آمریکا برای بررسی دستور موقت دیوان لاهه در شورای امنیت حق رأی ندارد

محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری صدور دستور موقت از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه مبنی بر ممنوعیت تحریم ایران از سوی آمریکا، گفت: دستور موقت در دیوان بیشتر ضمانت اجرای سیاسی دارد، چون در نهایت اگر آراء و دستورات دیوان توسط اعضا اجرا نشود، پرونده به شورای امنیت ارجاع می‌شود. در مورد کشورهایی که حق وتو دارند متاسفانه این ایراد وجود دارد که می…

آمریکا برای بررسی دستور موقت دیوان لاهه در شورای امنیت حق رأی ندارد

محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری صدور دستور موقت از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه مبنی بر ممنوعیت تحریم ایران از سوی آمریکا، گفت: دستور موقت در دیوان بیشتر ضمانت اجرای سیاسی دارد، چون در نهایت اگر آراء و دستورات دیوان توسط اعضا اجرا نشود، پرونده به شورای امنیت ارجاع می‌شود. در مورد کشورهایی که حق وتو دارند متاسفانه این ایراد وجود دارد که می توانند مانع اجرای حکم دیوان شوند.

حکم دیوان دادگستری لاهه تنها جنبه سیاسی دارد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: حکم دیوان لاهه از این جهت برای کشوری که در دیوان محکوم شود تنها جنبه سیاسی دارد به ویژه اینکه تحت فشارهایی جامعه بین الملل هم قرار می‌گیرد. کشور محکوم ممکن است تحت این فشارهای سیاسی تسلیم رأی دیوان بین المللی شود.

                         بیشتر بخوانید:

اعمال تحریم‌های ثانویه نقض آشکار رای دادگاه لاهه ضرورت ایجاد چالش برای ترامپ در شورای امنیت سازمان ملل

 

وی افزود: این ضعف و نقص در دیوان بین المللی دادگستری وجود دارد، در مورد شکایت ایران از آمریکا به موجب تحریم های خلاف قوانین بین الملل هم روند به این شکل است، لذا اگر تقاضای اجرای دستور موقت به شورای امنیت رود، آمریکا می‌تواند آن را وتو کند.

کشور محکوم از سوی دیوان لاهه برای بررسی موضوع حکم مرتبط در شورای امنیت حق رأی ندارد

فتحی در ادامه به یک بحث حقوقی دیگر در حوزه حقوق بین الملل اشاره کرد و گفت: بر اساس بحث دیگری در حوزه حقوق بین الملل؛

بر اساس بحث دیگری در حوزه حقوق بین الملل؛ در مواردی که رأی علیه کشوری صادر شود که از حق وتو در شورای امنیت برخوردار باشد، در این موضوع خاص کشور محکوم حق رأی در شورا را ندارد.

در مواردی که رأی علیه کشوری صادر شود که از حق وتو در شورای امنیت برخوردار باشد، در این موضوع خاص کشور محکوم حق رأی در شورا را ندارد اما نظریه غالب و در حال اجرا بر این اساس نیست.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: بر اساس نظریه غالب و در حال اجرا؛ حق وتو برای اعضای به رسمیت شناخته شده کما اینکه موضوع در دستور کار شورای امنیت مربوط به محکومیت یکی از اعضا باشد.

وی ادامه داد: در مورد دستور موقت مربوط به شکایت ایران، قطعا آمریکا آن را در شورای امنیت وتو خواهد کرد، ضمانت اجرای حقوق بین المللی فشارهای سیاسی و به نوعی تحت تاثیر قرار دادن کشورها در تنظیم روابط خود است، در این مسئله هم ایراد به نقش دیوان دادگستری وجود دارد.

حکم دیوان دادگستری لاهه پیام روشن مبنی بر قانون شکنی

 عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: موفقیت در دیوان لاهه کما اینکه منجر به اجرای حکم از جنبه حقوقی نباشد، پیام روشنی به همه اعضای جامعه بین الملل  می‌دهد که آمریکا قانون شکنی کرده و حق مسلم دیوان که به نمایندگی از جامعه بین المللی قضاوت می‌کند را به رسمیت نشناخته و محکومیت در قالب سیاست برای آمریکا دارد، هرچند منجر به اجرای دستور موقت نشود./

پایان پیام

دادگاه لاهه مجلس شورای اسلامی شورای امنیت سازمان ملل   اخبار برگزیده
  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  

تبلیغات عجیب مجری شبکه یکعلی ضیا در یک مراسم تبلیغاتی برای خرید زمین در آلانیای ترکیه به عنوان مجری حاضر شد.
برنا زمین ترکیه تلویزیون 

