گسترش   |  اقتصادی  |  

ماجرای حراج هلندی در بازار ارز!

تا پیش از این ارز 27هزار تومانی را فقط یک بار در ابتدای همین هفته آن هم در بازار آزاد شاهد بودیم، اما حالا پای این نرخ به تابلوی صرافی ملی هم باز شده است آن هم بعد از چهار بار تغییر قیمت در عرض چند ساعت. حالا سوال اینجاست که علت رشد این چنینی قیمت ارز در یک روز و ظرف چند ساعت چه بوده است؟

ماجرای حراج هلندی در بازار ارز!

امروز (چهارشنبه 26 شهریور) نخستین قیمت اعلام شده روی تابلوی صرافی ملی 26هزار و 650 تومان بود. اما در کمتر از یک ساعت این نرخ تغییر کرد و با 150 تومان افزایش به 26 هزار و 800 تومان رسید. البته ماجرا به اینجا ختم نشد و در عرض یک تا دو ساعت بعد، دو بار دیگر قیمت دلار در صرافی ملی افزایش یافت. نرخ دلار امریکا پس از جهش از پله 26 هزار و 800 تومان از نرخ 26 هزار و 900 هم گذشت و سپس برای نخستین بار با گذر از مرز 27 هزار تومانی به 27 هزار و 200 تومان برای فروش رسید.

تا پیش از این ارز 27 هزار تومانی را فقط یک بار در ابتدای همین هفته آن هم در بازار آزاد شاهد بودیم. سوال اینجاست که علت رشد این چنینی قیمت ارز در یک روز و ظرف چند ساعت چیست؟

البته ابتدای هفته هم یک بار نرخ ارز صرافی ملی ظرف چند ساعت با سه هزار تومان افزایش از بازار آزاد پیشی گرفت. این اقدام در کنار برداشتن سقف سامانه نیما و بازگشت امکان دریافت ارز با کارت‌ملی، خبر از ورود و مداخله بازار ساز می‌داد. آیا همچنان پای دخالت بازارساز در میان است یا رشد قیمت دلار علت دیگری دارد؟

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز، در پاسخ می‌گوید: در بازار ارز اصطلاحی وجود دارد به نام حراج هلندی. حراج هلندی به این معنی است که بازارساز برای کاهش قیمت در بازار ارز به جای این که از قیمت‌های پایین به سمت بالا برود از بالا به پایین می‌آید. قیمت را به بازار آزاد نزدیک می‌کند تا خریدار احساس کند که جنس در بازار زیاد است، از طرفی عرضه هم در قیمت بالا بیشتر می‌شود. در همه حراج‌ها قیمت از پایین به بالا است اما این حالت برعکس آن است.

او با یادآوری روز دوشنبه اخیر عنوان می‌کند که در این روز هم بازار ساز از همین روش استفاده کرده و از طریق آن تا آخر روز توانسته قیمت را هزار تومان پایین بیاورد. البته این نخستین بار نبوده و این اقدام سال‌های گذشته هم بارها انجام شده است.

به گفته افسری این کار حالتی روانی در بازار ایجاد می‌کند تا فعالان احساس کنند در بازار کمبودی وجود ندارد. از این طریق هم با ارز پاشی روی منابع بانک‌مرکزی فشاری نمی‌آید، هم با جوسازی قیمت پایین می‌آید. او تاکید دارد که باید این را هم مورد توجه داد که این روش همیشه جواب نمی‌دهد و همه چیز به شرایط روز بازار بستگی دارد.

بورس تلاش‌ها را خنثی می‌کند

این کارشناس در پاسخ به این سوال که چه مقدار می‌توان به ورود بازار ساز در هفته اخیر و تاثیر آن در آینده قیمت ارز خوش‌بین بود، می‌گوید: درحال‌حاضر همه چیز در دست بانک مرکزی نیست و متاسفانه بانک مرکزی تنها بخشی از اقتصاد ما را تشکیل می‌دهد. وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و…متولیان مختلفی هستند که تصمیم‌گیری یک دست و یک نواختی ندارند.

افسری در پایان تاکید می‌کند: بورس تمام تلاش‌های بانک‌مرکزی را خنثی می‌کند. بورس در هر حالتی که باشد، حتی در حالت سقوط به شکل خودش به بازار فشار می‌آورد، زیرا بالاخره عده‌ای فروشنده می‌شوند. در جریان بورس پولی آزاد می‌شود و این پول بالاخره باید از یک جایی سر در ‌آورد.

آنطور که او می‎گوید برای کنترل بازار ارز لازم است مدتی بورس را در حالت انجماد نگه دارند اما درحال‌حاضر به علت شرایط سیاسی و تعداد افراد زیادی که در بورس حضور دارند، قادر به مقابله از این طریق با وضعیت نیستند.

