گسترش   |  اقتصادی  |  

پیش بینی بورس در بهار 1402 / از آخرین عرضه اولیه سال چه می دانید؟

بورس در انتهای هفته گذشته توانست به روند صعودی برگردد و وارد کانال 1 میلیون 800 هزار واحدی شود. در این گزارش به بررسی روند کلی بازار، نحوه واریز سود سهام عدالت و معرفی آخرین عرضه اولیه سال پرداختیم. بازار در سال آینده چگونه خواهد بود؟

پیش بینی بورس در بهار 1402 / از آخرین عرضه اولیه سال چه می دانید؟

بورس هفته گذشته را خوب شروع نکرد اما در پایان هفته با صعود 38 هزار واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 820 هزار و 990 واحد رشد کرد و وضعیت قابل قبولی از خود نشان داد. در معاملات بورسی این هفته 140 نماد به ارزش 922 میلیارد تومان در صف خرید قرار داشتند و در مقابل نیز 32 نماد به ارزش 169 میلیارد تومان در صف فروش قرار گرفتند. در بین نمادهای بورسی وکغدیر، توان، واحیا سنگین‌ترین حجم صف خرید را به خود اختصاص دادند. نمادهای خبنیان، بتهران، خپارس نیز در سنگین‌ترین صف فروش قرار گرفتند.

لازم به ذکر است که نمادهای وکغدیر، ذوب، رانفور برترین تقاضا در بورس را داشتند و در مقابل نیز نمادهای وغدیر، انرژی1، وامید برترین عرضه در بورس را به خود اختصاص دادند. بیشترین افزایش قیمت را بین نمادهای کیمیا، ومهان، سمازن مشاهده شد و در مقابل نیز نمادهای قمرو، کفپارس، غدشت بیشترین کاهش قیمت را ثبت کردند. میزان ورود پول حقیقی به بورس 460 میلیارد تومان گزارش شد. بیشترین سهم ورود پول حقیقی به بورس را نمادهای فسوژ، شستا، رانفور داشتند و در مقابل نیز خودرو، وغدیر، وبملت بیشترین سهم را در خروج پول حقیقی از بورس داشتند.

واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

واریز مرحله واریز سود سهام عدالت از پنج شنبه 25 اسفند ماه سال جاری آغاز شد. بر همین اساس واریز سود به حساب 43 میلیون و 864 هزار نفر سهامداران مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت انجام خواهد شد. میزان واریزی به سهامداران بر اساس میزان پرتفوی سهام آن‌ها خواهد بود. سهامدارانی که در پرتفوی سهام خود 452.492 و 532 هزار تومان دارایی دارند، به ترتیب 613.667 و 721 هزار تومان سود دریافت می‌کنند. همچنین افرادی که پرتفوی یک میلیون تومانی در اختیار دارند، مبلغ یک میلیون و 356 هزار تومان سود دریافت خواهند کرد.

لازم به ذکر است که ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی در 24 اسفند 1401 به 11 میلیون و788 هزار و747 تومان رسید و همچنین ارزش سهام عدالت 490 هزارتومانی با احتساب و اعمال تمام افزایش سرمایه‌های شرکت‌های بورسی در این سهام به 10 میلیون و656 هزار و731 تومان رسید.

پیش بینی بورس در سال 1402

بورس بازان غریب به اتفاق روزهای آخر سال را متعادل و محتاطانه پیش بینی می‌کنند اما نوید روزهای خوشی برای بهار 1402 به گوش می‌رسد. در 2 سال اخیر بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی بازدهی کمتری از خود نشان داده است و اغلب این تعریف از بازار می‌شود که بورس با عقب ماندگی روبرو است. از این رو ورود به این بازار نسبت به بازارهای دیگر ارزان‌تر است در صورتیکه خرید سهام‌های ارزنده هنوز سودآوری جذاب خود را دارد. بنابراین با نزدیک شدن بورس به کانال 2 میلیون واحدی، وضعیت بازار امیدوارکننده ارزیابی می‌شود.

