حدود 456 هزار تومان است.

 

این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند

بازار طلا و ارز بازی پایتخت   اخبار برگزیده
  

41 سال شعار عدالت دادید درحالیکه سیل سیستان و بلوچستان را ویران کردمحمدرضا یزدانپرست گفت: 41 سال از انقلابی که شعارش عدالت بوده گذشت و این حد از شکاف عدالتی، اصلا منطقی نیست! این مردمان، آخرِ قناعت و صبوری و نجابت هستند! اینها انتقادهای شنیدنی مجری تلویزیون از رسیدگی به سیل‌ زدگان سیستان و بلوچستان و محرومیت مردمان این دیار بود.
مستقل‌آنلاین سیل تلویزیون 

  

کتک زدن داور در لیگ فوتبال ایرانبازهم کتک زدن داور در زمین فوتبال اتفاق افتاد. انگار اتفاقات عجیب و غیراخلاقی در فوتبال ایران تمامی ندارد. این بار داور بازی چوکا در تالش بعد از دادن کارت زرد به یکی از بازیکنان، مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفت!
مستقل‌آنلاین فوتبال ایران زمین 

  

در هفته‌ای که شاخص بازار سهام بیش از 13 درصد افزایش داشت و طلا هم روند صعودی خود را حفظ کرد، قیمت دلار با بازدهی منفی مواجه شد. آیا این روند در هفته پیش‌رو تغییر خواهد کرد؟
نامه نیوز دلار حسن روحانی رئیس جمهور 

  

یک فعال سیاسی گفت: اگر گفته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر پرونده فساد مالی داشتن نمایندگان فعلی مجلس درست باشد باید تاسف خورد.
نامه نیوز شورای نگهبان فساد مالی سردار سلیمانی 

  

حال و هوای بازار و چشم انداز قیمت خودرو چگونه است؟در شرایطی که بازار خودرو طی هفته‌های گذشته با افزایش تقاضا و طبعا قیمت مواجه شده بود، هفته گذشته کمی از رونق خرید و فروش افتاد، هرچند باز هم قیمت برخی محصولات بالا رفت.
خودروتک خودرو بازار خودرو قیمت 

  

وام دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟موج تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها همچنان بی‌پاسخ مانده است. بعد از افزایش قیمت بنزین، تقاضای زیادی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزین‌سوز ایجاد شد این در شرایطی است که مسوولان نفتی کشور نیز در اوج‌گیری این تفاضا سهم بسزایی ایفا کردند...
خودروتک وام خودرو گاز 

  

پاسخ تند جمهوری اسلامی به علم‌الهدی و کدخداییاقتصادنیوز: جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود به برخی اظهارات ازجمله اظهارات احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد.
اقتصادنیوز جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

واکنش شدید به پنهان کاری ترامپ درباره تلفات انتقام موشکی ایرانکاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ انتقام 

  

برایان هوک: آمریکا یک فرمانده سپاه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داددولت آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران، یک مقام سپاه ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.
ایلنا سپاه پاسداران ایران دولت 

  

ظریف اعلام کرد: آمادگی ایران برای مذاکره با عربستانوزیر خارجه با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، درباره توافقی دیگر در موضوع هسته ای، تصریح کرد: به هیچ عنوان درباره توافق جدیدی مذاکره نمی کنیم.
مثلث محمدجواد ظریف ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ خروج سکه از مدار افزایشی، عقب‌نشینی دلار از مرز روانیاقتصادنیوز؛ امروز شنبه 28 دی‌ماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت از مدار صعودی خارج شده و در مسیر کاهشی حرکت کرده و در نهایت نرخ‌هایی پایین‌تر از ارقام ثبت شده در انتهای هفته گذشته را ثبت کردند. امروز دلار در بازار آزاد از محدوده 13500 تومانی عقب‌نشینی کرد و تا عصر زیر مرز روانی میانه کانال 13 هزار تومانی و در محدوده 13400 تومانی باقی ماند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

برگزاری آزمون سراسری ارزیابی دانش تخصصی کارکنان شرکت بیمه سامانآزمون سراسری کارکنان ستادی و شعب شرکت بیمه سامان با هدف ارزیابی سطح دانش فنی آنها برگزار شد.
شما‌نیوز بیمه آتش سوزی آموزش 

  

وزارت صمت ارز نیمایی موردنیاز واردات لاستیک کمباین و تراکتور را تخصیص دهد سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره تامین ارز موردنیاز واردات لاستیک کمباین و تراکتور، گفت: اگرچه در حال حاضر لاستیک خودروهای سنگین و سواری در کشور تولید می‌شود اما به دلیل نبود تکنولوژی مناسب تولید برخی تایرها ماند کمباین و تراکتور ممکن نیست. نماینده تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با بیان…
خانه‌ملت ارز واردات مجلس شورای اسلامی 

  

بازگشت ارز صادراتی خدمات فنی و مهندسی زمانبر است/ مشوق‌های صادراتی افزایش یابد حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 99 مبنی بر حذف رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان محصولات کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی در مدت در نظر گرفته شده است، گفت: براساس بودجه سال 98، اگر صادرکنندگان، ارز…
خانه‌ملت ارز مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

ذخایر ارزی هند از 461 میلیارد دلار گذشت.
نامه نیوز هند دلار دلار آمریکا 

  

کاهش قیمت نیم‌سکه و ربع‌سکه در روز افت قیمت ارزبازار طلا و ارز درحالی آخرین شنبه زمستانی خود را سپری کرد که قیمت سکه طرح قدیم، نیم سکه و ربع سکه کاهش یافت و نرخ ارز هم کاهشی شد.
مثلث قیمت ارز قیمت یورو 

  

ارزیابی عملکرد 9 ماهه سال جاری و راهکارهای بهبود عملکرد بانک ملی ایراناعضای هیات مدیره و معاونان مدیرعامل بانک ملی ایران در همایش یک روزه بررسی عملکرد 9 ماهه سال 1398 و تبیین برنامه های راهبردی بانک تا پایان سال، در حضور مدیر عامل بانک عملکرد واحدهای بانک را بررسی و راهکارهایی را برای بهبود هر چه بیشتر عملکردها ارائه کردند.
شما‌نیوز بودجه پول حوزه