منبع: تجارت نیوز

ارز قیمت ارز نرخ ارز   اخبار برگزیده
  

سردار داوود کریمی فرمانده معترض محسن رضایی در مستند کودتای خزنده کیست؟سردار داود کریمی از چهره‌های نظامی مهم دوران جنگ است که از مقلدان مرحوم منتظری بود. او از منتقدان محسن رضایی است که در جلسه مشهور سپاه که با نام کودتای خزنده منتشر شد، نامش برده می‌شود.
رویداد۲۴ محسن رضایی مدرسه مواد مخدر 

  

فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

پژو 2008 موجود در ایران ناگهان قدیمی شدپژو 2008 خودرویی اقتصادی در جهان و حالا یک خودرو لوکس در بازار ایران. پژو 2008 و پژو 301 به خودروهای برجامی شهرت داشتند که قرار بود به یک محصول روتین در صنعت خودرو کشور تبدیل شوند اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم صنعت خودرو بدقولی پژو را به دنبال داشت و تولید پژو 301 که به سرانجام نرسید و تولید پژو 2008 نیز در سطحی محدود انجام گرفت.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

عدم همراهی اروپا با واشنگتن در پرونده ایران ناامید کننده است/ از این‌که تنها مانده‌ایم، ناراحت نیستیمنماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با اشاره به شکست سنگین این کشور در تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت، گفت که این شورا در عمل به وظایف خود ناموفق بوده است.
ایلنا واشنگتن ایران سازمان ملل متحد 

  

ترامپ:پیروز شوم کار ایران سخت خواهد شدرییس جمهوری آمریکا با این ادعا که ایران و ونزوئلا قصد مذاکره و توافق با واشنگتن را دارند، گفت که پس از انتخابات شرایط را برای توافق با این کشورها سخت‌تر خواهد کرد.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ کار 

  

اظهارات جدید سردار نقدی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی+ فیلممعاون هماهنگ‌کننده سپاه در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سؤال که «سطح دسترسی خبرنگاران و افکار عمومی به اطلاعات در خصوص مسائلی از جمله هواپیمای اوکراینی خیلی پائین بود و اغنای مناسبی صورت نگرفت و سپاه کارکشته عمل نکرد» گفت: کارکشته‌ای که می‌گویند معنی‌اش این است که قرائن بسیاری وجود داشته که ما می‌توانستیم خودمان را به آن آویزان کنیم و بگوئیم اشتباهی انجام نشده و دشمن جنگ ا...
گسترش جنگ 

  

ترامپ: پس از انتخابات، شرایط توافق با ایران را سخت‌تر می‌کنمدونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی انتخاباتی خود در میامی و فلوریدا اعلام اینکه قصد دارد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایم کشور، شرایط را برای توافق احتمالی با ایران و ونزوئلا سخت‌تر کند به مقامات تهران و کاراکاس هشدار داد
رویداد۲۴ دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

واکسن آنفلوآنزا | تحویل 1.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا آغاز شده استمدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: توزیع 1.5 میلیون واکسن آنفلوآنزا آغاز و در فاز اول در اختیار معاونت بهداشتی قرار خواهد گرفت تا به صورت رایگان به زنان باردار، بیماران خاص، صعب العلاج، مزمن و کادر درمان تلقیح شود...
۵۵ آنلاین داروخانه دارو وزارت بهداشت 

  

سردار نقدی گفت: حجم رسانه‌هایی که به سپاه حمله می‌کنند، تبلیغات و جو رسانه‌ای روی ما هم تأثیر گذاشته وگرنه واقعیت اجتماعی این نیست، تبلیغاتی که در خصوص تعارض مردم با سپاه می‌شود اصلا درست نیست، ما در میان مردم و بطن جامعه هستیم، مردم بسیار به ما احترام می‌گذارند.
نامه نیوز سپاه پاسداران نیروی انتظامی زمین 

  

اولین ویدیو از سقوط هواپیمای تک موتوره در نظرآبادساعت 08:08 صبح جمعه 4 مهرماه سقوط یک فروند هواپیما تک موتوره در فرودگاه احمدآباد نظرآباد به اورژانس البرز اعلام شد.
مملکت‌آنلاین هواپیما فرودگاه اورژانس 

  

خبر خوش درباره کروناپژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس اعلام کردند که امیدوارند بتوانند روند ویروس کرونا را متوقف کنند.
مستقل‌آنلاین خبرنگار انگلیس آنتی ویروس 

  

درخواست های بایدن از ایران ؛ شرط مذاکره چیست؟شاید سئوالی که از هم اکنون برای برخی مطرح است آن باشد که در صورت پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا، نحوه برخورد دولت بایدن با ماجرای برجام و نحوه بازگشت احتمالی به این توافق چگونه خواهد بود؟
مثلث غنی سازی ایران انتخابات ریاست جمهوری 

  