شرکت‌های صنعت فلزات، پتروشیمی و فرآوردهای نفتی در جهش اخیر قیمت دلار با سودآوری و اقبال خوبی روبرو بودند و در گروه صنایع پرپتانسیل و رو به رشد بورس هستند. در مجموع با توجه به تعطیلات پیش رو و ریسک سهامداری شاهد افزایش عرضه‌ها در پایان سال هستیم اما با شروع روزهای کاری اول سال و رسیدن به زمان مجامع و تقسیم سود شرکت‌ها، وضعیت بورس مثبت و صعودی پیش بینی می‌شود.

استعفای رئیس صندوق تثبیت بازار سرمایه

پیمان حدادی رئیس صندوق تثبیت بازار سرمایه در هفته جاری از سمت خود استعفا داد. حبیب رضا حدادی سیاهکلی به عنوان رئیس جدید معرفی شد. در خبرها گزارش شده است که حدادی به دلیل فشار کاری از این مسئولیت کناره گیری کرده است. حدادی به عنوان رئیس صندوق تثبیت و هم به عنوان مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت فعالیت می‌کرد.

جزئیات مهم درباره آخرین عرضه اولیه در سال جاری

بر اساس اطلاعیه اخیر بورس در تاریخ 28 اسفندماه سال جاری 195 میلیون سهم معادل 15 درصد از کل سهام شرکت ملی شیمی کشاورز به روش حراج در نماد معاملاتی شملی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و مختلط به روش حراج عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است که حداکثر تعداد سهام قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی شش میلیون و پانصد هزار سهم است.

سرمایه شرکت ملی شیمی کشاوز طی آخرین مرحله به 130 میلیارد تومان رسید. 80 میلیارد تومان هم افزایش سرمایه در پیش است که برای حفظ منافع سهامداران خرد بعد از عرضه اولیه انجام می‌شود.  عمده فعالیت‌های این شرکت شامل تولید مواد دفع آفات نباتی و گیاهی است.

در آخرین تقسیم سود این شرکت توانست در دوره 12 ماهه منتهی به 31 شهریور 1401 به ازای هر سهم 667 ریال سود محقق کرد. همچنین در دوره 12 ماهه منتهی به 31 شهریور 1401 ضمن ثبت افزایش سرمایه 216٪ در این دوره به ازای هر سهم 667 ریال سود محقق کرده است.

خودرو بهار پتروشیمی   اخبار برگزیده
  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  

بررسی علت تلف شدن «پیروز» در فراکسیون محیط‌زیست مجلسجلسه فراکسیون محیط زیست مجلس برای مرگ یوز ایرانی امروز برگزار می‌شود.
ایلنا فراکسیون محیط زیست محیط زیست مجلس شورای اسلامی 

  

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از طریق فاینانسنمایندگان مجلس به دولت مجوز دادند از طریق فاینانس طرح های نیروگاه های برق اتمی را تامین مالی کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی دولت مالیات 

  

قالیباف: تنها دو شهر درگیر مسمومیت دانش‌آموزی هستند /جلسه ویژه ظهر امروز با وزیر بهداشترئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شدند تاکید کرد که امروز جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و کمیسیون در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
فردا مسمومیت مجلس شورای اسلامی قم 

  

هر کشوری علیه امنیت ما با رژیم صهیونیستی همکاری کند، هزینه‌اش را خواهد پرداختفرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) تاکید کرد: هر کشوری که با رژیم صهیونیستی برای تهدید امنیت ملی ایران همکاری کند، هزینه اقدامات خود را خواهد پرداخت.
مثلث رزمایش بازی بانک 

  

فیلم گل سوم پرسپولیس به نفت با بازگشت مهدی عبدیگل سوم پرسپولیس به نفت مسجدسلیمان توسط عبدی در دقیقه 89
خانه فوتبال پرسپولیس نفت 

  

سرلشکر سلامی: صهیونیست‌ها در پی ناامنی در عراق و ایران هستنددر دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.
فردا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی حسین سلامی 

  اخبار داغ
  

متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 24 نفر از بیماران کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 196 رسید.
اقتصادنیوز 

  

