شیوه‌های جدید درمان / معاینه بیمار از طریق واتس آپ

می‌گوید خودش بندر انزلی زندگی می‌کند و پزشکش اصفهان. آن یکی خانه‌اش هم گرگان است اما همه آزمایش‌هایش را پزشکش در اهواز می‌نویسد. نسخه هم که الکترونیکی است و هر داروخانه‌ای که شد دارویش را می‌گیرد...

شیوه‌های جدید درمان / معاینه بیمار از طریق واتس آپ

 نه اینکه پزشکی از راه دور در گذشته‌ها رایج نبوده اما کووید 19 این شکل از درمان را بیشتر رایج کرده. اصلاً برخی از پزشکان معتقدند فرم پزشکی و نقش پزشکان هم در این بحران کاملاً تغییر کرده است حالا چه برسد به شیوه‌های جدید درمان.

اوایل شیوع کرونا خیلی‌های‌مان به اجبار و توصیه پزشکان و کادر درمان که از ما می‌خواستند اگر ضرورتی ندارد به مراکز درمانی مراجعه نکنیم آنلاین یا تلفنی ویزیت می‌شدیم. اما انگار رفته رفته برای خیلی‌هایمان این روش جا افتاد. حالا خیلی‌ هایمان اینجا هستیم و پزشکمان آن سر دنیا. اما این روش چه معایب و مزایایی دارد و آیا پزشکی از راه دور هم یکی از تغییراتی است که کووید 19 در زندگی ما ایجاد کرده، مثل خیلی تغییرات دیگر یا نه؟

 

جابه‌جایی مرزهای پزشکی

محمد در گرگان زندگی می‌کند و مشکل ریه دارد. وقتی کرونا گرفت با یک متخصص عفونی در اهواز آشنا شد. خودش می‌گوید در یکی از شبکه‌های اجتماعی صفحه‌اش را دنبال کرده و از نحوه پزشکی‌اش خوشش آمد: «دیگر به مطب دکتری که در شهر خودمان می‌رفتم نمی‌روم و از این به بعد تحت نظر ایشان هستم. هر چند ارتباط چهره به چهره نداریم اما اطمینان دارم این نحوه ویزیت، از آن مطب شلوغی که دکتر خودم داشت، بهتر است.»

دکتر هادی یزدانی پزشک، درباره این تغییرات توضیح می‌دهد: «وقتی همه‌گیری کرونا آغاز شد مرزهای زیادی جابه‌جا شد و چون ذات این بحران به پزشکی و سلامت برمی‌گشت بخش مهمی از این تغییرات هم در خود پزشکی اتفاق افتاد. تا قبل از این بیشتر افراد به صورت سنتی به پزشکشان مراجعه می‌کردند و از طریق سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های تلویزیونی هم گاهی اطلاعاتی می‌گرفتند اما به صورت سنتی فرد با پزشکی در شهر و منطقه خودش در تماس بود.»

او یکی از تغییرات مهم پزشکی در این دوره را مرجع شدن دوباره پزشکان می‌داند که سال‌های قبل بخشی از مرجعیت‌شان زیر سؤال رفته بود: «در این دوره نقش بسیاری از پزشکان از مرجعیت عام درآمد و تبدیل به مرجع خاص شد. درحال حاضر این افراد اطلاعات مفیدی را که دارند با مردم در رسانه به اشتراک می‌گذارند و مورد اعتماد مردم هستند. البته در سطح خود پزشکی و درمان هم تغییراتی رخ داده و مسأله سلامت از اولویت‌های دست چندم افراد به اولویت اول آنها تبدیل شده است. به هرحال روش‌های سنتی جوابگو نبود و بحث تله مدیسین که سال‌ها بحث مطرحی بود دوباره رو آمد و نحوه مراجعه مردم به پزشک و بیمارستان را هم تغییر داد.»

به گفته او در این روش پزشک و بیمار باید بتوانند به کمک ابزارهای تکنولوژی فاصله میان خودشان را بردارند و نتیجه اینکه نیاز به حضور فیزیکی بیمار کم و کمتر می‌شود. در این روش اطلاعات در اختیار پزشک قرار می‌گیرد و گاهی تجویز نسخه و آزمایش هم انجام می‌شود. البته این تغییرات به تبع ماهیت هر تغییری ممکن است نکات منفی هم داشته باشد و آن اینکه هنوز و فعلاً برای هر مسأله‌ای نمی‌توان به پزشکی از راه دور و ویزیت آنلاین اتکا کرد چرا که گسترش مسأله پزشکی در سطح شبکه‌های اجتماعی چه توئیتر و چه اینستاگرام و... می‌تواند موجب دامن زدن به دانش کاذب و اطلاعات غلط شود. در همین دوران کرونا از این اطلاعات کاذب کم ندیدیم؛ افرادی که از تشنگی جامعه برای دانستن استفاده کردند و باعث گسترش دانش کاذب شدند. به عنوان مثال همان طب دکتر علفی‌ها.

