ایلنا   |  گوناگون  |  

برنامه 5 ساله تامین اجتماعی برای توسعه عدالت در سلامت تشریح شد

عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، برنامه 5 ساله تامین اجتماعی برای توسعه عدالت در سلامت را تشریح کرد.

برنامه 5 ساله تامین اجتماعی برای توسعه عدالت در سلامت تشریح شد

عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، برنامه 5 ساله تامین اجتماعی برای توسعه عدالت در سلامت را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از موسسه عالی پژوهش‌های تامین اجتماعی، محمدعلی همتی در وبینار بررسی «اصول و ضوابط حاکم بر سطح‌بندی ارائه خدمات درمانی در نظام سلامت ایران» با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی علاوه بر تولید خدمت، در هرکجای کشور که بیمارستان و مرکز درمانی سرپایی و بستری و یا حتی مراکز خصوصی وجود داشته باشد قرارداد منعقد و خرید خدمت می‌کند، گفت: اخیرا با اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیک اعلام کردیم که هر پزشکی وارد سامانه سازمان تامین اجتماعی بشود و نسخه الکترونیک صادر کند با ما طرف قرارداد است و بلافاصله سهم پزشک را پرداخت می‌کنیم و تشریفات اداری مربوط به نوعی حذف شده است. 

عضو هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی درباره بحث عدالت در دسترسی به خدمات درمانی، گفت: واقعیت این است که اجرای عدالت مرحله‌ای و گام‌به‌گام است و باید تلاش کنیم عدالت را روزبه‌روز گسترش دهیم. چراکه عدالت به معنای بی‌طرفی است؛ یعنی سازمان برای ارائه خدمات افراد را دسته‌بندی نکند و این امکان را برای همه بیمه‌شدگان فراهم کند. 

همتی افزود: نوع دیگری هم می‌توان به موضوع نگاه کرد. یک عدالت افقی و یک عدالت عمودی در نظام سلامت داریم. عدالت افقی به معنای آن است که درمانی برابر برای نیازی برابر فراهم کنیم و اگر دو فرد داریم که مشکل مشابهی دارند باکیفیت مشابه به درمانشان بپردازیم. عدالت عمودی هم به این معناست که اگر دو شخص مشکلات مشابهی ندارند و بیماری‌هایشان متفاوت است، درمان نامتجانسی دریافت خواهند کرد و درواقع درمان را بر اساس نیاز فرد انجام می‌دهیم. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سازمان تأمین اجتماعی از سال‌های دور برای رسیدن به عدالت، سطح‌بندی خدمات درمانی را شروع کردیم گفت: درزمانی که معاون درمان سازمان بودم سطح‌بندی را گسترش و توسعه دادیم و در این دوره هم همکاران ما در معاونت درمان این کار را ادامه دادند و یک برنامه سطح‌بندی جامع و کاملی را ارائه کردند که دو سه هفته قبل در هیئت‌مدیره سازمان نیز تصویب شد. 

عضو هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی افزود: در این برنامه مصوب، موارد خوبی دیده‌شده است. ما در برخی مناطق بر اساس سطح‌بندی، خدمت مستقیم ارائه می‌دهیم و در مناطقی دیگر که با سطح‌بندی ما تناسب ندارد، خرید خدمت می‌کنیم که آن‌هم بر اساس سطح‌بندی است. 

همتی بابیان اینکه مسئولیت و تولیت نظام سلامت بر عهده وزارت بهداشت است اظهار کرد: وزارت بهداشت برای سال 1404 مطالعات وسیع و پیمایشی ملی انجام داده که بر اساس آن نیازهای کشور احصا و برنامه مشخصی برای ارائه خدمات درمانی در سال 1400 تدوین‌شده است که ما برای سطح‌بندی خدمات درمانی از آن برنامه (نقشه راه درمان کشور: 1404) استفاده کردیم. 

وی افزود: بر این اساس اگر وزارت بهداشت در منطقه‌ای در حال ساخت بیمارستان است و میزان دسترسی مردم را برای ارائه خدمات درمانی رفع می‌کند قاعدتاً نیازی به احداث بیمارستان نخواهیم داشت و خرید خدمت را در آنجا دنبال می‌کنیم و در مکان‌هایی که این امکان وجود نداشته باشد تولید خدمت می‌کنیم. . 

عضو هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به تقسیم سطح‌بندی در قالب خدمات بستری و خدمات سرپایی گفت: در این وبینار آماری مبنی بر برخورداری هشت‌درصدی خانوار شهرستان سرباز سیستان بلوچستان از بیمه از سوی دکتر واعظ مهدوی ذکر شد که آمار شوک‌آوری است. در این‌که توزیع بیمه‌شدگان متغیر و نامتناسب است شکی نیست اما باید توجه کرد که طرف حساب سازمان تأمین اجتماعی بیمه‌شدگان جامعه کارگری هستند که اجباری و یا اختیاری تحت پوشش رفته‌اند. 

