ایلنا   |  سیاسی  |  

ایران دیگر در تاپیک امنیت ملی آمریکا نیست/ فرصتی تاریخی برای احیای روابط خارجی ایران با دنیا به وجود آمده است/ عربستان و اسرائیل نگران کاهش نقش آمریکا در خاورمیانه هستند

مدیرکل پیشین خاورمیانه عربی وشمال آفریقا وزارت خارجه با با بیان اینکه ایران دیگر در استراتژی امنیت ملی آمریکا خطر جدی محسوب نمی‌شود، تاکید کرد: کم شدن حضور آمریکا در منطقه یک فرصت تاریخی برای ایران است تا روابط سیاست خارجی خود را با دنیا بهبود ببخشد.

ایران دیگر در تاپیک امنیت ملی آمریکا نیست/ فرصتی تاریخی برای احیای روابط خارجی ایران با دنیا به وجود آمده است/ عربستان و اسرائیل نگران کاهش نقش آمریکا در خاورمیانه هستند

مدیرکل پیشین خاورمیانه عربی وشمال آفریقا وزارت خارجه با با بیان اینکه ایران دیگر در استراتژی امنیت ملی آمریکا خطر جدی محسوب نمی‌شود، تاکید کرد: کم شدن حضور آمریکا در منطقه یک فرصت تاریخی برای ایران است تا روابط سیاست خارجی خود را با دنیا بهبود ببخشد.

قاسم محبعلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره خروج سامانه‌های پاتریوت آمریکا از عربستان و اراده این کشور برای بازگشت به برجام و تاثیر آن در تحولات منطقه اظهار داشت: این موارد بخشی از وعده‌هایی است که آقای بایدن و حزب دموکرات در دوره رقابت‌های انتخاباتی خود دادند و گفتند در صورت پیروزی در انتخابات آنها را دنبال خواهند کرد. پایان دادن به جنگ یمن، بازگشت به برجام در صورتی که ایران تعهداتش را اجرایی کند، کاهش نیروهای نظامی در عراق و شرکت نکردن در جنگ‌های بی سرانجام و بی‌پایان از جمله مسائلی بود که در استراتژی موقت و سیاست‌های خاورمیا‌نه‌ای آقای بایدن که ماه قبل نیز دوباره آنها را اعلام کرد، وجود دارد.

وی با تاکید براینکه علت این سیاست‌ها، سیاست بزرگتری است که ایالات متحده می‌خواهد تمرکز خودش را بیشتر در آنجا متمرکز کند و آن مسئله مهار چین است، گفت: در سلسله مراتبی که آمریکایی‌ها برای استراتژی امنیت ملی خودشان تعریف کرده‌اند، چین را به عنوان یک رقیب اقتصادی و کشوری که می تواند تهدیدات نظامی برای آمریکا و متحدین آمریکا در منطقه به ویژه آسیای جنوب شرقی داشته باشد، در نظر گرفته‌اند.

محبعلی گفت: چین در نقطه بالای تهدیدات احتمالی امنیت ملی آمریکا تعریف شده است، در حد بسیار کمتری روسیه و در حد بسیار کوچکی به مسئله ایران یا کره شمالی پرداخته شده است؛ یعنی دیگر مسئله ایران برای آمریکا جزو تاپیک‌های دولت آقای بایدن نیست و سعی می‌کند مشغله خود را این منطقه کم کند.

وی تصریح کرد: این یک فرصت تاریخی برای ایران است تا بتواند خودش راا از این چالشی که گرفتار آن شده، از تحریم‌ها و تشنج روز افزون با آمریکا خارج کند. این فرصت هم برای آمریکا فراهم شده که با هزینه کمتری در خاورمیانه باشد؛ نه اینکه از خاورمیانه خارج شود بلکه حضور فیزیکی خود را در خاورمیانه کاهش دهد و به این ترتیب طبیعتاً هزینه‌های ملی ایران نیز کاهش پیدا خواهد کرد و یک فرصت تاریخی برای ایران به وجود می‌آید که بتواند به سمت بهبود روابط خارجی با منطقه و جهان پیش برود و به سمت افزایش سرعت توسعه، رشد اقتصادی و توسعه سیاسی حرکت کند.

مدیر کل پیشین آسیای غربی وزارت خارجه درباره نقش اسرائیل و عربستان در فشار بر آمریکا برای مقابله با ایران، بیان کرد: بزرگترین نگرانی عربستان و اسرائیل این است که آمریکا نقش خودش را در خاورمیانه کاهش دهد؛ آن‌ها برای اینکه توازن قدرت با ایران برقرار کنند روی تشنج میان ایران آمریکا و اروپا سرمایه گذاری کرده بودند.

