آمریکا برای بررسی دستور موقت دیوان لاهه در شورای امنیت حق رأی ندارد

محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری صدور دستور موقت از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه مبنی بر ممنوعیت تحریم ایران از سوی آمریکا، گفت: دستور موقت در دیوان بیشتر ضمانت اجرای سیاسی دارد، چون در نهایت اگر آراء و دستورات دیوان توسط اعضا اجرا نشود، پرونده به شورای امنیت ارجاع می‌شود. در مورد کشورهایی که حق وتو دارند متاسفانه این ایراد وجود دارد که می…

آمریکا برای بررسی دستور موقت دیوان لاهه در شورای امنیت حق رأی ندارد

محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری صدور دستور موقت از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه مبنی بر ممنوعیت تحریم ایران از سوی آمریکا، گفت: دستور موقت در دیوان بیشتر ضمانت اجرای سیاسی دارد، چون در نهایت اگر آراء و دستورات دیوان توسط اعضا اجرا نشود، پرونده به شورای امنیت ارجاع می‌شود. در مورد کشورهایی که حق وتو دارند متاسفانه این ایراد وجود دارد که می توانند مانع اجرای حکم دیوان شوند.

حکم دیوان دادگستری لاهه تنها جنبه سیاسی دارد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: حکم دیوان لاهه از این جهت برای کشوری که در دیوان محکوم شود تنها جنبه سیاسی دارد به ویژه اینکه تحت فشارهایی جامعه بین الملل هم قرار می‌گیرد. کشور محکوم ممکن است تحت این فشارهای سیاسی تسلیم رأی دیوان بین المللی شود.

                         بیشتر بخوانید:

اعمال تحریم‌های ثانویه نقض آشکار رای دادگاه لاهه ضرورت ایجاد چالش برای ترامپ در شورای امنیت سازمان ملل

 

وی افزود: این ضعف و نقص در دیوان بین المللی دادگستری وجود دارد، در مورد شکایت ایران از آمریکا به موجب تحریم های خلاف قوانین بین الملل هم روند به این شکل است، لذا اگر تقاضای اجرای دستور موقت به شورای امنیت رود، آمریکا می‌تواند آن را وتو کند.

کشور محکوم از سوی دیوان لاهه برای بررسی موضوع حکم مرتبط در شورای امنیت حق رأی ندارد

فتحی در ادامه به یک بحث حقوقی دیگر در حوزه حقوق بین الملل اشاره کرد و گفت: بر اساس بحث دیگری در حوزه حقوق بین الملل؛

بر اساس بحث دیگری در حوزه حقوق بین الملل؛ در مواردی که رأی علیه کشوری صادر شود که از حق وتو در شورای امنیت برخوردار باشد، در این موضوع خاص کشور محکوم حق رأی در شورا را ندارد.

در مواردی که رأی علیه کشوری صادر شود که از حق وتو در شورای امنیت برخوردار باشد، در این موضوع خاص کشور محکوم حق رأی در شورا را ندارد اما نظریه غالب و در حال اجرا بر این اساس نیست.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: بر اساس نظریه غالب و در حال اجرا؛ حق وتو برای اعضای به رسمیت شناخته شده کما اینکه موضوع در دستور کار شورای امنیت مربوط به محکومیت یکی از اعضا باشد.

وی ادامه داد: در مورد دستور موقت مربوط به شکایت ایران، قطعا آمریکا آن را در شورای امنیت وتو خواهد کرد، ضمانت اجرای حقوق بین المللی فشارهای سیاسی و به نوعی تحت تاثیر قرار دادن کشورها در تنظیم روابط خود است، در این مسئله هم ایراد به نقش دیوان دادگستری وجود دارد.

حکم دیوان دادگستری لاهه پیام روشن مبنی بر قانون شکنی

 عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: موفقیت در دیوان لاهه کما اینکه منجر به اجرای حکم از جنبه حقوقی نباشد، پیام روشنی به همه اعضای جامعه بین الملل  می‌دهد که آمریکا قانون شکنی کرده و حق مسلم دیوان که به نمایندگی از جامعه بین المللی قضاوت می‌کند را به رسمیت نشناخته و محکومیت در قالب سیاست برای آمریکا دارد، هرچند منجر به اجرای دستور موقت نشود./

پایان پیام

دادگاه لاهه مجلس شورای اسلامی شورای امنیت سازمان ملل   اخبار برگزیده
  

واکنش خاص ظریف در آمریکاوزیر امور خارجه کشورمان به اعدام 37 تن از مخالفان حکومت سعودی واکنش نشان داد.
مثلث اعدام خبرآنلاین نیویورک 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شد، گفت: افزایش قدرت چین، جهان را از خطر تک قطبی شدن می‌رهاند.
نامه نیوز ایران ایران و چین چین 

  

قیمت خودرو / قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 4 اردیبهشت 1397) / قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودرو های تولید داخل را بشناسید (اینوگرافی)وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین گزارش خود به رتبه‌بندی خودروهای داخلی بر اساس کیفیت پرداخته است. در این گزارش خودروهای پراید و پژو پارس در گروه بی‌کیفیت‌ترین‌ها جای گرفته‌اند.
خودروتک خودرو تولید صنعت 

  

بعد از آن که صدف خادم، بوکسور زن ایرانی که برای اولین بار در مبارزه رسمی بین‌المللی، مقابل رقیب خود به پیروزی رسید، ادعا شد حکم بازداشت او در ایران صادر شده و از این رو خانم خادم با لغو برنامه خود برای بازگشت به کشور، در همان فرانسه مانده است. با این حال پیگیری‌ها نشان می‌دهد شکایتی از او مطرح نشده است.
نامه نیوز بازداشت بازی زنان 