 

تله مدیسین و محدودیت هایش

مریم بیماری زمینه‌ای دارد و در زمان شیوع ویروس کرونا به توصیه پزشکش کمتر به مراکز درمانی مراجعه کرده و به ویزیت آنلاین اکتفا کرده است: «راستش را بخواهید هیچ چیز نمی‌تواند جای ارتباط چهره به چهره را بگیرد. گاهی معاینه فیزیکی واقعاً لازم است. من حتی مشاوره با روانپزشکم را هم با واتساپ انجام می‌دهم. چند سایت آنلاین را هم دنبال می‌کنم. به قول خودشان دکترهای آنلاین‌. ولی واقعاً نمی‌دانم این روش‌ها چقدر کارایی دارد؟ فعلاً که همه تسلیم کرونا شده‌ایم.»

مهدیار سعیدیان پزشک، می‌گوید: «با شیوع بیماری کووید 19 در یک سال گذشته در سراسر جهان تغییرات بسیاری در سبک زندگی مردم به وجود آمده. یکی از این تغییرات در زمینه درمان بیماری‌ها، پررنگ‌تر شدن نقش طبابت از راه دور یا تله مدیسین است. تله مدیسین در تعریف ساده عبارت است از ویزیت بیماران از فاصله دور با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته صوتی و تصویری و تجهیزات پزشکی مربوط به آن. به عبارت دیگر تأمین سلامت از راه دور شامل انتقال اطلاعات پزشکی از یک مکان به مکانی دیگر به وسیله فناوری انتقال اطلاعات و تجهیزات مخابراتی.

این اطلاعات می‌تواند تصاویر بیمار و پارامترهای مختلف سلامتی او مثل علائم حیاتی و شرح حال بیمار، نوار قلبی، عکس‌های رادیولوژی یا نتایج آزمایش‌ها و... بیمار باشد. پزشک یا تیم پزشکی که در فاصله دوری از بیمار هستند، همزمان این اطلاعات را دریافت کرده و با مطالعه و بررسی و پرسش از بیمار اطلاعات لازم برای تشخیص بیماری و درمان را به‌دست می‌آورند و بلافاصله مشاوره لازم را برای درمان ارائه می‌دهند. این تکنولوژی عموماً در شرایطی که امکان استقرار تیم پزشکی در مکانی میسر نباشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.درچنین شرایطی امکانات سیستم تله مدیسین می‌تواند فاصله‌ها را از میان برداشته،پزشک یا تیم پزشکی به‌صورت رودررو و همزمان بیمار را مورد معاینه قرار داده و با ملاحظه دیگر اطلاعات پاراکلینیکی بیمار، مراحل تشخیص بیماری و مشاوره‌های لازم برای درمان بیمار را ارائه کنند. این خدمات همچون سایر خدمات پزشکی از دقت مطلوبی برخوردار است و محرمانه بودن اطلاعات بیماران در آن در نظر گرفته می‌شود.»

به گفته او با وجود این، به کارگیری این سیستم در کشور ما معنای دیگری پیدا کرده و شامل ویزیت و درمان دارویی بیماران معمولی هم شده است. فراموش نکنیم که نکته اساسی برای تشخیص و درمان بیماری در هر شرایطی، گرفتن شرح حال به

صورت چهره به چهره و معاینه فیزیکی بیماران توسط پزشک معالج است.

به عقیده این پزشک آنچه به عنوان تله مدیسین دراین چند سال و بویژه در یک سال گذشته با شیوع کرونا در کشور رایج شده تفاوت قابل توجهی نسبت به اهداف اصلی این طرح دارد. مخالفان طبابت از راه دور به شیوه کنونی آن را مغایر با اصول حفظ حریم خصوصی بیمار و سوگند طبابت می‌دانند. در این بین اپلیکیشن‌های گوناگون اینترنتی «طبابت از راه دور» داخلی هم این‌گونه به مردم القا می‌کنند که بدون مراجعه به پزشک می‌توانند از طریق این اپ‌ها از الف تا یای تشخیص و درمان را دریافت کنند که این با هدف و تعریف اصلی تله مدیسین در تعارض است.به واقع هدف از تله مدیسین تأمین سلامت بیمار در شرایط اضطراری و نیز توصیه‌های کلی تا زمان دسترسی به پزشک است و هیچگاه جای معاینه فیزیکی و پیگیری بیمار توسط پزشک را نمی‌گیرد. از طرفی این انتقاد به برخی از پزشکان و درمانگران وارد است که وقت کافی را در مطب یا مراکز درمانی صرف گرفتن شرح حال و ارتباط روحی با بیمار نمی‌کنند. دیدن همزمان چند بیمار در مطب‌ها و کلینیک‌های شلوغ و معطل ماندن بیمار برای یک ویزیت کوتاه علاوه بر آن‌که خلاف اصول و اخلاق پزشکی است، باعث ترغیب بیماران به استفاده از نرم‌افزارهای اینچنینی و طبابت از راه دور می‌شود.