وی افزود: اگر مثلثی را تصور کنیم که یک ضلع آن مناسبات ایران و اروپا، ضلع دیگرش مناسبات ایران با کشورهای عربی، و ضلع سوم آن مناسبات این کشورها با اروپا و آمریکا باشد، هرچقدر ضلع ایران و آمریکا کوچک‌تر شود و چالش‌های آن کاهش پیدا کند منجر به این خواهد شد که نقش این کشورها کاهش و موقعیت ایران در منطقه بهبود پیدا کند.

این پژوهشگر ارشد دفتر مطالعات وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: لذا آنها به ویژه دولت تحت اداره آقای نتانیاهو در اسرائیل و همینطور بن سلمان در عربستان هستند و همه تلاششان این است که تشنج را در خاورمیانه گسترش و افزایش داده، حضور ایالات متحده در خاورمیانه ادامه پیدا کند و تهدید ایران را بزرگنمایی کنند، بنابراین هم لابی و هم ارتباطات آنها کار خواهد کرد.

وی در پایان یادآور شد: متاسفانه ایران نتوانست سیاست‌های خود را خوب پیش ببرد و بعد از اتفاقاتی که در ایران در مسئله برجام افتاد و همچنین طرح مجلس باعث شد ایران نتواند فرصت‌های بیشتری را از دولت بایدن به دست بیاورد اما آمریکایی‌ها هم به این نتیجه رسیدند که سیاست گام به گام را برای بازگشت به برجام در نظر بگیرند و اگر این سیاست موفق شود در درجه اول منافع زیادی را متوجه ایران خواهد کرد.

ایران ایران و آمریکا سیاست خارجی   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

اگر طرح دولت خاتمی ادامه پیدا می‌کرد،اوضاع کرونا امروز این گونه نبوداقتصادنیوز: شرق با مسعود پزشکیان نایب رئیس‌پیشین مجلس و نامزد احتمالی ریاست‌جمهوری 1400 گفت‌وگو کرده است.
اقتصادنیوز دولت مسعود پزشکیان ریاست جمهوری 

  

مدیرعامل سابق پرسپولیس کرونا گرفتمدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس به کرونا مبتلا شد و در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است.
گسترش باشگاه پرسپولیس پرسپولیس ورزش 

  

رونق گرفتن شبکه نمایش خانگی در روزهای شیوع کرونا از هر نظر اتفاق مثبتی استساسان سالور با اشاره به تعطیلی سینماها و پروژه‌های تولید فیلم در سینما به دلیل شیوع کرونا، رونق گرفتن شبکه نمایش خانگی در این شرایط را از هر نظر اتفاقی مثبت ارزیابی کرد.
برنا شبکه نمایش خانگی تولید سینما 

  

پیش بینی بورس فردا 31 فروردین 1400/توصیه های مهم به آماتورهای بورساقتصاد نیوز: کارشناسان از بورس 31 فروردین چه پیش بینی دارند،با وجود جریان مستمر و قوی خروج حقیقی ها از بورس انتظار پیشی رفتن تقاضا در این روزهای بی اعتمادی بازار اندکی بعید می نماید.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

مدیرعامل سابق پرسپولیس کرونا گرفت/ گرشاسبی در بیمارستان بستری شدمدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس به کرونا مبتلا شد و در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است.
ورزش۳ باشگاه پرسپولیس پرسپولیس حمیدرضا گرشاسبی 

  

کرونا جان هنرمند موسیقی با سابقه را گرفتاقتصادنیوز : مصطفی بطلانی، دبیر بازنشسته آموزش‌وپرورش و نوازنده و مدرس باسابقه سنتور در اصفهان، بر اثر ایست قلبی ناشی از ابتلا به کرونا، دار فانی را وداع گفت.
اقتصادنیوز موسیقی آموزش اصفهان 

  

هشدار وزارت بهداشت درباره کلاهبرداری به نام وب‌سایت «سیب»/ به بهانه ثبت نام واکسن کرونامشاور وزیر بهداشت گفت: به بهانه ثبت نام واکسن کرونا و ایجاد پرونده وارد هیچ سایتی نشوید.
خبرفوری وزارت بهداشت کلاهبرداری مشاور 

  

سرمربی پارس جنوبی کرونا گرفتسرمربی پارس جنوبی جم با ابتلا به ویروس کوید 19 با تشخیص پزشکان به قرنطینه رفت.
گسترش پارس جنوبی فوتبال ویروس 

  

امروز در بورس چه گذشت؟ (30 فروردین)امروز 30 فروردین 1400 معاملات 8 نماد بورسی به تایید ناظر بازار نرسید.
گسترش بانک صادرات سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران 

  

خبرخوش و عالی درباره واکسن کرونادکتر مصطفی قانعی در مراسم افتتاح خط ویال واکسن شرکت داروسازی اسوه، افزود: خط تولید انبوه واکسن برکت اواخر خرداد و تولید انبوه سه واکسن دیگر تا مهر راه اندازی می‌شود.
مستقل‌آنلاین تولید کوبا ایران