همتی ادامه داد: استان‌هایی داریم که به‌واسطه وجود کارخانه‌ها، کارگران بیشتری دارند و در مقابل مناطقی داریم که شمار نیروی کاری که باید طبق قانون تحت پوشش بروند کمتر باشد. امید است به‌روزی برسیم که در مناطق محروم سرمایه‌گذاری‌های خوبی صورت بگیرد و مردم از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند شوند. 

وی با اشاره به شاخص‌های سطح‌بندی خدمات گفت: یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در بخش بستری، جمعیت بیمه‌شده است. شاخص دیگر امکانات موجود کشوری است. فاصله تخت موجود تا تعداد تخت مطلوب را نیز بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت، معین کرده‌ایم و نسبت تخت‌ها را محاسبه کرده و امتیاز داده‌ایم. شاخص بعدی لایه‌های ارائه خدمت است که در اینجا استانی که هیچ‌گونه مرکز درمانی و بخش بستری نداشته باشیم در اولویت است که بر اساس این اطلاعات، 70 شهر فاقد مرکز درمانی است که باید در بحث مراکز درمانی سرپایی اولویت‌بندی شوند. 

عضو هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی افزود: بر اساس برنامه سطح‌بندی وزارت بهداشت، 44 شهرستان نیاز به لایه اول خدمات بستری، 249 شهرستان نیاز به لایه دوم و 115 شهرستان نیاز به لایه سوم خدمات دارند. 

همتی گفت: در زمینه‌ی تجهیزات با فنّاوری بالا نیز، نیازسنجی انجام‌شده و بازخوانی‌ها انجام‌گرفته و نیاز مراکز درمانی به این تجهیزات احصا شده است. البته در هیئت‌مدیره سازمان با توجه به نیاز بیمارستانی و بحران کرونا، با احداث 551 تخت بیمارستانی بخصوص در بخش سی‌سی‌یو و آی‌سی‌یو موافقت شده که تا پایان سال راه‌اندازی می‌شوند. 

وی گفت: شاخص‌هایی مانند توان جذب نیروی تخصصی، شرایط اقتصادی و اجتماعی منطقه‌ای و…مدنظر است و امتیازاتی برای هرکدام در نظر گرفته‌شده و بر اساس امتیازبندی‌ها می‌دانیم که باید در کجا بیمارستان بسازیم و کجا باید خدمات را توسعه دهیم. 

همتی اضافه کرد: در بخش سرپایی نیز شاخص‌های دیگری تعیین‌شده است. به‌عنوان‌مثال جمعیت بیمه‌شده، تعداد مراکز درمانی موجود در استان، تعداد مراکز درمانی طرف قرارداد، فاصله تا اولین مرکز سرپایی تأمین اجتماعی و غیره در سطح‌بندی لحاظ می‌شوند که امیدواریم بتوانیم در قالب یک برنامه 5ساله آن را محقق کنیم.

سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی درمان   اخبار برگزیده
  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

خباز: اگر قرار به مذاکره باشد همین دولت باید آن را انجام دهدعضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: آنها که منتقد ظریف هستند و او را نابلد در حوزه مذاکرات می خوانند، فکر می کنند مردم حافظه شان را از دست داده اند و دوره مذاکرات آقای احمدی نژاد و جلیلی را از یاد برده اند. این افراد بدانند مردم آن دوران را فراموش نکرده اند و می دانند ظریف مذاکره کننده خوبی است که به برد-برد فکر می کند.
مثلث دولت ایران ترامپ 

  

صعود 4 هزار واحدی بورس امروز/ افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و خودروییبورس امروز با افزایش تقاضا و توجه ویژه به گروه های بانکی، فرآورده های نفتی، معدنی و خودرویی آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

ناکامان ‌ پاستورگفت‌وگوی چند روز پیش سردار محمداسماعیل کوثری با خبرآنلاین و گفتن این جمله که: «مگر نظامی‌ها چه کار کرده‌اند که مردم را می‌ترسانیم؟» دوباره بازار انتخابات و حضور نظامیان در پاستور را داغ کرده است.
۵۵ آنلاین روزنامه انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

ترامپ شکست را پذیرفت/آغاز انتقال قدرت به بایدندونالد ترامپ ساعاتی پیش در توییتر خود تلویحا شکست را پذیرفت و دستور انتقال قدرت را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ ترامپ خانواده 

  

شروع ثبت نام وام کرونا از امروز / چطور نام نویسی کنیم؟ثبت نام متقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا از امروز آغاز شده و تا 11 آذر ماه ادامه دارد، سرپرستان خانوار باید کد ملی خود را با سیم کارتی که به نام خودشان است به سرشماره 6369 ارسال کنند.
گسترش وام سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی 

  

جزئیات تیراندازی در دفتر رییس آموزش‌و پرورش قرچکمدیرکل آموزش‌و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: جزئیات تیراندازی در آموزش‌و پرورش قرچک به‌ زودی اعلام می‌شود.
مملکت‌آنلاین تیراندازی آموزش تهران 