  

گمانه زنی ها درباره قیمت جدید بنزینبراساس ارزیابی های انجام شده، اجرای چنین طرحی می تواند به معنای تورم 4 درصدی برای چند دهک مرفه جامعه باشد اما دهک های پایین 1 و 2 و 3 هیچ افزایش تورم مستقیمی را که ناشی از این طرح باشند تجربه نخواهند کرد. ثابت ماندن نرخ گاز CNG و گازوییل یکی از محورهای مهم این طرح سهمینه بندی بنزین است که در راستای جلوگیری از تورم حمل و نقل کالا در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت سهمیه بندی بنزین 

  

استقلال در گروه مرگ به دنبال معجزهاستقلال با شکسن برابر الهلال برای صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا نیاز به خلق یک معجزه دارد.
مثلث استقلال مرگ بازی 

  

اینستااگرام فیلتر می شود؟/ پیشنهاد عضو هیات رییسه مجلس را بخوانیدخانه ملت نوشت: عضو هیئت رییسه مجلس با تاکید بر اینکه حق ایران است که از اینستاگرام شکایت و اعلان جرم کند، گفت: اگر مدیران اینستاگرام رفتار خود را جبران نکردند، می‌توان برای استفاده از آن محدودیت قائل شد.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 

  

بازار در شوک قیمت جدید پرایدقیمت پراید در حالی از مرز 50 میلیون تومان عبور کرده است که بازار خودرو در سکون و رکودی کامل به سر می‌برد.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی گفت می خواهیم ایران یک کشور عادی شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران برنامه موشکی ایران 

  اخبار داغ
  

وضعیت قراردادهای خرج ذخایر ارزیدر 9 ماه اول پارسال از محل ذخایر ارزی حدود 14 هزار و 500 میلیون دلار قراردادهای عاملیت پرداخت تسهیلا
خبرفوری تسهیلات ارزی ماه دولت 

  

برای اسکار ارزشی قائل نیستم/در حال حاضرنمی توان به آمریکایی بودن افتخار کردنشست خبری پل‌شریدر فیلم‌نامه نویس آثار مارتین اسکورسیزی با تمجید وی از جشنواره جهانی فیلم فجر وباحضور تعدادی از اهالی رسانه صبح امروز برگزار شد.
ایلنا اسکار نویسنده مارتین اسکورسیزی 

  

گران‌ترین‌ و ارزان‌ترین‌های امروز محصولات سبزی و صیفی در میادین/ صیفی‌های پر مصرف در میادین میوه و تره بار چند؟سازمان میادین میوه و تره بار امروز قیمت پر مصرف‌ترین محصولات سبزی و صیفی را اعلام کرد. در بین این محصولات باقلا سبزپاک کرده دست چین با قیمت 13800 گران‌ترین و کاهو پیچ سالادی درجه یک با قیمت 1600تومان ارزان‌ترین این محصولات هستند.
ایلنا قیمت چین ریال 

  

فرمانده نیروی قدس سپاه: سپاه،مرکز رویش ارزش‌ها است/«سلامی» را شبیه به شهید باکری می‌دانمفرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه سپاه مرکز رویش ارزش‌ها است، تصریح کرد: در کشور ما مرکزی وجود ند
خبرفوری قدس نیروهای مسلح شهید باکری 

  

ارزش معاملات بورس در آذربایجان غربی به 1000میلیارد ریال رسیدارومیه - ایرنا - مدیر بورس منطقه‌ای آذربایجان‌ غربی با بیان اینکه طی فروردین سال جاری بیش از 585 میلیون و 664 هزار سهم و حق تقدم سهام شرکت های بورسی و فرا بورسی معامله شد، گفت: ارزش معاملات بورسی طی این مدت در استان به بیش از یک هزار میلیارد ریال رسید.
ایرنا سازمان بورس و اوراق بهادار ریال ارومیه 

  

تذکر لاریجانی به جهانگیری درباره ستاد مبارزه با مفاسدعضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی از تذکر لاریجانی به جهانگیری برای برگزاری منظم جلسات این ستاد خبر داد.
تسنیم مفاسد اقتصادی خبرنگار ماه 

  

قیمت دلار و سایر ارزها امروز 98/2/4 | کاهش نسبی نرخ‌هااقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 قیمت دلار و نرخ اغلب ارزهای خارجی اندکی کاهش یافت. در صرافی‌های بانکی دلار در محدوده 13700 تومان و یورو در محدوده 15700 تومان جابه‌جا شد. در بازار غیررسمی پایتخت نیز دلار حوالی مرز 13900 تومان قیمت‌گذاری شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

مشکل مبادلات ارزی و تبادل مالی در خدمات پزشکی به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا ظفرقندی، در سی و پنجمین کنگره انجمن رادیولوژی ایران در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران، با بیان اینکه انجمن رادیولوژی به عنوان یکی از منسجم‌ترین و بهترین انجمن‌هایی است که به وظایف خود عمل می‌کند، اظهار داشت: کنگره رادیولوژی یکی از کنگره‌های شاخص و آبرومند کشور است. وی با اشاره به اینکه این الگوها باید برای همه رشته‌ها و انجمن‌ها انتقال یابد افزود:…
مهر دارو دولت حوزه