او تأکید می‌کند: «به هر حال استفاده از تله مدیسین در برخی رشته‌های پزشکی مانند روانپزشکی و مشاوره‌های روان درمانی بویژه در شرایط کنونی قرنطینه و افزایش میزان افسردگی و اضطراب در جامعه تا حد زیادی مؤثر بوده است. اما این روش را نمی‌توان به تمام تخصص‌های درمانی و پزشکی تعمیم داد.»

به نظر می‌رسد رواج تله مدیسین یا تأمین سلامت از راه دور در کشور ما نیاز به توجه ویژه مسئولان و تصمیم‌گیران بهداشت و درمان کشور دارد و نظارت دقیق بر مراکز ارائه‌دهنده این خدمات را می‌طلبد تا هر کسی نتواند در امور پزشکی مداخله کند یا دانش کاذب پزشکی را در کشور گسترش دهد.

 

منبع: خبر آنلاین

درمان بیمارستان اهواز   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

اگر طرح دولت خاتمی ادامه پیدا می‌کرد،اوضاع کرونا امروز این گونه نبوداقتصادنیوز: شرق با مسعود پزشکیان نایب رئیس‌پیشین مجلس و نامزد احتمالی ریاست‌جمهوری 1400 گفت‌وگو کرده است.
اقتصادنیوز دولت مسعود پزشکیان ریاست جمهوری 

  

مدیرعامل سابق پرسپولیس کرونا گرفتمدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس به کرونا مبتلا شد و در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است.
گسترش باشگاه پرسپولیس پرسپولیس ورزش 

  

رونق گرفتن شبکه نمایش خانگی در روزهای شیوع کرونا از هر نظر اتفاق مثبتی استساسان سالور با اشاره به تعطیلی سینماها و پروژه‌های تولید فیلم در سینما به دلیل شیوع کرونا، رونق گرفتن شبکه نمایش خانگی در این شرایط را از هر نظر اتفاقی مثبت ارزیابی کرد.
برنا شبکه نمایش خانگی تولید سینما 

  

پیش بینی بورس فردا 31 فروردین 1400/توصیه های مهم به آماتورهای بورساقتصاد نیوز: کارشناسان از بورس 31 فروردین چه پیش بینی دارند،با وجود جریان مستمر و قوی خروج حقیقی ها از بورس انتظار پیشی رفتن تقاضا در این روزهای بی اعتمادی بازار اندکی بعید می نماید.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

مدیرعامل سابق پرسپولیس کرونا گرفت/ گرشاسبی در بیمارستان بستری شدمدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس به کرونا مبتلا شد و در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است.
ورزش۳ باشگاه پرسپولیس پرسپولیس حمیدرضا گرشاسبی 

  

کرونا جان هنرمند موسیقی با سابقه را گرفتاقتصادنیوز : مصطفی بطلانی، دبیر بازنشسته آموزش‌وپرورش و نوازنده و مدرس باسابقه سنتور در اصفهان، بر اثر ایست قلبی ناشی از ابتلا به کرونا، دار فانی را وداع گفت.
اقتصادنیوز موسیقی آموزش اصفهان 

  

هشدار وزارت بهداشت درباره کلاهبرداری به نام وب‌سایت «سیب»/ به بهانه ثبت نام واکسن کرونامشاور وزیر بهداشت گفت: به بهانه ثبت نام واکسن کرونا و ایجاد پرونده وارد هیچ سایتی نشوید.
خبرفوری وزارت بهداشت کلاهبرداری مشاور 

  

سرمربی پارس جنوبی کرونا گرفتسرمربی پارس جنوبی جم با ابتلا به ویروس کوید 19 با تشخیص پزشکان به قرنطینه رفت.
گسترش پارس جنوبی فوتبال ویروس 

  

امروز در بورس چه گذشت؟ (30 فروردین)امروز 30 فروردین 1400 معاملات 8 نماد بورسی به تایید ناظر بازار نرسید.
گسترش بانک صادرات سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران 

  

خبرخوش و عالی درباره واکسن کرونادکتر مصطفی قانعی در مراسم افتتاح خط ویال واکسن شرکت داروسازی اسوه، افزود: خط تولید انبوه واکسن برکت اواخر خرداد و تولید انبوه سه واکسن دیگر تا مهر راه اندازی می‌شود.
مستقل‌آنلاین تولید کوبا ایران