  

ادامه‌ برجام بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کندبه حضرت عباس به کسی که شما قبول دارید هیچ کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست ولی از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید؛ از همین اول از موضع عجز شروع نکنید که برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند. از موضع عزت و قدرت ورود کنید و از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب نشینی نکنید و محکم بایستید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بهنوش بختیاری 

  

آخرین وضعیت کاهش قیمت خودرو در بازاراگر چه بازار خودرو به صورت فیزیکی این روزها تعطیل است اما پرس و جو از آگهی های خودرو نشان می دهد که روند کاهش قیمت خودرو ادامه دارد و شیب آن هم در اغلب خودروها به ویژه محصولات ایران خودرو تند است. در این شرایط عاملی برای افزایش قیمت خودرو دست کم در میان مدت دیده نمی شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

جزئیات پیش فروش خودرو شاهین و 8 محصول دیگر سایپاشرکت سایپا از دیروز پیش فروش تعدادی از خودروهای خود را آغاز کرده که خودرو شاهین نیز در میان آنها دیده می شود.
خودروتک خودرو جدول سایپا 

  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  اخبار داغ
  

پاسکاری سرخابی‌ها در زمین بورسحواشی واگذاری دو تیم پرطرفدار پایتخت تمامی ندارد. بیشتر از 3 سال است که موضوع واگذاری دو تیم استقلال و پرسپولیس وارد فاز جدیدی شده به‌طوری‌که در یک سال اخیر بار‌ها درخصوص زمان واگذاری سرخابی‌ها به بخش خصوصی و عرضه آن‌ها در بازار سرمایه اخبار ضد و نقیضی شنیده می‌شود.
گسترش سهام زمین بورس تهران 

  

جزییات سه عرضه اولیه جدید در بورسسه شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن، چوب خزر کاسپین و سپیدار سیستم در نوبت عرضه ‌اولیه قرار دارند.
اقتصادنیوز سهام سرمایه آنتی بیوتیک 

  

جولان کرونا در بین کارمندان استان تهران15 درصد از کارمندان استان تهران به کرونا مبتلا شدند.
گسترش درمان استانداری تهران تهران 

  

تازه ترین روش برای نابودی کرونااستفاده از نوعی پلاسمای سرد به منظور نابودی ویروس کرونا، تازه ترین روش برای مبارزه با این ویروس است.
اقتصادنیوز گاز ویروس پوست 

  

بورس آمریکا رکورد شکستدر وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
اقتصادنیوز آمریکای لاتین وال استریت شاخص 

  

تهرانی‌ها برای تست کرونا به کجا مراجعه کنند؟لیست مراکز منتخب غربالگری بیماران مبتلا یا مشکوک به ویروس کووید 19 اعلام شد.
گسترش وزارت بهداشت ویروس آموزش 

  

تاثیرگذاری واکسن روسی کرونا چقدر است؟صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که تاثیرگذاری واکسن «اسپوتنیک-V» این کشور 95 درصد بوده و قیمت آن تقریبا نصف موارد مشابه است.
گسترش روسیه سرمایه ونزوئلا 

  

کشف 5 هزار قلم داروی احتکار شده کرونایی ها /عامل قطع برق لواسانات دستگیر شدسرهنگ جلیل موقوفه ای گفت: در عملیات پلیس پایتخت در یک پرونده 5 هزار قلم داروی احتکار شده کشف شد که این داروها معمولا برای بیماران کرونایی تجویز می شده است.
برنا برق پایتخت پلیس 

  

زن بابای سینما این روزها مادری می کند!/ در دوران کرونا هرکس باید معلم و پیام آور خودش باشد/ خداوند روزی رسان روزهای سخت است!خشایار راد بازیگر فیلم ها و سریال هایی چون «کاتیوشا»، «زبان مادری»، «متهم گریخت» و «خانه به دوش» است که در کارنامه اش آثاری چون « ترش و شیرین» و «قطار ابدی» دیده می شود او در مورد زندگی اش در این روز های کرونایی با خبرگزاری برنا صحبت کرد.
برنا سینما قطار 

  

مرغ بگیریم یا کرونا؟! دریافت 42 MB
مهر 

  

علایم مرگبار ویروس کرونامتخصص روس درباره خطرناک ترین علائمی کووید-19 که نشان دهنده رشد شدید ویروس در بدن است صحبت کرد.
برنا ویروس 

  

ایمنی گله ای ایرانی ها در برابر کرونا پیشنهاد چه کسی بود؟/کارآزمایی بالینی بر روی بیماران با رضایت آگاهانه بود؟دکتر رضا ملک‌زاده، معاون مستعفی وزیر بهداشت در پاسخ به سؤالات مطرح‌شده از سوی بسیج دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درخصوص عملکرد خود، توضیحاتی ارائه کرد.
اقتصادنیوز ایران جمهوری اسلامی ایران رایگان