  اخبار داغ
  

مواد اولیه داخلی صنعت تایر با ارز آزاد تامین می شودتهران- ایرنا- مدیرعامل یک گروه صنعتی تولیدکننده لاستیک با ابراز نگرانی از وضعیت تولید صنعت تایر کشور گفت: 60 درصد مواد اولیه تولید تایر در ایران، داخلی است که منابع آن از محل پتروشیمی ها و با ارز آزاد تامین می شود و این مساله در افزایش هزینه های تمام شده نقش بسزایی دارد.
ایرنا صنعت ارز ارز دولتی 

  

تاکید بر اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی در قمقم- ایرنا- دومین جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم آبی وهجدهمین جلسه شورای حفاظت منابع آب روز پنجشنبه با حضور استاندار و مسئولان در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد و اعضا بر اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی در سه بخش شرب، کشاورزی و صنعت تاکید کردند.
ایرنا زیبایی درآمد قم 

  

مهدی تاج بر اساس ماده 60 قانون خدمات کشوری می‌تواند در فدراسیون فوتبال فعالیتش را ادامه بدهد/ وزیر ورزش‌وجوانان نسبت به عملکرد فدراسیون فوتبال ارزیابی مثبتی داردرییس کمیته ملی المپیک کشورمان گفت: در پی جلسات فشرده ای که با وزیر ورزش و جوانان و ریاست فدراسیون فوتبال داشتیم مقرر شد تا آقای تاج به خدمت خود در فدراسیون فوتبال ادامه دهند.
برنا قانون قانون خدمات کشوری کمیته ملی المپیک 

  

استقبال در قشر جوان از کتاب " بلدچی" بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است/جلد سوم کتاب آماده است /تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق دهم"اسماعیل سپهوند" نویسنده کتاب «بلدچی» جامع ترین خاطره نگاری دفاع مقدس لرستان، نگاه متفاوت این کتاب به 8 سال جنگ تحمیلی را روایت می کند.
برنا نویسنده دوربین استان لرستان 

  

کاهش ارزش پوند در پی استعفای وزرای ترزا میارزش پوند استرلینگ در پی استعفای وزرای کابینه بریتانیا کاهش یافت.
ایلنا پوند ترزا می بریتانیا 

  

ارز دیگر صعود نمی‌کند اما آنها که قیمت‌ها را افرایش دادند هنوز کارشان را ادامه می‌دهند/دولت و روحانی تورم را سرکوب کردند اما موقتی/از الان باید برای انتخابات سال آینده برنامه‌ریزی کنیمدبیرکل خانه کارگر تاکید کرد: بدون تردید دولت فعلی کوشید قدم‌های بهتری بردارد اما در یک پیچی هرچه را که آورده بود از دست داد. اصولاً همه چیز را باید محاسبه کرد. اگر با نیت خالص اما بدون محاسبه هم وارد شوید به اشتباه می‌افتید. تیم حاضر دولت هرچقدر در مسائل دیپلماتیک حاذق بودند در مسائل اقتصادی این چنین نبودند. این اشتباهات به این شکل می‌توانست رخ ندهد.
ایلنا ارز قیمت افزایش قیمت 

  

سلطانی‌فر: قاسمی از چهره‌های ارزشی، محبوب و خادم رزمندگان استسید قاسم قاسمی با حکم وزیر ورزش و جوانان به عنوان مشاور وزیر امور ایثارگران منصوب شد.
برنا ورزش جوانان حوزه 

  

ترویج ارزش‌های اسلام سنتی نقش کلیدی در امنیت قرقیزستان داردرئیس جمهور قرقرقیزستان گفت: گسترش ارزش‌های اسلام سنتی نقش کلیدی در تقویت امنیت کشور دارد و در در آینده آکادمی اسلامی تحت نظارت دولت نیز تأسیس می‌شود.
فارس اسلام قرقیزستان رئیس جمهور 

  

حل مشکل پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان را به بازار برمی‌گرداند/ مشکلی در تامین بازار نداریم/ پرتقال شیرین از اول آذر به بازار عرضه می‌شودرئیس اتحادیه باغداران استان مازندران گفت: از اول آذر ماه محصول اصلی پرتقال که طعم و شیرینی لازم را دریافت کرده به بازار عرضه خواهد شد که قند آن به حد مناسب رسیده است. امسال مشکلی در تولید نداریم و در تلاش برای صادرات پرتقال هستیم تا موانع آن برطرف شود و بازار با مازاد این محصول مواجه نشود.
ایلنا استان مازندران عراق صرافی