به رئیس جمهور رای می‌دهیم که در حساب‌های بانکی مردم سرک بکشدوظیفه دولت این است که در حساب بانکی مردم سرک بکشد. به رئیس جمهور رای می دهیم که در حساب ها سرک بکشد تا متوجه شود چه کسی حق مردم را می خورد. وقتی سالی 12میلیارد قاچاق وارد کشور میشود، این قاچاق جایی تبدیل می شود به پول و به سیستم بانکی وارد می شود. با شفافیت این قابل ردیابی است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور دولت قاچاق 

  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  اخبار داغ
  

بازیگر سریال لیسانسه‌ها که مدتی است با کرونا دست و پنجه نرم می‌کند بیان کرد که در این مدت یک روز خیلی سخت داشته است که از شدت درد و آه و ناله به خنده افتاده است.
صراط بازی تلویزیون دارو 

  

172 فوتی جدید کرونا در کشور / 4041 تن در شرایط وخیم بیماریسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 3204 مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور طی 24 گذشته خبر داد و گفت: متاس
خبرفوری وزارت بهداشت قزوین زنجان 

  

آثار معکوس بورس به محدودسازی نوسان‌گیری/ نگرانی سهام‌داران از محدودیت جدید، شاخص را ریختکارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: امروز شاهد همین اثرگذاری در بازار بودیم به طوری که به یک باره سهام‌هایی مثبت بودند بعد از پیاده سازی و اجرای این تصمیم، نگرانی بین سهام داران ایجاد کرد چراکه افراد پس از خرید دارایی سهام را مشاهده نمی‌کردند و همین عدم نمایش دارایی سهام، افراد را نگران کرد.
ایلنا سهام شاخص سرمایه 

  

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران از فوت 12 هزار نفر در پایتخت به دلیل کرونا خبر داد. وی افزود: از زمان آغاز موج سوم کرونا تعداد فوتی‌ها در طول روز به 90 هم رسیده که البته هنوز وارد پیک موج سوم نشده‌ایم و احتمال افزایش فوتی‌ها بیشتر از موج اول و دوم وجود دارد.
رویداد۲۴ شورای شهر تهران وزارت بهداشت سلامت 

  

ابتلای هزار و 452 نفر از نیروهای بهداشتی به کرونا/پلمپ 17 هزار واحد صنفی و صنعتی متخلفسلامت نیوز:معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا کنون1452 نفر از همکاران بهداشتی در سراسر کشور به این بیماری مبتلا شده اند که برخی سلامت خود را به دست آوردند و برخی هنوز درگیر بیماری هستند...
سلامت‌نیوز ورزش وزارت بهداشت مترو 

  

روز کم‌نوسان بورس /کدام نمادها، شاخص را بالا نگه داشتند؟شاخص کل بورس امروز با رشد 0.25 درصدی به رقم یک میلیون و 615 هزار واحد رسید.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران 

  

آیا آزمایش‌های تشخیص کرونا قابل ‌اعتماد هستند؟دو نوع آزمایش تشخیصی برای ویروس کرونا در دسترس است، یکی آزمایش مولکولی یا آزمایش PCR و دیگری آزمایش آنتی‌ژن.
شما‌نیوز ویروس ژن رسانه 

  

شناسایی 3204 بیمار جدید کووید19 در کشور/ بهبودی 372 هزار نفر از بیماران/ 24 استان در وضعیت قرمز کروناییسیما سادات لاری از فوت 172 نفر بر اثر کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
برنا 

  

ماجرای صف های فروش تمام نشدنی بورس چیست؟یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار تا پایان سال به روند صعودی خود باز خواهد گشت، افزود: بازار تاثیرپذیر از عوامل مختلفی مانند نرخ دلار، افزایش صادرات کشورها و قیمت‌های جهانی است، این عواملی بر بازار تاثیرگذارند و روند بازار را مشخص می‌کنند.
گسترش سرمایه اتاق بازرگانی دلار 

  

شرکت ملی مس بازار بورس را خراب کردشاخص کل بورس که در ساعات ابتدایی معاملات صعودی چشم گیر داشت و به یک میلیون و 634 هزار واحد رسید، در ساعات میانی و پایانی معاملات روندی نزولی گرفت و در نهایت در رقم یک میلیون و 615 هزار واحد ایستاد.
گسترش ایران تهران مخابرات 

  

ابتلای هزار و 452 نفر از نیروهای بهداشت محیط به کرونا/ رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار کمرنگ شده استمعاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در هفته‌های اخیر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار کمرنگ شده است، که این باعث می‌شود، بیماری کرونا گسترش پیدا کند و در نتیجه تعداد فوتی‌ها نیز بیشتر شود.
ایلنا وزارت کشور وزارت بهداشت ویروس 

  

چند شایعه درباره واکسن کروناچند شایعه رایج درباره واکسن کرونا که مردم دنیا و ایران را با خودش درگیر کرد.
خبرفوری روسیه خواننده ویروس 

  

اعلام آمار جدید قربانیان کرونا در پایتخترئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران آخرین آمار قربانیان کرونا در شهر تهران را اعلام کرد.
گسترش درمان پایتخت سلامت