زمان اعلام جدید قیمت خودروها در سال 1402نایب رئیس شورای رقابت از اعلام قیمت فروش کارخانه‌ای خودروها در نیمه دوم فروردین سال آینده خبر داد و تاکید کرد که در سال جدید بازار خودرو آرامش خواهد داشت و قیمت‌های بازار به تعادل می‌رسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت واردات خودرو 

  

برخی از افراد عنوان کرده اند که در روز ابتدایی سال جدید، قیمت فروش سکه در بازار آزاد بالای 31 میلیون تومان بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

اقتصادنیوز: در اولین روز معاملاتی بورس تهران در سال 1402 شاخص کل تا یک قدمی سطح 2 میلیون واحد صعود کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران فولاد تهران 

  

شاخص کل بورس در یک قدمی 2 میلیون واحد قرار گرفتامروز شاخص کل بورس با رشد 37 هزار و 870 واحدی در تراز یک میلیون و 998 هزار و 326 واحدی ایستاد.
صراط شاخص بورس تهران خودرو 

  

افزایش 58 درصدی مراجعات اورژانسی به مراکز درمانی/ شاهد موج هشتم کرونا در کشور هستیموزیر بهداشت با بیان این که از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی 58 درصد و اعمال جراحی اورژانسی 8 درصد افزایش داشته است؛ در عین حال گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهمترین مسأله برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن است.
صراط استان مازندران درمان بالگرد 

  

نماد آسیاتک در اوایل اردیبهشت ماه سال گذشته عرضه اولیه شد و توانست بازدهی بیش از 130 درصدی را به سهامداران بدهد.
اقتصادنیوز ماه 

  

موج هشتم کرونا جان دوباره گرفتبرای اطلاع از جزئیات موج هشتم کرونا با ما در ادامه همراه باشید.
۵۵ آنلاین ویروس اورژانس جراحی 

  

8 شهر خوزستان در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند به گزارش خبرنگار مهر، طبق آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونا در کشور شهرهای اهواز، کارون، رامهرمز، امیدیه، لالی، اندیکا، باغملک و بهبهان در وضعیت زرد کرونایی هستند. همچنین افراد دارای علائمی نظیر سرفه، گلودرد و آبریزش بینی باید از حضور در جمع خودداری کنند و به مدت پنج روز از منزل خارج نشوند تا بیماری کرونا به دیگران سرایت نکند. استفاده از ماسک در اماکن عمومی و سربسته و دید و بازدیدهای…
مهر خبرنگار رنگ اهواز 

  

2 شهرستان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفتند به گزارش خبرگزاری مهر، محمد پهلوان کاشی اظهار کرد: براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 2 شهرستان خراسان رضوی شامل قوچان و کوهسرخ در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفته است. رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در 26 اسفندماه امسال هیچیک از شهرستان‌های استان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار نداشتند که با…
مهر استان خراسان رضوی درمان وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار در بازار مبادله ارز 5 فروردین 1402 + جدولبر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران امروز شنبه 5 فروردین 1402 قیمت هر دلار 40 هزار و 200 تومان و قیمت حواله دلار 36 هزار و 600 تومان کشف شد.
نامه نیوز قیمت دلار ارز 

  

قیمت دلار در بازار مبادله ارز، امروز 5 فروردین 1402 + جدولبر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران امروز شنبه 5 فروردین 1402 قیمت هر دلار 40 هزار و 200 تومان و قیمت حواله دلار 36 هزار و 600 تومان کشف شد.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

موج هشتم کرونا هم آمد / علامت های جدید چیست؟​وزیر بهداشت با بیان این که از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی 58 درصد و اعمال جراحی اورژانسی 8 درصد افزایش داشته است؛ در عین حال گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهمترین مسأله برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن است.
گسترش بالگرد بانک استان مازندران 

  

خبر مهم از آینده دلار / پیش بینی عجیب قیمت دلارحسین عبده تبریزی در گفتگویی با ویژه‌نامه 1402به پشت پرده افزایش قیمت دلار اشاره کرده و می‌گوید: در 15 سال‌ اخیر، تحریم و«سیاست»، نقش عمده‌ای بر فروش نفت، درآمدهای ارزی و تورم و قیمت ارز داشته است.
نامه نیوز دلار قیمت ارز قیمت